Tuhle nádhernou část pobřeží si pro svou kolonii vybrali tučňáci brýloví. Malé městečko Simon’s Town, kde kolonii najdete, stojí určitě za návštěvu.

Uličky městečka Simon´s Town jsou plné kaváren, barů a malých obchůdků.

Uličky městečka Simon’s Town jsou plné kaváren, barů a malých obchůdků.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

Simons’s Town

Kolonie tučňáků je na konci malebného městečka Simon’s Town. Městečko žilo a žije z námořníků. Dnes především z vojenských námořníků. V roce 1814 zde založilo svou námořní základnu britské námořnictvo a po získání samostatnosti se zde automaticky usadilo námořnictvo jihoafrické. Městečko má viktoriánský charakter architektury a až vesnický rytmus. Kavárny, malé obchůdky a rodinné restaurace během dne a bary a hlučné pivnice po setmění. To jsou dvě podoby života Simon’s Town.

Městečku Simon´s Town zůstal viktoriánský duch.

Městečku Simon’s Town zůstal viktoriánský duch.

FOTO: archiv autora


Život ve stínu vojenských křižníků

Nádhera pláže Boulders, kde kolonie tučňáků sídlí, je trochu v kontrastu ke křižníkům vojenského námořnictva Jihoafrické republiky, které má svůj hlavní přístav hned vedle. Místní vám ale potvrdí, že i to je jeden z důvodů, proč se této kolonii daří přežít a dokonce krok po kroku nabírat na počtu. Armáda má samozřejmě pod přísnou kontrolou pohyb lodí v zálivu a díky tomu se mnoho rybářských lodí této lokalitě raději vyhne. Tučňáci tak mají větší šanci získat potravu. Navíc jejich hnízdiště bylo vyhlášeno národním parkem a správci parku se snaží ochránit lokalitu před sběrači vajec, divokými psy a kočkami. Nezasahují ovšem do souboje s racky, kteří útočí na vejce a mláďata. Zasahovali by teprve tehdy, kdyby útoky racků znamenaly vážné nebezpečí pro celou kolonii.

V sousedství kolonie tučňáků je základna vojenského námořnictva.

V sousedství kolonie tučňáků je základna vojenského námořnictva.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Vynikající plavec ohrožený hlavně člověkem

Ačkoliv jejich přirozeným nepřítelem je hlavně lachtan, následovaný žralokem, největší zásluhu na tom, že se za posledních 20 let populace tučňáka brýlového snížila o 90 %, má člověk. Strmý nárůst rybolovu v pobřežních vodách znamenal úbytek potravy a několik velkých ropných havárií také vykonalo své. V některých tradičních lokalitách došlo i k nešetrnému zabydlování pobřeží a některé kolonie tučňáků zůstaly bez šance na hnízdění.

Velké balvany dodávají tučňáků pocit bezpečí.

Velké balvany dodávají tučňáků pocit bezpečí.

FOTO: archiv autora

Tučňák brýlový je vynikající plavec a dokáže za potravou plavat mnoho kilometrů. Jeho drobné tělo (max. 60 cm) je nesmírně výkonné a odolné proti chladu a nástrahám moře. Ještě dnes se občas objeví případ, že jsou zadrženi rybáři, kteří používali tučňáky jako návnadu při lovu žraloků, ale postoj veřejnosti je k těmto způsobům tak negativní, že naštěstí takových případů ubývá.

Tučňák brýlový žije v trvalých párech i deset let a více.

Tučňák brýlový žije v trvalých párech i deset let a více.

FOTO: archiv autora


Buďme si věrni

Tučňák brýlový je monogamní. Páry spolu zůstávají často i 10 let. Ale získat nevěstu není pro tučňáka vůbec snadná věc. Ze všeho nejdříve musí zajistit bydlení. To znamená, že musí vyhrabat na správně chráněném  místě podzemní noru, kterou musí vystlat pro pohodlí páru. Jakmile tučňák dokončí svou noru, musí se pokusit nalákat samičku k prohlídce. Jeho problémem však je, že v tu samou chvíli je kolem něj bezpočet jiných ženichů, kteří právě dokončili svá díla a také lákají samičky svým hlasitým tokáním. Samičky (samozřejmě) dělají drahoty. Procházejí jednu „nemovitost“ za druhou, zavrtí se ve vystýlce a jdou dál. Málokdy se stane, že by se samička usadila hned na prvním místě.

