Cilvēku ķermeņu tipi

Jebkurš cilvēks, izprotot savu ķermeni, spēj lieliski paredzēt, kā ķermenis reaģēs uz dažādiem faktoriem- fizisko un garīgo slodzi, veselīgāku vai mazāk veselīgu pārtiku, kā arī citiem faktoriem. Lai palīdzētu cilvēkiem sevi izprast un speciālistiem strādāt ar klientiem, ir ieviestas dažādas cilvēku ķermeņa tipu klasifikācijas. Populārākā no tām ir somatotipu teorija.

Somatotipi

Pagājušā gadsimta četrdesmitajos gados Amerikāņu zinātnieks Viljams Šeldons nāca klajā ar somatotipu teoriju. Viņa teorija raksturoja cilvēku ķermeņu trīs pamat tipus:

  • Ektomorfais (astēniskais) ķermeņa tips, kam nav ne izteiktas muskulatūras, ne izteikta zemādas tauku slāņa.
  • Mezomorfais (normostēniskais) ķermeņa tips, kuru raksturo labi attīstīta muskulatūra.
  • Endomorfais (hiperstēniskais) ķermeņa tips, kuram raksturīgs ir izteikts zemādas tauku slānis.

Ektomorfais tips

Ektomorfā tipa pārstāvjiem aktīvi darbojas vairogdziedzeris, izstrādājot hormonus, kas paātrina daudzus organisma procesus, to skaitā vielmaiņu, tāpēc viņiem grūtāk nekā citiem pieņemties svarā un palielināt muskuļu masu. Toties tie, kas vēlas būt slaidi, var būt laimīgi, jo tas viņiem izdodas bez īpašas piepūles.

Ja ektomorfā tipa pārstāvis vēlas palielināt muskuļu masu, viņam jātrenējas divas, trīs reizes nedēļā, pavadot zālē apmēram stundu. Kamēr vēlamā ķermeņa masa un izskats nav sasniegts, aerobajai slodzei vajadzētu tikt samazinātai līdz minimumam- 5 līdz 10 minūtēm iesildoties un 5-10 minūtēm atsildoties. Izmantojamiem svariem vajadzētu būt smagiem un nodarbības tempam- lēnam, ar ilgākām atpūtas pauzēm.

Ektomorfā tipa cilvēkiem ļoti svarīgs ir kalorijām bagāts uzturs, pretējā gadījumā muskuļu pieaugumu nesasniegt. Ēdienreizēm jābūt biežām, porcijām nelielām. Lai pieņemtos svarā, nav jāpalielina tauku daudzums, bet gan tie paši ogļhidrāti un proteīni.

Mezomorfais tips

Mezomorfā tipa cilvēkiem ir sportisks un veselīgs izskats, taču, lai uzturētu to formā vai uzlabotu, viņiem ir jānodarbojas ar fiziskajām aktivitātēm un jāēd atbilstoši ķermeņa tipam. Mezomorfā tipa pārstāvjiem ir vidēji lieli vai lieli kauli, svars vienmērīgi sadalīts pa visu ķermeni, bet muskuļu masas īpatsvars ir lielāks nekā tauku īpatsvars. Dominējošais šim tipam ir virsnieru dziedzeris, kas ražo adrenalīnu. Tas nozīmē, ka iegūtais ķermeņa svars galvenokārt skar vidukli.

Treniņu nodarbības nepieciešamas biežāk un ilgstošākas kā ektomorfā tipa pārstāvjiem, tomēr nevajadzētu pārspīlēt. Treniņos vajadzētu izmantot vidēju līdz pat smagu pretestību. . Mezomorfi agri pamana, ka viņi labi reaģē uz slodzi un muskuļu masa ātri pieaug. Ja cilvēks nevēlas kļūt pārāk muskuļains, kad sasniegts vēlamais muskuļu apjoms, jātrenējas tikai „uzturošajā” režīmā. Lai neuzkrātos zemādas tauku slānis, ir jāievēro veselīga uztura principi, jāiekļauj treniņu plānā arī vairākas aerobā rakstura nodarbības nedēļas ciklā, taču ar to intensitāti un apjomu nevajadzētu pārspīlēt.

