Zrób badanie genetyczne kleszcza w kierunku boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu

Ponad 30% kleszczy w Polsce jest nosicielami boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgu i innych chorób. Badanie kleszcza może dać Ci poczucie bezpieczeństwa i pozwolić uniknąć długotrwałej antybiotykoterapii. Wyślij kleszcza do naszego laboratorium lub dostarcz go osobiście.

Uwaga: Szanowni Państwo! W ostatnim czasie na rynku pojawiły się usługi firm oferujących "badanie" kleszcza w oparciu o bliżej niesprecyzowane "cudowne" metody niemające potwierdzenia naukowego oraz nieprzeprowadzane w laboratorium przez wykwalifikowany personel. Jedyną pewną i potwierdzoną naukowo, pozwalającą na blisko 100% pewności w przypadku badania kleszcza, jest metoda badania genetycznego przeprowadzana na wysokiej jakości aparaturze laboratoryjnej przez diagnostę laboratoryjnego. Informujemy jednocześnie, że nie jest możliwe przeprowadzenie wiarygodnego badania w tym zakresie i otrzymanie wyniku w jeden dzień.Jak wysłać kleszcza do badań?

1. Usuń bezpiecznie

kleszcza ze skóry

więcej...

2. Dokonaj płatności

za wybrany pakiet

więcej...

3. Wyślij kleszcza

do naszego laboratorium lub zamów kuriera na naszej stronie

więcej...

4. Wynik otrzymasz

w ciągu 1-7 dni roboczych (badanie ekspresowe - do 3 dni roboczych)

zobacz przykładowe sprawozdanie

Wybierz pakiet badań


BEZPIECZNY


269
PLN Zamawiam
 • Borelioza
 • Kleszczowe zapalenie mózgu
PODSTAWOWY


149
PLN Zamawiam
 • Borelioza

Sprawdź, gdzie możesz dostarczyć kleszcza osobiście:


Dlaczego warto wykonać badanie kleszcza

 1. Tradycyjne badanie krwi daje bardzo często fałszywe wyniki (tylko 30-40%  skuteczności  powszechnego testu ELISA)
 2. Tradycyjne badanie można wykonać dopiero po 4-6 tygodniach od zakażenia, co zwiększa ryzyko rozwoju choroby.
 3. Badanie DNA kleszcza można wykonać bezpośrednio po ukąszeniu i pozwala w zasadzie wykluczyć możliwość zakażenia.
 4. W przypadku zakażenia kluczowe jest jak najszybsze podjęcie leczenia. Późne wykrycie boreliozy powoduje konieczność kosztownego leczenia nawet do 1.5 roku.
 • Marta K., Jaworzno 08.06.2015

  “Wygodne zamówienie i szybki wynik. (...)O istnieniu tej metody na wykluczenie boreliozy dowiedziałam się całkiem niedawno od lekarza, który wyciągał mojego kleszcza. Dzięki temu mogłam szybko wyeliminować zagrożenie. Badanie genetyczne kleszcza nie jest jeszcze tak popularne jak być powinno. Na pewno będę polecać wszystkim znajomym, którzy będą mieli problem z ukąszeniem kleszcza.”

 • Elżbieta K., Łódź 22.06.2015

  “Badanie przeprowadzone szybciej niż się spodziewałam, a do tego bardzo profesjonalnie.”

 • Kamila H., Kraków 27.07.2015

  “(...)mój syn wrócił z tegorocznej wycieczki szkolnej z kleszczem wbitym w okolice pachwiny. Byłam przerażona, zwłaszcza, że sama od wielu lat cierpię na boreliozę. Mówiąc szczerze spanikowałam, bo sama wiem jakie to ryzyko, ból oraz cierpienie(...)Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy Państwa Laboratorium. Jestem bardzo zadowolona, bo wyniki przyszły szybko, więc mogłam odetchnąć z ulgą. Naprawdę nie wiem jak wytrzymałabym ten miesiąc do badań krwi, które i tak nie zawsze dają pewne wyniki. Mogę polecić badanie kleszcza każdemu kto znajdzie kleszcza u siebie i u dziecka(...)”

