Uuring

Ligi 2700 noort, kes juhivad oma elu ise!

darjaNatuke vähem kui viis aastat tagasi, 2010. aastal alustas ENTRUM oma võidukäiku üle Eesti! Esialgu olid plaanid tagasihoidlikumad kui tegelikkuses reaalsuseks sai. Meie eesmärk oli aidata Ida-Virumaa noored jalule, andes neile enesekindlust ja seda toetavaid oskusi. Piirkondlikust projektist kasvas üleriigiline erasektori algatus, mis haaras kogu Eestit ning lõi laineid rahvusvahelisel tasandil. ENTRUM muutis oluliselt kogu ettevõtluse arendamise ökosüsteemi ja vabakonna ettekujutust noorte ettevõtlikkuse arendamise meetoditest – sellest ei osanud me unistadagi.

ENTRUM-i esimesel hooajal Ida-Virumaal 2010/2011 aastal osales programmis planeeritud 200 noore asemel 644 koolilast. See tõi kaasa mitmeid muudatusi esialgsetesse plaanidesse ning kasvatas ka teiste maakondade soovi ENTRUM-it oma piirkonda saada. See innustas ka meid andma endast rohkem, kui oodati – olime rohkem kui üks noorte programm. ENTRUM oli innustajaks, praktiliste oskuste ja kasulike kontaktide jagajaks, vajadusel meelelahutajaks ning ka täiskasvanute ellu integreerijaks, samuti eri rahvustest noorte lõimijaks, eri piirkondadest noorte tegijate põlvkonna ühendajaks ning ühiste väärtuste kujundajaks. Viie aastaga suutis ENTRUM anda hoogu juurde Eesti noorte ettevõtlikkuse arendamisele, lõimumisprotsesside kiirendamisele,
ühiskonnas ühiste eesmärkide ja väärtuste loomisele. Mis aga peamine – andis väga paljudele tunde, et üheskoos oleme jõud ja me saame kõigega hakkama. Selleks on vaja ainult eneseusku ja suurt eesmärki, mille poole liikuda!

Viie aastaga andis ENTRUM Eestile ja maailmale ligi 2700 noort tegijat, kes igaüks on omal moel unikaalne ja Eesti ühiskonna väärtuslik liige. Olgu nendeks näiteks õpilasvahetuse VeniVidiVici tüdrukud Otepäält, kes on Eesti lõimumisvaldkonna noored eestvedajad; geenitehnoloogia maailmas esimese samme tegev Tatjana Punger; maailma vallutama valmistuvad gurmeenätsu Nätrum noored Järvamaalt või hoopis Sankt-Peterburis ökotoodete turul edusamme tegev Narva noormees Akim Arhipov. ENTRUM-is elukooli saanud noored on küll erineva päritolu, tausta ja oma saatusega, kuid üks asi jääb neid alati ühendama – igaüks neist juhib oma elu ise!

Tutvu ENTRUM 5 aasta uuringu tulemustega ENTRUM Virumaa aastaraamatus SIIN!

Darja Saar
ENTRUM-i käivitaja