Formáty

 

     Co si budeme namlouvat, vrcholem Magicového kumštu je turnajové hraní. To je měřítkem úspěšnosti hráče. Je mnoho způsobů, jak potrápit mozky stavitelů hracích balíků. Zde je seznam těch, které používají hráči zlínské Portalové buňky...

 

A ještě jeden úvod...

 

     Formáty by se daly podle původu karet, z nichž stavíme balík, v základu rozdělit na "constructed" a "drafty". V constructed stavíme balík z karet, které vlastníme (popř. si půjčíme apod.), v draftech si nějakým způsobem vybíráme karty z boosterů, doplňujících balíčků obsahujících nové karty, které si obvykle na turnaji koupíme spolu se startovným.

 

Balíky typu constructed

 

Constructed

 

     Constucted je nejběžnější formát, který se na všech turnajích hraje. Pravidla k němu se vztahující jsou jednoduchá. Balíček musí obsahovat minimálně 60 ks karet, přičemž každé karty jednoho názvu mimo základních zemí smí balík obsahovat nejvýše čtyři kusy.

 

All Common

 

     Téměř běžný constructed, akorát s tím rozdílem, že na stavbu balíku můžete použít pouze karty, jejichž vzácnost je běžná (common).

 

Non Uncommon

 

     Opak All Uncommonu, ke stavbě nejsou povoleny karty neobvyklé (uncommon), pouze karty běžné (common) a vzácné (rare).

 

Highlander

 

     Jako běžný constructed, jen s tím rozdílem, že každá karta jednoho názvu kromě základních zemí může být v balíku obsažena pouze jednou.

 

Half - Constructed

 

     Jako běžný constructed, jen s tím rozdílem, že každá karta jednoho názvu kromě základních zemí může být v balíku obsažena pouze dvakrát.

 

Creature Highlander

 

     Constructed, kdy se sorcery smí hrát 4x, potvůrky jedné kombinace čísel útok/obrana však pouze jedenkrát. Hvězdička se počítá jako samostatné číslo. (takže např. jedna bytost s 1/1, další s 1/2, další s 2/1 atd.)

 

Double Deck

 

     Hráč si nepostaví jeden, ale rovnou DVA různé constructed balíky. První hru hraje s prvním, druhou s druhým a pokud se hraje třetí hra, tak si vybere, který chce, a s ním ji odehraje.

 

Fourty Lives

 

     Pravidla stejná jako pro normální constructed, každý hráč ale začíná hru ne s dvacíti, ale s čtyřicíti životy. V dnešní době, kdy se většinou hrají rychlé balíky, je to možnost zase do hry dostat staré dobré bijce, popř. hrát karty, kterými mimo jiné vysáváte životy sami sobě.

 

Two Libraries

 

     Hráč si postaví běžný constructed, nehraje však s jednou knihovnou, ale se dvěma. Jednu knihovnu tvoří pouze země, druhou ostatní karty. Karty pracující s knihovnou se obracejí vždy na příslušnou knihovnu. (Např. má-li být bytost vrácena na vrchol knihovny (sorcery Time Ebb), musí se tato vrátit na vrchol knihovny, ve které jsou bytosti apod.) U karet odkazujících na KNIHOVNU si hráč zvolí, která to bude (s přihlédnutím k předchozímu pravidlu), u karet mluvících o počtu KARET, které si má hráč např. vzít, se rozhodne předem kolik si vezme z které knihovny, nabere je všechny lícem dolů a teprve pak je naráz všechny obrátí a podívá se na ně.

 

Five Colours

 

     Pětibarva. Každá barva musí být v balíčku zastoupena alespoň šesti kartami (z toho alespoň tři různé) a třemi zeměmi dávajícími příslušnou manu. Dále se po první hře dají stranou ty karty, které byly odehrány (skončily na stole nebo v hrobě). Ruka a knihovna se zamíchají zpět a druhá hra se hraje již jen se zbytkem karet. Stejně tak i případná třetí hra. Pro vlastní hru to znamená, že hráč musí v první hře přemýšlet, zda zahraje např. počtvrté Wrath of God, protože potom by už tuto kartu v balíčku do druhé hry neměl (ledaže by si ji stihnul vrátit do ruky do doby, než zabije soupeře nebo soupeř jeho). Ze sideboardu lze po první a druhé hře bez výměny balíček doplnit kartami. Sideboard obsahuje přesně 15 karet. Pokud někdo prohraje na dolízání v první hře, tak prohrál pravděpodobně obě, protože na druhou hru má k dispozici již jen 15 karet ze sideboardu.

 

Stodvacítka nebo prostě "120"

 

     Cílem je postavit a hrát balík, který splňuje všechna pravidla pro constructed, kromě minimálního počtu karet v balíku. U běžného constructed je to 60 kousků, zde, jak už sám název napovídá, rovných 120. Tato okolnost klade na hráče břemeno v tom, že musí balík ladit do nejmenších detailů tak, aby mu chodilo to, co zrovna potřebuje (což není v takovém objemu karet věc zrovna jednoduchá). Po herní stránce přibývá další zádrhel v tom, naučit se podobnou masu míchat. :-) Výjimečně se na tomto turnaji hrál také sideboard.

 

Balíky typu draft

 

Booster Draft

 

     Každý hráč si koupí tři boostery. Osm hráčů si sedne kolem stolu a rozbalí se první booster. V daném časovém limitu si prohlédnete karty, pak si jednu vezmete a booster pošlete doleva, přičemž vám přijde další zprava. Pokračuje se do vybrání prvního boosteru. Pak si můžete prohlédnout karty co jste nadraftovali a jede se další kolo, tentokrát doprava. Třetí booster jede opět doleva. Tímto způsobem nadraftujete 45 karet, přidáte k nim vlastní země a sestavíte minimálně 40ti karetní balíky. Všechny ostatní karty (které nemáte v balíku) tvoří sideboard. S takto postaveným balíkem se hraje turnaj.

 

Rochester Draft

 

     Stejně jako u booster draftu si nakoupíte tři boostery. První hráč rozbalí booster a karty vyskládá lícem vzhůru na stůl tak, aby je všichni viděli. Booster se draftuje směrem doleva, osmý hráč bere karty dvě a pořadí se obrací, takže hráč, který booster rozbaluje, si z něj bere pouze jednu kartu. Druhý hráč (vlevo od prvního) rozbalí booster a vše se opakuje. Druhé kolo jede doprava, třetí opět doleva. Pravidla pro sestavení balíku jsou stejná jako u booster draftu. Současnou výhodou i nevýhodou tohoto formátu je, že všichni přesně vědí, co kdo bere, a mohou se podle toho zařídit.

 

Highlander Rochester Draft

 

     Zvláštní typ normálního rochester draftu. Výjimkou je to, že se nedraftují postupně rozbalované boostery, ale rovnou celá edice, rozložená od začátku kus vedle kusu na stole(ch). V konkrétním případě Portalové buňky ve Zlíně obě portalové edice (Portal i Second Age). Pořadí braní karet je stejné jako u rochester draftu: první hráč, druhý, ... , sedmý, osmý, osmý, sedmý, ... , druhý, první, první, druhý... až to do té doby, dokud zbývají nějaké karty tak, aby měli všichni stejně karet (pokud jich pár zbyde, tak se ze hry odstraní). Pravidla pro sestavení balíku jsou stejná jako u předchozích dvou draftů.

 

Minimaster

 

     Každý hráč si koupí jeden booster a postaví si balík pouze z karet v něm obsažených (+ vlastní země). Staví se minimálně jednadvaceti karetní balíky. S takto postavenými balíky se hráči utkají.

 

Minimaster Draft

 

     Každý hráč si koupí jeden booster a provede se draft s jedním boosterem. To znamená, že se hráči rozsadí kolem stolu, každý rozbalí svůj booster, vybere si z něj jednu kartu a zbylé karty pošle svému sousedovi, přičemž mu přijde balík od druhého souseda. Opět si vezme jednu kartu a pokračuje se tak dlouho, dokud karty zbývají. Pak si sestaví jednadvaceti karetní balík, s nímž se postaví proti ostatním.

 

Peka