Офіційний сайт виконкому Криворізької міської ради Виконком Криворізької міської ради Офіційний веб-сайт виконкому Криворізької міської ради

Довгинцівський район

Створено: 2010-02-02 23:15:26Оновлено: 2016-09-20 16:16:30

Сама назва наймолодшого в місті Кривому Розі району розкриває нам віхи його історії, яка сягає в минулі століття.

Ще на початку ХІХ століття цар Олександр І надав у розпорядження генерала Долгинцева досить велику ділянку землі неподалік Кривого Рогу, який на той час був військовим поселенням, а з 1857 року - містечком.

Населений пункт, де оселився генерал Долгинцев та його кріпосні, розрісся у село, яке називали Катеринівкою. Але з часом прізвище генерала стало і власною назвою поселення, яке назвали Довгинцевим.

Піднесення і бурхливий розвиток Довгинцевого тісно пов’язані з розвитком гірничо-видобувної та металургійної галузей на Криворіжжі. О. Поль, ініціатор промислової розробки залізних руд, краєзнавець, відомий суспільний діяч Катеринославської губернії у 1870 році вперше звернувся з клопотанням до Уряду Росії «про будівництво залізниці, що могла б з’єднати кам’яно-вугільні копальні Донецького басейну з Криворізькими залізними рудами». Початком будівництва залізниці (яка на той час називалася Криворогською, а пізніше - Катерининською) стає 1881 рік. Уже за 3 роки неподалік від маєтку генерала Долгинцева відкривається велика вузлова станція на 5 колій, яка перейняла свою назву від селища.

Швидкого розвитку набуло і саме Довгинцеве, куди з’їжджалися переселенці з різних куточків України та Росії. Люди будували залізницю, підприємства, необхідні для організації руху поїздів, згодом їх обслуговували, а паралельно розбудовували і населений пункт, центром якого була однойменна станція. При ній функціонувала контора, лікарня на 25 ліжок, безкоштовна бібліотека-читальня для службовців, ощадкаса, гуртожиток. При церкві у 1897 році була відкрита перша церковно-приходська школа на 250 чоловік, де вчились діти залізничників. З 1902 року тут діяло двокласне Долгінцевське залізничне училище.

У 1924 році селище Довгинцеве перейменовано на Бухарино (на честь радянського партійного діяча М.І. Бухарина), і називалося так до 1936 року, а після, при переході до округової системи управління, Бухаринська (Довгинцівська) волость була ліквідована.

7 грудня 1979 року Указом Президії Верховної Ради Української РСР на карті міста Кривого Рогу з’явилась нова адміністративно-територіальна одиниця – Довгинцівський район, наймолодший серед усіх районів нашого міста.

Загальна площа району 53,05 км².

Чисельність населення близько 98,7 тис. чол.

80-і роки ХХ століття

Новостворений район розбудовувався швидкими темпами: розвивалася промисловість, мережа освітніх і лікувальних закладів, підприємства побуту і зв’язку.

Введено в дію перший у республіці завод цементно-стружкових плит, відкрито фабрику литого взуття.

Мешканці міста заселили нові квартири у 49 новозбудованих у районі житлових будинках.

У зв’язку із затопленням селища Довгинцеве грунтовими водами виконано будівництво дренажної системи.

Разом з житловим будівництвом розвивається і мережа освітніх закладів. У 1982 році своїх учнів прийняла середня школа № 88, у 1990 році – новобудова середньої школи № 87. Відкрито дошкільні дитячі заклади № 93 та № 290. У 1989 році для мешканців мікрорайону «Східний – 1» було відкрито новобудову середньої школи № 81, три дошкільні дитячі заклади (№ 67, 72, 88).

У цей же період з’являються заклади позашкільної освіти: станція юних техніків, будинок піонерів (зараз – Центр дитячої та юнацької творчості «Гармонія»), клуб самодіяльної технічної творчості юних авіаторів. Для своїх вихованців відчинила двері і дитячо-юнацька спортивна школа № 9.

У 1983 році на вулиці Кокчетавській відкрито стоматологічну поліклініку № 7. У дитячій лікарні № 2 збудовано поліклінічне відділення.

