Milliárdos "mutyi" vagy jó üzlet?

A debreceni MSZP szerint milliárdos kár érheti a cívisvárost azzal, hogy a helyi vagyonkezelő holding egyik cége húsz évre bérbe vette a Hotel Lyciumot, s így közpénzből fizetik ki
a szálloda kivitelezője által fölvett építési hitelt. A holding szerint azonban kivételesen jó üzletet kötöttek a város számára.

Debrecenben a Magyar Szocialista Párt önkormányzati képviselői a napokban "milliárdos mutyizásnak" nevezték a - fideszes vezetésű önkormányzat tulajdonában lévő - vagyonkezelő holding által kötött hotelbérleti szerződést. Az ingatlanbérleti ügy lényege a következő: a helyi Keviép Kft. által mintegy 2,3 milliárd forintért felépített belvárosi Hotel Lyciumot a holding egyik cége, a Debreceni Gyógyfürdő Kft. húsz évre bérbe vette, és a bérleti díjat úgy állapítottak meg, hogy abból a kivitelező a beruházáshoz felvett banki hiteleket maradéktalanul törleszthesse. A szocialisták olvasatában így a kivitelező valójában üzleti kockázat nélkül építhetett föl egy ingatlant, amely után - a vállalkozó helyett - a holding fizeti a kölcsönt és a működtetés költségeit, ráadásul a húszéves bérleti idő lejárta után az ingatlan automatikusan nem kerül az önkormányzati holding birtokába. A bérleti szerződéssel - a szocialisták szerint - milliárdos kár érheti a várost, mivel a vagyonkezelő társaság nem a debreceni polgárok, hanem szűk befektetői csoportok érdekét tartotta szem előtt.

A Hotel Lycium a cívisváros központjában található. A kilencvenhat szobás, négycsillagos szálloda a Keviép Kft. százszázalékos tulajdonában lévő projektcég, a Keviép Hotel Kft. beruházásában épült. 2006-ban kezdődtek tárgyalások a Keviép Hotel Kft., valamint a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. és annak egyik tagvállalata, a Debreceni Gyógyfürdő Kft. között arról, hogy a beruházó cég a szállodát teljes felszereléssel átadja üzemeltetésre a Debreceni Gyógyfürdő Kft.-nek. A húsz évre szóló bérleti díjat úgy szabták meg, hogy az fedezze a beruházó által fölvett, több mint kétmilliárd forint építési kölcsönt, valamint az említett projektcég működésének költségeit. A bérleti díjat - negyedéves részletekben - 2008 első negyedévétől fizetik. A bérleti szerződéssel együtt aláírtak egy opciós megállapodást is, amelyben a holding számára vételi jogot alapítottak a szállodát működtető projektcégre, így magára a hotelre. Ennek értelmében a holding a következő húsz évben bármikor dönthet úgy, hogy él a vételi jogával, vagyis megvásárolhatja a Keviép Hotel Kft. negyvenmilliós üzletrészét, s így a Hotel Lycium a vagyonkezelő társaság százszázalékos tulajdonába kerül.

Az ismertetett tranzakcióról az MSZP két önkormányzati képviselője, Zsiros Zsolt és Varga Zoltán azt mondta: kétes értékű ügyletről van szó, amely mérhető károkat okoz Debrecennek. Szerintük a nagyvonalú bérleti szerződés lényegében garantálta a kivitelező számára a biztos profitot, vagyis - állítják a szocialisták - a vagyonkezelő levette az üzleti kockázat terhét a vállalkozóról, és a beruházás bankhitelét, valamint az üzemeltetés költségeit a debreceni polgárokkal fizetteti meg. A képviselők szerint ennél a bérletnél még egy lízingszerződés is szerencsésebb lett volna, mert akkor - a húszéves futamidő lejárta után - a szálloda átkerült volna az önkormányzati cég tulajdonába. Arra a kérdésünkre, miszerint az opciós vételi szerződést nem tartják-e megnyugtató biztosítéknak, Zsiros Zsolt, a szocialisták helyi elnöke azt válaszolta: opciós, tehát lehetséges adásvételről kötöttek megállapodást, vagyis semmi sem garantálja, hogy a jövőben a holding valóban élni fog vételi jogával.

- Irreális piaci magatartásnak lehetünk tanúi - fogalmazott Zsiros Zsolt, -, úgyhogy ilyen kondíciókkal öröm lehet Debrecenben vállalkozni. De csak azoknak, akik jóban vannak a fideszes városvezetéssel.

Nem ért egyet Zsiros Zsolttal Miklóssy Ferenc, a Keviép Kft. ügyvezető igazgatója, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, aki azt mondta: a holding kemény bérleti szerződést harcolt ki velük, amelynek hasznát nem az építőipari vállalkozás, hanem a város fölözi le.

- Bérleti díjként éppen annyi pénzt kapunk, amennyit az építkezésbe belefektettünk - fogalmazott a vállalkozó -, ráadásul a holding opciós vételi joga miatt nem is rendelkezhetünk szabadon a saját ingatlanunkkal.

De akkor miért is érte meg a Keviépnek az üzlet? Hol van itt számukra a profit? Ezekre a kérdésekre Miklóssy Ferenc azt válaszolta: a haszon a városé lesz, mert lényegében maradványértéken kerülhet az önkormányzati holding birtokába a Hotel Lycium, amely tíz év múlva jóval többet ér majd, mint most. A vállalkozó szerint az ő hasznuk abban jelentkezett, hogy elvégezhették a munkát, hiszen egy több mint kétmilliárdos építőipari kivitelezés komoly beruházás, másrészt - folytatta Miklóssy Ferenc - számukra a frekventált helyen lévő Hotel Lycium fontos referenciamunka, már-már presztízsberuházás volt. Akárcsak a Kölcsey Kongresszusi Központ és a Modem megépítése, hiszen a három részből álló komplexumot a Keviép építette.

Nem értette a szocialisták kifogásait Mészáros József sem, aki az önkormányzati holding általános és stratégiai igazgatója. Ő érdeklődésünkre azt mondta, hogy a város számára kivételesen előnyös szerződést kötöttek, hiszen ha élnek opciós jogukkal, akkor a szálloda valójában kivitelezési értéken kerül a holding tulajdonába. Arra a kérdésre, miszerint akkor is előnyös-e az üzlet, ha a hotel veszteséget termel majd a városnak, Mészáros József azt válaszolta: a holding hosszú távon nem veszteséggel, hanem nyereséggel számol.

Igaz, a nyereséges működéshez fontos lenne a szállodai kapacitás bővítése is. Korábban voltak olyan elképzelések, hogy a Lyciumnak további hatvan szobája lesz. De Mészáros József egyelőre nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy belevágnak-e - s ha igen, mikor - a hotel bővítésébe. Mészáros József nem mondott konkrét időpontot arra nézve sem, hogy mikorra tervezik a hotel tulajdonjogának megszerzését.

A Hotel Lycium tíz év múlva jóval többet ér majd, mint ma
A Hotel Lycium tíz év múlva jóval többet ér majd, mint ma
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.