טיפול קבוצתי לאימהות חד הוריות

טיפול קבוצתי לאמהות חד הוריותחיי אימהות חד הוריות כרוכים במאמצים מתגמלים ומאתגרים. הן מתמודדות עם שאלות רבות כגון: "איך מתייחס הילד למצב המשפחתי שלנו?", "איך לדבר איתו על הנושא?", "האם הוא יאשים אותי?", "איך אתמודד עם אימהות ועבודה במשרה מלאה במקביל?", "אני רוצה להתחיל לצאת שוב, אבל דואגת להתייחסות הילד למצב", ועוד שאלות ותהיות משמעותיות רבות. טיפול קבוצתי לאימהות חד הוריות מסייע להן במיוחד בהענקת התחושה שהן אינן לבד.

מאפייני טיפול קבוצתי לאימהות חד הוריות

קבוצה זו משלבת תמיכה לאימהות והיא מופעלת באמצעות איש מקצוע מתחום בריאות הנפש, המתמחה במשפחות חד הוריות, ומוסמך להעניק ייעוץ מקצועי, לפתח כלים להתמודדות, ולקבל את התמיכה המקצועית והרגשית להן זקוקות האימהות.

ראשית יש להבין מהי אימהות חד הורית. הבנה זו מתאפשרת באמצעות מפגשים משותפים עם אימהות אחרות, שיתוף מאורעות החיים, והבנה הדרגתית שלמעשה אין מדובר במצב חריג או מייאש.

נושאים לדיון במסגרת טיפול קבוצתי

האימהות משתפות נושאים כגון גילאי ילדיהן, והבעיות והדאגות הישירות המעסיקות אותן. המטפל מנחה אותן לשתף את רגשותיהן ומפקח על התנהלות השיח עד להשגת תובנות והארות, ממש בדומה למסגרת טיפול אישי.

הדאגות והחששות מגוונים וכוללים נושאים כגון הצבת מודל חיקוי הולם, התמודדות עם מקור פרנסה יחיד, התמודדות עם החלת משמעת, התמודדות עם מצבי מתח, התמודדות עם בעיות כספיות, וכניסה מחודשת לעולם הדייטים. האימהות זקוקות למרחב בו יוכלו לשתף את דאגותיהן וחששות אודות ילדיהן, לשתף ניסיון וידע, להקשיב לפתרונות אפשריים, לרכוש כלים מקצועיים ובמיוחד לא להרגיש בודדות ומבודדות.

יתרונות טיפול קבוצתי לאימהות חד הוריות

שיטת טיפול זו מספקת ייעוץ אישי במסגרת קבוצתית על מנת לקבל תשובות לכל השאלות, ולפתח את הכלים וכישורי ההתמודדות הנחוצים למצב העשוי להיות מאופיין ב"רכבת הרים" רגשית. בנוסף לייעוץ, אימהות חד הוריות מפתחות במסגרת קבוצת התמיכה מיומנויות תקשורת שעובדות.

הן מתחברות עם אימהות אחרות, משתפות את חוויותיהן ולומדות מחוויותיהן של אימהות אחרות. קבוצות קטנות ואינטימיות אלו יוצרות אווירה נינוחה שאינה שיפוטית, במסגרתה יכולות האימהות להכיר בנקודות החוזק שלהן ולעבוד על תחומים הדורשים שיפור.

חשיבות הטיפול הקבוצתי לאימהות חד הוריות

הטיפול הקבוצתי מסייע לאימהות באופנים שונים. חלק מהאימהות זקוקות להתמודדות עם בעיות נפשיות או התנהגותיות של ילדיהן, אחרות זקוקות לסיוע בהבנת התפקוד התקין מבלי להניח למצב הרגשי להפריע.

מאבקים רגשיים עלולים להזיק כשמתח מצטבר ומוביל להתדרדרות ההתנהלות. במסגרת הטיפול הקבוצתי, אימהות מקבלות את ההזדמנות לטפל ברגשותיהם לגבי נושא מסוים, למצוא תמיכה והדרכה, ולקבל סיוע מקצועי.

כשהבעיות המעסיקות אימהות חד הוריות מתפתחות ללחץ, המתח עשוי להתבטא בדאגה, דיכאון, עצבנות או כעס. כשמצבים אלו אינם מטופלים, רווחת הילד עלולה להיפגע, כמו גם רווחת האם. הטיפול הקבוצתי הוא הכתובת לטיפול בנשאים אלו. מטפל מקצועי מעודד את האימהות לפנות זמן לעצמן בכל הזדמנות אפשרית, לשמור על שגרת טיפוח עצמי, ולעבור דרך הבעיות המעסיקות אותן, באמצעות הענקת כלים מעשיים ליישום מיידי.

טיפים לאימהות חד הוריות

אימהות חד הוריות המשתתפות בטיפול קבוצתי יכולות לקבל סיוע באמצעות הטיפים הבאים:

  • לא לחשוש לתקשר או לדבר בפורום החדש.
  • לזכור שכל האימהות בקבוצה, בהנחיית המטפל, יכולים לסייע בהתמודדות.
  • להשתמש בידע המקצועי של המטפל כמקור טיפולי מעולה.
  • ליישם בחיים את הכלים הנרכשים במסגרת הקבוצה.
  • לקבל עצות מאימהות שעברו התמודדות עם בעיות זהות, כלומר, ללמוד מניסיונן ולהימנע מטעויות.

אימהות חד הורית אינה חיסרון, וטיפול קבוצתי מהווה הזדמנות ליצור יחידה משפחתית מורחבת באופן פעיל, להעצמת היכולות האישיות ושיפור העתיד.