Cepiel.pl blog o domenach internetowych, blog o pozycjonowaniu stron

Rynek domen .pl w III kwartale

rozszerzenie domeny Polski .pl

Domena .pl

Rynek domen .pl w III kwartale jest niemal analogiczny, do tego, z drugiego kwartału. Poprzedni II kwartał domeny .pl 2016 przyniósł niewielki wzrost domen, niemal symboliczny, bo nazw .pl przybyło nieco, ponad 1000. Przy rejestrze ponad 2,5 milionowym to był wzrost symboliczny. III kwartał przynosi podobne dane, tylko tutaj mamy minimalny spadek.

 

Minimalny spadek na rynku domeny .pl w III kwartale 2016 roku

Odnosząc się do drugiego kwartału, w trzecim mamy spadek liczby zarejestrowanych nazw w domenie polskiej. II kwartale mieliśmy bowiem 2 713 345 tysięcy a III kwartał 2016 to 2 707 080 nazwy .pl. Łatwo zatem policzyć, że III kwartał przyniósł spadek o 6 265 domen .pl.

Liczba domen w poszczególnych latach

 

liczbadomenpl-poszczegolnelataNa wykresie „ładnie” widać, jak rosła liczba domen .pl w poszczególnych latach. Domena. pl rosła bardzo dynamicznie od lat 2007 do 2015. Obecnie mamy wyhamowanie, a liczba nazw utrzymuje dość stabilny stały poziom. Wahania kilka tysięcy na plus lub na minus przy liczbie domen ponad 2,7 miliona są nie zauważalne. Jest to dość podobna sytuacja do domeny .eu, która również rosła a teraz ma również delikatny spadek liczby zarejestrowanych nazw .eu pisałem o tym tutaj liczba domen .eu III kwartał 2016

 

Spada liczba domen .eu III kwartał 2016

domena .eu

domena .eu

EURiD przedstawił raport prezentujący wyniki domeny .eu w III kwartale 2016 roku.  III kwartał przyniósł spadek liczby domen. Na koniec III kwartału liczba domen wynosiła 3,79 miliona nazw .eu, co pomniejszeniem rejestru o 22 251. Nie jest to jakiś duży spadek liczby domen, ponieważ procentowo, przekłada się to na 0,6% na minus. Były kraje, gdzie odnotowano wzrosty, wymienić tutaj należy Portugalię, gdzie liczba domen .eu zwiększyła się o 5%. Ogólnie było 12 krajów, gdzie liczba zarejestrowanych domen była na plusie.

Nowe rejestracje

W III kwartale użytkownicy zarejestrowali 166 631 nazw. Natomiast 189 989 nazw były do usunięcie. Przy czym nie wszystkie 189 989 nazw musi być  usunięte, ponieważ rejestrujący ma jeszcze 40 dni do reaktywacji domeny. Jeżeli po tych dniach nie opłaci domeny, trafia ona do ponownej rejestracji. Poziom odnowień wyniósł 77% i nie odbiega on od poprzednich kwartałów, pozostając na dobrym stabilnym poziomie.

(więcej…)

Domena .de świętuje 30 lat

Domena .de

Domena .de

Domena .de, to domena krajowa Niemiec. Jest to jedna z najbardziej popularnych domen krajowych. 5 listopada domena krajowa Niemiec obchodziła 30 lat. Końcówka .de jest zatem starsza od domeny .pl, której pierwsza nazwa powstała 30 lipca 1990.

Pierwsza domena .de

 

