Explore or die, wild team malinka, dzika grupa z malinki,wild team malinka, exploracja jaskiń, agresja to podstawa, exploreordie, jaskinia miecharska, wildteammalinka, wildteamfrommalinka, dzikagrupazmalinki, jaskinia agresywna, wiślańska jaskinia, jaskinia grabowa, jaskinia ali baby w klimczoku, piętrowa w klimczoku
JASKINIA WIśLAŃSKA

Długość: 2073,0 m (obecnie najdłuższa ZNANA jaskinia Beskidów i fliszu karpackiego...)
Deniwelacja: 41,0 m (+3,5; -37,5,0m)
Wysokość otworu: 890 m npm.
Położenie otworu: Malinów 1117 m npm.
Opiekun: Stowarzyszenie ochrony Jaskiń "Grupa Malinka"

DOSTĘP: Podobnie jak Jaskinia Miecharska, Wiślańska jest zamknięta dla osób niezrzeszonych w klubach jaskiniowych. Wejścia będą organizowane podczas corocznych dni otwartych. W jaskini obowiązuję całkowity zakaz używania oświetlenia karbidowego. Zwiedzanie może odbywać się tylko w obecności jednego z opiekunów jaskini, jednak w najbliższym czasie nie planuje się udostępnienia jaskini do celów sportowych.



HISTORIA POZNANIA: Jaskinie odkrył 20 września 2003 roku Czesław Szura. Na niewielki, zagruzowany otwór natrafiono podczas penetrowania osuwiska. Początkowo jaskinia posiadała niewielkie wymiary (około 30 metrów) rozwijając się ponad otwór (+3,5m). Podczas prac mierniczych udrożniono jedną ze szczelin, otwierając drogę w głąb systemu. Zaledwie po kilku akcjach długość jaskini wynosiła ponad 200 metrów oraz 25 metrów deniwelacji. Kluczowym okazało się przebycie zacisku (Szuflada) prowadzącego do najgłębszych partii jaskini składających się z szeregu szczelin, sal oraz obiecujących galerii. Przez kolejne lata eksplorowano te partie osiągając głębokość -37,5 metrów (Nowe Dno). Ostatnie większe odkrycia pochodzą z zimy 2008 i 2009 roku. W Partiach Żerujących odkryto boczne ciągi dochodzące do 240 metrów długości. Rok później podczas kartowania okolic Starego Dna odkryto obszerne partie (Chrómskie Paści dł. 160m) podchodzące do znajdującej się niedaleko Jaskini Wiślańskiej II o długości 136 metrów. Prawdopodobnie jaskinie połączą się w jeden system osiągając bezprecedensową jak na warunki fliszowe długość. Prace prowadzone są od 6 lat (z przerwą na Jaskinię Miecharską w zimie 2005/2006 r.), w tym czasie przeprowadzono kilkadziesiąt akcji eksploracyjnych oraz mierniczych na których wykonano łącznie ponad 800 pomiarów. UWAGA! Prace eksploracyjne i dokumentacyjne w jaskini nadal trwają. Uczestniczą w niej członkowie Stowarzyszenia Ochrony Jaskiń "Grupa Malinka" - Bartłomiej Juroszek, Artur Żera, Jakub Pysz, Grzegorz Szalbot oraz Czesław Szura.