У 1987 році у парку «Ювілейний» було споруджено дитячий майданчик «Фортеця». Значною подією для мешканців району стало відкриття меморіалу загиблим воїнам та підпільникам у Парку залізничників. Тут горить вічний вогонь, а 5 символічних прапорів нагадують прийдешнім поколінням про ту страшну ціну, яку заплатили наші діди і прадіди, виборюючи мир на рідній землі.

У травні 1985 року було відкрито пам’ятний знак «Катюша» на честь гвардійців мінометних частин, які відзначилися при визволенні міста Кривого Рогу від фашистських загарбників.

90-і роки XX століття

Майже половина житла, яке будувалось у ті часи в місті Кривому Розі, зводилось у Довгинцівському районі. Усього за зазначене десятиліття в районі збудовано 94 будинки, 77 з яких - на мікрорайонах Східний-1,2,3. На карті міста з’являються такі вулиці, як Лісового, Незалежності України, Гутовського (зараз – вул. В’ячеслава Чорновола), Сахарова, Приозерна. Збудовано 240 котеджів для працівників цементно-гірничого комбінату.

Для забезпечення освітою дітлахів, які мешкали на мікрорайонах - новобудовах, відкриваються середні школи № 128 і 130, дошкільні навчальні заклади № 77, 116, 133, також відкрито дошкільний навчальний заклад № 111. На базі вже існуючих навчальних закладів відкриваються заклади нового типу - Криворізький гуманітарно-технічний ліцей № 129, Криворізька педагогічна гімназія, колегіум № 81.

Продовжує розвиватись і мережа лікувальних закладів: відкрито дитячий туберкульозний санаторій, на базі КЗ «Криворізька міська дитяча лікарня № 2» Дніпропетровської обласної ради» - ендокринологічне дитяче відділення.

Для соціальної підтримки мешканців району відкрито комунальну установу «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) у Довгинцівському районі», медико-соціальну кімнату Довгинцівської районної організації «Червоного хреста».

Для забезпечення мешканців району побутовими послугами та послугами зв’язку в районі введено в експлуатацію 3 телефонні станції, 2 відділення зв’язку (№ 38, № 93), ощадну касу, 26 підприємств побуту, 14 об’єктів громадського харчування, 93 торговельні підприємства, 6 аптек, 3 ринки, 2 автозаправні станції.

Нового вигляду у 1998 році набула привокзальна площа на ст. Кривий Ріг - Головний: капітально відремонтована сама будівля вокзалу, закінчено обладнання пішохідної зони поруч вокзалу. На площі як пам’ятний знак працівникам залізничного транспорту встановлено паровоз Ем-733-69, випущений у 1934 році.

XXI століття

В районі введено в експлуатацію ще 16 багатоповерхових житлових будинків у різних частинах району. У 2000 році на вулиці Іскрівській (зараз – вул. Мальовнича) у новому приміщенні розмістилася загальноосвітня школа № 89.

Поступово зміцнюється матеріальна база спорту. За підтримки народного депутата України Гурова В.М. здійснено реконструкцію та капітальний ремонт плавального басейну та будівлі регіонального футбольного спортивного клубу «Локомотив».

На території Криворізької загальноосвітньої школи № 130 відкрито спортивний майданчик із синтетичним покриттям для гри в міні-футбол, на території Криворізької загальноосвітньої школи № 65 – спортивний майданчик з тренажерним обладнанням, у дитячо-юнацькій спортивній школі № 9 - шаховий клуб.

У приміщенні колишнього кінотеатру «Дружба» відкрито Центр дитячої та юнацької творчості «Дружба».

У 2003 році на території району відкрито тролейбусну лінію від вулиці Вечірньокутської до Розвилки, а у 2008 році - 8-кілометрову тролейбусну лінію, якою з’єднано Розвилку та станцію Кривий Ріг – Головний зі станцією Кривий Ріг («Червона») та площею Визволення.

Продовжується благоустрій віддалених куточків району.

Твердий поступ у майбутнє

Важливе значення для Кривого Рогу мають розташовані на території Довгинцівського району 12 структурних підрозділів регіональної філії «Придніпровська залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», які злагоджено забезпечують роботу залізниці.