Za  powstanie domeny .de uznaje się 5 listopada 1986 roku.Pierwotnie operatorem domeny .de był uniwersytet w Dortmundzie, stąd pierwsza nazwa domeny .de była : uni-dortmund.de.  Obecnie operatorem domeny .de jest Denic. Po 30 latach na rynku domena .de może się poszczycić ponad 16 milionami nazw.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej szczegółów o domenie .de zapraszam do wpisu http://cepiel.pl/domeny-wiadomosci/domena-de-ma-prawie-16-milionow-rejestracji/

m.in gdzie domena de jest popularna, najdroższe domeny .de

Chiny pokochały nowe domeny

O popularności nowych domen w poszczególnych krajach, pisałem półtora roku temu. Jak na rynek domenowy jest to długi okres. Dane, które można zobaczyć we wspomnianym wpisie http://cepiel.pl/nowe-domeny/kraje-gdzie-nowe-domeny-sa-popularne/  są bardzo, a to bardzo nieaktualne. Zmieniło się bowiem niemal wszystko, od liczby domen, po kraje gdzie nTLDs są najbardziej popularne. Jest jeden i to zdecydowany lider wśród rejestracji nowych domen, są to Chiny.

 

Chiny pokochały nowe domeny

 

flaga-chin

Flaga Chin

Jest to „duża miłość”, porównywalna do tej jaką ostatnio przedstawił minister Morawiecki w stosunku do budżetu 🙂 Dobrze, ale już bez żartów z ministra i zarazem wicepremiera Morawieckiego. Przejdźmy do Chin i ich chińskiego rynku domen.

Jest takie zestawienie, w którym widzimy, ile w danym kraju jest rejestracji nowych domen. Chiny w tym rankingu prowadzą i to dość wyraźnie. Rynek nowych domen, należy do nich w ponad 44%,. Zatem niemal co druga domena rejestrowana jest w Chinach. Państwo azjatyckie jest na pierwszym miejscu, a jak wygląda dalej ranking?

Popularność nowych domen w poszczególnych krajach

 

1.Chiny 11,1 miliona domen

2.Whois Proxy (Nieznany Rejestrator) 6,5 miliona

3. Stany Zjednoczone 2,6 miliona domen

4. Niemcy 596 tysięcy domen

5.Wielka Brytania 401 tysięcy domen

6. Rosja 383 tysiące domen

7. Japonia 369 tysięcy domen

8. Francja 237 tysięcy domen

9. Kajmany 233 tysiące  domen

10. Indonezja 203 tysiące domen

………………………………..

25.Polska 44 tysiące domen

Tak jak wcześniej pisałem, pierwsze miejsce Chiny, drugie z danych whois nie  znane, trzecie miejsce Stany Zjednoczone, czwarte miejsce Niemcy. Jest tutaj pewna zależność w rankingu, bowiem w krajach, gdzie gospodarki są rozwinięte tam nowe domeny są popularne. Tylko to, ma przełożenie nie tylko na nowe domeny, ale również na inne domeny globalne.

Polska bardzo słabo wypada wśród rejestracji nowych domen. Dopiero 25 miejsce jest wynikiem, poniżej naszych możliwości. Oczywiście mamy dużo rejestracji wśród rejestracji domeny krajowej .pl i to jest dobra prognoza, ale warto też wyjść poza nasz rynek i szukać również nazw wśród nTLDs.

 

Sprzedaże domen .club sierpień-wrzesień 2016

domena-clubDomena .club jest na piątym miejscu, pod względem popularności wśród nowych nazw. Liczba nazw z rozszerzeniem .club obecnie wynosi ponad 830 tysięcy. Jest to zatem dość popularna końcówka, a jakie to ma przełożenie na wartości materialne? Register domeny .club przedstawił dane za sierpień i wrzesień 2016 roku, w którym zostały ujawnione sprzedaże domen premium. Właściciel domen tzw. domeny premium często nie dają do „ogólnej rejestracji”, tylko organizują specjalne aukcje i dopiero w ten sposób, można nabyć taką nazwę. Dla właściciela domena jest to dobry biznes, bo przy ogólnej rejestracji dostałby za domenę np. 10 dolarów, a tak sprzedając oddzielnie domenę premium ma nie 10 dolarów, ale np. 1000 dolarów.

Ile jest warta domena .club?

Przedstawione sprzedaże za dwa miesiące (sierpień-wrzesień) troszkę rozjaśnią nam, ile ktoś jest wstanie zapłacić za domenę .club. Sprzedaże odbywały się różnymi kanałami zarówno sam Register domeny, jak i giełdy domen typu SEDO. Nie będę tutaj wchodził już w szczegóły, w końcu najważniejsza jest odpowiedź na postawione pytanie. Poniżej kwoty sprzedaży, pamiętając, że to tylko część „całego tortu” transakcji, w końcu wiele zmian właściciela domeny .club (jak i innych domen) jest nie ujawniona.

