Święto wiolonczeli w Narodowym Forum Muzyki.

Trzeciego sierpnia 2016 roku w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, w ramach organizowanej już po raz trzeci Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, odbył się niezwykły koncert, w którym centralnym punktem był występ Orkiestry Akademii Wiolonczelowej, składającej się z ponad czterdziestu muzyków.

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie to szereg warsztatów i koncertów organizowanych już po raz trzeci z inicjatywy członków zespołu Polish Cello Quartet: Krzysztofa Karpety, Adama Krzeszowca, Tomasza Darocha i Wojciecha Fudali. od 2014 roku są oni zespołem Narodowego Forum Muzyki. Celem tych działań jest kształcenie młodych muzyków, wymiana doświadczeń między instrumentalistami z całego świata oraz rozpowszechnianie oryginalnych brzmień muzyki kameralnej przeznaczonej na zespoły wiolonczelowe, które swoim rozmachem oraz głębokimi, dostojnymi dźwiękami są w stanie przemienić nawet popularne utwory w dzieła sztuki. Wiolonczela to bez wątpienia instrument magiczny i to wokół niej kręci się cała idea projektu Akademii, polegająca na propagowaniu uroku tego szlachetnego, często niedocenianego instrumentu.

Fot. 1  Polish Cello Quartet: Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec, Tomasz Darocha i Wojciech FudalaFot. 1 Polish Cello Quartet: Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec, Tomasz Darocha i Wojciech Fudala

Prawdziwe święto AŻ TYLU SŁAWNYCH wiolonczeli!

Podsumowaniem wspólnej pracy pedagogów, jak i młodych muzyków będzie szereg koncertów, z których jeden odbył się właśnie w ubiegłą środę w NFM. Święto wiolonczeli rozpoczął występ Polish Cello Quartet- zespół muzyków wykonał utwór Luigiego Forino dedykowany na cztery wiolonczele - Preghiere per quattro violoncelli z 1923 roku. Następnie zabrzmiały dźwięki dwóch dzieł na kwartet wiolonczelowy wielkiego, polskiego kompozytora Aleksandra Tansmana- Adagio cantabile oraz Allegro molto risoluto, oba skomponowane w 1935 roku.

Po tych początkowych brzmieniach, widownia miała ochotę na więcej tak wciągających i niezwykle emocjonalnych wykonań. Artyści jak zwykle nie zawiedli- na scenie pojawił się Oktet wykładowców Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w składzie: Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta, Adam Krzeszowiec, Tomasz Daroch, Mats Lidström, Jakob Kullberg, Aleksander Gebert, Rafał Kwiatkowski. Po tym szybkim powiększeniu zespołu pierwsze na scenie zabrzmiało dzieło wybitnego, polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego - Agnus Dei. Następnie muzycy zmierzyli się z Sordaną słynnego, hiszpańskiego wirtuoza i kompozytora Pau Casalsa, który to utwór twórca przeznaczył do wykonywania na co najmniej 32 wiolonczele, częściej jednak grany był przez ponad stu artystów! Oktetowi to zupełnie nie przeszkadzało w włączeniu tego dzieła do swojego repertuaru, i jak na profesjonalnych, utalentowanych muzyków przystało, bezbłędnie zmierzyli się z tak trudnym zadaniem.

Fot. 2 Akademia wiolonczelowa Fot. 2 Akademia wiolonczelowa

Agnus Dei, Sordana czy Pieśń ptaków to niektóre utowry, które można było usłyszeć podczas koncertu

Po 15-minutowej przerwie, która poprzedzała wejście na scenę tej najbardziej oczekiwanej, ponad 40-osobowej Orkiestry Akademii Wiolonczelowej, składającej się z wykładowców oraz uczestników III Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej, ponownie wybrzmiały dźwięki utworu Pau Casalsa - tym razem jednak Sant Marti del Canigó, z 1943 roku, również przeznaczonego na duży zespół.
Następnie muzycy wykonali dzieło czeskiego artysty Davida Poppera - melancholijne Requiem przeznaczone na trzy wiolonczele. Podczas tego utworu główne partie zagrało trzech solistów - Mats Lidström, Jakob Kullberg, Aleksander Gebert, natomiast cała orkiestra stanowiła jakby tło dopełniające wykonanie. Koncert, według programu miał zakończyć Hymn Juliusa Klengela. No właśnie… MIAŁ, ponieważ muzycy przygotowali dla widowni małą niespodziankę i zagrali dodatkowo jeden, przepiękny utwór - Pieśń ptaków. Zasłużonym zachwytom, podziękowaniom i brawom nie było końca, a artyści po udanym koncercie spotkali się z przybyłymi gośćmi w green roomie.

Sylwia Jankowska

Źródła: materiały prasowe i program wydarzenia udostępnione przez Narodowe Forum Muzyki.