Pelgulinlased Jaak Juske, Pille Arro ja Age Minka poseerivad pildi jaoks Telliskivi tänava ääres Lenderi tüüpi majade foonil. (Heiko Kruusi)

Kui öelda Pelgulinn, siis mis linn see õieti on? Pelgulinna päevadel saab teada.

Seekordsed Pelgulinna päevad on just nädala pärast, laupäeval ja pühapäeval. „Seekordsed on viiendad, ei, õieti kolmeteistkümnendad,” loendab põline pelgulinlane Pille-Maris Arro, kes on päevade korraldamist algusest peale vedanud. Aga vana algus oli juba 1994. aastal, uue Eesti aja alguses. Toona jätkus eestvedajatel Tallinna uue aja vanimast asumiseltsist, 1992. aastal asutatud Pelgulinna seltsist, võhma ning innustavaid ideid kolme korra jaoks.

Uus algus oli 2012. aastal, siis asus asja kallale Pelgulinna seltsi üks asutajaliikmeist Pille-Maris Arro Õle tänavast. Ta on kolmandat põlve, vanaisast saadik, kohalik, kel on juba mitu põlvkonda nooremaid pelgulinlastest sugulasi.

Pille ja teised

Kohtume Pille ning veel kahe kohaliku aktivistiga – vanade aegade lugude laialt tuntud jutustaja, ajaloolasest pelgulinlase Jaak Juske, ja õuekohvikute programmi eestvedaja Age Minkaga Pelgulinna südames platsil mööblimaja ees, seal kus vanasti olid turg ja kool. „Pelgulinn jääb laias laastus mitme raudtee ning Sõle tänava vahele, veidi ulatub ka üle selle. Ühel pool on Pelgurand, teisel pool Kalamaja, Pelgulinna taga on Kopli, kesklinn on üle rööbaste vaid kiviga visata,” räägib ajaloolane Juske, kel mureks, et linnade-asumite vanad lood saaksid ka uuteks lugudeks, et neid teaksid ka noored, mitte ainult põlisasukad. Tal on Pelgulinna lugudest ja ajaloost sügistalvel raamat tulemas.

„Pelgulinn ei saanud sõjas pihta, siin on päris hästi näha, millised olid meie eeslinnad. Nii need vanad puumajad kui ka Eesti aja lõpuaastail uute ideaalide järgi kerkinud – nagu seda on Kolde tänava kant,” märgib ta ning räägib ka sellest, miks on Pelgulinna päevade maskotil nimi Tarabella.

„Suur hulk maad, kuhu kiirelt arenev linnaosa omal ajal kerkis, kuulus ettevõtjale Albert Koobale. Tema pannud uutele tänavatele nimed oma pereliikmete järgi. Alustas endast, Alberti tänavast, millest sai 1939. aastal Roo tänav. Lõpuks tulnud nimedest puudus – viimaks saanud üks tänav nimeks Tarabella juba tema koera järgi,” jutustab ajaloolane enimlevinud lugu.

Nüüd juba kaks päeva

Igakevadisest Pelgulinna päevast on nüüd saanud tõesti juba päevad, sest pelgulinlased hakkasid nurisema, et jõua ühe päevaga kogu eeskavast osa saada ning ühtlasi ka õuekohvikustes rahulikult aega maha võtta. „Pelgulinna päevad on meile endile kõige olulisemad, kohtume, saame osa kultuuriüritustest, kogeme seda, mis meid ühendab – n-ö Pelgulinna vaimu,” räägib Pille Arro. „Sel aastal on meil ka bänd, loomulikult Põhja-Tallinn, otsustasime, et muretseme endale ka tõmbenumbri, nagu teised linnaosapäevade korraldajad. Nad tulid küll ulmeliselt tillukese hinna eest, aga seltsil on veel raha puudu, et suuremaid kulusid katta, seega on kõigi abi Hooandja kaudu väga oodatud,” räägib Arro korraldajamuredest.

„Kõige alguses on, nagu igal aastal, rongikäik, mis algab laupäeva keskpäeval mööblimaja eest ja läheb sinka-vonka Ristiku tänava koolini, kus leiab aset suurem osa sündmusi. Nagu ikka, on rongikäik retrohõnguline ning rohkete päevakohaste loosungitega. Kõik on oodatud! Mullu oli see üle kahesaja meetri pikk!“, räägib Arro. „Ja veel saab antiikse bussiga mööda tänavaid seigelda, oma riiklikus filmiarhiivis filmi teha ja filmiasju vaadata, Peeteli kiriku tornist nii Pelgulinna kui ka Pelgulinna tagust uudistada. Ja muidugi toimub lasteüritusi ning kõikvõimalikke omakauba müüke,” loetleb Pille Arro.

Age Minka aga nimetab: „Ja kindlasti tulge pühapäeval ka õuekohvikuisse, neid on tänavu kõvasti rohkem kui varem, praeguseks on teada antud juba 24!”

Pelgulinn kui linn

„Parim koht elamiseks, uhkeim koht elamiseks,” kiidab Pille Arro Pelgulinna. „Igal majal oma aed – tee, mida tahad. Ja läheb üha enam moodi. Meil on palju põliseid elanikke, aga juurde tulev noorem rahvas lööb ka usinalt kaasa.

Dünaamiline trio räägib veel pikalt Pelgulinna seltsi ettevõtmistest: kolm korda aastas ilmuvast ajalehest, lisaks kevadistele päevadele peetavatest porikuistest kärtsu-mürtsuga Muhemängudest. Teisel advendil on Kolde ja Ristiku ristmiku ligidal pelgulinlaste istutatud oma, alalise jõulukuuse juures laste jõulupuu koos päris jõuluvanaga. Millist nime Tarabella tänav praegu kannab, see jäägu Pelgulinna päevadele tulijatele välja uurida.

--------------------------------------------------------

Pelgulinna päevad

28. mail

11.00 Jaak Juske ajaloomatk

12.00 Rahva rongkäik mööblimaja eest

13.00 Peo algus ja kontsert Ristiku kooli juures

Esineb Põhja-Tallinn

13.30 Pildikesi Pelgulinnast Roo tänav 22 galeriis

14.00 Ekskursioon Pelgulinna põhikoolis

14.15 Avatakse vaateplatvorm Peeteli kiriku tornis

14.30 Ajamatk Pelgulinnas retrobussiga

14.30 Tutvumisretk filmiarhiivi

29. mail

Pelgulinna avatud hoovid, õuekohvikud

1 kommentaar

P
Pelgulinn   /   15:06, 22. mai 2016
on maailma parim koht elamiseks.Jõudu.

Kontakt

Telefon +372 614 4181
linnaleht@linnaleht.ee

Linnaleht sotsiaalmeedias