 • Krzysztof B., Słupsk 24.08.2015

  “Mój syn został ugryziony przez kleszcza. Wiem, że borelioza u tak małego dziecka (8 lat) to jest swego rodzaju katastrofa. Jedyną metodą, która na ten czas zaraz po ukąszeniu kleszcza była dostępna i racjonalna było badanie kleszcza. Na szczęście ten nie był zarażony, choć wiem, że mieliśmy szczęście.”

 • Włodzimierz K., Warszawa 03.09.2015

  “Ugryzienie przez kleszcza to jest bardzo nieprzyjemna i przede wszystkim niebezpieczna sytuacja. W moim przypadku nie pojawił się rumień, więc nie było jednoznacznych objawów. Spacer po lesie skończył się zebraniem aż dwóch (!) kleszczy. Postanowiłem zadziałać szybko, jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy boreliozy. Szybko wyciągnąłem kleszcze i wysłałem do badań. Wynik przyszedł szybko, więc jestem zadowolony z usługi Laboratorium”

Ocena klientów

5 149
Częste pytania


Jak wysłać kleszcza?

Ważne jest żeby do przesyłki dołączyć dane umożliwiające identyfikację nadawcy: imię, nazwisko, telefon oraz mail, identyczne z tymi, które są w formularzu zamówienia na stronie internetowej. Najlepiej wysłać kleszcza listem priorytetowym lub przesyłką kurierską. Do czasu wysłania zalecane jest jego przechowywanie w lodówce.

W jaki sposób powinien być wysyłany kleszcz?

Kleszcza należy zapakować w miarę możliwości szczelnie do woreczka foliowego albo pojemnik na mocz lub kał, umieścić w kopercie, a następnie wysłać pod wskazany adres. Najlepiej w miarę możliwości umieścić kleszcza na zwilżonym płatku kosmetycznym, fragmencie papieru, gazy etc. Znacząco ułatwia to badanie, gdyż zapobiega wysychaniu kleszcza. Ważne jest, aby na przesyłce widniały dane nadawcy. Niezwykle istotne jest takie zabezpieczenie przesyłki, aby uniemożliwić  uszkodzenie opakowania w którym przewożony jest kleszcz w trakcie transportu przez pocztę lub kuriera (np. poprzez wykorzystanie folii bąbelkowej, włożenie kleszcza do podwójnego opakowania, utworzenie paczki itd.).

Gdzie wysyłam kleszcza?

Kleszcza należy wysłać na adres laboratorium badań DNA - Blumed na adres: 

Blumed Sp. z o. o.

Ul. Duńska 11

54-427 Wrocław

Kleszcza można dostarczyć również osobiście na po wcześniejszym opłaceniu na stronie internetowej. Ważne jest, aby na przesyłce widniały dane nadawcy.

Więcej na temat Laboratorium w zakładce: O nas

Czemu badania kleszczy są takie ważne?

Według różnych szacunków nawet 30% kleszczy jest nosicelami chorobotwórczych patogenów w tym:

 • Borrelia burgdorferi powodujących boreliozę

 • pierwotniaków z rodzaju Babesia powodujących babeszjozę

 • wirusów TBEV – powodujących odkleszczowe zapalenie mózgu

 • bakterii z rodzaju Ehrichia i Anaplasma powodujących erlichiozę/anaplazmozę

Choroby odkleszczowe są trudne w rozpoznaniu, niezwykle niebezpieczne, niektóre wymagają długiego i kosztownego leczenia polegającego na przyjmowaniu dużych dawek antybiotyków i środków przeciwmalarycznych. Niekiedy bywają śmiertelne. Im wcześniej wykryje się możliwość zakażenia, tym wcześniej można rozpocząć leczenie. Jest to niezwykle ważne, bo zmniejsza się w ten sposób ewentualne powikłania, skraca leczenie oraz uniemożliwia przejście choroby w stan przewlekły.

Który pakiet wybrać?