Tady si můžete s tučňáky i zaplavat.

Tady si můžete s tučňáky i zaplavat.

FOTO: Archiv cestovatelského portálu Sopka.cz

Jakmile samička odsouhlasí bydlení, zatroubí podobným tokáním, jako je volání samce. Sameček se snaží co nejrychleji spářit. Teprve tak je partnerství potvrzeno. Od té doby jsou si partneři věrní.

Na jedné z pláží se můžete dostat s tučňáky do bezprostředního kontaktu.

Na jedné z pláží se můžete dostat s tučňáky do bezprostředního kontaktu.

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo


Dvě pláže

Když budete chtít kolonii tučňáků navštívit, máte možnost potkat je na dvou plážích. První je součástí národního parku a musíte na cestě k ní projít vstupní branou do parku a musíte uhradit vstupné. Vstupné není nijak drahé a určitě se na pláž vydejte. Je na ní hlavní hnízdiště, a pokud sem dorazíte kolem 10. hodiny dopoledne, budete tu téměř sami. Nevynechte ale ani návštěvu druhé pláže. Dostane se k ní velice snadno a není nijak daleko. Od vchodu do národního parku se vydáte stále rovně (asi 300 metrů) a na konci chodníku narazíte na malou branku, kterou projdete, a po pár metrech jste na nádherné pláži plné balvanů. Tady můžete až k tučňákům, můžete se tu dokonce i vykoupat nebo se jen tak slunit na kamenech. Je to skvělé místo na polední piknik.

Inzertní sdělení – Nebojte se vyzkoušet zájezd připravený na míru.

Cestování s CK Marco Polo: autentické a inspirující

Od roku 1990 inspirujeme své klienty k získávání nových zážitků, představujeme jim neznámé destinace a na trh přinášíme nové cestovatelské trendy. Nechte se doprovodit na ta nejúžasnější místa. Cestujte pohodlně. Připravíme pro vás perfektně vyladěnou dovolenou na míru.

Chystáte cestu pro svou firmu? Zeptejte se na její přípravu u nás. Incentivní cesty připravujeme se stejnou pečlivostí jako zájezdy na míru pro naše individuální klienty.

Naše filozofie je prostá: „Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost.“

 

Vinařský kraj v Kapsku je malebný i díky specifické architektuře.

FOTO: Jan Papež, CK Marco Polo

Termín: 8. 4. 2017

Cena: 86 990 Kč za 19 nocí


Více podrobností

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA

EXPEDICE V NÁKLAĎÁKU – VELKÝ OKRUH

s českým průvodcem


Nejlepší okruh JAR na trhu, skvělý poměr cena – výkon. Za tří týdny navštívíte nejkrásnější kouty Jihoafrické republiky: NP Kruger, soukromé rezervace, Dračí hory, dovolenkové i divoké pláže Indického oceánu, Garden Route i Kapské Město.

V Jihoafrické republice najdete nádhernou krajinu, hojnost divokých afrických zvířat, rozlišné kultury, příjemné klima a „civilizaci“ na úrovni té evropské. Toto vše z ní dělá velmi zajímavou turistickou destinaci. Jihoafrická republika je obrovská země – přibližně tak velká jako celá Evropa – a vyznačuje se neuvěřitelnou přírodní i kulturní rozmanitostí. Najdete tu rozpálené pouště i zasněžené vrcholky hor, primitivní křovácké národy i vyspělou západní civilizaci.

 

Srí Lanka

FOTO: archiv autora

Termín: 12. 4. 2017

Cena: 56 990 Kč za 7 nocí

Více informací zde

SRÍ LANKA

BÁJEČNÉ VELIKONOCE

 s českým průvodcem

Využijte volných dnů velikonočního času a splňte si sen návštěvou perly Indického oceánu – ostrova Srí Lanka. Nechybějí zásadní přírodní a památkové lokality, stejně jako nejhezčí pláže západního i východního pobřeží. Malá skupinka, český doprovod, osvědčené konkrétní hotely!

Na základě dlouholetých zkušeností se zájezdy na Srí Lanku jsme pro vás připravili zajímavý program, který ideálním způsobem kombinuje poznávání i relax.