(więcej…)

Czy Polska jest społeczeństwem informacyjnym?

Zastanawiasz się dlaczego takie pytanie na moim blogu.

Czy Polska jest społeczeństwem informacyjnym ?

kierunek-http

Rozwój rynku domen, marketingu internetowego zależy również od tego w jakim stopniu nasze społeczeństwo jest społeczeństwem informacyjnym. Dlatego dzisiaj postanowiłem odpowiedzieć na pytanie „ Czy Polska jest społeczeństwem informacyjnym” ?

Społeczeństwo informacyjne czyli co?

Nie ma jednoznacznego hasła opisującego społeczeństwo informacyjne. Ja na to pytanie odpowiadam tak: społeczeństwo informacyjne to takie, które buduję infrastrukturę techniczną, która pozwala na zdalne przetwarzanie informacji. Żeby było społeczeństwo informacyjne musi być zapewniona baza techniczna: komputery, sieci internetowe, oprogramowanie oraz człowiek, który będzie umiał je wykorzystać te technologię w różnych dziedzinach. Chodzi o takie dziedziny jak społeczne, ekonomiczne, polityczne, kulturowe.

Czy Polska jest społeczeństwem informacyjnym?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie szukałem informacji w sieci i to jest jeden z wyznaczników społeczeństwa informacyjnego dostęp do Internetu. Dane pozwalające odpowiedzieć na pytanie znalazłem na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. GUS podzielił społeczeństwo informacyjne na przedsiębiorstwa i na gospodarstwa domowe, co jest jak najbardziej właściwym krokiem.

Społeczeństwo informacyjne: Przedsiębiorstwa

-duże firmy mają dostęp do Internetu bliski 100%
-dostęp do internetu w 2015 roku miało 92.7% przedsiębiorstw, co ważne firmy, dostęp do sieci www był wykonywany przy pomocy łączy szerokopasmowych blisko 92%
-własną stronę internetową posiadało w 2015 roku 61,5% przedsiębiorstw
-połowa z firm wykorzystywała media społecznościowe

Społeczeństwo informacyjne: gospodarstwa domowe (dane na rok 2015)

– jeden lub więcej komputerów posiadało blisko 78% gospodarstwa
-Internet był w 75,8 % gospodarstwa
-26,6 % gospodarstw korzystano z e-administracji

Gdy już mamy trochę danych takich jak posiadanych komputerów, czy dostępu do Internetu możemy bardziej rzeczowo odpowiedzieć na pytanie: Czy Polska jest społeczeństwem informacyjnym?
Przedstawione dane są z 2015 roku, to jednak nie zmienia faktu, że nakreślają przejrzyście sytuację w Polsce. Jeżeli chodzi o społeczeństwo informacyjne w przedsiębiorstwach jest dobrze, ale nie bardzo dobrze. Chodź tutaj mamy w dużych firmach dostęp do sieci www bliski w 100%, to jednak Nas szczególnie interesujący punkt tj. własna strona www musi się poprawić. Chodź wynik 61,5% wydaję się przyzwoity, dla mnie jest tym elementem, który jest do poprawy. Strona www nie jest luksusem a i jej koszty nie są duże, patrząc na korzyści z jej posiadania.

Więcej stron większy popyt na domeny

Szczególnie interesująca Nas sprawa patrząc na charakter mojego bloga tj. domeny, marketing, pozycjonowanie, jest sprawa stron www. Jeżeli w tym punkcie firmy będą chciały się rozwijać wzrośnie zapotrzebowanie na adresy www. Jak wiemy pula wolnych adresów jest mała, a te „dobre” domeny są zarejestrowane. Dlatego wiele firm, by jak najlepiej stworzyć swój wizerunek w sieci będzie musiało kupić je na rynku wtórnym. Tym samym wzrośnie popyt na domeny internetowe.

Społeczeństwo informacyjne gospodarstwa domowe
Rozwój technologiczny sprawił, że koszty sprzętu komputerowego, jak i dostępu do Internetu są niskie, dlatego to komputer z Internetem nie jest luksusem. Ważne jest, że oprócz coraz szybszych komputerów wzrasta szybkość przesyłu danych. Zarówno Internet szerokopasmowy czy mobilny ma niemal 100% pokrycie Polski. Internet ten mobilny mocno przyspiesza, 100mb i więcej dzięki wprowadzeniu LTE. Sieci komórkowe ciągle inwestują w nadajniki co wymusza na nich konkurencja a klient zyskuje szybki mobilny Internet w przystępnej cenie.
Dlatego mogę napisać na koniec, że Polska jest społeczeństwem informacyjnym. Oczywiście jest wiele do zrobienia, jednak patrząc na tempo rozwoju nie możemy narzekać. Warto zatem wykorzystać to, że Polska jest społeczeństwem informacyjnym i budować choćby swój biznes w Internecie.

Liczba domen .com przekroczyła 128 milionów

Zarządzająca domeną .com firma Verising poinformowała na swojej stronie umieściła informacje dotyczącej tej domeny. Chodzi tutaj o pochwalenie się przez Verising  ilością zarejestrowanych domen w rozszerzeniu .com. Tak jak widzimy w tytule „Liczba domen .com przekroczyła 128 milionów adresów.  Firma Verising zarządza również domeną .net. Jak widzimy poniżej liczba domen w tym rozszerzeniu wynosiła ponad 15.7 miliona domen

liczbadomencom-net2016

Końcówka .com to „gigant” wśród rozszerzeń pod względem zarejestrowanych adresów. Nie ma i pewnie nie będzie drugiej takiej końcówki, która choćby się zbliżyła do tego wyniku. Ze względu na popularność tej domeny, jej rozpoznawalność idą za tym również ceny sprzedaży. Kilku milionowa sprzedaż w tej końcówce, choć może nie jest powszednia, to zdarza się przynajmniej kilka transakcji wciągu roku gdzie za nazwę w tym rozszerzeniu płaci się duże pieniądze

Wyniki domeny .pl w drugim kwartale 2016 roku

Ostatnie kwarty były bardzo optymistyczne dla domeny .pl. Liczba nowych rejestracji zwiększała się dość znacząco. Nasza domena radziła sobie bardzo dobrze z konkurencją zarówno domen globalnych jak i nowych domen. Radziła sobie, ale czy przestała? Tutaj musimy zapoznać się z wynikami naszej domeny przedstawionej przez NASK, aby odpowiedzieć na to pytanie.

rozszerzenie domeny Polski .pl

Domena .pl

II kwartał 2016 domeny .pl

Liczba domen zwiększyła się zaledwie o  1 145 nazw. Co dało sumę wszystkich nazw 2 713 345 tysięcy. Jest zatem wzrost, ale raczej bardziej symboliczny, niż jakiś znaczący. Tylko w jednym miesiącu .pl była „na plusie” a dwa kolejne miesiące to spadek liczby domen.

Rejestrujemy głównie w domenie .pl

Tutaj nie ma zaskoczenia, wybieramy nazwy domen bezpośrednio w domenie .pl. Takich nazw bezpośrednio w domenie .pl było 74,30%, w domenach funkcjonalnych było zarejestrowanych 20,57%, a domeny regionalne stanowiły 5,13 % wszystkich rejestracji. Jeżeli chodzi o domeny ze znakami diakrytycznymi, takie nazwy stanowiły 44 832 tysiące nazw.

