mapahs

Budowanie Hackerspace – Wzorce

Na świecie znajduje się około 1600 hakerspejsów, z czego około 1100 działających (mapa powyżej). Ich członkowie często podróżują i odwiedzają inne hakerspejsy. Jednym z tematów często poruszanych w rozmowach między nimi jest to, jak niektóre problemy, na które można napotkać przy tworzeniu spejsu zostały rozwiązane. Ich powtarzalność skłoniła hakerów do zebrania ich i przedstawienia w postaci wzorców.

Pod koniec roku 2007 dwóch hakerów z Niemieckich CCC1 – Jens Ohlig i Lars Weiler przedstawiło na konferencji 24C32 prezentację zatytułowaną “Building a Hacker Space”. Zawierała ona zbiór “design patterns” – wzorców podzielonych na pięć kategorii – utrzymania hakerspejsu, niezależności, systematyczności, rozwiązywania konfliktów i kreatywnego chaosu

24c3

Zdjęcie ze wspomnianej prezentacji udostępnione na licencji CC BY-NC 2.0 na flickrze użytkownika plomlompom

Postanowiłem je przetłumaczyć i po kilku dniach tłumaczenie skończyłem, choć pod koniec tłumaczenia spostrzegłem, że w internecie znajduje się już polska wersja. Jak widać nie zniechęciłem się, w niniejszym poście spróbuję pod jego koniec do niektórych z nich się odnieść w kontekście Hackerspace Kraków w którym działam już od ponad roku, nieco je uzupełniając. Mam nadzieję, że tłumaczenie przyda się polskim hakerspejsom – tym już działającym, tym dopiero się budującym i tym, które jeszcze nie wiedzą że powstaną :). Za pomoc w korekcie tłumaczenia dziękuję canisowi_lupusowi.

Wzorce

1. Wzorce Utrzymania Hackerspace.

1.1. Infrastruktura.

Problem:

Co było pierwsze – jajko czy kura? Nad czym należy się skupić najpierw, na budowie infrastruktury w hakerspejsie, czy nad tworzeniem projektów?

Implementacja:

Uzależnijcie wszystko od infrastruktury. Jest ważniejsza. Rzeczy takie jak: wyposażenie pokoi, serwery, sieć czy zasilanie należy zapewnić na samym początku, ponieważ to, czy ktoś w ogóle wpadnie na pomysł projektu lub zdecyduje czy realizować go w hakerspejsie zależy między innymi od tego, czy będzie miał w nim potrzebne wyposażenie i warunki. Z dobrą infrastrukturą przyjdą pomysły, o których nawet byście wcześniej nie pomyśleli.

1.2. Grace Hopper, czyli nie wahaj się.

Problem:

W ogóle czy to właściwy czas, żeby zakładać hakerspejs? Nie powinniśmy poczekać? Czy rzeczywiście pomyśleliśmy o wszystkich ewentualnych problemach?…

Implementacja:

Oczywiście, że to właściwy czas. “Łatwiej jest po fakcie błagać o wybaczenie niż przed faktem dostać na coś pozwolenie.” 3. Najważniejszą rzeczą jest zacząć. Wiele problemów, o których myśleliście przed założeniem hakerspejsu znikną w momencie jego założenia. Nie wahajcie się.

1.3. Komunikowanie się społeczności.

Problem:

Jak hakerzy powinni się ze sobą komunikować, jak utrzymać łączność ze społecznością?

Implementacja:

Jesteście hakerami, powinniście wiedzieć co robić :). Potrzebujecie miejsca gdzie będzie można dyskutować, miejsca na dokumentacje i dane i kanału komunikacji przeprowadzanej w czasie rzeczywistym – powszechnie stosowaną trójcą jest lista dyskusyjna, wiki i IRC.

1.4. Masa krytyczna

Problem:

Chcesz sam/a założyć hakerspejs w swoim mieście. Nie udaje ci się. Umierasz

Implementacja:

Reguła kciuka brzmi: 2 + 2. Potrzebujesz drugiego hakera aby zacząć przekuwać pomysł w coś realnego. Potrzebujesz jeszcze dwóch, żeby rozpocząć prace nad tworzeniem spejsu. Nie zaczynaj, zanim Twój zespół nie będzie składał się z przynajmniej czterech osób, w czwórkę prościej zacząć rekrutować kolejne osoby. Twoim celem na start jest 10 hakerów. Do dzieła.

1.5. Silna osobowość

Problem:

Nic w hakerspejsie nie zostaje zrealizowane. Wszyscy chcecie żeby hakerspejs dobrze działał, ale wszystkim zbyt trudno ruszyć tyłek i zrobić coś porządnie.

Implementacja:

Potrzebujecie w grupie pierwszych hakerów osoby z silną osobowością i z doświadczeniem w zarządzaniu ludźmi i budowaniu struktur. Szukaj osób które mają autorytet wśród innych oraz zostaną wysłuchani a nie tylko się na autorytet powołują (i nic z tego nie wychodzi).

1.6. Miłosierny Haker

Problem:

W Twoim hakerspejsie każdego miesiąca panuje niepokój w związku z tym, czy uzbierana ze składek kwota starczy na opłacenie lokalu, a członkowie zaczynają postrzegać hakerspejs bardziej jako coworking space w którym płacą za możliwość korzystania z narzędzi niż jako hakerspejs, inicjatywę pozwalającą społeczności lokalnej tworzyć i uczyć się.

Implementacja:

Nie proponujcie miesięcznych składek dopóki nie zgromadzicie wystarczającej liczby osób, które albo zapłacą albo zagwarantują, że opłacą składki na rok naprzód. Jeśli zagwarantują, zadbajcie o automatyzację ich wpłat aby zminimalizować presję i ewentualny stres spowodowany zwykłym zapominalstwem, które może spowodować niemiłe konsekwencje. Daj im do zrozumienia, że to ONI powodują, że Twój hakerspejs istnieje przez ich szczodre darowizny czasu i pieniędzy. To może również pomóc hakerspejsowi w uzyskaniu statusu non-profit.

Gdy wydatki zostaną pokryte niech Miłosierni Hakerzy zadecydują jakie inne opcje składek zostaną zaoferowane członkom hakerspejsu. Nawet DARMOWE członkostwo będzie wówczas dobrym pomysłem. Dajcie członkom możliwość zostania Miłosiernym Hakerem nawet, jeśli ilość już zadeklarowanych składek lub darowizn będzie wystarczająca do bezproblemowego działania hakerspejsu. Podkreślcie ich rolę w funkcjonowaniu hakerspejsu poprzez dodatkowe przywileje takie jak możliwość głosowania w sprawach organizacyjnych czy też możliwość uczestniczenia w spotkaniach ze sponsorami.

2. Wzorce Niezależności

2.1. Gospodarz i sąsiedzi

Problem:

Znaleźliście wspaniałe miejsce na hakerspejs, ale gospodarz/administrator/właściciel wydaje się być dziwny, a sąsiedzi się czepiają.

Implementacja:

Wybierzcie mądrze. Życzliwy (choć niezainteresowany) gospodarz i fajni sąsiedzi mogą być najważniejszymi kryteriami tego, czy hakerspejs ruszy czy nie. Niefajni sąsiedzi mogą zadzwonić na policję o 2 w nocy. Zależnie od planowanych projektów to może być poważny problem. Jako hakerzy nie prowadzimy takiego samego stylu życia co większość populacji, sąsiadów wyrozumiałych lub po prostu stukniętych i nietuzinkowych tak jak wy należy szukać.

2.2. Antywzorzec lokatora

Problem:

Potrzebujecie hakerspejsu na spotkania i jako laboratorium do trzymania projektów i pracy nad nimi. Żeby obniżyć wydatki na czynsz postanawiacie, że dobrym pomysłem będzie zamieszkać lub wynająć komuś część lokalu do mieszkania, ale okazuje się, że to nie działa, a wy nie możecie korzystać z laboratorium…

Implementacja:

Goście są spoko, ale nie pozwól nikomu mieszkać w hakerspejsie. Wyrzuć tego kogoś jeśli potrzeba.

2.3. Osobność

Problem:

Chciałbyś odpocząć, podyskutować lub popracować w małej grupie, ale główny pokój jest zajęty, w hakerspejsie jest zbyt dużo ludzi, tłok… Albo chciałbyś zapalić papierosa w hakerspejsie nie denerwując przy tym niepalących.

Implementacja:

Poszukaj lokalu z małymi, odrębnymi pokojami. Używaj zasłon/kotar lub drzwi by oddzielić te pokoje od głównego pomieszczenia lub między sobą. Takie odrębne pokoje mogą również służyć jako pokoje dla palących w zdominowanym przez niepalących hakerspejsie.

2.4. Kuchnia

Problem:

Ludzie potrzebują jedzenia. Hakerzy potrzebują kofeiny i w sumie to czasami też jedzenia.

Implementacja:

Niech wasz hakerspejs ma kuchnię. Nic tak nie zbliża ludzi jak wspólne gotowanie. Niech w waszym hakerspejsie stoi lodówka na Club-Mate4 i zamrażarka na pizzę. Sprzedaż soft-drinków pomoże zebrać wam pieniądze na opłacenie lokalu (patrz wzorzec 5.3) . Zainwestujcie w najważniejsze urządzenie RTV – w zmywarkę, a także w podstawowe elementy wyposażenia kuchni – sztućce i naczynia… Pokażcie nerdom jak się gotuje prawdziwe jedzenie.

2.5. Przytulne miejsce

Problem:

Nie samą pracą żyje człowiek. W hakerspejsie musi być coś jeszcze oprócz stanowisk do pracy.

Implementacja:

Załatwcie do hakerspejsu jakieś kanapy, sofy, wygodne krzesła, stoły, popielniczki, oświetlenie, jakiś sprzęt muzyczny, rzutnik, czy konsolę do gier wideo. I nie, przyniesienie kwiatka w doniczce nie działa. Można go naszpikować elektroniką, ale nie on stanowi rozwiązania problemu, którego ten wzorzec się tyczy.

2.6. Prysznic

Problem:

Po długich hakatonach, warsztatach, nighthackach zaczynacie śmiesznie pachnieć (śmierdzieć). Goście w Twoim spejsie też nie czują się zbyt świeżo.

Implementacja:

Niektóre hakerspejsy posiadają łazienkę z prysznicem. Po długim hackowaniu najlepsze pomysły przychodzą gdy stoisz pod prysznicem (confirmed). Goście z innych hakerspejsów mogą chcieć zostać parę dni, prysznic im się przyda. Razem z pralką, prysznic stanowi idealny duet, pralkę też możecie kupić. Będzie można w niej prać ręczniki i nie tylko.

2.8. Składki

Problem:

Potrzebujecie zapłacić czynsz za lokal i opłacić media. Większe projekty również potrzebują pieniędzy do ukończenia/eksploatacji.
Zbieraj składki REGULARNIE. Bez wyjątków. BEZ WYJĄTKÓW. Wybierz odpowiednią wysokość składki, ustanów zniżkę studencką. Zawsze miej na koncie waszego hakerspejsu pieniądze na PRZYNAJMNIEJ trzy miesiące opłat stałych naprzód. Zawsze. BEZ WYJĄTKÓW. Wybierz totalitarnego skarbnika.

2.8. Antywzorzec sponsoringu

Problem:

Myślicie, że to znakomity pomysł, żeby spotkać się z firmą, która was lubi lub z uczelniami na których jesteście i pogadać o ewentualnym sponsoringu.

Nigdy, przenigdy nie polegaj na zewnętrznych źródłach utrzymania takich jak sponsorzy. Darowizny są spoko, ale pamiętaj, że firmy czasem upadają, a Ty nie będziesz wiecznie studentem. Dogadanie się z uczelnią może odepchnąć uczniów szkół średnich lub osoby niezbyt lubiące kulturę studencką. Zero partnerstwa, niezależnie od tego jak piękne prezenty dostaniecie (nawet, jeśli firma nie będzie chciała nic w zamian). To kapitalizm…

3. Wzorce systematyczności.

3.1. Plenum

Problem:

Chcecie rozwiązać wewnętrzne konflikty, przećwiczyć demokratyczne podejmowanie decyzji i dyskutować na temat obecnych spraw i przyszłych planów.

Implementacja:

Niech wasz hakerspejs organizuje regularne, cotygodniowe spotkanie z wszystkimi członkami. Ustalcie agendę i cele spotkania. Sprawcie, aby każdy członek oświadczył jakie zadania planuje wykonać, którymi się obecnie zajmuje i które już wykonał, spisujcie plan spotkania i wysyłajcie na listę dyskusyjną i/lub na wiki. Na ogół organizowanie plenum raz na tydzień działa dobrze, jednak są hakerspejsy, które przyznają, że u nich lepiej działa zmniejszenie częstotliwości do jednego spotkania na dwa tygodnie.

3.2. Wtorki

Problem:

Nigdy nie znajdziecie dnia, w którym każdy jeden haker z waszego hakerspejsu będzie w stanie uczestniczyć w spotkaniu. Zawsze znajdzie się ktoś, kto jest już umówiony.

Implementacja:

Nie dogodzisz wszystkim. Dostosowując spotkania do tego, kiedy ludzie których zapytasz mają czas, terminy spotkań stają się bardzo zmienne. Spotkania niech będą we wtorki. Wszystkie dni tygodnia są jednakowo beznadziejne, zatem po prostu wybierzcie wtorki. Kropka.

3.3. OpenChaos

Problem:

Chcecie przyciągnąć do hakerspejsu więcej osób i zapewnić jakiś interfejs ze światem.

Implementacja:

Ustalcie comiesięczne, publiczne i otwarte wykłady/prezentacje/warsztaty. Ogłoście je WEDŁUG LOKALNEGO CZASU (bez żadnych UTC, CEST, EST i innych udziwnień). Zaproście na te spotkania ciekawych gości.

3.4. U23

Problem:

Starsi i bardziej doświadczeni członkowie waszego hakerspejsu kończą studia, pobierają się, ich czas, który mogą poświęcić topnieje, potrzebujecie świeżej krwi.

Implementacja:

Rekrutujcie młodszych członków i liderów poprzez ustalony na przestrzeni paru tygodni konkurs. Pozwólcie im pracować w grupach i przedstawcie im problemy z dziedzin hakowania hardware’u i software’u. Przygotujcie ich do konkursu, nadzorujcie i pomagajcie samodzielnie wykonać powierzone zadania. Po konkursie będziecie mieli garść osób, z których najsprytniejszym pozwolicie opiekować się hakerspejsem.

3.5. Sinusoida

Problem:

Wszystko układa się wspaniale, zorganizowaliście parę dużych i fajnych wydarzeń, atmosfera w hakerspejsie dopisuje, ale po jakimś czasie entuzjazm maleje, a projekty leżą niedokończone.

Implementacja:

Entuzjazm w hakerspejsie przyjmuje formę sinusoidy (najczęściej o czteroletnim okresie). Należy utrzymywać hakerspejs przy życiu niezależnie od tego, jakie są nastroje. Nie poddawajcie się – być może nowy członek waszego hakerspejsu pełen energii i chęci zapuka do waszych drzwi jutro. Albo pojutrze.

4. Wzorce rozwiązywania konfliktów

4.1. Konsensus

Problem:

Potrzebujecie grupowej decyzji i nie chcecie, by ktoś został pominięty w procesie decyzyjnym.

Implementacja:

Cotygodniowe spotkanie organizacyjne zdaje się być dobrym sposobem na przedyskutowanie decyzji. Nie przeprowadzajcie głosowania, tylko dyskutujcie aż do momentu, w którym ustalone zostanie rozwiązanie, z którym zgadzają się wszyscy. Wzorzec działa dobrze na niektóre problemy. W niektórych przypadkach lepszym wydaje się Wzorzec Demokracji – 4.2.

4.2. Demokracja

Problem:

Potrzebujecie grupowej decyzji, lecz dyskutowanie na jej temat nigdzie nie prowadzi, nie ma konsensusu.

Implementacja:

Cotygodniowe spotkanie organizacyjne zdaje się być dobrym sposobem na podjęcie decyzji. Przeprowadźcie głosowanie – niech przejdzie pomysł, który zyska aprobatę największej ilości członków. Wzorzec działa dobrze na niektóre problemy. W niektórych przypadkach lepszym wydaje się Wzorzec Konsensusu – 4.1.

4.3. Dowodzenie

Problem:

Nikt nie zmywa naczyń, nikt nie sprząta, wasz hakerspejs zaczyna popadać w lekką ruinę z powodu braku poczucia odpowiedzialności za przestrzeń.

Implementacja:

Nakazujcie członkom myć naczynia, wyrzucać śmieci, infrastruktura musi działać. Krzyczcie, jeśli będzie taka potrzeba, ale nie wykluczajcie siebie z obowiązków.

4.4. sudo

Problem:

Wystartowaliście jako społeczność ludzi o podobnych zainteresowaniach, ale po jakimś czasie dochodzicie do wniosku, że jedna osoba przejęła funkcję hakerspejsowego roota. Jeden z członków zdaje się być liderem całej grupy, a w powietrzu czuć dyktaturę.

Implementacja:

Jeden root na cały system nie zawsze jest dobrym wyjściem. Społeczność nie lubi rang. Liderzy są dobrzy, ale tylko w razie potrzeby i dla dobra projektów i konkretnych przedsięwzięć. Walczcie z koncepcją jednego lidera, zamiast tego zarządzajcie hakerspejsem jak system z wieloma sudoersami.

4.5. Odpowiedzialność

Problem:

Ty (członek hakerspejsu) zgłosiłeś się jako chętny do nadzoru/obsługi/wdrożenia ważnej części infrastruktury hakerspejsu (np. serwer mailowy), ale zaczynasz powoli olewać cały projekt i wolisz się obijać.

Implementacja:

Wolontariat nie jest ani trochę mniej ważny niż płatna praca. Weź pod uwagę, że swoim działaniem nie tylko postępujesz na szkodę hakerspejsu, godzi to również w interesy członków. Bierz pracę, którą wolontaryjnie na siebie wziąłeś poważnie. Zobaczysz, to da ci siłę i satysfakcję. Jeśli jednak zdasz sobie sprawę, że nie jesteś w stanie prowadzić projektu dalej, twoim ostatnim obowiązkiem jest znalezienie kogoś na swoje miejsce.

4.6. Kultura prowadzenia dyskusji.

Problem:

Jesteście w środku spotkania organizacyjnego, każdy się przekrzykuje i nic z tego nie wychodzi.

Implementacja:

Nie trzeba być Einsteinem, żeby zauważyć, że w Internecie jest całe mnóstwo kłótni i tzw. flamewarów. Wasi członkowie wywodzą się z tej części społeczeństwa, która Internet tworzy – istnieje zatem duża szansa, że pewna ich część nie potrafi w sposób należyty przeprowadzać dyskusji. Nauczcie ich tego. Niech osoby, które radzą sobie z moderowaniem dyskusji i ich przeprowadzaniem zarządzają spotkaniami organizacyjnymi, które to spotkania nieco się przez to uporządkują. Nie przerywajcie sobie nawzajem.

4.7. Antywzorzec paradoksu schowka na rowery.

Myślę, że czerwony to beznadziejny kolor na schowek na rowery
Czerwony to zły pomysł na kolor schowka na rowery. Schowki na rowery powinny być białe, biały utrzyma schowek w chłodzie
Bardzo chciałbym podejść do sprawy koloru schowka na rowery od strony ekologicznej (i ekonomicznej). Czarny kolor schowka na rowery sprawi, że będzie w nim ciepło w zimie, co spowoduje, że nie będziemy musieli go dogrzewać sztucznie. Ponadto moje siodełko będzie ciepłe zimą. Chcę, żeby schowek był koloru czarnego
Przyglądając się waszej dyskusji nie sposób nie zauważyć, że wszyscy skupiacie się na poszukiwaniu optymalnego koloru w kontekście zdolności absorpcyjnej schowka i jej wpływu na rowery wewnątrz. Zastanawiam się jednak, czy nie powinniśmy problemu ugryźć od innej strony. Co z psychologicznym wpływem koloru schowka na osoby chcące przechować w nim rower? Jeśli użyjemy odpowiedniego koloru i jego odcienia możemy sprowokować skrajną chęć pozostawienia roweru poza schowkiem, a przez to zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia masy krytycznej wewnątrz schowka, jego przepełnienia. Sądzę zatem, iż schowek powinien być pomalowany na kolor zgniłej zieleni w stylu lat 50tych. Opcjonalnie tapeta w banany wyklejona wewnątrz. W kolejnej iteracji proponuję powiesić wewnątrz żyrandol i zamontować szafkę z mini-barkiem.

Problem:

Ktoś rzuca sugestię stworzenia czegoś nowego w waszym hakerspejsie, np. wspomnianego schowka na rowery. Ziarno sugestii zostaje zasiane, mail z pomysłem trafia na grupę dyskusyjną. Po jakimś czasie wywiązuje się zażarta dyskusja na temat jego koloru. W końcu ludzie zaczynają mieć dość kłótni na temat koloru i żaden schowek nie zostaje zbudowany. Pomysł umiera.

Implementacja:

Nie wy jedni macie problem z podobnymi sytuacjami. Jeśli zasugerujesz coś, co może zostać wykonane przez kogokolwiek z członków, to ci członkowie wezmą udział w dyskusji na temat tej rzeczy, nawet jeśli jest to tylko kolor schowka na rowery, wzór koszulki czy dystrybucja linuksa, która ma być zainstalowana na wspólnym serwerze. Nerdy mają tendencję do rozwijania dyskusji na temat trywialnych problemów do dysputy na temat najmniejszych jego detali, jednocześnie powodując, że sam problem zostaje zignorowany. Z takimi sytuacjami należy walczyć, zatem musicie po prostu kończyć takie dyskusje od razu gdy zostaną zidentyfikowane

4.8. Rozmowa na osobności.

Problem:

Któryś z członków sprawia problem, który nie jest do rozwiązania w grupie.

Implementacja:

Wydelegujcie doświadczonego członka grupy do rozmowy z problematycznym jegomościem. Niech go dokładnie i z pełną wyrozumiałością wysłucha i da mu do zrozumienia co reszta grupy sądzi na temat danej sytuacji bez wywlekania problemu na forum publiczne.

5. Wzorce kreatywnego chaosu

5.1. Stary sprzęt

Problem:

Nie możecie przynieść do hakerspejsu żadnego nowego sprzętu ponieważ nie ma już miejsca. Wasz hakerspejs stał się muzeum starego sprzętu wypełnionym złomem

Implementacja:

Stwórzcie stertę na którą będziecie umieszczać stary, nieużywany sprzęt. Pozwólcie ludziom brać sobie z tej sterty cokolwiek będą chcieli. Wszystko, co po jakiejś chwili zostanie na stercie powinno być wyrzucone, ale pamiętajcie, żeby powiadomić ludzi o tym nie raz, a trzy razy wszystkimi możliwymi kanałami informacji.

5.2. Klucze

Problem:

Chcecie, aby hakerspejs był dostępny cały czas, jednak dzwonienie do kogoś, kto ma klucz w środku nocy po to, żeby zamknąć lokal nie jest dobrym wyjściem.

Implementacja:

Dawaj ludziom klucze. Kontroluj kto je ma. Wyposaż lokal w odpowiednio bezpieczny zamek tak, aby klucza nie można było dorobić bez specjalnego pozwolenia. Daj możliwość złożenia klucz do depozytu. Lub zbuduj elektroniczny zamek do lokalu (z wszystkimi tego plusami i minusami)

5.3. Club Mate

Problem:

Hakerspejs potrzebuje zbierać fundusze na dalszą działalność, hakerzy chcą funkcjonować w nocy, w grę nie wchodzą substancje odurzające.

Implementacja:

Kup co najmniej paletę Club-Mate (gazowany, kofeinowy napój z ekstraktu mate) i sprzedawaj w hakerspejsie. Nie będziecie musiał długo czekać na efekty – jakiś przychód i hakerzy, którzy zamiast spać na swoich komputerach będą dalej czynni – pobudzeni kofeiną w tym napoju.

5.4. Płaskie powierzchnie

Problem:

Każda powierzchnia płaska w hakerspejsie zostaje zajęta przez nieład i bałagan.

Implementacja:

Promuj samo-odpowiedzialność: nieużywane rzeczy prościej znaleźć tam, gdzie ich miejsce, blaty i stoły nie powinny być nimi pokryte. Regularnie deleguj ludzi do odgruzowywania powierzchni roboczych lub zwalniaj je przez wyrzucenie wszystkiego, co na nich się znajduje. Kropka.

Kilka słów ode mnie.

 • W Krakowskim Hackerspace nie działamy zgodnie z wzorcem infrastruktury, to znaczy ani infrastruktura nie ma priorytetu nad projektami, ani projekty nad infrastrukturą. Infrastruktura w wielu przypadkach jest projektem sama w sobie.

  Moim zdaniem dobrym hakerspejsem jest hakerspejs, który pozwala łączyć jedno z drugim na zasadzie: daj hakerom budować infrastrukturę i oddziaływać na jej kształt, to znakomite źródło satysfakcji i doświadczenia.

 • Mogę w pełni potwierdzić, że najlepszymi kanałami są te trzy podane we wzorcu komunikacji. IRC i lista dyskusyjna choć są kanałami dosyć starymi, to wciąż bardzo dobrymi. Jak stare wino :) – irc jest prosty jak parasol, a lista dyskusyjna opiera się na e-mailach – wokół odbioru i wysyłania maili od czasu powstania poczty elektronicznej powstało tak dużo udogodnień, że nawet niektóre lodówki potrafią odbierać maile5. Moim zdaniem należy walczyć z koncepcją ładowania dyskusji na fora dyskusyjne. Dwie rzeczy, których nie sposób znaleźć na powszechnie stosowanych systemach for dyskusyjnych to dobry system notyfikacji i możliwość odpowiadania mailem na posta. Na maila którego przyjście zawibruje mi w kieszeni odpiszę nawet w autobusie, a o przeglądaniu forum łatwo zapomnieć.

  Z kolei wiki daje niesamowitą łatwość w akumulowaniu danych, i prościej jest nakłonić ludzi do pisania tam niż na oficjalnej stronie spejsu. Uwierz mi :)

 • Odnośnie antywzorca lokatora
  Dużo hakerspejsów wprowadza u siebie “non sleeping policy”6 właśnie w myśl tego wzorca, co ma swoich przeciwników i zwolenników. Ja jestem przeciwnikiem zakazywania ludziom krótkiej drzemki lub przespania się w trakcie nocnego pobytu w hakerspejsie, IMHO lepiej, żeby ktoś przespał się w śpiworze na podłodze / na kanapie, niż żeby przysypiał na biurku.

Źródła

Wzorce ze slajdów zostały opublikowane i są rozwijane na wiki hackerspaces.org. Znajduje się tam jeszcze kilka wzorców, których nie było na prezentacji Larsa i Jensa, a które też przetłumaczyłem

2 thoughts on “Budowanie Hackerspace – Wzorce

 1. stefanek

  Szacunek, mi by sie nie chcialo.

  W jaki sposob moge was wspierac?

  Obecnie pracuje w korpo i staram sie pozyskac jak najwiecej funduszy aby zainwestowac w Polske…

  Reply

Leave a Reply