 

 

Amboseli

FOTO: archiv autora


Termín odjezdu: 3. 3. 2017

Cena: 87 490 Kč za 17 nocí

Více informací o zájezdu zde 

EXPEDIČNÍ CESTA VÝCHODNÍ AFRIKA

s českým průvodcem

Tento poznávací zájezd do Keni a Tanzanie kombinuje to nejlepší z obou zemí. Navštívíte světoznámé parky a rezervace, ale přesto se budete pohybovat i mimo hlavní turistické cesty.

Navštívíte jezera Velké příkopové propadliny Elementaita a Naivasha, rezervaci Masai Mara, Viktoriino jezero, nekonečné pláně Serengeti, kráter Ngorongoro, masajskou vesnici i „hlavní město" safari v Tanzanii Arushu.
  

Madeira

FOTO: archiv CK Marco Polo

Termín: 14. 4. 2017

Cena:  25 900 Kč za 7 nocí

 Více informací o zájezdu zde

SKVĚLÝ ZÁJEZD NA JARO 2017

MADEIRA

s českým průvodcem

 Madeira vás svou divokou krásou uchvátí od prvního okamžiku. Budou vás přitahovat rozeklané štíty s výzvou stanout na jejich vrcholu a sledovat nezapomenutelný východ slunce. Všude vás bude obklopovat bujná příroda – třetihorní pralesy s kaskádami vodopádů, vulkanickými skalami tvořícími přírodní jezírka, svahy až do nedohledna pokryté vinicemi, na kterých zrají hrozny, z nichž se lisuje vynikající madeirské víno. Kouzelné stezky podél zavlažovacích kanálů – levadas vás přiblíží madeirské přírodě a poté zase vrátí k útulným městečkům a vesničkám.

  

Koh Hai (Ngai), Thajsko

FOTO: archiv CK Marco Polo

Více informací o ostrově Koh Hai, o ubytování, cenách atd. zde 

PANENSKÝ OSTROV V THAJSKU

MÁ SVÉ ZASTOUPENÍ V ČESKU

Možná patříte mezi ty z nás, kteří objevovali Thajsko před patnácti či dvaceti lety. Vraceli jsme se tehdy nadšení a věřili jsme, že jsme našli místo, kam se budeme neustále vracet a kde nám bude skvěle, ať se v Evropě děje, co se děje. Čas ale ukázal, že ani Thajsko není imunní vůči tlaku komerce a masové turistiky, a naše sny se začaly pomalu rozpouštět. Proto hledáme to staré dobré Thajsko stále dál od tradičních míst a stále na menších a menších ostrovech.

OSTROV KOH HAI JE ŘEŠENÍM !

 
 

Masivní bambusová podlaha

FOTO: archiv La Casa Nova

Více info zde


Končíme s prodejem BAMBUSOVÝCH PODLAH a vyprodáváme sklad. Počet kusů je omezen skladovými zásobami, tak si pospěšte. SLEVA 45%

Bambus je jedna z nejúžasnějších rostlin na světě a v Asii patří bezesporu i k rostlinám historicky nejužitečnějším. Bambus má v asijských kulturách respektované postavení. Stále častěji nachází své postavení i v moderní společnosti, a to nejen jako živá rostlina v interiéru či zahradách, ale i jako materiál pro výrobu dekorací, nábytku, tkanin, tapet a dalších výrobků. Díky tomu, že na rozdíl od stromů se jedná o rychle obnovitelný zdroj, je bambus vnímán stále více i jako velmi ekologicky ohleduplný materiál.

 

Kadai

FOTO: Jan Papež, Ck Marco Polo

 Cena od 8175 Kč

 

NEJKRÁSNĚJŠÍ VÁNOČNÍ DÁREK PRO CHLAPA

Nadčasový design, stará dobrá kovářská práce, hodně vychytávek, které vás příjemně překvapí, různé velikosti a výšky stojanů. Ohniště Kadai se stane obdivovanou dominantou, která vám bude dělat radost po celý rok. Je to skvělý dárek pro muže.

Pokud si ohniště Kadai objednáte a uvedete v objednávce heslo „Facebook“, dostanete dopravu zboží ZDARMA.