(+995) 593548507
info@visitkutaisi.com
Broszura 2017 / 2015 / 2014
USD2.9182
EUR3.2555
Kutaisi
Baghdati

Baghdati to dystrykt pełen zieleni, z dużym potencjałem turystycznym, idealny dla osób z duszą odkrywcy. Na początku był on częścią prowincji Kutaisi, a od 1930 roku jest niezależnym dystryktem. Główne miasto regionu również nosi nazwę Baghdati. Jest ono położone nad rzeką Chaniscqali (dopływ rzeki Rioni), na granicy lasu Adżameti. Jego nazwa pochodzi z języka staroperskiego i w tłumaczeniu brzmi: „dar od Boga”. To nie przypadek, że nazwa kojarzy się ze stolicą Iraku, Bagdadem. Baghdati jest położone wzdłuż historycznego Szlaku Jedwabnego, którym kupcy przywozili do Gruzji wiele towarów z Bliskiego Wschodu.

Wśród nich były ręcznie haftowane chusty, sprowadzane z Bagdadu, które nazywano „bagdati”. Gruzinki zaczęły zdobić chustami głowę przez co, w pewnym momencie, stały się one nieodłącznym elementem tradycyjnego, kobiecego stroju. Właśnie od tych chust region oraz miejscowość zaczęto nazywać Baghdati. Dystrykt jest jednym z najstarszych miejsc w Imereti, gdzie mieszkali ludzie. Pierwsze historyczne wzmianki o Baghdati pochodzą z XVII wieku, jednak wykopaliska archeologiczne potwierdzają, że już w średniowieczu istniały na tym terenie osady ludzkie. Od 1709 roku miejscowość okupowana była przez Osmanów. Za czasów ich rządów stała się ona centrum handlu niewolnikami. Osmanowie wznieśli w mieście twierdzęzbudowaną pierwotnie z drewna, które podczas przebudowy zastąpione zostało kamieniem. W 1770 roku zjednoczone armie gruzińsko-rosyjskie podbiły ją i zniszczyły, żeby zapobiec ponownemu przejęciu przez Osmanów. Ruiny twierdzy wciąż znajdują się na lewym brzegu rzeki Chaniscqali. W 1940 roku nazwa wioski została zmieniona na Majakowski, od nazwiska Włodzimierza Majakowskiego, urodzonego w Baghdati w 1893 roku. Był on sowieckim poetą, dramatopisarzem, artystą oraz aktorem filmowym i teatralnym. Po 50-ciu latach znowu powrócono do dawnej nazwy Baghdati. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1981 roku. Obecnie jedną z atrakcji miasta jest Muzeum Włodzimierza Majakowskiego. Dystrykt Baghdati słynie z fantastycznego wina. Na jego terenie rosną jedne z najlepszych odmian winogron, takie jak Tsolikouri, Tsitska czy Otskhanauri Sapere. Region jest także bogaty w wody mineralne oraz źródła lecznicze znajdujące się między innymi w uzdrowisku Sairme i używane do leczenia różnorodnych dolegliwości zdrowotnych.

Zabytki historyczno-architektoniczne znajdujące się w dystrykcie Bagdati:

  1. Kościół Wniebowstąpienia w wiosce Tsitelkhevi (X wiek)
  2. Kościół Devadze w wiosce Tsitelkhevi (X-XI wiek), odnowiony w późnym średniowieczu
  3. Kościół św. Jerzego w wiosce Dolne Zegani (średniowiecze)
  4. Kościół św. Jerzego w wiosce Obcha (średniowiecze)
  5. Kościół Zbawiciela w wiosce Roksho (średniowiecze)
  6. Vartsikhe (wczesne średniowiecze)
  7. Wieża Dimi (XVII-XVIII wiek).

 

Mapa dystryktów

Mapa Gruzji

Mapa Imereti

 

 

 

 

 

Search on the Website

Adres: Gruzja, Kutaisi, 4600. Gorki ul #18
E-mail:info@visitkutaisi.com
Telefon: (+995)593548507


The Project co-financed by the Polish development cooperation programme of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland.