matisz

2006. 7. szám

Magyar Tartalomipari Szövetség

1012 Budapest, Kuny Domokos u. 13-15.
tel: 213-5089, fax: 375-9722, e-mail: info@matisz.hu
dr. Mlinarics József ügyvezető elnök
Hargitai Ferenc ügyvezető titkár
Ruffné Sárközi Erika titkárságvezető

 
Kedves Olvasóink!
 Hírlevelünk terjedelme a korábbiakhoz viszonyítva lényegesen megnőtt, ezért a teljes hírlevél kinyomtatása nem ajánlott.


Tartalomjegyzék
(a témák megtekintéséhez kattintson a címekre)
1/7/06


Hírek - Közlemények 


1a. Társadalmi vitára bocsátotta a kormány az Új Magyarország Fejlesztési Tervet


1.b. Szeptember végére Nemzeti Fejlesztési Terv - NFT 2 (Az új Magyarország Fejlesztési Terv)


1.c.. CompTrain - Multimédia Szakmák Kialakításának és Képzésének Kompetencia Szükségletei


1.d. Abilities - Alkalmazásbusz a Kibővült Európa KKV-i Közötti Átjárhatósághoz


1.e. Magyarország minden egyes információs és kommunikációs technológiai ellátottsági mutató esetében lemarad az EU átlagához viszonyítva


1.f. A top100 magyarországi nagyvállalat közül a telekommunikációs szolgáltatók tesznek a legtöbbet a társadalmi felelősségvállalás (CSR) webes kommunikációjáért


1.g. Több minisztérium sem veszi komolyan az elektronikus információszabadságról szóló törvényt


1.h. 100 Nemzeti Audiovizuális Archívum - NAVA-pont  nyílt az országban


1.i. Szerzői jogdíjat kell fizetni


1.j. EU 7. Kutatás Fejlesztési (K+F) Keretprogram


1.k. Videómegosztó - portál


1.l. Online tanulástámogatás




2/7/06

Hírek és kézikönyv kis- és középvállalkozóknak - Gyakorlati tudnivalók az Európai Unióról
3/7/06

Új pályázatok


3.a.
Mecenatúra (MEC) pályázat // 2006. 07. 19.


3.b.
Innocsekk // 2006. 07. 19.


3.c.
Déri Miksa pályázat // 2006. 07. 19.


3.d. eContentplus program 2006
4/7/06

Tagszervezetek hírei


4.a.
MATISZ válogatás a K I T -- Könyvtár - Információ - Társadalom (2006/28.,júl. 19.)hírleveléből


4.b. MATISZ válogatás a KULTÚRPONT HÍRLEVÉL 2006-08-04. számából
5/7/06

Személyi hírek








6/7/06


Szolgáltatások, kiadványok, tanulmányok, kurzusok, ismertetések






6.a. Loukie Werle & Jill Cox: Hozzávalók - Főzési alapanyagok nagykönyve - Dr. Osman Péter ismertetése


6.b. Sue és Anthony Steward: A világ nagy vitorlásversenyei - Dr. Osman Péter ismertetése


6.c. Varázslatos arany - Dr. Osman Péter ismertetése


6.d. Botta Dénes, Püspöky István, Vertel Beatrix: A névjegy története - Dr. Osman Péter ismertetése


6.e. Interaktív táblák a Lifelong Learning struktúrájában, korszerű oktatási eszközök a felnőttképzésben
7/7/06


Konferenciák, rendezvények


7.a.
Meghívó- India- ITDH rendezvény


7.b. eLearning Konferencia



1.a
Társadalmi vitára bocsátotta a kormány az Új Magyarország Fejlesztési Tervet


Megtárgyalta és ismét társadalmi vitára bocsátotta a kormány július utolsó napjaiban az Új Magyarország Fejlesztési Tervet, azt a fejlesztéspolitikai dokumentumot, amely meghatározza, hogy mire fordítsuk, mibe fektessük a 2007 és 2013 között hazánkba érkező, csaknem hatezer milliárd forintnyi fejlesztési forrást.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv jelenlegi változatának elkészítéséhez több száz szervezet járult hozzá tudásával, tapasztalataival. Közös ügyünkké vált a fejlesztéspolitika. Szakmai, érdekképviseleti, társadalmi szervezetek, a gazdasági, az önkormányzati, a tudományos és a civil szféra képviselői mondták el véleményüket az elmúlt másfél évben arról, hogy hogyan is látják közös jövőnket, közös céljainkat az előttünk álló évtizedben.

E javaslatok - melyek az átláthatóság elvének megfelelően letölthetők a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség honlapján - gazdagították, az Európai Unióval folytatott egyeztetések pedig tovább formálták a dokumentumot. Terveink szerint a kormány október elsején nyújtja be az Új Magyarország Fejlesztési Tervet az Európai Bizottságnak. Addig azonban szeretnénk, ha még egyszer véleményt mondanának róla a partnereink.

Az elmúlt hetek, hónapok egyeztetései során számos kérdést sikerült tisztáznunk, így most egy teljes, immár az uniós források tervezett felosztását is tartalmazó tervezetet bocsátott társadalmi vitára a kormány.

Az Új Magyarország Fejlesztési Tervet ismét a honlapunkon, a www.nfh.hu internetes címen tettük elérhetővé. Ugyanitt valamennyi, az egyeztetéssel kapcsolatos technikai információ elérhető. A partnerségi véleményekkel módosított dokumentumot vitatja meg a szeptember második felében megalakuló Nemzeti Fejlesztési Tanács, és a partnerek javaslataival gazdagított Új Magyarország Fejlesztési Tervről tart vitanapot szeptember 18-án a Magyar Köztársaság Országgyűlése.

Értékes észrevételeire, építő javaslataira az elkövetkező hetekben is nagyon
számítok.

Tisztelettel:

Bajnai Gordon

fejlesztéspolitikai kormánybiztos

Tisztelt Tagszervezetünk Vezetője!

A Új Magyarország Fejlesztési Tervvel kapcsolatos véleményét a korábbi gyakorlatnak megfelelően a Magyar Tartalomipari Szövetség ezúttal is összegyűjti és az NFH -val megkötött szerződés által biztosított kiemelt partnerségi kapcsolaton keresztül továbbítja. Kérjük, hogy véleményét, javaslatait 2006. augusztus 29-ig küldje meg az info@matisz.hu e-mail-címre.

Mlinarics József

ügyvezető elnök


MATISZ

vissza


1.b
Szeptember végére NFT 2

2006.07.24

A kabinet szeptember 27-i ülésén véglegesíti a második Nemzeti Fejlesztési Tervet, amelyet három nappal később meg is küldenek az Európai Uniónak - írja a www.magyarorszag.hu.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium az Informatikai Vállalkozások Szövetségével közösen rendezett szakmai tanácskozást a második Nemzeti Fejlesztési Tervről é  a tudásintenzív gazdaság fejlesztésével kapcsolatos elképzelésekről.

Kóka támogatja az IVSZ elképzeléseit

AZ IVSZ szerint a kabinetnek az autópálya-építés után második prioritásként kellene kezelni az IKT-beruházásokat az infrastruktúra-fejlesztésben, mert ezek a beruházások a tovább fokozzák a hatékonyságot és a versenyképességet. Erről Kovács Zoltán, a szövetség elnöke beszélt a pénteki konferencián. Kóka János gazdasági miniszter beszédében jelezte, támogatja az IVSZ elképzeléseit, hozzátette azonban, hogy a vállalkozások a következő időszakban Európai Uniós támogatásokból, PPP-konstrukcióval, illetve hitel- és tőkefinanszírozás formájában számíthatnak forrásokra, nagy költségvetési támogatás nem fog rendelkezésükre állni.

Szeptember végére készül el az NFT2

Az első NFT 670 milliárdos keretéből Magyarországon már 230 milliárd forintot kifizettek különböző jogcímeken, ezzel Észtország és Szlovénia után a harmadik helyen állunk az Európai Unióhoz 2004-ben csatlakozott tíz ország rangsorában. Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos ismertette az NFT2 főbb céljait - tartós gazdasági növekedés és a foglalkoztatás javítása- , valamint a fejlesztési terv benyújtásának menetrendjét. Eszerint a kormány szeptemberben széles körű társadalmi és szakmai egyeztetést folytat a tervezetről, amelyet a szeptember 27-i kormányülésen véglegesítenek és 30-án nyújtanak be az Uniónak. Az egyes ágazati programok októberre készülnek el, a hónap folyamán egyeztetnek és a hó végén küldik meg őket az EU-nak.

Hat fejlesztési program, koncentrált támogatások

Az NFT2 hat fő fejlesztési programot tartalmaz. A humán program az oktatási, szociális, foglalkoztatási és egészségügyi fejlesztéseket öleli fel, a környezet és energia program elsősorban a két terület infrastrukturális fejlesztéseire koncentrál. Az államreform programban kapnak helyet az e-közigazgatási fejlesztések, a regionális program a hét régió infrastrukturális fejlesztéseiről szól majd. Külön program indul a közlekedés - elsősorban a vasút és a közutak - fejlesztésére, a hat közül a legnagyobb fejezet a GVOP utódjaként induló gazdaságfejlesztési program lesz. Bajnai Gordon kiemelte, hogy a fejlesztési programokban kiemelt figyelmet kapnak majd a mikro vállalkozások, amelyek visszatérítendő, ám igen kedvező feltételekkel felvehető hitelekre számíthatnak.

E-közigazgatásban

Az e-közigazgatásban az elmúlt időszakban létrejött az Elektronikus Kormányzati Gerinchálózat (EKG), a zárt láncú hálózatra egységesen csatlakozhatnak a közigazgatási intézmények. A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény (Ket) megteremtette az e-közigazgatás jogi hátterét, a központi rendszer az Európai Unió által meghatározott húsz e-szolgáltatáson túl több mint százféle ügy intézésében nyújt segítséget. 2006 és 2010 között megvalósul a központi adatbázisok és ágazati IT-rendszerek konszolidációja, az elektronikus fizetés közigazgatási szolgáltatásoknál, és TB-kártya alapon alanyi jogú ügyfélkártyát bocsátanak ki. Kiemelt cél az összes adó- és járulékbevallás elektronizálása is.

A Miniszterelnöki Hivatalnál marad a közigazgatási informatika

A kormányzati munkamegosztásban a megszűnt IHM feladatait a gazdasági tárca veszi át, a közigazgatási informatika felügyelete a Miniszterelnöki Hivatalnál marad. A GKM-hez tartoznak majd az információs társadalom általános kérdései, a szabályozás, az olyan átfogó programok, mint a Magyar Információs Társadalom Stratégia (MITS), a Közháló program, vagy a kutatói hálózat (NIIF), valamint az e-kereskedelem, az e-aláírás és az adatvédelmi ügyek. A MEH szabályozza a közigazgatási informatika speciális kérdéseit, a nagy közigazgatási rendszereket, mint az EKG és az EDR (a készenléti szervek egységes rádiótávközlési hálózata) vagy a Központi Elektronikus Szolgáltató Rendszer.

Forrás: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=3&i=71386

(www.portfolio.hu : hírek, tözsde, tőzsde, vállalatok, állampapír, pénzpiac, makrogazdaság, befektetési alapok, forint, gazdaság, deviza, valuta, elemzések, BÉT, kereskedés, árfolyam, részvény, értéktőzsde hirek, tozsde, vallalatok, allampapir, penzpiac, makrogazdasag, befektetesi alapok, forint, gazdasag, deviza, valuta, elemzesek, BET, kereskedes, arfolyam, reszveny, ertektozsde. )

vissza

1.c
CompTrain - Multimédia Szakmák Kialakításának és Képzésének Kompetencia Szükségletei

Manapság a harmonizált munkakör-leírások és ezzel világos képességek és kompetenciaigények definícióinak hiányában csökkennek a piaci esélyei annak is, hogy  a szakemberek megfelelő munkahelyet találjanak és annak is, hogy a cégek megfelelő képzettségű csapatot építhessenek. A CompTrain elnevezésű európai uniós projekt törekvése az, hogy elemezze az adott helyzetet, meghatározza a piaci igényeket és felvázolja ennek katalógusát az infokommunikációs (IKT) és multimédia szakmák területén. A projekt elsődleges célcsoportjai: képző intézmények, cégek, valamint szakemberek és tanulók.

A Magyar Tartalomipari Szövetség pályázó partnerként együttműködik a projektben az IKT / multimédia szakmák klasszifikálásában és a projekteredmények terjesztésében. A CompTrain projekt eredményeit kívánatos figyelembe venni az OKJ jelenleg futó felülvizsgálatánál is, mely szóba került a 2006. február 21-én az MGYOSZ Székházban az OKJ Informatikai Szakmacsoport Bizottság által "Modell értékű együttműködés a szakképzés fejlesztésében" elnevezéssel megrendezett szakmai értekezletén és terveink szerint a májusban következő hasonló ülésen is.

Ha érdeklődik a CompTrain projekt alakulásáról, eddigi eredményeiről, kérjük regisztráljon annak weboldalán (www.ubique.org/comptrain/) vagy vegye fel a főpályázóval, illetve a MATISZ-szal közvetlenül a kapcsolatot (fadoue@multimedia-jobs.org, fhargitai@matisz.hu).


Előnyök Katalógusa

A CompTrain azonosítja és meghatározza azon kompetenciákat és képességeket, melyek ahhoz szükségesek, hogy az új technológiák szakmáiban (IKT / multimédia) sikeres legyen. A cégeknek több és jobban képzett szakemberre van szükségük; a tanulóknak és dolgozóknak olyan információra van szükségük, melyek a munkaerőpiac ezen szükségleteinek megfelelnek, hogy növeljék alkalmazhatóságukat; a képző intézményeknek szükségük van tananyagaik adaptálására a gyorsan fejlődő piacon és üzleti struktúrákban. A CompTrain megpróbálja összehangolni ezen elemeket az összes résztvevő előnyére.

Egy ilyen törekvés közvetlenül a fő célcsoportoknál kell kezdődjön: tanulók/dolgozók; cégek; képzőhelyek; kormányzat valamint munkaadók szakmai szövetségei. A CompTrain projektben való részvétel által ezen kulcsszereplőknek közvetlenül lehetőségük van befolyásolni az eredmények „valóságszintjét”. Ossza meg velünk tapasztalatát és váljanak annak eredményei a hasznára!

ELŐNYÖK:

Cégek számára:

  1. A CompTrain segít Önnek a multimédia/IKT területén nemzetközileg képzett személyeket találnia
  2. Befolyással van a képzési programokra – igényeinek megfelelően tervezzük azokat
  3. A CompTrain olyan eszközt készít, mely által képzett személyekre találhat.
SzKK (Szakképző & Képző) intézmények számára:
  1. A CompTrain segít Önnek közelebb kerülni a piachoz és az új piaci trendekhez
  2. A CompTrain támogatja tanulóit, növelve ezáltal karrier-lehetőségeiket
  3. A CompTrain új, nemzetközi szakmalehetőségeket biztosít a tanulók számára
  4. A CompTrain olyan csatornákat hoz létre, melyek szélesítik nemzetközi láthatóságát
  5. „Hitelesítési címkét” bocsát ki, amely intézménye számára több tanulót jelenthet, tanulói számára pedig nagyobb esélyt a munkahelyszerzésre
Tanulók/dolgozók számára:
  1. A CompTrain nemzetközi képzési ajánlatot biztosít Önnek
  2. A CompTrain javítja az Ön alkalmazhatóság azáltal, hogy rávilágít a cégek által keresett képességekre.
  3. A CompTrain bemutatja Önt a nemzetközi szinten képzett személyeket kereső cégek számára
  4. A hitelesítési címkével ellátott képzés jobb munkavállalási esélyt biztosít
Hogyan tudnék aktívan részt venni?
Lépjen kapcsolatba velünk!
vissza


1.d
Abilities - Alkalmazásbusz a Kibővült Európa KKV-i Közötti Átjárhatósághoz





Az ABILITIES (Alkalmazásbusz a Kibővült Európa KKV-i Közötti Átjárhatósághoz) pályázat alapvető célja:

tanulmányozni, megtervezni és kifejleszteni egy együttműködő architektúrát intelligens és adaptív aktív UBL
(Univerzális Üzleti Nyelv) üzenetek és alapvető átjárhatósági szolgáltatások (Alkalmazásbusz az EAI-hoz) készletének kivitelezésével, amelynek célja a KKV-k EAI-jeinek e-kereskedelmi környezetekben történő támogatása, különösen a kevésbé fejlett országokban és kevésbé K+F intenzív ipari szektorokban.


Az ABILITIES különösen az alábbi három kutatási áramlatot érinti:

a.
Nyitás a kibővült európai KKV-k irányában: az OASIS (Szervezet a Strukturált Információs Szabványok Fejlődéséért) UBL 1.0 specifikációja, amely egy általános XML csereformátumot határoz meg az üzleti dokumentumokhoz egy tipikus megrendeléstől számlázásig tartó beszerzési ciklust támogatva, az ABILITIES az UBL-t a kibővült európai ipari KKV-k számára megfelelővé kívánja alakítani annak megváltoztatása, kibővítése és – ahol szükséges – e célból történő adaptálása által;


b.
Együttműködő Architektúra és Intelligens Üzleti Dokumentumok: támogatást nyújt ahhoz az architektúrához, amelyet az ISO 14258 (184-es sz. Technikai Bizottság által készített Nemzetközi Szabvány) együttműködőként határoz meg (valós idejű összehangolás és leképezési egyeztetés, mivel referencia meta-modell nem fejleszthető ki), és amely a legfejlettebb és kifinomultabb megoldás az IKT (Infokommunikációs Technológiák) nézőpontjából, amely alkalmazható kevésbé strukturált és fejlett ipari esetekben, szektorokban és területeken. Ezen túlmenően, megrendeléstől számlázásig tartó üzleti dokumentumok (UBL) referencia meta-modelljének megléte esetén az ABILITIES kikísérletezik egy innovatív kevert architektúrát, mely ötvözheti az üzenet-alapú Szolgáltatásorientált Architektúrák és Multi-Ágens Rendszerek sajátságos előnyeit olyan környezetekben, ahol az üzleti dokumentumok intelligensé, interaktívvá és multimédia objektumokká válnak;


c.
Szolgáltatás Feldolgozás és Üzleti Folyamatok támogatása: tanulmányozza és összehangolást biztosít az üzleti dokumentumok kutatása és a szabványai valamint az üzleti folyamatok menedzselésének kutatása és szabványai között;

Továbbmenve, az ABILITIES tesztelni és érvényesíteni fogja az ilyen technológiákat valós életből vett, az Új Tagállamokban található KKV-k által vezérelt üzleti forgatókönyvek segítségével és megvalósít:
Az ABILITIES konzorcium résztvevői: TXT e-solutions SpA (konzorciumvezető), iNNOVA,  Cassovia Business and Innovation Center (Cassovia BIC), Magyar Tartalomipari Szövetség (MATISZ), Technical University of Kosice (TUKE), Kaunas University of Technology (KTU), MTA SZTAKI,  Middle East Technical University (METU), SC FILBAC SA, Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation (IPA), Database and Information Systems (DBIS) group at the Institute of Informatics of the Johann Wolfgang Goethe University

Bővebb információ a projekt honlapján: http://services.txt.it/abilities/
Felvilágosítással szolgálhat még: a MATISZ részéről Hargitai Ferenc (t:213-5089, fhargitai@matisz.hu)

vissza


1.e
Magyarország minden egyes információs és kommunikációs technológiai ellátottsági mutató esetében lemarad az EU átlagához viszonyítva

KSH nemrég közzétett, a 2005. év végi állapotot értékelő elemzése szerint Magyarország minden egyes információs és kommunikációs technológiai ellátottsági mutató esetében lemarad az EU átlagához viszonyítva. Leginkább a 80% körüli mobiltelefon-ellátottságban közelíti meg Magyarország az EU átlagos szintjét (84%) Ezt követi az otthoni számítógép-ellátottság és az otthoni internet-hozzáférés aránya. A háztartások 42%-ában van legalább egy számítógép (EU: 58%). A hazai háztartási internet-hozzáférés aránya 22% (EU:48%) A szélessávú internet-hozzáférés aránya 11% (EU:23%). A régi EU-tagországok közül egyedül Görögország marad a magyar átlag alatt. Az új belépők közül Ciprus, Csehország és Szlovákia nem éri el a magyar átlagot, míg Litvánia, Lettország, Lengyelország, Szlovénia meghaladja azt, Észtország pedig jóval az EU átlaga felett van.

Forrás: 
www.ksh.hu ; www.it-mentor.hu

vissza  

1.f
A top100 magyarországi nagyvállalat közül a telekommunikációs szolgáltatók tesznek a legtöbbet  a társadalmi felelősségvállalás (CSR) webes kommunikációjáért áll a Terra Idea Kutató Csoport május-júniusi felmérésében


A kutatócég azt vizsgálta meg, hogy a vállalatok honlapjukon adnak-e tájékoztatást a CSR-tevékenységeikről, és melyek az online CSR-kommunikáció erősségei és gyengeségei. A vizsgálat időpontjában a top100 magyarországi nagyvállalat társadalmi szerepvállalásának online kommunikációja kevéssé hatékony, mintegy 36 százalékos volt. A vizsgált vállalatok közül csak öt érte el a 75 százalék feletti eredményt - 84 százalékkal a T-Com végzett az élen. A telekommunikációs szolgáltatókat a közműszolgáltatók követik 66 százalékos eredménnyel, majd 50-50 százalékkal a vegyipari és gyógyszeripari cégek következtek.

A 100 legnagyobb magyar vállalat közül 16 egyáltalán nem rendelkezik magyar nyelvű honlappal, és van olyan is, amely több weboldalt tart fenn. A vizsgált 80 oldal közül 20-on semmilyen CSR-tartalmat nem találtak, eszerint a vállalatok közel 40 százaléka nem foglalkozik a CSR webes kommunikációjával.

A társadalmi felelősségvállalással kapcsolatos kommunikáció erősítésére mindössze 10 honlapon alkalmaztak különféle video és flash eszközöket és az információátadást-átvételt segítő alkalmazásokat, ugyanakkor egyik sem alkalmas a vélemények kifejtésére, az oldalak nem interaktívak. A Top100 cég közül mindössze két honlap kialakításakor gondoltak a gyengénlátókra, a többi vállalati honlapon nincs lehetőség a betűméret növelésére, vagy a gyengénlátó-verzió alkalmazására.

Az utóbbi időben egyre többen hívják fel a figyelmet a CSR fontosságára, a szakma részéről több kezdeményezés is indult. A Magyar Reklámszövetség (MRSZ) és az AR  idei közös ügynökségi pályázatán a társadalmi felelősségvállalás témakörében nyújthatnak be óriásplakát- és citylight kreatívokat a jelentkezők.

A Pannon június 1-ére meghirdette a Társadalmi Felelősségvállalás Napját. A kezdeményezéshez a McCann-Erickson, az Ericsson, a HP, a Nokia, a Richtern, a United Way, a Tesco, az ATV, a Danubius, a Hír TV, a Klub Rádió, a Sláger Rádió és a Tv2 csatlakozott. A vállalatok és a médiumok arra kívánják felhívni a figyelmet: a versenyszféra jelentős szerepet játszik Magyarországon a társadalom életében, közterhei megfizetésén messze túlmenően részt vállal a kultúra működtetésében, a civil szféra segítésében, a szociális gondok enyhítésében - miközben a médiajog a jelenlegi gyakorlat szerint alkalmazása megnehezíti akár bünteti is, hogy a cégek ilyen irányú erőfeszítéseiről hírt kapjon a nyilvánosság.

Forrás: www.kreativ.hu

Kapcsolódó linkek:
www.t-com.hu
www.terra-idea.hu
www.mrsz.hu
www.pannon.hu

vissza


1.g
Több minisztérium sem veszi komolyan az elektronikus információszabadságról szóló törvényt

Úgy tűnik, több minisztérium sem veszi komolyan az elektronikus információszabadságról szóló törvényt, amely előírja, hogy milyen adatokat kell közzétenniük az állami szervezeteknek. Bár a jogszabály január 1-jétől hatályos, maradéktalanul egyik tárca honlapja sem felel meg a követelményeknek: nem teszik közzé például a minisztériumi vezetők juttatásait, vagy a tárcák vizsgálatainak megállapításait.
Forrás: július 14. http://www.origo.hu/itthon/20060711komolytalan.html

vissza


1.h
100 Nemzeti Audiovizuális Archívum - NAVA-pont  nyílt az országban

Fél év alatt 100 NAVA-pont nyílt az országban, ami örvendetes előrelépésnek tekinthető, ugyanis az  http://www.nava.hu/ Audiovizuális Archívum (NAVA) eredeti tervei szerint egy év alatt került volna sor ennyi külső elérési pont létesítésére. Az elmúlt időszakban főként városi, megyei és kis helyi könyvtárakban, valamint középiskolákban nyíltak elérési helyek.

Forrás: www.it-business.hu

vissza


1.i
Szerzői jogdíjat kell fizetni


Szerzői jogdíjat kell fizetni augusztus 1-től a merevlemezes asztali DVD-felvevők, a beépített merevlemezes televíziók és az új generációs, 25 GB-os Bluray lemezek után. A jogdíj lemezenként 400, a DVD-felvevők esetében a tárolási kapacitástól függően 4000 - 7000 Ft, a forgalmazóknak kell fizetniük, ami esetenként a bruttó ár 10% százalékát is elérheti. Európában példa nélküli, hogy szerzői jogdíjat vezessenek be ezekre a termékekre. A héten egyeztet a CD- és DVD-nagykereskedelemmel foglalkozó legnagyobb hazai társaságokat tömörítő  <http://www.dafke.hu/> Digitális Adathordozók Felhasználóinak Közhasznú Egyesülete (DAFKE...) az ügyben érintett más szereplőkkel, így az Informatikai Érdekegyeztető Fórum és az Informatikai Vállalkozások Szövetsége képviselőivel.

Forrás: www.it-business.hu

vissza



1.j
EU 7. Kutatás Fejlesztési (K+F) Keretprogram

Július 24-én lezajlott a finn elnökség által összehívott rendkívüli Versenyképességi Tanácsülés, ahol megszületett a politikai megállapodás a 2007-ben induló 7. Kutatás-, Technológiafejlesztési és Demonstrációs valamint az EURATOM keretprogramokról. Másfél éves munka közeledik a végéhez. A magyar delegációt Boda Miklós, a  http://www.nkth.gov.hu/ Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal elnöke vezette. Magyarország támogatja az elkészült szövegtervezetet, mely nagyobb függetlenséget biztosít az Európai Kutatási Tanács Végrehajtó Szervezetének. Ezt az álláspontot Dánia, Franciaország, Litvánia, Portugália, Spanyolország, Svédország és az Európai Parlament is támogatta. A 7. Keretprogram célja az európai versenyképességet erősítő és a társadalmi- gazdasági fejlődést elősegítő kutatások támogatása. Magyarország számára a 7. Keretprogramban való részvétel óriási lehetőséget jelent. Olyan európai szintű projektekben vehet részt, illetve irányíthat, amelyek lehetőséget teremtenek arra, hogy gyorsabban bekerüljön a fejlettebb tagállamok közé. A 7. Keretprogram 7 éves időszakot ölel fel és költségvetése 50 milliárd euró lesz. Az EURATOM keretprogram célja az atomenergia-kutatás támogatása, költségvetése 2,8 milliárd euró lesz 2007-2011 között.

Forrás: www.it-business.hu


vissza


1.k
Videómegosztó - portál


A www.t-online.hu T-Online Magyarország saját fejlesztésű ingyenes videómegosztó-portált indított. Az internet-felhasználók által feltöltött videótartalomra épülő,  www.videa.hu Videa szolgáltatás révén bárki közkinccsé teheti neki tetsző videóját. Az egymás (és az egész világ...) számára elérhetővé tett tartalmak között úgy lehet böngészni, hogy nincs szerkesztőség vagy kiadó, amely meghatározná, befolyásolná az oldal jellegét és irányultságát. Címszavak (vicc, sport, autó, zene, animáció, állat, XXX, stb.) segítségével lehet keresni a rövidfilmek között. A T-Online Magyarország tárhelyszolgáltatóként működik közre a szolgáltatásban. Ha bárki jogsértést jelent valamely videóval kapcsolatban, az üzemeltető leveszi azokat az oldalról. A jogsértést a felhasználók a videó oldalán található "kifogásolható tartalom" pontra kattintva, online űrlapon jelezhetik. Ezzel próbálnak védekezni a hasonló portálok legnagyobb problémája, a jogtalanul feltöltött, szerzői jogdíjas tartalmak elszaporodása ellen.

Forrás: www.it-business.hu


vissza


1.l
Online tanulástámogatás


Az  www.emarketer.com eMarketer és az MMB felmérései szerint az online tanulástámogatás abszolút bevezetett, megszokott módszer lett a felső- és középszintű oktatásban, míg a felnőttképzésben csak az e-vel kezdődő szakterületeken. Az még nem meglepő, hogy a személyes vagy nem technológiai jellegű képzésben a hagyományos módszerek a hivatalos formákban megtartották vezető szerepüket. Figyelemre méltó azonban, hogy a személyes információszerzés, az "informális tanulás" egyre inkább internet alapúvá válik, ahogy felnőnek és munkába állnak az online környezetben oktatott tömegek. Az ilyen tanulmányok értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a divatos "vállalati e-learning" szóhasználat a közönséges betanítás elektronikus eszközeit takarja. Minél nagyobb egy vállalat, annál szívesebben használ e-learning módszereket a dolgozók kiképzésére: az 500 fő felettiek 41%-a.

http://www.it-business.hu/Resource.aspx?ResourceID=docstorefile&f=181&t=stored

Forrás: www.it-business.hu

vissza


3.a
Mecenatúra (MEC) pályázat // 2006. 07. 19.

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) www.nkth.gov.hu nevében a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI) az ország versenyképességének növelése érdekében az Apponyi Albert Program keretében Mecenatúra (MEC) pályázatot hirdet a technológiai innováció és a kutatás-fejlesztés társadalmi feltételeinek javítására. Tovább: http://www.nkth.gov.hu/main.php?folderID=774&articleID=4963&ctag=articlelist&iid=1

vissza


3.b
Innocsekk // 2006. 07. 19.

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal nevében a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda az Észak-Magyarországi Régióban, az Észak-Alföldi Régióban, a Dél-Alföldi Régióban, a Közép-Magyarországi Régióban, a Közép-Dunántúli Régióban, a Dél-Dunántúli Régióban és a Nyugat-Dunántúli Régióban pályázatot hirdet a regionális innováció támogatására.
Tovább: www.nkth.gov.hu/main.php?folderID=474&articleID=4467&ctag=articlelist&iid=1


vissza


3.c
Déri Miksa pályázat // 2006. 07. 19.
Déri Miksa pályázat - Az Eureka programban való magyar részvétel támogatására A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) nevében a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI) pályázatot hirdet az Eureka programban való magyar részvétel támogatására. A pályázat lebonyolítója a Kutatás-fejlesztési Pályázati és Kutatáshasznosítási Iroda (KPI). 
Tovább: www.nkth.gov.hu/main.php?folderID=774&articleID=4941&ctag=articlelist&iid=1

vissza


3.d

eContentplus program 2006


Az Európai Bizottság 2006. augusztus 2-án elfogadta a 2006-os eContentPlus munka programot. A végleges munkaprogram, a felhívás, a pályázati útmutató és a  pályázati adatlapok letölthetők a következő web oldalról:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/econtentplus/calls/proposals/index_en.htm

A pályázat leadási határideje: 2006. október 19.

További információk: Sáfár Beáta
            eContentplus NCP képviselő
            Magyar Tartalomipari Szövetség (MATISZ)
            Tel.: (36 1) 213-5089
            e-mail: bsafar@matisz.hu

vissza


4.a
MATISZ válogatás a K I T -- Könyvtár - Információ - Társadalom (2006/28.,júl. 19.)hírleveléből

Mi lesz veled, információs társadalom?  

Az odavetett félmondatokból spanyolfal épül, amely azt kívánja eltakarni, hogy itt nincs egyetlen olyan eredeti célkitűzés sem, amelyet ez a kormány a magáénak érezne...  Az országnak utoljára a 80-as évek elején volt tudománypolitikája, ezen láthatóan az új Gyurcsány-kormány sem akar változtatni. Sem célfüggvényeket, sem intézményi megoldást nem jelöl meg, a felzárkózáshoz szükséges nagy volumenű stratégiai lépéseket pedig frázisok helyettesítik. Szó sem esik a számos nehézséggel küzdő információpolitikai rendszerszintről (a könyvtári és más információszolgáltatásokról, a nemzeti hírügynökségről, a statisztikai adatszolgáltatásról), pedig ha itt nem sikerül előrelépni, a magyar tudomány és gazdaság szereplőinek a leszakadása az összehasonlíthatatlanul jobb feltételekkel rendelkező riválisokkal szemben előre jelezhető.
F: júl. 7.: http://www.magyarhirlap.hu/Popup_index.php?type=nyomtat&id=105327&id=105327


Hozzáférés a közszféra adataihoz -- irányelvek könyvtárak számára is

Egy korábbi KIT-ben már volt szó az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet tanulmányáról, ám a vándorgyűlés hasonló témájú Majtényi-előadása előtt érdemes visszatérni néhány, több szempontból is figyelemre méltó, könyvtárakra is vonatkozó megállapítására -- akár felkészülésként is. (MG)
- Csalóka azt állítani, hogy az adathozzáférés árának nullára csökkentésével megvalósul az adatok teljes nyilvánossága, amíg a további költségek még mindig komoly belépési korlátokat állítanak egyes adatkérések elé. A fix költségek csökkentésére számos lehetőség kínálkozik, ha a közérdekű adatokat szolgáltató közigazgatási hierarchiát áttekintő honlap világos szerkezetű, jó keresési lehetőségeket biztosít, és minél több felhasználó számára ismert (vagyis a felhasználók tudják, hol keressék a keresési lehetőségeket).
- Maguk a közérdekű adatszolgáltató intézmények sem igazán rendelkeznek a forgalomra vonatkozó adatokkal, vagy ha rendelkeznek is, nem bocsátották azokat rendelkezésünkre. Véleményünk szerint ez részben annak következménye, hogy a közérdekű adatszolgáltató szervezetekkel szemben a hatékony gazdálkodás nem valódi elvárás. Ennek következtében az intézmények nem érdekeltek abban, hogy teljesítményüket piaci módszerekkel mérjék.
- Az adatvédelmi elvek különösen jól használhatók az adatkérés elhárítására.
- A hozzáférésre javasolt ajánlások között szerepel: internet; call center.
- A klasszikus közérdekű adatok esetében, ahol az adat már alapvető formájában hasznosítható, már ma is szinte minden esetben kialakult differenciálódás.
Ennek eredményeként az adatok legegyszerűbb, még kielégítő formája -- az Avtv. rendelkezésével egyezően -- ingyenesen elérhető, értéknövelt változata azonban térítésköteles piaci termék.
- A szabályozás fontosságát az is indokolja, hogy hiányában az adatgazdák a sok esetben természetesen, vagy pusztán az állami finanszírozás kizárólagos címzettjeként megszerzett monopolhelyzetükkel visszaélhetnek. 
- Az adatvédelmi biztos által feltett fő kérdés az lenne: hogyan lehet megoldani, hogy az adott adat felhasználható legyen.
F: Hozzáférés a közszféra adataihoz / Eötvös Károly Közpolitikai Intézet, 2006
http://ekint.org/dl/hozzaferesakozszferaadataihoz.pdf

Rossz példa: komolytalan az adatszolgáltatás a minisztériumoknál

Úgy tűnik, több minisztérium sem veszi komolyan az elektronikus információszabadságról szóló törvényt, amely előírja, hogy milyen adatokat kell közzétenniük az állami szervezeteknek. Bár a jogszabály január 1-jétől hatályos, maradéktalanul egyik tárca honlapja sem felel meg a követelményeknek: nem teszik közzé például a minisztériumi vezetők juttatásait, vagy a tárcák vizsgálatainak megállapításait.
F: július 14.: www.origo.hu/itthon/20060711komolytalan.html

Kiszervezés -- stratégiai előny forrása -- 1.

Az itt ismertetett cikk az üzleti világ terminológiáját alkalmazza. Az ismertetés viszont részben az információs és könyvtári szempontok szakszavait ás példáit hozza, hiszen az üzleti törvényszerűségek döntő többsége a könyvtári viszonyok között is érvényes marad, mégha az üzleti kifejezések elsőre szokatlannak is tűnnek. (MG)

