Т-80 підсилить десантників. Понад 50 танків пішли у ВДВ

 Липень 23, 2015

5406_p_10_img_0002Харківські танкоремонтники відновили та поставили до частин Збройних Сил України понад 50 одиниць броньованої техніки

З початком антитерористичної операції колектив Державного підприємства «Харківський бронетанковий завод», що входить до складу Державного концерну «Укроборонпром», працює в напруженому режимі. Так, поточного року танкоремонтники відновили та поставили до частин Збройних Сил України понад 50 одиниць броньованої техніки. Ця статистика буде ще більш значущою, коли взяти до уваги те, що танки потрапили до цехів заводу з відкритих майданчиків зберігання техніки, де вони протягом 20–30 років іржавіли від несприятливих погодних умов.

Не чекаючи на обороні контракти, працівники заводу торік добровільно вирушили в зону проведення антитерористичної операції на Донбасі. Там у складі виїзних ремонтних бригад харків’яни надавали захисникам Вітчизни технічну допомогу.

— Протягом літа–осені 2014 року приблизно третина моїх підлеглих побували в місцях зосередження танкових підрозділів. Окрім поточного ремонту, вони проводили заняття з молодими механіками-водіями, ділилися досвідом експлуатації бронетехніки в бойових умовах, — розповів начальник цеху складання бронетехніки Валерій Марченко.

Важливою віхою в житті трудового колективу танкоремонтників стало підписання наприкінці 2014 року з Міністерством оборони України контракту щодо поставки великої кількості танків різних модифікацій.

5406_p_10_img_0001Директор ДП «Харківський бронетанковий завод» Віктор Козонак:

— Колись наше підприємство займалося лише ремонтом бронетехніки. З часом з власної ініціативи ми почали здійснювати модернізацію техніки і за короткий час досягли в цій справі вагомих результатів. Наведу такий приклад. Донедавна багато комплектуючих до танків Т-80 ми замовляли в Росії, а відтепер мої підлеглі навчилися виготовляти їх на підприємстві або замовляють у партнерів по концерну. Тож наші «вісімдесятки» фактично складаються з вітчизняних агрегатів та систем.

Відтоді на заводі почали приділяти основну увагу модернізації танків, аби вони відповідали вимогам сучасного бою. Започаткували нове правило, пов’язане з обов’язковим врахуванням побажань і зауважень військовослужбовців, для яких ремонтують техніку. Приміром, якщо раніше партії бойових машин на заводі передавали офіцерам військових представництв, то віднедавна до Харкова приїздять ті військовослужбовці, які безпосередньо будуть її експлуатувати. Це сприяло також і тому, що кожна машина, передана бійцям на передову, була відремонтована з високою якістю. А виробничий процес на ДП «Харківський бронетанковий завод» постійно вдосконалювався.

До цього варто додати, що найбільших успіхів у відновленні і модернізації зразків техніки харків’яни досягли в ремонті «шістдесятчетвірки».

5406_p_10_img_0004Механік-водій танка Т-80 окремої аеромобільної бригади солдат Дмитро Колосов:

— Я колись мав справу з Т-64 і донедавна трохи боявся керувати більш складним Т-80. Проте працівники заводу мене швидко навчили тонкощам обслуговування. Я пишаюся тим, що оволодів новою-старою машиною. Стабілізатор, механізм заряджання, роботу двигуна та ходової системи я перевірив особисто, тож упевнений, що в бою танк не підведе.

— Із абсолютно непридатного до використання танка типу Т-64, від якого залишилися лише корпус та башта, ми за місяць-півтора шляхом капітального ремонту і модернізації робили бойові машини рівня Т-64Б, Т-64Б1 та Т-64БВ. Гроші, отримані за відправку на фронт перших партій техніки, дозволили оновити ремонтну базу заводу, придбати сучасне обладнання, — поділився успіхами перший заступник директора заводу Ігор Якименко.

Ці модернізовані танки навіть зовні дещо змінилися. Цьому посприяло встановлення динамічного захисту типу «Контакт», який забезпечує захист екіпажу від сучасної протитанкової зброї. Також широко були застосовані інші ноу-хау, інформація про які не надається широкому загалу.

5406_p_10_img_0003Начальник цеху з ремонту бронетехніки ДП «Харківський бронетанковий завод» Сергій Корх:

— Більшість моїх підлеглих служили в танкових військах. Ті ж з них, котрі не мають армійського досвіду, за час спілкування з військовослужбовцями в зоні АТО, на заводі почали неабияк поважати представників танкових військ. Тож коли виникає нагальна потреба працювати цілодобово, ніхто з працівників не скаржиться. Ми всі є патріотами України і частку любові до Батьківщини вкладаємо у справу, якою займаємося. А це в підсумку подвоює міць бронетехніки для захисників України.

Як показала практика проведення бойових дій на Донбасі, бійцям високомобільних десантних військ Збройних Сил України для успіхів на передовій вкрай необхідні штатні танкові роти чи батальйони. Тому цього року в Генеральному штабі ЗС України було прийнято рішення щодо включення до складу одного з аеромобільних з’єднань підрозділу танкових військ. Коли вирішувалося питання, якою саме технікою озброїти танкістів у «блакитних беретах», вибір припав на бойову машину Т-80. Адже у порівнянні із Т-64 вона більш швидка та маневрена.

— Не можу розкрити всіх таємниць, але ми разом з іншими танкобудівниками оборонно-промислового комплексу постійно працюємо над удосконаленням Т-64, Т-80 та інших зразків бронетехніки. В ході виконання оборонного контракту ми, так би мовити, «реанімуємо» танки та вкладаємо у броню свій професіоналізм, — зауважив Віктор Козонак. — Нещодавно у Харкові представникам військової частини високомобільних десантних військ передано першу партію з восьми танків типу Т-80.

До речі, відповідно до умов контракту, заводчани мали в липні цього року поставити до війська лише 4 танки. Проте вдосконалення організації роботи у дві зміни та ініціативні дії ремонтників дозволили перевиконати виробничий план. Процес передачі бойових машин танковим екіпажам «крилатої піхоти» тривав тиждень. За цей час бойові машини пройшли по 100 кілометрів, а екіпажі виконали бойові стрільби зі штатної зброї. Також механіки-водії і навідники-оператори пройшли в Харкові прискорені курси з експлуатації технічних засобів. Таким чином військовослужбовців озброїли новими знаннями, тож десантники повністю готові виконувати бойові завдання в зоні АТО.

Напружений графік роботи працівників та значна кількість замовлень сприяють стрімкому соціальному розвитку на Державному підприємстві «Харківський бронетанковий завод». Так, за останні 10 місяців кількість штатних працівників збільшено майже вдвічі. Передумовою цього стало збільшення заробітної плати працівників різних цехів та виробничих циклів. Приміром, місячні виплати робітникам, задіяним в основному виробництві, коливаються в межах 12000–12500 гривень. Новачки, які взагалі не мають трудового стажу та виконують допоміжну роботу, отримують близько 3100 гривень. Загалом же середня зарплата на підприємстві становить понад 5700 гривень.

— Тільки у першому півріччі 2015 року наше підприємство перерахувало до державного та місцевого бюджетів майже 8,5 мільйона гривень. У червні фонд заробітної платні становив 1,8 мільйона гривень. Ці кошти дозволяють посилити соціальний захист працівників, турботу про їхнє здоров’я та духовні потреби , — розповів Віктор Козонак.

Отже, співпраця армійських підрозділів з харківськими танкоремонтниками поступово набирає обертів і сприяє збільшенню бойового потенціалу захисників України та подальшому розвитку підприємства.

Дмитро ГОРБУНОВ

Схожi записи: