Анатолій Дубчак своєю смертю врятував 13 військових. Боєць пішов добровольцем, щоб купити матері хату
ДОДАТИ ОГОЛОШЕННЯ
ЗАВАНТАЖИТИ

Анатолій Дубчак своєю смертю врятував 13 військових. Боєць пішов добровольцем, щоб купити матері хату

17 квітня поховали 23-річного кулеметника Анатолія Дубчака. Боєць першої окремої танкової бригади підірвався на гранаті біля Волновахи. Це сталось на Великдень…

…Село Вапнярки – у Томашпільському районі. Хата, де живе сім'я добровольця, тут, напевно, найбідніша. Невеличка, низька, із рясно потрісканими стінами та земляною підлогою… А скільки їй років — і вгадати важко. В двох маленьких кімнатках її тулиться троє: матір Анатолія та дві сестри. В одній із кімнат – буханець хліба, свічка та дві сумки із військовими речами, які привезли з Волновахи. Все, що нагадує про бійця.

Мама – це найболючіше, що є на війні. Вона досі не може говорити про сина у минулому. Ми разом гортаємо старий фотоальбом, де на кожній світлині усміхається темноволосий хлопчик. Худенький такий, у джинсовій брудній куртці та зі смішним чубчиком.

– Я коли ходила вагітною, відчувала, що буде хлопчик. Навіть назвала його на честь коханого чоловіка – Толиком, — розповідає Галина Дубчак. — Знаєте, він завжди був дуже лагідним й добрим, знав багато гуморесок. Із шести років пішов пасти худобу. Пригадую, холодна осінь, а Толя у легкому светрику, мокрий від дощу, у обшарпаній шапці, але ні разу не скаржився, що важко. Розумів, що прожити на мою зарплату доярки та чоловікові підзаробітки вкрай важко. А ще ж підростали дві старші сестри. Толя був школярем, коли батько поїхав до Києва у пошуках кращої роботи. Згодом я дізналась, що чоловік має іншу жінку. Відтоді він додому не приїжджав… У це важко повірити, але годувальником родини став Толя, у нас не було ні копійки. Дев'ятикласник працював на кількох роботах одночасно – у колгоспі та заготовляв ліс… Ще й вдома допомагав по господарству і, як справжній чоловік, шпаклював стіни й латав дірки у стелі, що давно протікала… Коли Толі було шістнадцять, батько захворів на рак. Син отримав атестат й поїхав до столиці працювати. З ранку й до пізньої ночі він вантажив курей, щоб заробити грошей на ліки онкохворому тату. На жаль, було вже пізно.

У жовтні минулого року Анатолій Дубчак пішов добровольцем у зону АТО. Рідні розповідають, що він завжди мріяв служити.

– У нього тітка й дядько все життя віддали військовій справі. А Толю до армії не взяли, бо закінчив лише дев'ять класів – й відразу працювати. Скільки місяців він оббивав пороги військкоматів, щоб йти воювати, і який був щасливий, що з ним підписали контракт. Казав: «Мамочко, я спочатку зберу кошти на спальники й берци, а тоді вже й на хату нам. Бо так хочеться, щоб ти була щасливою». За три тижні до загибелі Толя приїжджав у відпустку. Про війну ні слова. Домовився із трактористами, щоб виорали город, й знову рушив у АТО. А на прощання мовив: «Я повернусь додому на Великдень». Й свого слова дотримав, але повернувся на рідну подільську землю вже у труні…

Військовий побратим Анатолія Юрій Мацедонський розповів, що трагедія сталась на місці дислокації військової частини неподалік Волновахи.

– Наш табір знаходиться за десятки кілометрів від населеного пункту, й світло йде від генератора. Толя пішов пересвідчитись, чи все добре. Й ми почули вибух. Що сталось – нікому не відомо. За сім метрів у брезентовому наметі знаходилось 13 військовослужбовців. Усі вони могли б загинути, але своєю смертю Анатолій врятував їх. Офіційно причиною смерті бійця є необережне поводження зі зброєю. Ми зібрали усі необхідні документи, аби рідні могли отримати компенсацію. Досі важко повірити, що нашого кулеметника із позивним «Толя-Толя» вже нема. Ми познайомились, коли разом проходили учебку в 25-й повітряно-десантній бригаді. Перед Новим роком нас перевели до танкістів, й Толя ще переживав, що високий на зріст й не влізе у танк. Завжди веселий й мужній. Мабуть, з дитинства життя у злиднях його навчило бути не по роках дорослим та самостійним…

У день його похорону прийшло все село, навіть бабусі на двох паличках. Всі разом плакали разом із квітневим дощем за Толею… Й загрібали вогкий чорнозем чорними руками, наче в тому єдиному русі був порятунок від болю. Брудну, мокру, свою рідну землю, яка виростила, яка й поховала…

Рідні та близькі дякують усім землякам за допомогу та підтримку. А також бойовим товаришам загиблого – Миколі Вальчевському, Михайлу Білинському, Вадиму Кулику та Юрію Мацедонському.

Віталіна Володимирова

Вікторія Микитюк

Залишити коментар:
Нет комментариев