A kihelyezés a piac revitalizációjaként értelmezhető a hierarchikusan felépített szervezettel szemben. Lehet teljes és részleges is, attól függően, hogy az eszközök és a munkaerő mennyiben kerül át a külső partnerhez. A stratégia soha nem állandó, hanem folyamatosan mozgó cél; függetlenül attól, hogy milyen formát vesz fel, mindig a szervezet azon képességeiben gyökerezik, mely a használói igényekre való azonnali reagálás érdekében a legszorosabban összekapcsolja a szervezet munkatársait a használóival, a mindkét fél számára elérhető előny maximalizálásának céljából.' A kihelyezésnek is egyik fő feladata ennek a rugalmasságnak a biztosítása. Bár növeli a 'vállalati sebességet' (könyvtári környezetben értsd: a könyvtári ügymenet gyorsaságát), nem elég a tartós piaci megkülönböztetéshez (könyvtári környezetben értsd: a könyvtári konkurensek közötti kitűnés lehetőségét). Ez érvényes az általa elérhető minőségjavulásra és személyesen végzett széles körben nyújtott szolgáltatásra ugyanis ezek küszöbképességgé váltak. (Küszöbképesség: ennek hiányában a szolgáltatást nem keresik annak igénybe vevői.) A konkurensek által nehezen lemásolható, unikális képességek különböztetik meg a szervezetet. A különálló üzleti folyamatok (könyvtári környezetben: szerzeményezés, feltárás, kérésre dokumentumok kiszállítása stb.) stratégiai képességgé válása a használói igényekhez való alkalmazkodás során megy végbe. A kiszervezés -- hasonlóan a TQM-hez, BPR-hez (üzleti folyamatok újjáalakítása), JIT-hez (éppen időben elve) -- önmagában nem stratégia. Viszont a szervezeti képességekkel kombinálva, azokba beágyazva versenyelőnyt biztosító stratégiai eszköz. Az alapképességek (könyvtár esetében általában a tájékoztatás) nem képezhetik a kiszervezés tárgyát. Jellemző azonban az alapképességek folyamatos változása és alapvető- vagy küszöbképességgé való átalakulásuk. Pl.: minőség- vagy időalapú verseny példái. Feltehetően a leghatékonyabb alapképességen alapuló stratégia a néhány keresztfunkcionális (tehát különböző képességek optimális kombibálására építő), intellektuális tevékenységre alapuló, a használó szempontjából kritikus szolgáltatás (Mint például az egyéni igényekre alapuló információ- és dokumentumszolgáltatás -- mely hatalmas, egyben kihasználatlan lehetősége a könyvtáraknak). A kiemelkedő képességek közül legalább egynek közvetlenül a vevői igények megértéséhez kell kapcsolódnia. 1992-ben még kivételes volt, ha valamelyik vállalkozás (az iparági szervezetekben megszokott minden tevékenységet végző) hierarchikus szervezet helyett csupán szerződéses viszonyokra alapuló tevékenységet végzett (könyvtári környezetben pl.: csak gyerekeknek tanulástámogató információs felkészítő foglalkozásokat tartó, csak kölcsönzést, dokumentumfeldolgozást vagy éppen tájékoztató tevékenységet végez).
F: Outsourcing -- egy folyamatos megújulásra képes stratégiai eszköz a vállalati versenyképesség szolgálatában, az innováció
kontextusában / Balogh Attila. In: Vezetéstudomány 37 (2006) 3 p. 31-40


Korszerű oktatásért -- Kis-Tóth Lajost könyvtáros e-learninget is szervezett

A júniusban megtartott 7. eLearning Fórum alkalmával dr. Kis-Tóth Lajos, az Eszterházy Károly Főiskola általános és fejlesztési rektorhelyettese elsőként vehette át -- a nemrégiben elhunyt eLearning-szakember emlékére alapított Hutter Ottó-díjat. A rektorhelyettes szerint az elismerés elsősorban a főiskola elektronikus tanulás területén felmutatott kimagasló eredményeinek szól. A kitüntetett nevéhez fűződik az EKF informatikus könyvtáros szak eLearninggel támogatott távoktatási programjának megalkotása is, melyet a MAB 2001-ben fogadott el. Tudományszervezői munkásságának egyik fémjele a kétévente megrendezett AGRIA MEDIA Információtechnikai és Oktatástechnológiai Konferencia és Kiállítás, amely a Nemzetközi Taneszköz Tanács (ICEM) támogatását is élvezi.
F: júl. 12.: www.hevesmegyeihirlap.hu/index.php?apps=cikk&d=2006-07-12&r=1&c=526899


A tudományos publikációkhoz való nyílt hozzáférés magyarországi irodalmának bibliográfiája

A hazai szakirodalomban kialakulni látszó terminológiai trendet követve és Bánhegyi Zsolt felvetését (OA, mint Open Access, azaz nyílt hozzáférés (ld. KIT 2006/13., http://www.gmconsulting.hu/inf/kit/2006-13.htm ) is figyelembe véve a 'SZABADBIBL' bibliográfia http://www.jfk.szie.hu/IKT/szabadbibl/szabadbibl.htm elnevezése új, v.2.0 kiadásával 'A tudományos publikációkhoz való nyílt hozzáférés magyarországi irodalmának bibliográfiája' címre -- változott. -
F: Koltay Tibor


Terjeszkedik a Halis-könyvtár

Nagykanizsa, bajcsai városrész: A felújítás mellett némi 'profilbővítés' is végbement a városrészben, erről Farkas Tibor, az intézményt is üzemeltető kiskanizsai Móricz művelődési ház igazgatója és Czupi Gyula, a partner Halis városi könyvtár vezetője beszélt az érdeklődőknek. A falak között helyet kapott egy e-Magyarország pont, illetve a könyvtár is, mely az anyaintézménnyel fennálló elektronikus kapcsolat jóvoltából több százezres könyv- és egyéb dokumentum-állománnyal áll majd a helyiek rendelkezésére.
F: júl. 6.: http://www.zalaihirlap.hu/


Elektronikus könyvekre vált a Rice Egyetem

2007 elejétől ismét elérhető lesz az Egyesült Államok húsz vezető felsőoktatási intézménye között számon tartott egyetem könyvtára és kiadója. Igaz, a művek ezentúl már digitális formában lesznek elérhetők. A Rice Egyetem könyvtárának és a kiadójának ingyen elolvasható és pénzért letölthető könyvei között lesznek az egyetem tanárainak művei, tankönyvek és tudományos kötetek is. Kérésre bárki ki is nyomtathat egy kiválasztott könyvet vagy könyvrészletet. Arról azonban még nem született döntés, hogy ez a szolgáltatás ingyenes lesz-e vagy fizetni kell majd érte.
F: júl. 15.:
http://www.sg.hu/cikk.php?cid=45926/elektronikus_konyvekre_valt_a_rice_egyetem


Kistelepülések tudásközpontja -- havonta 3-5 teleház nyílik

Számítógépes szolgáltatást, fax és fénymásoló használatát, pályázati tanácsadást, közhasznú tájékoztatást, képzés szervezését s a helyi közösség életét segítő megannyi szolgáltatást kínálnak a kistelepülések teleházai.
Mármint ott, ahol létrehozták őket, s a falu életébe beágyazódva segítik a lakosságot. Ha egy faluban teleházat kívánnak létrehozni, először is meg kell felelni a Magyar Teleházszövetség (MTSZ) minősítési rendszerének.
A teleház a kis falvak olyan tájékoztató és tudásközpontja, amely kiszolgálja a lakosság széles körét. A legtöbb nemcsak helyi feladatokat old meg, hanem a szomszédos falvaknak is nyújt szolgáltatást, mint a taszári, a cserénfai vagy a marcali. Hogy van létjogosultságuk, azt jelzi az is: még ma is országszerte havonta 3-5 új teleházat nyitnak.
F: jún. 13.: www.somogyihirlap.hu/index.php?apps=cikk&d=2005-06-13&r=1&c=411830


Tízezreket érő úti információcsomag -- értékes információ a turisztikai hivataltól


Újabb marketingfogással kívánja az eddigieknél is kívánatosabb célponttá tenni Londont a magyar turisták szemében a VisitBritain: a Brit Turisztikai Hivatal a napokban egy Zsebpénzbarát Információcsomagot tett elérhetővé weboldalán, a magyar látogatókra fókuszálva.
F: júl. http://mfor.hu/cikk.php?article=28238


Feliratkozás az ékezetes vagy ékezetmentes hírlevélre:
http://hirlevel.swgy.hu/user/1/php/maileruser.php?mailer=1&action=regist

Kiadja: GM Consulting www.gmconsulting.hu/inf

vissza


4.b
MATISZ válogatás a KULTÚRPONT HÍRLEVÉL 2006-08-04. számából


Európai Kulturális Alapítvány - független kulturális projektek támogatása

A European Cultural Foundation (ECF, Európai Kulturális Alapítvány) olyan kis és közepes méretű, határokon átívelő, vagy regionális kulturális projekteket támogat, melyek tükrözik az európai kulturális együttműködést.
Ebben az évben különös hangsúlyt kapnak az olyan projektek, melyek a másság problémáját igyekeznek innovatív módon, a művészet erejével kezelni.

Beadási határidő: 2006. szeptember 15. (on-the-move)

Bővebb információ: European Cultural Foundation; I: www.eurocult.org
Egyéb aktuális pályázataink: http://www.kulturpont.hu/rovat.php?rovat_id=2&action=list
A Tempus Közalapítvány pályázataival kapcsolatban bővebb felvilágosítás kérhető:
Tempus Közalapítvány
1134 Budapest, Váci út 37.
I: www.tka.hu
T: (06 1) 237-1320
E: info@tpf.hu

 
Online kulturális magazin partnerkeresése

A signandsight.com a Perlentaucher (Gyöngyhalász) című német internetes kulturális magazin nemzetközi szolgálata. A hírközlésen túl vitafórumokat vezet, irodalmi szemléket, műismertetőket, fordításokat tesz közzé. Európai szintű magazinná szeretne bővülni, ehhez keres Európa-szerte társszervezeteket. (KultúrPont)

Bővebb információ: www.signandsight.com; Chausseestr. 8., 10115 Berlin, Germany   - Thierry Chervel
E: chervel@perlentaucher.de ; www.perlentaucher.de
T: +49-30-400-55-83-19 
F: +49-30-400-55-83-99 

Olasz interkulturális egyesület partnerkeresése

Az olaszországi Nápolyban működő Grammelot egyesület létrejöttét a város soknemzetiségű lakossága inspirálta. Tevékenysége elsősorban a fiatalság beilleszkedését, tanulását szolgálja, de sokrétűen foglalkozik az emigránsok ügyével. EU-s projektekben való részvételhez keres társszervezőket, partnereket. (KultúrPont)

Bővebb információ: Associazione interculturale Grammelot; via A.d´Alessandro 94B, 80124 Napoli, Italy   - Sara de Angelis 
E: saradeangelis@email.it
T: +39 338 4919880 
F: +39 081 481296 


Olasz múzeum partnerkeresése

Az olaszországi Milánóban működő I-Museum Onlus nonprofit szervezet fő tevékenysége az oktatási és múzeumi területek digitalizációja. Működteti a WorldWideMetaMuseum nevezetű internetes múzeumi portált, ahová múzeumok tölthetnek fel anyagokat saját gyűjteményükből. Most nemzetközi projekthez keres társszervezőket, partnereket a Kultúra program keretében (KultúrPont)

Bővebb információ: Museum Onlus; Via Leoniceno 6/a, 44100 Ferrara, Italy   - Francesco Ghidoli 
E: francesco.ghidoli@wwmm.org
I: www.wwmm.org
T: +39 349 8158689 
F: +39 02 700429057 

Kultúra és világkereskedelem - a SICAMag cikke

A Világkereskedelmi Szervezethez (WTO - World Trade Organisation) és az Európai Unió kereskedelmi egyezményeihez csatlakozott országokban a kultúra állami támogatása gyakran korlátokba ütközik. Az áruk és javak szabad mozgásának értelmében ugyanis a kulturális javak is árucikként értendők. Ezt az ellentmondást igyekszik feloldani a 2005 októberében elfogadott UNESCO Egyezmény (Egyezmény a kulturális tartalmak és a művészi kifejezés sokféleségének védelméről), mely kimondja, hogy a kulturális javak egyaránt jelentenek gazdasági és művészeti értékeket, ezért nem lehet őket más árucikkekhez hasonlóan kezelni.
A hollandiai székhelyű International Cultural Activities Foundation (SICA - Nemzetközi Kulturális Tevékenységek Alapítványa) a SICAmag 30 című kiadványában az UNESCO Egyezmény és WTO szerződések kapcsolatát vizsgálja, melyben megkérdőjelezik az egyezmény hatékonyságát. (on-the-move)
Bővebb információ: International Cultural Activities Foundation;
I: www.powerofculture.nl/uk/current/2006/july/cultuurhandel.html
KultúrPont Iroda - Cultural Contact Point Hungary
1075 Budapest, Kazinczy u. 24-26.
Tel.: +36-1-413-7565 fax: +36-1-413-7574
E: info@kulturpont.hu
I: www.kulturpont.hu

vissza


6.a
Loukie Werle & Jill Cox: Hozzávalók - Főzési alapanyagok nagykönyve

Vince Kiadó, 2006

Képzőművészeti szépségű album citromverbénából, Panch phoron fűszerkeverékből, kínai krizantémlevélből, duriánból - és folytathatnánk az esztétikai élményt (is) adó növényi és állati ételalkotó elemek látványos és hosszú sorának megidézését. Főzési alapanyagok képes adatbázisaként is alkalmazható, igaz, hogy csak szűkebb értelemben. Tökéletes információt nyújt arra, hogy hogyan néz ki a kérdéses alapanyag, rövid, legfeljebb néhány kurta mondatnyi jellemzést arról, hogy milyen, mire használjuk, és esetleg egy-két tanácsot is. Összetett anyagoknál, mint pl. mártások, fűszerkeverékek pontos recepttel, elkészítési útmutatással nem szolgál. Szakácskönyvi instrukciókkal sem, új ételreceptek meghódításával ne innen próbálkozzunk.
Talán szokatlan a szakácsművészet kapcsán a globalizációra hivatkozni, s még inkább, ha a saját konyhánkra gondolunk ebben, de tény, hogy a külföldiek már a spájzban vannak. Régen, ha „nyugati” útjaink során bementünk egy-egy nagy élelmiszerboltba vagy piacra, álmélkodva néztük az elegáns, sokszínű választékot, amelynek kisebb-nagyobb hányadáról fogalmunk sem volt, hogy mi is lehet, s főként mire való. Ezzel az élménnyel most már a honi boltjainkban és piacainkon szintúgy találkozhatunk, ez a nagyformátumú, csaknem 400 oldalas kötet pedig segít kiküszöbölni konyhaművészeti ismereteink eme hiányosságait. Több mint 2000 nemes alkotóelem színes képével és vázlatos ismertetésével szolgálja ínyenc hajlamainkat, konyhai kísérletező kedvünket - már ha van -, és segít tájékozottnak mutatkoznunk az egzotikusabb étkek világában, legalább is azok összetevőinek tekintetében.
Mondják, a magyar ízlés erősen konzervatív az étkezésben. Ez a kötet a látványos ismertetéseivel azoknak is élményt nyújt, akik ehhez tartják magukat, ha érdekli őket a világ sokszínűsége. Nézegethetjük, mint egy igen szép kiállítású ismeretterjesztő albumot akkor is, ha nem kívánunk a tányérunkon kötni ismeretséget nyugati sziksófűvel avagy sómócsinggal, tengerparti tátorjánnal, ausztrál tollasrákkal, parti csigával, skorpióhallal, még kevésbé witchetty-lárvával, adjanak bár hozzá goa windaloo krémet. Elvégre állat- és füvészkertbe sem azért járunk, hogy végig kóstolgassuk a látnivalókat, viszont kitűnően szórakozunk a látványon.
Komolyra fordítva a szót, e kötet olyan információknak is igen gazdag tárháza, amelyeknek az e téren kevésbé gyakorlottak igen jó hasznát vehetik a konyhában, jelentősen előmozdítva ezzel, hogy az eredmény is élvezetek forrásául szolgáljon - igaz, találunk egészen mindennapi, közismert adalékokat is. Újra felfedezhetjük benne a régi magyar konyha egynémely kedvelt alapanyagát is, és szép számmal találunk új ötleteket, meglepetéseket. Az óvatosság azért itt is hasznos erény. Pl. a fűszerekről szóló fejezet bevezetője elmondja, hogy a fűszerek aromája akkor jön elő a leginkább, ha az indiai módszert választjuk, azaz száraz serpenyőben megpirítjuk. Nos, egy szakácskönyv nyomán életre szóló emlékké vált a só-bors keverék pirítása: a lakásból is menekülni kellett.
A fejezetek: Zöldfűszerek, fűszerek, magok / Lekvárok, mézek, ízesítők, sütési hozzávalók, savanyúságok / Olajok, margarinok, zsírok / Tej, tejtermék, tojás - a sajtok óriási választékán már meg sem lepődünk, a tojások sokféleségén igen / Zöldségek és gyümölcsök - hányféle burgonya! És csak szederből 11 féle! / Gabonafélék, lisztek, tészták / Friss és konzervhalak és a tenger gyümölcsei - kedvelőiknek e fejezet önmagában is a Paradicsom / Friss húsok és hentesáruk - köztük szalonnák, sonkák, kolbászok, szalámik csodái / Szárnyasok és vadak - utóbbiak sorában néhány igencsak egzotikus jószággal / Italok - ami itt kávék és teák bámulatos sorát jelenti, az előbbieknél némi elkészítési útmutatóval / Világkonyha - ázsiai hozzávalók káprázatos seregszemléje, mexikói-, valamint ausztráliai hozzávalók színes sorai.

Dr. Osman Péter ismertetése

vissza


6.b
Sue és Anthony Steward: A világ nagy vitorlásversenyei
Alexandra Kiadó, 2006


Kitört a vész! ropog vitorla, és kötél / Munkára, aki bir! helyére, aki él! / Szorúl a szív, de a válságos pillanat / Erőt fokoz, s ijedt bátorsággal ragad. (Tompa Mihály: A hajó)
Bámulatos album egy fenséges sport világáról. Akit vonzanak a nagy kihívások mámorító ízei, mielőtt belenéz, a kockázatokról és mellékhatásokról kérdezze meg orvosát vagy pszichiáterét. Mert könnyen meglehet, hogy az itt láthatóktól, olvashatóktól mardosni fogja a sárga irigység, és még álmodozásait is megzavarhatja.
A vitorlásversenyek a legkülönlegesebb sportesemények közé tartoznak, ezért egy ilyen kötetnél a legelső kérdés, mennyit is tud róluk, aki itt beszél nekünk. A fülszövegben olvashatjuk: mindkét szerző igen alaposan megtapasztalta ennek az egzotikus, vad gyümölcsnek a zamatát, Anthony Steward a maró keserűségét is. Éppen e jártasságuk vihette őket az album talán egyetlen hibájába, amelyet az eredeti, brit kiadónak kellett volna korrigálnia: úgy használják a vitorlázás szakkifejezéseit, hogy többnyire nem adnak melléjük magyarázatot.
Korábban már megcsodálhattuk az Alexandra két különleges szépségű albumát: Vitorlás hajók - A vitorlázás története a kezdetektől napjainkig, valamint Klasszikus vitorlás jachtok - A világ legszebb vitorlásainak technikai és történeti adatai. Azok is, ez is lenyűgöző módon bizonyítják, hogy e hajók természetes tulajdonsága az erőt sugárzó büszke szépség, s hogy az emberi leleményesség újításai között a vitorláshajó az egyik legsikeresebb szintézise a technikai, a funkcionális és az esztétikai kiválóságnak.
Tagadhatatlan, hogy e vitorlásversenyek a végsőkig fokozott teljesítményről szólnak, s e lenyűgöző album lapjait az adrenalin íze, és a természettel való küzdelem sodró lendülete tölti be. Ma minden bizonnyal ez az a technikai sport, amelyben az embernek a legtöbbet kell adnia a fizikai és a szellemi képességeiből - ide értve a kitartást is - a győzelemért, sőt nemegyszer a puszta életben maradásért. Számos balsiker, szerencsétlenség, sőt katasztrófa leírása is tanúsítja itt mindezt. Nagyon jellemző az is, amit az Észak-Atlanti-óceánt átszelő szólóversenyről, a Mini-Transatról szóló fejezetben olvashatunk: „A felszerelés meghibásodása szinte törvényszerű, a folyamatos karbantartás elkerülhetetlen. Az adrenalin és az akarat ugyan folyamatosan arra ösztönzi a versenyzőket, hogy a maximumot hozzák ki a hajóikból, de gyakran eljön a pillanat, amikor újraértékelik a prioritásokat. Az alvás mindig a legfontosabb; az elcsigázott szellem és a kimerült test irracionális döntéseket hoz. Alapvető a megfelelő egyensúly megteremtése.” Láthatjuk: a versenyzők szólóversenynél csak magukra hagyatkozva küzdenek mindezekkel, többszemélyes hajókon viszont viselniük kell az összehangolt csapatmunka kiélezett fegyelmét, és szintúgy a társaikért való felelősséget, hiszen a hibáikért azok is fizetnek, esetleg rosszabbal is, mint a jó helyezés elvesztése. Az itt sorakozó leírások így valamelyes csillapítóval is szolgálnak a bevezetőben említett sárga irigységre: aki nem akar minden ereje megfeszítésével harcolni viharos széllel és kőkemény, emeletes hullámokkal, nem akarja a végtelen óceánon elveszve várni a segítséget, az inkább csak így, távolabbról gyönyörködjék e csodálatos, szilaj hajók világában.
A bevezető részben rövid áttekintést kapunk a vitorlássport kialakulásáról és úttörőiről. Megismerkedhetünk Anthony Steward odüsszeiájával, ahogyan elsőként és eddig egyedül hajózta körül a földet szólóban és nyitott hajóval. Ezt követi a sportág 21, legnagyobb fizikai kihívást jelentő - és ezért legvonzóbb! - versenyének bemutatása a történetükkel, útvonal térképeikkel, a szerzők értő leírásaival, magyarázataival és értékeléseivel, izgalmasan, nemegyszer torokszorítóan drámai események felidézésével, és összességében 200-nál több színes fényképpel.

Dr. Osman Péter ismertetése

vissza



6.c

Varázslatos arany
Athenaeum 2000 Kiadó, 2005


Az emberek csodálkoznak hallván, hogy az aranyat, amely önmagában olyan haszontalan dolog, mindenütt oly nagy becsben tartják, hogy nála még az embereknek is kisebb megbecsülés jut, jóllehet az ő számukra készült, és az értékét is tőlük nyeri. (Morus Tamás/Saint Thomas More: Az ékszerek és a gazdagság utópiája
Csodák könyve: íme a királyok féme, a fémek királya, a vagyon talán leginkább vegytiszta megtestesülése, jegybankok talpköve. Ma is töretlen bűvhatalmát jellemzi, hogy korunkban ha a világ megijed, a piacokon nő az arany ára. Ahogy az ember a Paradicsomból való kiűzettetéssel vált martalékává a földi nyavalyáknak, a pénze azzal jutott hasonló sorsra, hogy benne az aranyat más anyagokkal, majd eszközökkel kezdte helyettesíteni. Maga e bűvös sárga fém - e szó szerint káprázatos képekkel illusztrált album szavával ez a csodálatos, titokzatos, csábító anyag - pedig valóban szinte halhatatlan: Ellentétben a Földön létező más elemekkel, csaknem minden arany, amit valaha is kibányásztak, még mindig itt van valahol. Nagy része múzeumokban, régi istenek szobrain, műalkotásokon, érmék formájában, kéziratok csillogó lapjain. Más része fénylő aranytömbökként rejtőzik a központi bankok sötét pincéiben. Arany van az ujjakon, a fülekben és a fogakon, a díszes hímzésekben és a mikroelektronikai alkatrészeken, és nyugszik a hajóroncsokban a tenger fenekén. Meglepő adat innen: 1500-tól számítva a világ aranykészletének mintegy nyolcada a tenger fenekére került!
Az aranybányászat a Kr.e. 4. évezredben kezdődött, s azóta összesen kb. 120-130 ezer tonnát termelt. Alig lehetett nép a történelemben, amely ne övezte volna különleges megbecsüléssel e fémet, az iránta való éhség pedig egyaránt volt hajtóereje felfedezéseknek és rablóhadjáratoknak. Aragoniai Ferdinánd azzal küldte konkvisztádorait, hogy „Szerezzetek aranyat, emberségesen, ha lehet, de bármilyen áron - szerezzetek aranyat.” És erre rímelt Francisco Pizarro brutálisan őszinte válasza, midőn kérték, tegyen többet a bennszülöttek megtérítéséért: „Nem ilyen céllal jöttem. Azért jöttem, hogy elvegyem az aranyukat.” Jelentős részben az arany utáni hajszának köszönhetjük a modern kémia létrejöttét, ma pedig a ciános technológiákat, amelyek születéséről is olvashatunk itt.
A kötet, amely eredetileg Moszkvában jelent meg, három megközelítésben tekinti át az arany helyét, szerepét az ember világában: Arany a természetben; Az arany és az ember; Aranygyűjtemények. Emeljük ki: bár az „arany = vagyon, hatalom” összefüggés végighúzódik rajta, ez alapvetően a sárga fém és az ember viszonyának kultúrtörténete, s az arany szerepének közgazdasági elemzésével nem foglalkozik. Tény az is, hogy a kultúrtörténeti leírás jelentős részében a középpontba állítja Oroszországot, de ekkor sem szakad el a könyv eredeti címétől: A világ aranya.
Az első rész az aranynak a természeti előfordulását, és a leghíresebb lelőhelyeit vázolja fel, az ókortól napjainkig. A második ugyancsak az ókortól kezdve áttekinti az arany szerepét a mitológiákban, és a népek műalkotásaiban, kincseiben, építészetében, díszítőművészetében. Szobrok, dísztárgyak, fegyverek, ékszerek, ruházatok, könyvművészeti alkotások sorakoznak itt, és természetesen arannyal díszített épületcsodák az Omar-mecsettől a cári palotákig. Itt kapunk érdekes leírást az ikonok aranyozásának technológiájáról is. A harmadik rész szól az aranyművesség titkairól, és az alkotások stílustörténetéről, valamint a modern ékszerművészetről.

Dr. Osman Péter ismertetése

vissza



6.d

Botta Dénes, Püspöky István, Vertel Beatrix: A névjegy története
Medicina Könyvkiadó, 2006

Kár, hogy a Medicina nem gyakrabban áll elő kultúrtörténeti albumokkal. Amit kiad, az kitűnő: érdekes, hasznos, szép és elegáns, olvasmánynak pedig kifejezetten kellemes. Mindezek joggal mondhatók el erről a kötetről is.
A névjegy fontos segédeszköz az üzleti és/vagy a társadalmi kapcsolatainkban. Alapfunkciója szerint információhordozó, amelynek rendeltetése, hogy összegezze tulajdonosának legfontosabb címét, rangját, beosztását, hozzáférési adatait. Ez a tulajdonosa részéről kiegészíti a bemutatkozást, hiszen a néven túl olyan adatokat mutat be, amelyeket nem elegáns (címek, rangok), vagy nem célszerű (adatok) szóban közölni. Annál, aki kapta, szolgálja a másik fél adatainak rögzítését és későbbi előhívását, felidézését. Utóbbi funkciójában kitűnő újítás volt a fényképes névjegyek megjelenése. Nem keveseknek okoz kisebb-nagyobb nehézségeket, hogy egymással összerendezve meg tudjanak jegyezni, és főként fel tudjanak idézni arcokat és neveket, tehát pl. hogy újbóli találkozáskor az arcáról felismerjék azt, akitől a névjegyet kapták. Nagy segítség, ha erre a fényképből felkészülhetünk. Itt azt is megtudhatjuk, hogy a fényképes névjegyet már 1854-ben feltalálta két francia fotós, nálunk pedig az 1860-as években vált rendkívül divatossá.
A korrekt névjegy jó benyomást kelt, és ezzel az arculatépítésnek is hatékony eszköze. A hibák viszont kedvezőtlen képzeteket kelthetnek a tulajdonosának és/vagy a mögötte álló szervezetnek az intelligenciájáról. Rút hiba például címeket, rangokat, tisztségeket halmozni a névjegyen - jobb csak azokat feltüntetni, amelyeknek közvetlen köze van a kapcsolatnak ahhoz a típusához, amelyben azt használjuk. Szervezetről, intézményről, cégről pedig igencsak rossz benyomást kelt, ha az oda tartozók névjegyeinek külleme, tartalma nem mutat jól megkomponált, egységes rendet, arculatot, hanem összevisszaságot.
Ez a kötet nem marketing és nem is PR szakkönyv. Azzal jellemezhető a legtalálóbban, hogy a művelődéstörténeti képesalbumok legjobb hagyományait követi, hajdani névjegyek segítségével, ill. azok kapcsán beszél elmúlt korok szokásairól, világáról, jeles szereplőiről. Tematikus fejezeteiben a névjegyek mellett fényképek, képeslapok, ábrás nyomtatványok, egyéb kordokumentumok sorakoznak, a kísérő szövegekben pedig igen jó láttató erejű áttekintések, korabeli szövegrészletek, névjegyek hátára írt sorok. Minden, amit itt látunk vagy olvasunk, önmagáért is érdekes, ugyanakkor az akkori társadalom sajátosságait, hangulatát is tükrözi. Így szolgálnak történelmi betekintésként pl. a 19. század végén, majd az 1941-ben használt megszólítások felsorolásai, és mutatkozik meg a hajdani élet az olyan névjegy feliratokban, mint pl. Szenkviczi Palkovics Miklós Pál dr. tb szolgabíró tart. huszárhadnagy, Waldvogel ezredes vármegyei katonai parancsnok, báró Kray Pál Esztergom-főegyházmegyei áldozópap, Weinberger György m. kir. honvéd akadémikus, Ventúra Eduárd m. kir. honvéd repülőőrmester, hodosi Bende István gymn. tanuló, Schwarcz Ferenc a „Globus” szab. sütőlapát és pékberendezési faárugyár beltagja. És vajon ki lehetett koronás névjegyével Lévay Pörke m. kir. posta táv. kiadó?
A kötet túlnyomó részét a névjegyek és a képek teszik ki. A szövegek, a névjegy európai elterjedését bemutató testesebb összefoglalást követően többnyire csupán néhány sorban villantanak fel egy-egy témát. Olvashatunk bennük egyebek közt a címerhasználatról, a reklám megjelenéséről, a névjegy használat illemtanáról, a látogatásnak, valamint a névjegy átadásának etikettjéről, „bélyegnyelv”-ről, a névjegyeken és a velük történő üzenéskor használt rövidítésekről.

Dr. Osman Péter ismertetése

vissza



6.e
INTERAKTÍV TÁBLÁK A LIFELONG LEARNING STRUKTÚRÁJÁBAN KORSZERŰ OKTATÁSI ESZKÖZÖK A FELNŐTTKÉPZÉSBEN
"Mindennek, ami emberi, fejlődnie kell, vagy szükségképpen visszafejlődik." (Gibbon)

Az interaktív oktatás, az interaktív táblák használata világszerte rohamosan elterjedőben van. Rendkívül hatékony segédeszköz a tananyag bemutatása, magyarázata, ismétlése és visszakérdezése során, mivel a megváltozott tanárszerephez igazodó kompetencia alapú, saját élményű tanulást is képes biztosítani. A sikeres ismeretanyag átadáshoz az interaktív tábla szoftver kép-és tananyag gyűjteménye hatékony segítséget nyújt, színesíti az oktatást, az anyagot érthetőbbé teszi, megkönnyíti a hallgatóság figyelemfelkeltését, s a figyelem fenntartását. A felnőttképzésben résztvevők képzési stratégiáját kiválóan szolgálja ez az új technológia.  Nagy érdeme van a képzésben résztvevő csoportok motiválásában, és a tartós érdeklődés folyamatos fenntartásában, ezáltal fokozva az ismeretátadás hatékonyságát. Az andragógus az oktatás során bevonhatja a képzésben résztvevőket. A táblai tananyagra kézírásos jegyzeteket készíthetnek, megjegyzéseket beszúrhatnak, s azokat elmenthetik. A különböző méretű remek táblák, mint új technológiák, lehetővé teszik a tökéletes vizuális élmény mellett a csoportok tevékeny, aktív fizikai részvételét is.
Hogyan működtethető? Mindössze egyetlen ujj vagy kézmozdulat hatására bármely információ könnyen elérhetővé és szerkeszthetővé válik, billentyűzet és egér használata nélkül. Nagy, látványos képeken dolgozva saját kézzel mozgathatók a szövegek, szavak, számok, ill. bármilyen elektronikus objektum. A működés kulcsa az érintés. A táblafelület egyszerű megérintésével menüpontokat vagy ikonokat lehet kijelölni. Az íráshoz nem szükséges semmilyen elektronikus - vagy elemes íróeszköz, melyek meghibásodása vagy lemerülése egyébként meghiúsíthatná az előadást. A kézzel ráírt szavak később szerkesztett szöveggé konvertálhatóak. Az interaktív tábla nagyméretű munkafelületén könnyedén lehet szörfölni az interneten, lehet bármilyen előadást tartani, vagy akár virtuális utazást tenni a számítástechnika birodalmában.
Mi szükséges a használatához? Egy számítógép, egy bármilyen digitális projektor, USB kábel, mely a gépet a táblával összeköti. Külső áramellátást nem igényel. Saját előadás-szerkesztő szoftvere ingyenesen letölthető, és tábla nélkül is használható a felkészülésben. (A táblát lehet falra helyezni is egy fali szerelő sín segítségével.)
Mivel színesíti még az interaktív tábla az oktatást? Használhatóak írásra, képek, animációk, videó anyagok megjelenítésére. A fontos információk kiemelhetők a képernyő-árnyékoló vagy reflektorfény segédeszközökkel. A mozgó vagy megállított videóképre, sőt web-oldalakra is lehet ráírni a „digitális tinta” segítségével. A szöveg és szám az On-Screen billentyűzettel is rávihető a táblára. A lebegő eszköztára személyre szabható, minden a táblán lévő változás, esemény mozgóképben rögzíthető, mikrofon használata esetén hanggal együtt is. Háttereket, képeket, flash állományokat lehet beilleszteni a több ezer képet tartalmazó saját Galériából, ezzel a látvánnyal is emelve az előadáson résztvevők figyelmét és érdeklődését. Az objektumok forgathatók, mozgathatók, átméretezhetők, sőt áttetszővé varázsolhatók, hozzájuk hyperlinkek is csatolhatók. Minden törölhető v. elmenthető a későbbi felhasználás céljából. A táblák nemcsak hagyományos fehértáblaként, hanem másolótáblaként és vetítő felületként is használhatóak.
Az interaktív táblák a jelen és jövő korszerű oktatási eszközei. Alkalmazásuk széleskörű lehetőséget kínál az emberek ismereteinek fejlesztéséhez, s mint kiváló tanulási kedvfokozó alternatív eszköz, képzett andragógusok bevonásával intenzíven támogatja az élethosszig tartó tanulási elvet. Ezzel fékezi a társadalom marginalizálódási folyamatát, s emeli a társadalmi mobilitás legfontosabb csatornáját, a tudást.

Készítette: Tóthné Antal Katalin IT Mentor  antakata@gmail.com

vissza


7.a
M E G H Í V Ó

Az ITDH Euro Info Központ tisztelettel meghívja a  BangaloreIT.in vásárral egyidőben megrendezésre kerülő EU-Karnataka IT Asia Interprise 2006 nemzetközi üzletember-találkozóra.

Helyszín:            Bangalore, India
Időpont:      
      2006. október 30-31.
Célszektor:            IT
/szoftveralkalmazás, konzultációs szolgáltatások, disztribútor/viszonteladó, szórakozás & tartalom, üzleti intelligencia és adattárház, Internet és e-kereskedelem, Infrastruktúra, outsourcing, biztonság, termék-tesztelés, telekommunikáció/adatátvitel, oktatás, vezetéknélküli alkalmazások/
Jelentkezési határidő:     2006. augusztus 30.

Az ITDH Euro Info Központ magyar üzletember delegáció kiutazását szervezi fenti programra. A találkozó célja, hogy a résztvevő cégek új üzleti lehetőségeket találjanak, kiszélesítsék kapcsolathálózatukat, valamint, hogy új partnereket találjanak termelés, együttműködés, fejlesztés és közös marketing tevékenység céljából az adott szektorban. A rendezvény munkanyelve az angol. Az üzletember-találkozón kétoldalú tárgyalásokra kerül sor előre egyeztetett tárgyalási naptár szerint. A program megszervezését és lebonyolítását a konzorciumvezető svéd Mälar Régió Euro Info Központja végzi indiai partnereivel, valamint dán, francia, finn, angol, német, spanyol, holland, litván és magyar partnerei közreműködésével. A BangaloreIT.in Ázsia legnagyobb IT szakvására. A börze mellett először kerül megrendezésre az Európai Bizottság támogatásával az EU-Karnataka IT Asia Interprise 2006. A már regisztrált cégek profilját a http://www.euroinfo.se/eukarnataka2006/ internetes oldalon található elektronikus katalógus tartalmazza.

A rendezvény részvételi díja 150 EURO, amely tartalmazza az alábbiakat:
•    CD és nyomtatott katalógus, amely tartalmazza az összes regisztrált résztvevőt
•    cégprofil megjelentetése a projekt elektronikus és online katalógusában
•    segítség a tárgyalópartnerek kiválasztásában
•    technikai segítségnyújtás a rendezvény teljes időtartama alatt és azt megelőzően
•    hosszútávú üzleti partnerkeresési szolgáltatás
•    ebéd mindkét nap, gálavacsora
•    tolmácsolás
A programra való kiutazáshoz az ITDH Euro Info Központ szerződés keretében 250 € támogatást biztosít. Az utazási költség fennmaradó része és a szállásköltség a jelentkezőket terheli.
További információ: www.euroinfo.se/eukarnataka2006
programfelelős: Mészáros Mónika Alíz e-mail: mmonika@itd.hu, tel: +36-1-472-8152, www.eicbudapest.hu

vissza


7.b
eLearning Konferencia


Az Európai Bizottság által szervezett harmadik  eLearning konferencia 2006. július 4-5-én került megrendezésre a finnországi Espooban.
A konferencia  eredményeiről és kiadványairól az alábbi web oldalon talál részletes tájékoztatót:
www.elearning2006.fi
Az Elearning europa.info a konferencián elhangzott  speciális témákkal foglalkozó cikkeket, a szakmában kulcsfontosságú szerepet betöltő szakemberekkel (beleértve Maruja Guterrez Diaz-zal ,az Oktatásért és Kultúráért felelős  Európai Bizottság tagjával) készített interjúk anyagait az alábbi címen  olvashatják:
www.elearningeuropa.info/index.php?page=doc&doc_id=7898&doclng=6

vissza

Összeállította: Süveges Dóra Lívia  - MATISZ
2006. augusztus  07.
U.i.: Ha a továbbiakban nem tart igényt hírlevelünkre, lemondási szándékát ezen az e-mail címen: info@matisz.hu jelezheti.