CanKuzu Mırnav Mırnav Der

CanKuzu Mırnav Mırnav Der

İki kişilik mini ailemiz DilaKız’ın gelmesiyle dev bir kadroya dönüştü. Her güne bir bilgi, her güne yeni bir heyecanla büyürken -babasının  deyimiyle- “CanKuzu“,  bizi de peşinden sürüklüyordu. Biz de onunla büyüyor ve gerçekten de O’nunla öğreniyoruz. Bu minicik yaşında (ayında diyeyim şimdi 10 aylık) büyük sorumluluk almıştı. Anası 34 Babası 40 yaşındaydı, aramızda 2 kuşak vardı neredeyse. Eh bildiklerimiz bize kalmıyor, zaten hiç birşey bilmediğimiz alenen ortalığa dökülüyordu.

cute-baby-animal-pictures-folloeing-their-mom-1

(anam asi bu baksana şimdiden bizden ayrı yürüyo kıh! )

Kısaca DilaKız’ı anlatmam gerekirse, aynen hayal ettiğim gibi tütülü, pembeli filan bişeye çevirmek istesem de O, babası gibi inat bir şekilde bu minnoşulukları içten bir şekilde reddediyordu. (hayalimdeki kız bebe tasvirini şu yazımdan hatırlarsınız)

O minik kafasına ne zaman bir fiyonk, bir çiçek efendime söyleyeyim bir bant takmaya kalksam şiddetle reddediyor, can havliyle kafasındakini söküp atıyordu. 40 günü dolduğunda güzel bir hatırası olsun, süslü bir  fotoğrafı olsun diye hevesle koştum ve pembe fiyonklu saç bandını alıp getirdim. Kafasına takmamla, söküp atması  bir oldu. Yahu daha 40’ın yeni çıkmış, tırnağın bile yok  sen kime atarlanıyosun diye içimden geçirsemde, öyle bir çattı ki kaşlarını vallahi önümü ilikleyip saygı duruşuna geçtim evladımın karşısında. Aferim çocuum tercihlerin hep kesin ve net olsun, her önüne konanı yeme. … de tabii arada anneciğine bi eğil bükül bu kadar da sert olma yani insan alınıyor .

Cutest-Lion-4K-Wallpaper-680x425

  Şşşt sesini yükseltme anneye!

Geçenlerde rutin kontrol için hastaneye gittik, tesadüf 4-5 tane aynı aylarda kız bebekler ve  kafalarındaki kocaman güller  – randevu saatlerini bekliyorlardı. Herkes bir örnek, ağızlarda emzikler cok cuk, kafada saç bantları beklerken, bizim ki babasının omuzlarında, yaka bağır açık tezahurat yapıyor. Daha 10 aylıksın sen öyle davransana çocuum korkutma beniii..

Tabii ismi Dila ama hareketler hop hop Süper Mario gibi olunca (kafada saç da yok tabii) her gören “ayy ne yakışıklı oğlunuuuz maşallaaah”  diye sevgi sellerinde boğdular kızımı.

470d3383faf32f5b2fe0acf415aef84c

Sensin yakışıklı! Saçım var benim, ayrıca kulağım da kepçe diil !

CanKuzu şişelerle oynamayı o kadar seviyor ki  O’nun için farketmiyor büyük, küçük pet, cam şişe, damacana vs.. vs.. Bebecik görür görmez aşk yaşıyo şişelerle. Önceden, yani daha yatar/ oturur pozisyonda olduğu aylarda oturduğu yerde şişe gördümü şahlanıyor, elimizden almak için bin bir numaralar, “gııııı” demeler, elleri kolları çırpmalarla sonunda şişesine kavuşuyordu. Eline aldığındaysa bir cilveler, şişeyi mıncıklamalar filan… Daha sonra emekleyip, sıralamaya başlayınca ise soluğu mutfaktaki damacanaların yanında almaya başladı, sarılıyor konuşuyor…

şişe miii

nee şişe miiii??

Bu nasıl bir aşk bilemiyorum ama artık kızımızla ilgili  gerçeği kabullendim, sanırım  eski yaşamında kendisi şişeydi. Böylece evdeki en populer şarkımız lingo lingo şişeler oldu. Türkçe şarkı dağarcığı Papau Yeni Gine dilinde şarkılardan daha dar olan çocuğumun babası Cenk bile, bu şarkıya bayılır oldu.

Şişeleeeeer lingo lingo lingo liin

Çamura mı düştün yar bensiz

Vıddırı vıddırı kadeeersiiiz (burasını bilmiyoruz)

Yaar yaar yaar yaar yar yar amaaaan  hele  loy loy. (sonunu biz uydurduk)

Tabii bebeciğin  iştahsız zamalarında iki ebeveyn, mama sandalyesinin karşısına geçip hem bu şarkıyı söyleyip hem de embesil hareketler yapınca zavallı sabi artık ” lanet olsun yiyeyim de şu işkenceden kurtulayım ” diye yiyo galiba 🙂

Mother-Pygmy-Hippopotamus-teaching-her-baby-the-basics-of-hungry-hungry-hippo

yemiciiiiiiiiim! Hadi ye yavrum kuu vak vak !

Bence önemli olan sonuç. Yani çocuğun nasıl yediği değil ne kadar yediği önemli, değil mi?? 🙂

Hepinize çoook güzel bir akşam diliyorum. “Sen daha duuuuur bu iyi günlerin ” gibi enerjinizi alanların değil size enerji veren, gülen ışıl ışıl yüzleri hayatınıza alın 🙂 İçinde bulunduğunuz durumu sevin, her anın tadını çıkarın, gerisi gelecektir. Ruh hastası negatifler, size sözüm…. Ya bi çekilin hadi…