So01072017

AktualizacjaŚr, 21 Gru 2016 10am

Back Jesteś tutaj: Strona główna ŚZSzach Archiwum Związku Biografia Romana Bąka

Biografia Romana Bąka

Redakcja strony internetowej Śląskiego Związku Szachowego pragnie przybliżyć postać Romana Bąka, podając zwięzły opis Jego działalności.

Niżej podany materiał zaczerpnięty został z opracowania "Od Polskiego Związku Szachistów Województwa Śląskiego do Ślaskiego Związku Szachowego", napisanego przez Włodzimierza Niwińskiego przy współpracy Marcina Janika, przygotowanego na Jubileusz 80 - lecia Związku.

Roman Bąk urodził się 21 lutego 1908 r. w Chorzowie w wielodzietnej rodzinie powstańca śląskiego. Jako młody chłopiec chciał uprawiać piłkę nożną. Jednakże okazało się, że ze względów zdrowotnych musi skorygować swoje plany.

Najpierw zajął się grą w młynka który był bardzo popularną gra na Śląsku w tym czasie. Był w tej grze trzykrotnym mistrzem Chorzowa. Dopiero później przyszły szachy. Zaczął grywać w roku 1923. Bardzo wcześnie rozpoczął działalność społeczną. W roku 1925 wstąpił do klubu „Ognisko" Chorzów, gdzie wybrano go wkrótce na sekretarza. Popularyzował szachy w Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej, której był członkiem. W roku 1926 nie będąc jeszcze członkiem zarządu Polskiego Związku Szachistów Województwa Śląskiego został wydelegowany razem z sekretarzem związku Pawłem Chmielem na zjazd założycielski Polskiego Związku Szachowego który odbył się 11 kwietnia w Warszawie. Tam poznał słynnych polskich szachistów tamtych lat Dawida Przepiórkę, Kazimierza Makarczyka i innych. R. Bąk był czynnym szachistą, reprezentował swój klub w mistrzostwach drużynowych Śląska i doszedł do I kategorii szachowej, co było nie małym osiągnięciem. Był mistrzem Chorzowa w roku 1934 i reprezentantem województwa w meczach międzyokręgowych.

W latach 1928-1933 redagował kącik szachowy w „Gościu Niedzielnym".
W roku 1928 wchodzi w skład zarządu związku by w roku 1934 objąć funkcję sekretarza. W roku 1935 bierze udział w pracach przy przygotowaniu Olimpiady Szachowej rozegranej w Warszawie. W roku 1936 zostaje wybrany na wiceprezesa. W roku 1937 rozpoczyna redagowanie Biuletynu Śląskiego Okręgowego Stowarzyszenia Szachistów ( taką nazwą miał wówczas związek). Po roku wydawnictwo to zmienia nazwę na „Nowiny Szachowe" i ma zasięg ogólnopolski.

W roku 1939 R. Bąk wydaje unikatowy „Polski Kalendarz Szachowy 1939-1940", który był małą encyklopedią szachową. Tylko niewielką część nakładu udało się rozprowadzić. W 1938 r. R. Bąk jest inicjatorem powstania Sekcji Problemistów przy Śląskim Okręgowym Stowarzyszeniu Szachistów. W 1939 roku jest głównym organizatorem imprez jubileuszu 15-lecia powstania związku w tym meczu Katowice - Chorzów który rozegrano w dniu 11 czerwca na 62 szachownicach. Pogmatwane losy wojenne rzuciły R. Bąka poza granice kraju. Po powrocie do kraju na wiosnę 1946 roku włącza się do pracy organizacyjnej. W 1947 r. zostaje prezesem związku. Godność tę będzie piastował aż do jesieni 1973 r. Dbał szczególnie o umasowienie szachów. Często wyjeżdżał do różnych miejscowości i pomagał w zakładaniu klubów i kół szachowych. W PZSzach począwszy od roku 1951 pełnił przez wiele lat funkcję wiceprezesa do spraw masowych. Nie raz przewodniczył na Walnych Zjazdach. W roku 1957, nawiązując do przedwojennych tradycji rozpoczyna redagowanie Biuletynu Okręgu. Początkowo robi to sam, później wspólnie z Alojzym Płonką. W biuletynach tych dużo miejsca poświęcał grze korespondencyjnej i kompozycji szachowej. W latach 1975-76 w zespole redakcyjnym widzimy również jego córkę. W czasie sprawowania przez R. Bąka funkcji prezesa następuję niespotykany rozwój życia szachowego na Śląsku. Tu działa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych 30% klubów polskich. R. Bąk bardzo duży nacisk kładł na szkolenie. Z jego inicjatywy przeprowadzono na Śląsku kilka kursów instruktorskich, z których zorganizowany w 1970 r. zgromadził 25 słuchaczy. Był sędzią szachowym o olbrzymim autorytecie. W 1965 roku otrzymał tytuł sędziego międzynarodowego. Sędziował niezliczoną ilość zawodów w tym wiele o randze międzynarodowej jak np. Olimpiada Szachowa w Nicei w 1974 r. ( był asystentem sędziego głównego), czy Mistrzostwa Europy Juniorek w Katowicach w 1984 r. Prowadził wiele szkoleń dla sędziów szachowych, pisał w Biuletynie komentarze sędziowskie. Roman Bąk był organizatorem wielu masowych meczów międzyokręgowych, których za jego prezesury rozgrywano po kilka rocznie. Rekord frekwencji w takiej imprezie padł w 1954 roku kiedy odbył się wyjazdowy mecz Dolny Śląsk- Górny Śląsk na 102 szachownicach. Organizował też autokarowe wyprawy Ślązaków na mecze z innymi okręgami na kilkudziesięciu szachownicach. R. Bąk był człowiekiem wszechstronnie uzdolnionym. Władał kilkoma językami, ułożył hymn szachowy, opracował projekty graficzne szachowych odznak honorowych. Miał szerokie zainteresowania – w czasie wyjazdów zagranicznych nigdy nie omieszkał zwiedzić muzeów i okolicznościowych wystaw.

Był też zapalonym fotografem; w archiwum domowym pozostało mnóstwo fotografii z imprez szachowych. Dokonania Romana Bąka zostały docenione. Działacze śląscy nadali mu tytuł Honorowego Prezesa, był członkiem honorowym PZSzach. Otrzymał Krzyże Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznakę Honorowego Działacza Kultury Fizycznej oraz wiele odznak i dyplomów okolicznościowych.

R. Bąk był bardzo cenionym pracownikiem i uznanym fachowcem. Przez wiele lat pracował na kierowniczych stanowiskach w Chorzowskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego i w kop. Barbara - Wyzwolenie. Był działaczem NOT-u gdzie pełnił przez 16 lat funkcję sekretarza Zarządu, organizował zjazdy i konferencje inżynierskie. Zarejestrował też kilka patentów. Posiadał złotą odznakę NOT. W zarządzie Śląskiego Związku Szachowego działał do roku 1986. Później jeszcze przychodził na imprezy szachowe organizowane w Chorzowie. Do końca życia interesował się życiem szachowym, czytał prasę szachową. Jeszcze w 2001 roku napisał do miesięcznika „Szachista" sprostowanie dotyczące jednej z imprez międzynarodowych, w której był sędzią głównym.
Roman Bąk zmarł 1 lutego 2003r.