Odpowiadając wprost - wszystkie choroby odkleszczowe, których badania możesz wykupić na naszej stronie mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie u dzieci, osób starszych oraz schorowanych, w tym u chorych z obniżoną odpornością. Szczególnie istotne jest jednak przeprowadzenie badania na obecność boreliozy,  która jest chorobą niezwykle podstępną, trudną w leczeniu i niebezpieczną. Dlatego przeprowadzenie tego badania jest sprawą w większości przypadków najistotniejszą . Najbezpieczniej wybrać pakiet ZALECANY oferujący badanie wszystkich rodzajów chorób. Biorąc jednak pod uwagę koszty badania pełnego panelu oraz wychodząc  naprzeciw oczekiwaniu naszych klientów oferujemy również oddzielnie  badania dwóch chorób, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia - boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu.

Badane przez nas patogeny:

 • Borrelia burgdorferi sensu lato (B. burgdorferi sensu stricto, B. Garinii i B. afzelii)
 • Babesia (B. canis, B. gibsoni, B. divergens)
 • Anaplasma oraz Ehrlichia
 • wirus KZM

Zobacz więcej: anaplazmoza, borelioza

Jakie są objawy i dlaczego borelioza jest tak niezwykle groźna?

W ciągu od 1 do 3 tygodni od ukłucia może pojawić się rumień wędrujący, który może być pierwszym objawem choroby. Występuje on jednak u mniejszości przypadków. Rumieniowi mogą towarzyszyć objawy grypopodobne.  Nieleczone zakażenie przechodzi w stadium zakażenia uogólnionego, które może doprowadzić do zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo zapalenia mięśnia sercowego. Najczęściej występującym powikłaniem neurologicznym jest porażenie nerwu twarzowego. Po wielu latach od zakażenia u pacjentów nieleczonych mogą rozwinąć się późne objawy boreliozy, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia układunerwowego lub narządów ruchu.

Dlaczego warto zrobić badanie kleszcza?

Badanie DNA kleszcza można zrobić szybko, w każdym czasie po ukąszeniu. Na możliwość przeprowadzenia badań z krwi trzeba poczekać, co może umożliwiać chorobie przejście w stadium zaawansowane. Do tego skuteczność badania jest niewielka - powszechnie stosowany  test Elisa wychodzi dodatnio w  max. 30-40% u osób zarażonych boreliozą, zaś test Western Blot jest niewiele bardziej skuteczny (50-80%).

Dlaczego ważne jest szybkie wykrycie boreliozy?

Im później od momentu ukąszenia kleszcza wdroży się antybiotykoterapię, tym większe jest prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się zakażenia krętkami boreliozy na inne tkanki i komórki, co powoduje konieczność często znacznego wydłużenia terapii antybiotykami.

W jakiej formie otrzymam wyniki?

Wyniki przeprowadzonego badania kleszcza są przesyłane w formie mailowej, w dniu w którym zostanie przeprowadzone badanie kleszcza.

Czy badanie daje mi pewność, że nie jestem nosicielem choroby?

Badanie ma na celu stwierdzenie czy przesłany kleszcz zawiera badany patogen. Badanie jest bardzo czułe i w tym zakresie pozwala stwierdzić, czy dany kleszcz był nosicielem badanej choroby. Teoretycznie możliwe jest jednak zakażenie się drobnoustrojem w inny sposób lub przez innego kleszcza niż aktualnie badany. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Jak usunąć kleszcza?

Kleszcza najlepiej usuwać pęsetą. Nigdy nie należy usuwać kleszcza gołymi rękami, gdyż może to spowodować zakażenie chorobami, które przenosi.  Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry i pewnym, ale delikatnym ruchem  wyciągnąć go pociągając ku sobie (bez wykręcania).  Istotne jest, żeby nie zaciskać pęsety na ciele kleszcza, aby zminimalizować ryzyko zakażeniaPo wyjęciu kleszcza należy ranę oraz pęsetę zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, oraz dokładnie oczyścić ręce wodą z mydłem. 

Uwaga! Nie wolno smarować kleszcza masłem lub innymi środkami, które mogłyby go podrażnić, gdyż znacznie zwiększa to ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Czy kleszcz będzie mi zwrócony?

