4.Sınıf Matematik Dikdörtgen Kare ve Üçgen Konu Anlatımı

Sevgili öğrencilerimiz bu matematik ders anlatımında 4.sınıf matematik geometrik şekiller dikdörtgen kare ve üçgen konularını işleyeceğiz. Dikdörtgen Karşılıklı kenarları birbirine eşit olan geometrik şekildir. Dört kenarı ve dört köşesi vardır. Tüm köşeler birbirine diktir. Aşağıdaki dikdörtgenin kenarlarını birlikte isimlendirelim. E ve F köşeleri arasındaki kenarımızın ismi [EF] kenarıdır. F ve G köşeleri arasındaki kenarımızın ismi • Read More »


4.Sınıf Matematik Açılar Konu Anlatımı

Sevgili öğrencilerimiz, bugünkü dersimizin konusu 4.sınıf matematik açılar. Bu derste açıları, açı çeşitlerini ve açıların özelliklerini öğreneceğiz. AÇI Nedir? Bir açı çizerek açının nasıl birşey olduğuna açıklık getirerek başlayalım. Yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi açını kolları ve köşesi vardır. İki kol arasındaki açıklığa ise AÇI denir. Kolunuzu bükerek bir açı oluşturabilirsiniz veya bir makası biraz • Read More »


3.Sınıf Matematik Kilogram ve Gram Konu Anlatımı

Etrafımızdaki eşyalara, hayvanlara ve nesnelere bir bakalım. Hepsinin boyutu aynı mıdır? Hepsinin büyüklüğü aynı mıdır? Değildir. Çeşitli varlıkların büyüklükleri de farklıdır. Çevremizdeki varlıkların miktarını tartarak buluruz. Tartı birimi “kilogram” ve “gram”dır. Büyük cisimlerin miktarını “kilogram” ile, küçük cisimlerin miktarını “gram” ile ölçeriz. Madde miktarının diğer adı ise kütledir. Madde miktarı terazi ile ölçülür. Manavlarda veya • Read More »


3.Sınıf Matematik Sıvıları Ölçme Konu Anlatımı

Merhaba sevgili öğrencilerimiz. Bu dersimizde 3.sınıf matematik sıvıları ölçelim konusunu birlikte işleyeceğiz. Sıvı Ölçüleri ve Litre Sevgili öğrencilerimiz su, süt, zeytinyağı gibi maddeler SIVI maddelerdir. Sıvı maddelerin mikatını ölçmek için “Litre” birimini kullanırız. Eğer marketten süt almışsanız üzerinde “1L” yazısını görmüşsünüzdür. Bu ifade sütün 1 litre olduğunu göstermektedir. Litre kısaca büyük L harfi ile gösterilir. Yani • Read More »


3.Sınıf Matematik Zamanı Ölçelim Konu Anlatımı

Sevgili öğrencilerimiz bu dersimizde 3.sınıf saat ve zaman ölçüleri konusunu birlikte işleyeceğiz. Zamanı nasıl ölçeriz, saati nasıl söyleriz bu konuları öğreneceğiz. SAATİ OKUMA Akrep: Saatimiz üzerindeki kollardan kısa olan akreptir. Akrep bir birim ilerlediğinde 1 saat geçer. Yelkovan: Saatimiz üzerindeki uzun koldur. Yelkovan bir birim ilerlediğinde 1 dakika geçer. Örneğin yandaki saatin akrebi 4’ü gösterirken • Read More »


3.Sınıf Matematik Kesirlerin Karşılaştırılması Konu Anlatımı

Sevgili öğrencilerimiz bu dersimizin konusu kesirlerin karşılaştırılması. Kesirlerden hangisi büyü, hangisi daha küçük bu derste öğreneceğiz. Şimdi dersimize örnek çözerek başlayalım. Yukarıdaki örneğimizde de görebileceğiniz gibi paydaları eşit olan kesirlerden payı büyük olan kesir payı küçük olan kesirden her zaman daha küçüktür. Fakat her zaman kesirlerin paydaları eşit olmayabilir. Böyle durumlarda hangi kesirin daha büyük • Read More »


3.Sınıf Matematik Bir Çokluğun İstenen Kadarını Bulma

Bir çokluğun belirtilen kadarını bulmak için kesirlerden yararlanırız. Örneğin bir elmanın üçte ikisini bulmak istersek bu elmayı 3 eşit parçaya bölüp sadece 2 parçasını almamız gerekir. Eğer 12 tane yumurtanız varsa bu yumurtaların dörtte üçünü kek yapmak için kullanırsanız geriye kaç yumurta kalırdı? 12 yumurtayı dört paya bölüp üçle çarparsanız toplam 9 yumurta elde edersiniz. • Read More »


3.Sınıf Matematik Kesirler Konu Anlatımı

Bir çokluğun sadece belli bir miktarını ifade etmek için kullandığımız ifadelere kesir denir. Örneğin, bir pastanın sadece bir kısmını yemişsek bunu kesirlerle ifade edebiliriz. Örnek: Aşağıdaki resimdeki verileri bir kesir olarak ifade edelim. Çözüm: Toplam 8 petek vardır ve bunlardan 4 tanesinde arılar bulunur. O halde bizim kesrimiz  aşağıdaki gibi olacaktır. Örnek: Aşağıdaki şeklin boyalı kısımlarının belirttiği kesri • Read More »


3.Sınıf Matematik Bölme İşlemi Konu Anlatımı

Sevgili arkadaşlar bu dersimizde 3.sınıf matematik bölme işlemi konusunu öğreneceğiz. Oldukça eğlenceli ve kolay bir matematik konusu. Hemen başlayalım. Pelin, Emre ve Taner 30 bilyeyi eşit olarak paylaşmak istiyorlar. Bilyeleri nasıl bölüşebilirler? Yukarıdaki bilyeleri paylaşma örneğimizde 30 adet bilyeyi 3 arkadaş arasında eşit bir şekilde paylaştırmak çok kolaydır. Bunun için 30 sayısını 3’e bölmeliyiz. Bölme • Read More »


3.Sınıf Matematik Çevre Uzunluğu Ölçme Konu Anlatımı

Bir şeklin veya nesnenin tüm kenarlarının uzunluklarının toplamına o şeklin “çevre uzunluğu” denir. Bu dersimizde çeşitli geometrik şekillerin çevre uzunluklarını birlikte hesaplayacağız ve bununla ilgili alıştırmalar yapacağız. Örnek: Aşağıdaki şeklin çevre uzunluğunu birlikte hesaplayalım. Örnek: Aşağıda bir portakal bahçesinin geometrik şekli verilmiştir. Şekil üzerinde kenar uzunlukları yer almaktadır. Bu bahçenin çevre uzunluğunu bulunuz. Örnek: Aşağıda kareli kağıt içerisinde verilen dikdörtgen • Read More »