Aasta pärast toimuvad Bakuus esimesed Euroopa mängud

Järgmisel aastal toimuvad 12.-28. juunini Aserbaidžaani pealinnas Bakuus esimesed Euroopa mängud. Need on oma olemuselt nagu olümpiamängud: võistlejad elavad olümpiakülas, võistlusteks ehitatakse uued võistluspaigad, transport on korraldatud nagu olümpiamängudel, akrediteering annab ühtlasi ka viisa.

Euroopa mängud kestavad 17 päeva ja selle aja jooksul antakse välja 239 komplekti medaleid. Kavas on nii tavapärased olümpiaalad kui ka mõned uued alad, mis veel olümpiamängude kavva ei ole jõudnud. Esimestel Euroopa mängudel võisteldakse 19 spordialal: veesport (vettehüpped, ujumine, kujundujumine ja veepall), vibulaskmine, kergejõustik, sulgpall, tänavakorvpall, rannajalgpall, poks, aerutamine, jalgratas (BMX, maastikuratta- ja maanteesõit), vehklemine, iluvõimlemine (riistvõimlemine, iluvõimlemine, batuudihüpped ja sportvõimlemine), judo, karate, laskmine, lauatennis, taekwondo, triatlon, võrkpall (saali- ja rannavõrkpall), maadlus (vabamaadlus ja Kreeka-Rooma maadlus).

Ühelgi alal eraldi kvalifikatsioonivõistlusi ei toimu. Võistlema pääseb kvalifikatsiooni reeglite alusel, enamike alade puhul arvestatakse pingerida või Euroopa meistrivõistluste tulemusi. Praeguseks on kohad ära jagatud maadluses ja võimlemises. Viimati nimetatud alal ükski meie sportlane starti ei pääse, kuid maadluses saame välja panna kuus sportlast: ühe mehe vabamaadluses, neli meest Kreeka-Rooma maadluses ja ühe naise.

Üheksal spordialal üheksateistkümnest on Bakuus võimalik teenida kas otse koht olümpiamängudele või edetabeli punkte. Kolmel alal saavad võitjad pääsu Rio olümpiamängudele, need spordialad on laskmine, lauatennis ja triatlon. Neljal alal – vibulaskmises, rannavõrkpallis, jalgrattas ja taekwondo’s – saab teenida edetabeli punkte, kahel alal – kergejõustikus ja ujumises – saab püüda olümpiamängude kvalifikatsiooninorme.

Kokku oodatakse esimestele Euroopa mängudele osalema üle 6000 sportlase. EOK spordidirektori Martti Raju hinnangul võiks Eesti sportlastest Bakuusse kvalifitseeruda u 50 sportlast. Alaliidule tähendavad need võistlused võimalust oma sportlane võistlema saata, kõik võistlusega seotud kulud kannavad korraldaja ja EOK.

Euroopa mängude võistluspileteid saab osta otse mängude ametlikult veebilehelt

Mängude idee algataja on Euroopa Olümpiakomitee. Euroopa Olümpiakomitee idee järgi hakkavad Euroopa mängud toimuma iga nelja aasta tagant. Võistlema pääsevad kõigi Euroopa rahvuslike olümpiakomiteede sportlased, kes vastavad kvalifikatsiooni reeglitele. Kuna tegemist on täiesti uue võistlusega, siis on praegu väga keeruline asetada Euroopa mängudel võidetud medalit olemasolevate tiitlivõistluste hierarhiasse.