Nie, kleszcz po badaniu najczęściej podlega utylizacji. Laboratorium zastrzega sobie jednak  prawo do wykorzystania materiału pozostałego po badaniu do celów naukowych i prac badawczo-rozwojowych.

Jak szybko po usunięciu z ciała kleszcz powinien być wysłany do badania?

Aby badanie było miarodajne, istotne jest, aby przesyłka była nadana jak najszybciej,  w ciągu kilku dni od wyciągnięcia kleszcza. Do wysyłki kleszcz nie musi być żywy. Aby zapewnić stabilność materiału badawczego, do czasu wysyłki najlepiej przechowywać kleszcza w lodówce. Dlatego zalecamy wybrać przesyłkę kurierem lub priorytetem.

Czy do badania może zostać przesłany uprzednio zamrożony kleszcz?

Odradzamy przesyłanie zamrożonych kleszczy ze względu na długość wysyłki, co może negatywnie wpłynąć na miarodajność wyniku badania kleszczy. Z zasady jednak dyskwalifikowane są uprzednio mrożone kleszcze, co do których zlecone zostało badanie na obecność wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.

Co w przypadku jeśli stan kleszcza nie pozwala na przeprowadzenie badania?

W przypadku kleszcza w złym stanie laboratorium ma prawo odmówić wykonania badania. W takim przypadku zwracamy klientowi koszt badania, za wyjątkiem kosztów wysyłki.

Dodatkowe informacje o kleszczach

Czym są kleszcze?

Kleszcze należą do gatunku pajęczaków z podgromady roztoczy.  Istnieją dwa rodzaje kleszczy - twarde, okryte pancerzem twardym oraz miękkie tzw. obrzeżkowate. Kleszcze należą do pasożytów, żerujących na krwi przede wszystkim kręgowców. Na świecie istnieje około 825 gatunków kleszczy. Długość tułowia kleszcza wynosi najczęściej 15 mm, a rozpiętość wynosi od 1 do nawet 30 mm. Kleszcze wyposażone są w narząd gębowy przeznaczony do ssania krwi - tzw. hypostom. Posiada on wiele ząbków, które pozwalają na długotrwałe przebuwanie w skórze swojego żywiciela.  Kleszcze z gatunku rodziny Ixodidae pożywiają się krwią trzy razy w życiu - w stadium larwalnym, nimfy oraz w postaci dorosłej. Dorosłe kleszcze potrafią przetrwać bez jedzenia nawet do dwóch lat. Kleszcze występują w większości regionów świata w wielu strefach klimatycznych i ekologicznych.

Jaki gatunek kleszcza występuje w Polsce?

W Polsce występuje gatunek kleszcza zwany kleszczem pospolitym (Ixodes ricinus), zwany też kleszczem pastwiskowym.

Jakie choroby są przenoszone przez kleszcze?

Kleszcze przenoszą wiele chorób, w tym: boreliozę, anaplazmozę, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemię, gorączkę krwotoczną oraz babeszjozę.

Czym jest borelioza?

Borelioza (zwana też chorobą z Lyme) jest to choroba, która została rozpoznana dopiero w 1982 roku przez W. Burgdorfera. Chorobę wywołują bakrerie Borrelia burgdorferi. Mogą one występować w kulku formach - jako krętki oraz w formach przetrwalnikowych, takich jak np. cysty. Formy przetrwalnikowe, w przeciwieństwie do ruchliwych krętków są często odporne na leczenie wielu antybiotyków. Dodatkowo lecznie boreliozy utrudnia fakt przenikania borelii do komórek znajdująch się we krewi - makrofagów, fibroblastów oraz limfocytów.

Dlaczego warto wykonywać badanie kleszcza?