Ще у 1946 році для координації дій та об’єднання робіт усіх підприємств залізниці було організовано Довгинцівський відділок залізниці, з 1958 року його було перейменовано на Криворізький, з грудня 2015 року – Структурний підрозділ «Криворізька дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Придніпровська залізниця» ПАТ «Українська залізниця».

Зараз за обсягом вантажної роботи СП «Криворізька дирекція залізничних перевезень» регіональної філії «Придніпровська залізниця» ПАТ «Українська залізниця» найбільша в Україні. У зоні обслуговування дирекції перебувають понад 1 000 підприємств та організацій. Обсяг вантажної роботи дирекції складає 55 % загального обсягу вантажних перевезень усієї Придніпровської залізниці.

Криворізька залізниця, на сьогодні має розгорнуту довжину колії понад 1000 км та довжину станційних колій близько 500 км. У зоні обслуговування залізниці знаходиться понад 600 підприємств та 9 районів Дніпропетровської області.

У районі діє 6 промислових підприємств. На якісно новий рівень виходять такі підприємства як публічне акціонерне товариство «ХайдельбергЦемент Україна» та приватне акціонерне товариство «Криворізький суріковий завод».

Публічне акціонерне товариство «ХайдельбергЦемент Україна» - одне з найбільших підприємств України з виробництва цементу. Підприємство має такі відзнаки та нагороди: Почесна Грамота кабінету Міністрів України (2011 рік); Пам’ятний знак і диплом «Гордість нації» (2011 рік) за участь у проекті «Правофлангові української економіки»; Диплом за II місце в загальноукраїнському конкурсі «Краще корпоративне медіа України-2010»; Переможець Всеукраїнського конкурсу якості продукції (товарів, робіт, послуг) «100 кращих товарів України - 2010» на загальнодержавному рівні; Номінація – «Продукція промислово-технічного призначення» (Держспоживстандарт України); «Лідер природоохоронної діяльності - 2009» в рамках загальноукраїнського проекту «Екологія, навколишнє середовище та природокористування в Україні» (Міністерство охорони навколишнього природного середовища України); перемогло у Всеукраїнському конкурсі якості «100 найкращих товарів України – 2004» в номінації «Товари виробничо-технічного призначення».

Приватне акціонерне товариство «Криворізький суріковий завод» - одне з найбільших підприємств хімічної промисловості України, має великий досвід роботи на внутрішньому та зовнішньому ринках, двічі поспіль ставало переможцем у Всеукраїнському конкурсі якості «100 найкращих товарів України», у 2004 році отримало золоту медаль на виставці «Інтерлакофарба», у 2009 році стало переможцем конкурсу-рейтингу «Криворізька інновація». На підприємстві впроваджена, підтримується та постійно удосконалюється система менеджменту якості, відповідаюча вимогам міжнародного стандарту ISO 9001:2009.

Публічне акціонерне товариство «Науково-дослідний проектний інститут «Механобрчормет» – це єдиний в Україні комплексний науково-технічний центр з дослідження залізних і марганцевих руд, проектування збагачувальних фабрик і цехів з виробництва окатишів. Його унікальна експериментально-дослідницька база оснащена високотехнологічним обладнанням, яке дає можливість у найкоротші строки досліджувати різноманітну сировину і створювати нові технології, вирішувати проблеми збагачення і огрудкування руд чорних і кольорових металів, підвищення у цій сировині вмісту металу. У 2008 році у рейтингу підприємств-експортерів та імпортерів України відкрите акціонерне товариство НДПІ «Механобрчормет» посіло 5 місце. В інституті впроваджена, підтримується та постійно удосконалюється система управління якістю, що відповідає міжнародним стандартам ISO 9001-2009. Для виконання комплексу науково-дослідних і проектних робіт інститут має державні ліцензії та свідоцтва про атестацію.

Комунальне підприємство «Міський тролейбус» забезпечує перевезення городян одним із екологічно чистих видів транспорту – тролейбусом. Протяжність тролейбусної лінії в місті складає 255,36 км. Тролейбусні перевезення здійснюють два тролейбусних депо, які забезпечують щоденну роботу на 23 маршрутах до 65 одиниць рухомого складу.

На території району працюють 7 закладів охорони здоров’я: КЗ «Криворізька міська дитяча лікарня № 2» Дніпропетровської обласної ради», КЗ «Криворізький дитячий туберкульозний санаторій № 1» Дніпропетровської обласної ради», КЗ «Криворізький онкологічний диспансер» Дніпропетровської обласної ради», КЗ «Криворізька міська стоматологічна поліклініка №7» Дніпропетровської обласної ради», КЗ «Криворізька міська дитяча лікарня № 10» Криворізької міської ради, КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №5» Криворізької міської ради», КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги №4» Криворізької міської ради».

В районі діє 971 об’єкт малого та середнього бізнесу, з них: 432 – роздрібної торгівлі, 136 – дрібно-роздрібної торговельної мережі (кіосків), 298 - сфери побутових послуг, 41 заклад ресторанного господарства, 43 аптеки, 12 автозаправних станцій, 4 товаровиробники, 3 об’єкти ринкової торгівлі, 2 готелі.

В районі функціонує 41 навчально-виховний заклад: 4 загальноосвітні навчальні заклади нового типу (Криворізька педагогічна гімназія, Криворізький гуманітарно-технічний ліцей №129, Криворізький науково-технічний металургійний ліцей №81, Криворізька спеціалізована школа № 9 з поглибленим вивченням економіки, права та іноземних мов), 11 загальноосвітніх шкіл (КЗШ № № 65, 84, 87, 88, 89, 90, 94, 108, 109, 128, 130), 1 навчально-виховний комплекс (КНВК «Загальноосвітня вальдорфська школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок»), 20 дошкільних навчальних закладів, 5 позашкільних (ЦДЮТ «Дружба», ЦДЮТ «Гармонія», КПНЗ «Клуб юних авіаторів», КПНЗ «Станція юних техніків», Дитячо-юнацька спортивна школа № 9) та КПМНЗ «Криворізька міська музична школа №11».

В районі функціонують 5 бібліотек-філіалів КЗК «Міська бібліотека для дорослих» та 2 бібліотеки-філіали КЗК «Міська дитяча бібліотека».

З 2012 по 2014 рік на територіях загальноосвітніх шкіл № 87, 88, 89, 90, 94, 108, 109, 128, 130, Криворізької спеціалізованої школи № 9, Криворізької педагогічної гімназії, Криворізького гуманітарно-технічного ліцею № 129, Криворізького науково-технічного металургійного ліцею № 81 відкрито нові спортивні майданчики з тренажерним обладнанням.

Спортивна база району налічує: палац спорту з плавальним басейном, 1 стадіон, 3 футбольних поля, 21 спортивний зал, 95 спортивних майданчиків.

Серед вихованців дитячо-юнацьких спортивних шкіл району - Ярощук Вадим, Кириченко Ольга – бронзові призери з плавання ХХІV і ХХV Олімпійських ігор в Барселоні та Сеулі; Шуба Віктор – чемпіон України, рекордсмен світу та Європи з важкої атлетики, Шуба Володимир – чемпіон Радянського Союзу та України з важкої атлетики; Гордієнко Катерина – чемпіонка України, рекордсменка Світу та Європи з легкої атлетики, Васецький Дмитро – чемпіон Європи з боротьби греко-римської, Аратовська Ілона – неодноразова чемпіонка Європи, бронзова призерка чемпіонату Світу з кіокушин карате-до, Ткачук Ілля – чемпіон Світу з рукопашного бою та багато інших.

Найбільша гордість району – прості працьовиті люди, завдяки небайдужості, патріотизму, творчості і вмілим рукам яких район живе, вдосконалюється і розквітає, розвивається виробнича, транспортна, соціальна інфраструктура, зростає науково-технічний потенціал.

Минає час, Довгинцівський район змінюється, розвивається, стає дедалі кращим і впорядкованим. Кожне покоління робить свій внесок в його розбудову. Незмінним залишається одне – почуття єдності і приналежності Україні, рідному місту та Довгинцівському району!


 Детальнішу інформацію дивіться на сайті Довгинцівської районної у місті ради


 

© 2009—2016, Виконком Криворізької міської ради
Розробка сайту ТОВ «РІА «ПЕРЕКРЕСТОК»