OPIS JASKINI: Poprzez niewielki otwór wejściowy (klapa stalowa). Na północ odchodzą niewielkie partie przewyższenia +3,5m. Schodząc na E, początkowo niskimi korytarzami, a następnie studzienkami wejdziemy w rejon starego dna jaskini (-28,0). W najniższej części tych partii znajduje się wysoki i lity korytarz łamiący się kilkukrotnie pod katem prostym. Wcześniej przez system zawaliskowych salek (ku N), przedostaniemy się do Chrómskich Paści - partii odkrytych w 2009 roku i rozwijającymi się pod Jaskinią Wiślańską 2. Wejście do najdalszych części jaskini prowadzi przez tzw. Szufladę. Dawniej ciasny zacisk w kilkutonową wantą nad głową. Obecnie zacisku nie ma jednak wanta pozostała. Za Szufladą znajduje się obszerna jak na warunki Jaskini Wiślańskiej sala (roboczo Biwakowa) w której założona była baza wysunięta. Z tego miejsca rozchodzą się w różnych kierunkach poszczególne partie. Jedne z najciaśniejszych, początkowo tzw. Partie Żerujących a następnie Chore Partie kontynuują się na dwóch warstwach. W dolnej znajdziemy lite szczeliny o wysokości kilku metrów. Do najdalej wysuniętych części jaskini (Nowe Dno) przedostaniemy się przechodząc zagmatwany ciąg zawalisk i salek. W najniższej części znajdują się mocno rozbudowane ciągi o długości ponad 400 metrów oraz schodzące na głębokość -37,5 metra.



BADANIA: Wiślańska jest obecnie największą jaskinią Beskidów i nic nie wskazuje aby niewiele mniejsza Jaskinia Miecharska mogła przekroczyć magiczny próg 2 tysięcy metrów (narazie). W jaskini znaleziono nietypowe jak na warunki fliszowe nacieki - kalcytowe stalaktyty, draperie, grzybki oraz skupiska niewielkich kryształów gipsu. Część z nich została poddana datowaniu metodą C14 oraz U235-T232 (Uran/Tor) co w przybliżeniu umożliwia podanie czasu powstania jaskini 1. Badania te prowadzą pracownicy Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie - dr Jan Urban oraz dr Włodzimierz Margielewski. Wstępne wyniki badań naukowych w Jaskini Wiślańskiej zostały opublikowane, jednak ich dalszy tok zależy od dalszych funduszy o które stara się Instytut (grant naukowy). Od kilku lat wraz ze Stowarzyszeniem dla Natury "Wilk" organizowane są liczenia nietoperzy. W miesiącach zimowych populacja hibernujących nietoperzy wynosi kilkadziesiąt osobników (najwięcej 32 ) z 6 gatunków. Trzy spośród notowanych w jaskini gatunków nietoperzy (podkowiec mały, nocek orzęsiony i nocek duży) ujęte są w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej, a ich obecność stanowi podstawę do wyznaczania obszarów NATURA 2000. W znajdującej się obok Jaskini Wiślańskiej II populacja Podkowca małego Rhinolophus hipposideros osiągnęła rekordową w Beskidzie śląskim liczbę 72 osobników 2.



OCHRONA: Poczyniono starania o wpisanie jaskini w obszar Natura 2000. Ewentualna dokumentacja pozwalająca na uzyskanie prawnej ochrony na razie nie została przygotowana. Zależy to od zakończenia badań trwających już kilka lat.



LITERATURA:

  1. Urban J., Margielewski W., Schejbal-Chwastek M., Szura C., 2007. Speleothems in some caves of the Beskidy Mts., Poland. Nature Conservation 63: 109-117
  2. Mysłajek R.W., Szura C., Figura M. 2008. Zimowe spisy nietoperzy w Beskidzie śląskim w latach 2007-2008. Nietoperze 9,2: 121-131.
  3. Szura C., 2009. Eksploracja oraz dokumentacja Jaskini Wiślańskiej. Abstrakt referatu.42 Sympozjum Speleologiczne Zamość, 16-18 października 2009: 80-81.

www.zoltar.bielsko.pl



©2008
Explore Or Die All Rights Reserved Jakub Pysz
Treści propagowane na stronie są fikcją i mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia, autorzy nie biorą odpowiedzialności za ww materiały oraz ewentualne wypadki zaistniałe podczas ich powtarzania.
Aktualnie na stronie: 7 odwiedzających
Odwiedzin ogółem:



statystyka