Koalicja Miast: Katowice - Miasto Muzyki

Katowice żyją muzyką. Wyjątkowe festiwale, utalentowani artyści i niesamowite sale koncertowe. Nie przez przypadek w 2015 roku zostały Miastem Muzyki UNESCO. W ciągu jednego sierpniowego tygodnia muzyka Katowic będzie brzmieć najgłośniej właśnie nad Odrą. Jako że Wrocław jest miastem spotkań, niemal wszystkie katowickie propozycje będą wynikiem muzycznych kooperacji. Kiedy: 17-21 sierpnia 2016 roku.

Graphicology saxGraphicology sax
Katowiccy i wrocławscy twórcy muzyki elektronicznej i eksperymentalnej spotkająsię w nadodrzańskiej filii Biura Dźwięku Katowice

Na Śląsku to miejsce, gdzie od kilku lat powstaje najbardziej awangardowa, nowa muzyka miasta. To we Wrocławiu śląscy jazzmani, na czele z muzykami RGG Trio, spotkająsię z Lorenem Schoenbergiem, saksofonistą, dyrektorem artystycznym National Jazz Museum w nowojorskim Harlemie. To właśnie tam przechowywane są płyty z bezcenną kolekcją Williama Savory’ego, który w latach 30. i 40. XX wieku nagrywał radiowe występy Louisa Armstronga czy Billie Holiday. Loren Schoenberg i jego śląski zespół wykonają we Wrocławiu wiele niezapomnianych utworów.

Podczas swojej prezentacji Wrocław odwiedzi również katowicko-beskidzki zespół Vołosi i grupa 33A, prowadzona przez charyzmatycznego Niaza Diasamidze, tworząca projekt Transkaukazja. Góralskie smyczki i gruzińskie panduri, do tego nasycone rockowym brzmieniem zespołu 33a – to będzie wybuchowa mieszanka. A do tego CallTrane, czyli Maciej Obara International (muzyka) i Marian Oslislo (rysunek) oraz muzyczne atrakcje przygotowane przez katowickich artystów wybrane w konkursie Genius Loci. I jeszcze muzyczny prezent – 10 wrzesnia, z okazji urodzin Katowic, na Placu Wolności odbędzie się niezwykły koncert Miuosh x Jimek x NOSPR.

Niezwykły koncert Miuosh x Jimek x NOSPR na Placu Wolności w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Początek września nie obniży temperatury w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po zakoń czeniu wakacji przy dźwiękach gitar Rammsteina w ramach Capital of Rock, przyjdzie czas na niezwykłe muzyczne przedsięwzięcie na Placu Wolności.

ESK Wrocław 2016 zaprasza 10 września na koncert MIUOSH x JIMEK x NOSPR w ramach Koalicji Miast dla Kultury. Sprzedaż biletów ruszyła już 1 sierpnia! Projekt MIUOSH x JIMEK x NOSPR po raz pierwszy zaprezentowałsię w marcu ubiegłego roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Sukces przyniósł kolejne odsłony, o które zabiegali widzowie, zapełniający sale na każdym z koncertów. Występy zostały zarejestrowane w nowatorski sposób, w oparciu technologię 360. Ponad 30 kamer czujnie śledziło oba wydarzenia. 16 czerwca na półkach salonów muzycznych w całym kraju, pojawiło się podwójne wydawnictwo CD/DVD dokumentujące proces przygotowań oraz sam koncert. Projekt został uznany przez słuchaczy radiowej Trójki za „Wydarzenie roku 2015”, a w tej samej kategorii dostał nominację do MocArtów 2015 radia RMF Classic i trafił do finałowej piątki Bestsellerów Empiku.

MIUOSH x JIMEK x NOSPR (źródło: wrocław2016)MIUOSH x JIMEK x NOSPR (źródło: wrocław2016)

Sukces koncertu jest spowodowany tym, że po raz pierwszy w takiej skali i na takim poziomie muzycznym, mogliśmy wysłuchaćpołączenia brzmienia pełnego składu orkiestrowego z wokalistą reprezentującym środowisko hip-hopowe. Aranżacją i prowadzeniem słynnej katowickiej orkiestry zająłsię Radzimir Dębski, występujący pod pseudonimem artystycznym - JIMEK, na scenie spotka się z legendarnym raperem i producentem muzycznym Miłoszem Pawłem Boryckim, czyli MIUOSH-em10 września JIMEK x MIUOSH x NOSPR wystąpią na placu Wolności we Wrocławiu. To kolejne, po koncercie Davida Gilmoura, wydarzenie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, podczas którego przestrzeń między gmachami Narodowego Forum Muzyki i Opery Wrocławskiej wypełni się znakomitąmuzyką.

MIUOSH x JIMEK x NOSPR (fot.Tomasz Sikora)MIUOSH x JIMEK x NOSPR (fot.Tomasz Sikora)

Bilety będą do nabycia wyłącznie u autoryzowanego partnera www.eventim.pl oraz w autoryzowanych punktach sprzedaży: m.in. Empik, Media Markt, Saturn. I pula – 2500 biletów w cenie 35 zł do dnia 10 sierpnia 2016 lub do wyczerpania się puli. II pula – 4500 biletów w cenie 45 zł w do sprzedaży po wyczerpaniu się puli I lub od dnia 11.08.2016 W dniu koncertu bilety w cenie 55 zł w miarę dostępności miejsc. Osoby niepełnosprawne zainteresowane zakupem biletów, prosimy o kontakt pod adresem: niepelnosprawni@eventim.pl. Bilet obowiązuje wyłącznie dla osoby niepełnosprawnej, opiekun wchodzi za darmo. Dzieci do lat 4 – wstęp wolny na koncert.

[ESK Wrocław 2016]