Będzie lepiej

Jeden słabszy kwartał nie stanowi jakiegoś odzwierciedlenia dla rynku domeny .pl. Gdy popatrzymy na naszą domenę w dłuższej perspektywie patrząc choćby na poprzednie kwartały widać, że nasza .pl ma silną pozycję. Co ważne liczba domen .pl powinna się zwiększać bardziej znacząco w następnych kwartałach. Z ciekawości spojrzałem jak wygląda liczba zarejestrowanych domen na początku września i mamy tutaj

2 732 886 domen .pl Do końca września ta liczba powinna jeszcze wzrosnąć, choć już chyba w tym roku nie ma szans na przekroczenie granicy 3 milionów. Na taki wynik będzie trzeba poczekać od roku do dwóch lat.

Nowy wpis po długiej przerwie

Nowy wpis w końcu coś nowego pojawiło się na moim blogu. Przerwa ponad 3 miesięczna to zdecydowanie zbyt długi okres, aby nie było żadnych nowych wpisów. Należy unikać takich sytuacji podczas prowadzenia blogów. Nasz blog nie może mieć wakacji:)

http

Minusy rzadkich aktualizacji bloga

  1. Nasz odbiorca

Zapracowanie i zdobycie użytkownika nie jest łatwe. Trudno się zdobywa i utrzymuję odbiorcę , ale jak to bywa w drugą stronę łatwo takowego zniechęcić i stracić. Dlatego jeżeli na  naszej nic się nie dzieję, wieje nudą, to trudno się dziwić by ktoś chciał odwiedzać taką stronę

2. Wyszukiwarki

Wyszukiwarki to kolejny minus jaki możemy mieć, gdy nie dbamy o naszego bloga. Gdy bowiem taki robot wyszukiwarki odwiedza naszą stronę a tutaj nie ma nowych treści, to nie dziwmy się, że będą na tym zyskiwać nasi konkurenci ,tworzący i aktualizujący treść swojej strony.

3. Marka

Nasz blog to nasza marka, o którą należy dbać i dlatego ciągle jest coś do zrobienia na naszej witrynie. A jak nic nie dzieję, to nasza marka może tracić na tym.

Dobrze są minusy i to duże jak widzimy, gdy nasz blog jest statyczny, a są jakieś plusy? Chyba tylko dla Nas tworzących bloga, którzy odpoczną od niego, nabiorą dystansu by wrócić z nową energią, pomysłowością, innowacją 🙂

To cóż zabieramy się się tworzenia nowych wpisów na temat domen, marketingu i pozycjonowania.

Domena .eu I kwartał 2016

domena .eu

domena .eu

Liczba rejestracji domen .eu w pierwszym kwartale 2016 roku wzrosła w 18 krajach. W takich krajach jak Chorwacja, Malta, Bułgaria, Luksemburg i Litwa były wzrosty powyżej 2%. Podczas pierwszego kwartału liczba rejestracji domeny .eu zmniejszyła się o 864 nazwy. Całkowita liczba domen .eu na koniec I kwartału 2016 roku była niższa o 0,4% (16 113) porównując ją do liczby nazw .eu pod koniec I kwartału 2015.

Blisko 4 miliona domen .eu

Liczba domen .eu pod koniec I kwartału wynosiła dokładnie 3 861 621. Granica 4 milionów wydaje się być bliska do przekroczenia. Jednak jak widzimy, ostatni dane pokazują spadek liczby zarejestrowanych nazw. Brakujące 139 tysięcy nazw .eu by przekroczyć granicę 4 miliona rejestracji ,może być trudna do realizacji, przynajmniej na jakiś czas. Liczba domen .eu nie powinna rosnąć jakoś mocno w następnych kwartałach, jeżeli w ogóle będzie rosnąć. Pamiętajmy, że jest duża konkurencja i klienci mają do wyboru domeny krajowe, domeny globalne i dużo nowych rozszerzeń. Szansą dla domeny .eu może być jakaś duża akcja promocyjna, która pokaże zalety posiadania adresu w końcówce .eu.

Wspomnę jeszcze o poziomie odnowień domeny .eu. Tutaj jest dobrze, bo 80% odnowień, to wynik bardzo dobry.

Dane w tym poście pochodzą z raportu EURID, który można zobaczyć w całości pod tym adresem. https://eurid.eu/media/filer_public/df/fd/dffd1715-b85b-4013-9f09-bc70e06b5318/q1_2016.pdf