Badanie kleszcza pozwala na uniknięcie długotrwałej antybiotykoterapii. Pozwala też zredukować koszty. Leczenie boreliozy w zaawansowanym stadium wiąże się z bardzo dużym wydatkiem na antybiotyki, leki osłonowe, a często również leczenie powikłań boreliozy. Długotrwała antybiotykoterapia jest niestety w wielu przypadkach konieczna, a jest ona zawsze dla organizmu bardzo dużym obciążeniem, bowiem wyjaławia niezwykle istotną dla funkcjonowania systemu immunologicznego mikroflorę jelitową. Może to także powodować rozwój mikroflory grzybiczej (np. rozrost grzyba candida). Koszty leczenia boreliozy, zwłaszcza w stadium przewlekłym są częstokroć wielokrotnie wyższe niż koszty przeprowadzonego badania pod kątem boreliozy.

Czy badanie kleszcza jest skuteczne?

Tak, badanie kleszcza pozwala wykluczyć chorobę jeszcze w momencie, gdy organizm nie zdążył wytworzyć przeciwciał przeciwko chorobie. Pozwala zatem na szybkie wdrożenie leczenia, podczas gdy tradycyjnie stosowane badania krwi są często nieskuteczne lub obarczone dużym ryzykiem błędu.

Jak badane są kleszcze?

Kleszcze badane są metodą Real Time PCR, która pozwala na wykrycie sekwencji DNA (materiału genetycznego) specyficznej dla określonego patogenu. Dzięki wykorzystaniu sond molekularnych, technika ta jest bardzo czuła, a przez to wiarygodna. Badanie to umożliwia wykluczenie lub potwierdzenie obecności patogenów w kleszczu z bardzo dużą pewnością, bliską 100%.

 

Gdzie jeszcze mogę dostarczyć kleszcza?

Kleszcza można dostarczyć osobiście:

1. We Wrocławiu - do siedziby Laboratorium Blumed we Wrocławskim Parku Technologicznym - ul. Duńska 11, biuro na parterze w budynku SIGMA. Jest to też miejsce gdzie należy adresować przesyłki.

2. W Warszawie - do Punktu Odbioru Kleszcza przy ul. Stefana Starzyńskiego 10

3. W Krakowie - do Punktu Odbioru Kleszcza przy ul. Mogilskiej 21

 4. W Gdańsku - przy ul. Narwickiej 11a

 

Czy można brać antybiotyki "w ciemno"?

Według zaleceń specjalistów nie zaleca się podejmowania terapii antybiotykowej "w ciemno", gdy nie wiadomo, czy dany kleszcz był nosicielem chorobotwórczych mikroorganizmów, w tym boreliozy. Niestety zdarzają się przypadki niepotrzebnego stosowania antybiotyków. Takie działanie jest szkodliwe dla organizmu, gdyż skuteczne leczenie boreliozy wymaga długotrwałego stosowania antybiotyków, a krótkotrwałe przeleczenie antybiotykami często nie wystarcza do całkowitego pozbycia się choroby. Nie mniej istotne jest to, że antybiotyki wyjaławiają naturalną florę bakteryjną znajdujacą się w jelitach, co nie tylko  powoduje osłabienie odporności, sprzyja wielu chorobom układu pokarmowego, w tym grzybicy.

Czy należy przepadać kleszcza w przypadku ukąszenia u dziecka?

Ugryzienie kleszcza u dziecka jest szczególnie niebezpieczne. Ukąszenie dziecka przez kleszcza może mieć bardzo poważne skutki i to zarówno w kontekście ciężkiego przebiegu i zachorowania na boreliozę jak i pozostałe choroby - anaplazmozę, babezjozę i kleszczowe zapalenie mózgu, zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętej naturalnej odporności organizmu. Niezwykle istotne jest jak najszybsze wyjęcie kleszcza u takiego dziecka w bezpieczny sposób. Przeprowadzenie badania DNA kleszcza daje nam odpowiedź czy kleszcz był nosicielem jednej z wymienionych chorób, a zatem czy mogło dojść do zakażenia. W przypadku, gdy mogło dojść do zakażenia, lekarz bazując na wyniku badania kleszcza oraz objawach ukąszenia może zadecydować o wdrożeniu antybiotykoterapii u dziecka.

 Zobacz więcej: kleszcz u dziecka

Czy mogę dokonać płatności tradycyjnym przelewem?

Tak, prócz możliwości opłacenia zamówienia bezpośrednio przez stronę internetową można dokonać płatności zwykłym przelewem. Należy wówczas napisać do nas maila na adres kontakt@zbadajkleszcza.pl z podaniem danych osobowych:

- imię i nazwisko

- telefon

- adres mailowy na który wysłany zostanie wynik badania

Przelewu należy dokonać na następujące dane:

Numer rachunku: 10 1140 2004 0000 3502 7630 6184

Nazwa odbiorcy: Blumed Lab sp. z o.o.

Adres: 54-427 Wrocław, Duńska 11

Tytuł przelewu: Badanie kleszcza, (Nazwa Pakietu)

 

Kto wykona badanie mojego kleszcza?

Badanie kleszcza wykonujemy w naszym laboratorium we Wrocławskim Parku Technologicznym. Kleszcze nie są odsyłane do innych laboratoriów.

Badanie kleszcza jest przeprowadzane przez doświadczonych i kompetentnych diagnostów laboratoryjnych. Gwarantuje to analizę badanych próbek na najwyższym poziomie. Sprawozdanie, które otrzymają Państwo po przeprowadzonym badaniu jest wystawiane przez diagnostę laboratoryjnego i ma znaczenie kliniczne.

 

 

Dane do wysyłki

Laboratorium Blumed Lab sp. z o.o.
54-427 Wrocław
ul. Duńska 11
kontakt@zbadajkleszcza.pl
www.zbadajkleszcza.pl
71 757 54 64
Czynne codziennie 8.00 - 20.00

Wynik badania kleszcza

Badanie kleszcza zostanie wykonane w ciągu 1-7 dni roboczych od chwili dostarczenia kleszcza do laboratorium. Wynik drogą elektroniczną zostanie dostarczony w dniu wykonania badania.W celu zachowania przydatności kleszcza do badania zalecamy, aby przy wysyłaniu kleszcza do laboratorium wybrali Państwo przesyłkę priorytetową lub kuriera.

 

Innowacyjna Diagnostyka

Laboratorium Blumed Lab sp. z o.o.

Laboratorium Blumed działa na terenie
Wrocławskiego Parku Technologicznego
Artykuły
Jak się chronić przed ukąszeniem kleszczy?
Ciepła słoneczna pogoda sprzyja wycieczkom, wędrówkom, biwakom, a także wypadom do lasu. Tego rodzaju aktywność niesie za sobą zwiększone ryzyko ukąszenia przez kleszcze. Wa...
więcej »
Badanie Kleszczy Warszawa
Badanie kleszcza Warszawa Kleszcza do badań w Warszawie można oddać przy ul. Stefana Starzyńskiego 10. Punkt odbioru kleszcza jest czynny całodobowo....
więcej »
O nas
Laboaratorium Blumed działające pod marką Innowacyjna Diagnostyka mieści się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Specjalizujemy się w badaniach genetycznych ze szcz...
więcej »
Kleszczowe zapalenie mózgu
ZAKAŻENIE Do zarażenia wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu dochodzi w zdecydowanej większości przypadków poprzez ukąszenie zarażonego kleszcza. Może do nie...
więcej »
Anaplazmoza - objawy, diagnostyka, leczenie
Anaplazmoza jest wywoływana Gram-ujemną bakterią zaliczaną do rodzaju Anaplasma. Jest to choroba odzwierzęca przenoszona przez kleszcze rodzaju Ixodes. W opracowaniach naukow...
więcej »
Antybiotyk po ukąszeniu kleszcza - leczenie boreliozy
Antybiotyki są lekami powszechnie wykorzystywanymi w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie. Brak jest objawów charakterystycznych wyłącznie dla...
więcej »
Głowa kleszcza została w skórze
Głowa kleszcza została w skórze - co należy robić? Głowa kleszcza w skórze pozostaje w przypadku nieumiejętnego wyciągania kleszcza. W takim przypadku należy zgłosić...
więcej »
Wszystkie artykuły