Endomorfais tips

Endomorfā tipa cilvēkiem ir maigi apaļīgas, dabiski izteiktas ķermeņa formas, un parasti ķermenī dominē tauki, nevis muskuļi. Svarīgākajam uzdevumam vajadzētu būt- nomest lieko svaru un iemācīties dzīvot dzīvesveidu, kas palīdz uzturēt iegūto formu. Spēka treniņi nepieciešami tādēļ, lai iegūtu proporcionālu muskuļu pārsvaru pār taukiem un tādejādi uzlabot vielmaiņu, jeb metabolismu. Vajadzētu izmantot vidēju pretestību un ātru treniņa tempu, ko rada minimālas atpūtas pauzes starp piegājieniem. Vismaz piecreiz nedēļā nepieciešams veikt ne mazāk kā 45 minūšu garu mērenas līdz vidējas intensitātes aerobo treniņu.

Endomorfiem vajadzētu uzņemt pēc iespējas mazāk kaloriju, bet nevis badoties, bet ēst bieži nelielām porcijām. No ēdienkartes vajadzētu izskaust cukuru, saldumus, sāli, kā arī „ātro pārtiku” un nevērtīgo pārtiku (kartupeļu čipsos nav nekā organismam vērtīga izņemot bauda garšas kārpiņām). Ēdienkartē jāiekļauj daudz proteīnu un mazāk ogļhidrātu. Jāēd daudz dārzeņu, pilngraudu produktu, kā arī šķiedrvielu. Jāizvairās no taukainiem ēdieniem. Jātiecas ievērot diētu, kurā vairāk nekā puse no apēstajiem produktiem būtu augļi un dārzeņi.

Kopsavilkums

Protams, ka vairums cilvēku nav izteikti konkrēta tipa pārstāvji, bet ir dažādu tipu sajaukums. Man pašam visuzskatāmākais liekas šis ķermeņa tipus raksturojošais zīmējums:

Ķermeņa Tipi

Vai ķermeņa tipus dzīves laikā ir iespējams mainīt?

Šis jautājums ir aktuāls kopš brīža, kad speciālisti sāka vadīties pēc somatotipu teorijas.
Somatotipu teorijas izstrādātājs Šeldons uzskatīja, ka ķermeņa tipi ir nemainīgi kopš dzimšanas.

Divi zinātnieki Lindsejs Kārters, no Sandjego Štata Universitātes, un Barbara Hīta, antropologs no Pensilvānijas Universitātes, uzskata, ka ķermeņu tipi dzīves laikā mainās augot, novecojot, kā arī iedarbojoties uz ķermeni ar fiziskajām aktivitātēm un uzturu.

Piemēram, koncentrācijas nometnes pierāda, ka jebkurš mezomorfā un endomorfā ķermeņa tipu pārstāvis pēc zināma laika var izskatīties pēc ektomorfa. Taču abi zinātnieki nevēlējās apgāzt somatotipu teoriju, bet gan pilnveidot to.

Mūsdienās ir daudz piemēru, kad cilvēks mainot uztura un aktivitāšu režīmu pēc neilga laika perioda vairs neizskatās kā endomorfā ķermeņa tipa pārstāvis, bet gan kā mezomorfā ķermeņa tipa pārstāvis.

Man vispieņemamākais viedoklis, ar ko esmu vienisprātis, ir: Tavs patiesais ķermeņa tips ir konstatējams tad, kad Tu regulāri un aktīvi nenodarbojies ar nekādām fiziskajām aktivitātēm. Tavs ķermenis pamazām transformēsies atbilstoši tavam patiesajam ķermeņa tipam.

Tātad- somatotipu izmainīt nevar, bet ķermeņa uzbūvi var.

This entry was posted in Fitness and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *