Skip to content

למה אתם חייבים לקנות עדשת 50mm f/1.8?

לפעמים אנחנו לא מבינים למה אנחנו צריכים להחליף עדשה ולרכוש עדשה חדשה למצלמה שלנו. בתחום הצילום הוא תחום מאוד רחב, עדשות ומצלמות ומתעדכנות כל הזמן, ולאנשים חדשים בתחום הצילום לא תמיד קל לעקוב. בנינו, תמיד אפשר להישאר עם עדשת הקיט (18-55) הפשוטה והרגילה, אבל לפעמים כיף לשדרג את ציוד הצילום בו אנו משתמשים. לא כולנו זוכים להחליף ציוד צילום לעתים קרובות, ולפעמים גם כשאנחנו מחליפים אין לנו את אלפי השקלים להשקיע בתחביב הזה. לכן היום נעבור על עדשת צילום מפורסם מסוג 50mm f/1.8 ונראה האם כדאי לקנות את ה-50mm f/1.8.

בואו נתחיל מההתחלה, אם 50mm f/1.8 לא אומר לכם שום דבר, אני ממליץ לכם לקרוא את הפוסט הזה שמסביר איך לבחור עדשה. זהו, אחרי שקראתם והבנתם את מה שכתבתי שמה, אפשר להמשיך. כדי לסכם לכם בקצרה, מדובר בעדשת מוקד קבוע עם פתיחה מקסימלית גדולה. עדשת הצילום 50mm בהחלט מספקת תמונות חדות ואיכויות, למרות מחירה הזול יחסית. ניתן לו שה-50mm היא בהחלט תמורה טובה למחיר שלה והיא עדשה שמאוד כדאי לקנות אותה.

תמונה שמציגה את הרגישות לאור
50mm f/1.8

כדאי לקנות את ה-50mm אם אתם מצלמים במצבי תאורה קשים

זהו כנראה היתרון הטכני הגדול ביותר של עדשת הצילום 50mm. ככל שהפתיחה של הצמצם גדולה יותר, כך מגיע יותר אור לחיישן. מה שיאפשר לנו להגיע לחשיפה מאוזנת גם במצבי תאורה קשים. לכן העדשה הזו הופכת לכמעט חובה ולמאוד כדאית לכל מי שמצלם כשיש קצת חושך.
הדוגמה הראשונה שעולה לי לראש היא צילום הופעה. בהופעות יש לנו מעט מאוד אור אם בכלל, ולמעט מקרים בודדים בהם האורות יהיו חזקים במיוחד יהיה קשה מאוד להגיע לחשיפה מאוזנת עם עדשה קיט. עדשת הקיט יכולה לפתוח עד f/5.6 כאשר היא על 55mm, לעומת ה-50mm שפותחת f/1.8, ההבדל גדול מאוד. בנוסף לכך המוזיקאים בדרך כלל זזים הרבה בזמן ההופעות שלהם, כך שנצטרך לעלות את מהירות התריס על מנת להקפיא את אותו הרגע. עם העדשה הזו תוכלו לשחק בין השניים על מנת להגיע לתוצאה שאתם צריכים. כאשר בודקים האם כדאי לקנות את ה-50mm צריך לקחת בחשבון שלעדשה הזו אין זום, וכי המוקד שלה הוא קבוע.

צילום הופעות זה נחמד, אבל אני מניח שאתם לא נוהגים לצלם הופעות על בסיס יומי.

כמובן שצילום הופעות הוא לא השימוש היחידי של עדשת 50mm f/1.8 והוא לא הסיבה היחידה שבגללה כדאי לקנות את ה-50mm. בואו נקח יום חורפי, כאשר השקיעה מוקדמת יחסית. אם תצלמו עם עדשת קיט, אתם מהר מאוד תעלו ל-ISO גבוה במצלמה שלכם, מה שיביא לכם הרבה רעש. עדשת 50mm f/1.8 בהחלט מתאימה לתנאים כאלה, כיוון שהפתיחה הגדולה שלה תאפשר לכם לצלם באופן יחסית חופשי הרבה יותר.

50mm f/1.8
50mm f/1.8

ל- 50mm יש עומק שדה מטורף!

עד הקליק הראשון שלי עם 50mm f/1.8 לא באמת ידעתי מהוא עומק שדה. כפי שכתבתי בפוסט על הצמצם, ככל שהפתיחה גדולה יותר (f קטן), כך עומק השדה רדוד יותר. אפשר לראות הבדל בין f/3.5 ו-f/8, אבל כאשר יורדים ל-f/1.8 אנחנו מגלים עולם אחר. זה קצת קשה להסביר, אבל זה מפיק תוצרים מדהימים לדעתי.

50mm f/1.8 מחייב אתכם לזוז

אם עדיין לא הבנתם את זה, עדשות מוקד קבוע = עדשות בלי זום. ומוקד העדשה הוא 50mm. בגדול אתם לא יכול הגדיל או להקטין, כלומר אם אתם רוצים לצלם משהו שרחוק ממכם אתם חייבים להתקרב וכך גם הפוך. בדרך כלל עדשות עם זום גדול הופכות אותנו לעצלנים, וזה יכול לגרום לנו לפספס את התמונה. יש לי עדשת זום שאני משתמש בה לצילום פורטרטים, ואני מרגיש שהיא פשוט גורמת לי לעמוד במקום ולא לזוז.

עצלנים, אתם בטח שואלים את עצמכם מה הבעיה בזה… אבל אם אנחנו לא נזוז, לא נחפש זוויות מעניינות יותר, אנחנו עלולים לפספס תמונה שווה במיוחד. אנחנו גם חייבים לעבוד על הקומפוזיציה שלנו, כך שההרכב של התמונה תמיד יהיה מעניין יותר. לכן העדשה הזו (50mm) די מחייבת אותנו לזוז ולפתוח את העניים למה שקורה. לכן אם אתם עצלנים כדאי לכם לקנות עדשת 50mm.

אני שם לכם קישורים לרכישת העדשה אם בא לכם להתחדש. ועוד קישור לספר דיגיטלי שעשוי לעזור להרבה מכם.

עדשה קנון – מקורי

עדשה לקנון – לא מקורי (חברה אחרת לא קנון).

עדשה לניקון – לא מקורי (חברה אחרת לא ניקון).

כותב על כל מיני דברים ולפעמים גם משדר.
Published inמדריכי צילום למתחיליםעדשות צילוםצילום כללי

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *