wirtualnaturcja.pl - ostatnio dodane artykuły

 • Turcja | Kebabowe wariacje nie kończą się na znanym nam najlepiej döner kebabie
  sierpień 04, 2017

  Kebab

  Kebab to ogólna nazwa różnorodnych dań mięsnych. Kebab pochodzi z Persji, ale szybko został rozpowszechniony w krajach Bliskiego Wschodu i w Turcji. Turcja | Kebabowe wariacje zdecydowanie nie kończą się na znanym nam najlepiej döner kebabie (by whatcouldgowrong ) Choć zwykle kojarzymy słowo…
 • Turcja | Tajemnicze jaskinie są jednym z naturalnych skarbów Alanyi
  lipiec 25, 2017

  Jaskinie Alanyi

  Naturalne skarby Alanyi to nie tylko piękne plaże i czyste morze, ale również jaskinie. Znajdziemy wśród nich groty o niezwykłym wyglądzie, swoistym mikroklimacie, jak również jaskinie znane z właściwości leczniczych. Turcja | Tajemnicze jaskinie są jednym z naturalnych skarbów Alanyi (by renemt )…
 • Turcja | Podczas ramadanu posiłki można spożywać jedynie po zachodzie słońca
  maj 25, 2017

  Wakacje z okresie ramadanu (27 maja -…

  Turcja, Egipt, Tunezja i Maroko to kraje muzułmańskie, które raz w roku przeżywają ramadan, czyli miesiąc postu. W tym roku rozpoczyna się on 18 czerwca i potrwa do 16 lipca. Czy warto odwiedzić te kraje w tym czasie? Turcja | Podczas ramadanu posiłki można spożywać jedynie po zachodzie słońca (by…
 • Turcja | Wybrzeże Alanyi
  kwiecień 11, 2017

  Czy warto spędzić Wielkanoc w Turcji?

  Jeśli chcemy spędzić tegoroczne Święta Wielkanocne inaczej niż zawsze, koniecznie powinniśmy wybrać się do Turcji. Jest to kraj pełen słońca, bogatej historii i miłych ludzi. Turcja | Wybrzeże Alanyi (by tjsalo ) Turcja jest krajem muzułmańskim, nie obchodzi się tu zatem Świąt Wielkanocnych. Czy…
 • Turcja – orient w zasięgu ręki

  Turcja to kraj o niezliczonych obliczach, zachwycający mnogością kultur, zwyczajów, poglądów, cudów przyrody i skarbów cywilizacji. Wiele osób wybiera Turcję ze względu na jej ciepły klimat, słoneczną pogodę i piękne plaże. 

  Turcja – Antalya | Turcję okalają lazurowe wody czterech mórz
  Turcja – Antalya | Turcję okalają lazurowe wody czterech mórz (by zolakoma )

  Turcja to jednak nie tylko słynne kurorty. Turcja to kraj muzułmański, który jest jednocześnie świecką republiką – który przyjął europejski alfabet, kalendarz, układ dni tygodnia oraz prawodawstwo, a jednocześnie zachował swą turecko-muzułmańską tradycję. Czytaj dalej

 • Ankara – w sercu Anatolii...

  AnkaraAnkara – stolica i drugie co do wielkości miasto Turcji, kojarzone głównie z pięknymi zabytkami (rzymskimi i osmańskimi) oraz pamiątkami po wybitnym tureckim polityku, Mustafie Kemalu Atatürku.

  Ponieważ Ankara leży w środkowej części Anatolii, występuje tu specyficzna odmiana klimatu z upalnym, suchym latem i chłodną zimą.

  W porównaniu z innymi rejonami Turcji, Ankarę odwiedza stosunkowo niewielu turystów. Jest ona przede wszystkim ważnym centrum gospodarczym i komunikacyjnym kraju, a nie perełką podróżniczą. Jednakże osoby pragnące poznać Turcję w całej okazałości, ze wszystkimi jej tajemnicami, nie mogą w planie swojej wycieczki pominąć tej tętniącej życiem stolicy. (fot. by brewbooks)

  Czytaj dalej

 • Stambuł – miasto na dwóch kontynentach

  StambułStambuł jest największym miastem Turcji, czasem błędnie branym za stolicę kraju.

  Niegdyś, w czasach cesarstwa bizantyńskiego, rzeczywiście pełnił on stołeczną rolę, dziś jednak jest przede wszystkim głównym ośrodkiem kulturalnym Turcji i całego świata orientu.

  Stambuł wyróżnia przede wszystkim jego nietypowa lokalizacja na dwóch kontynentach, przedzielonych Cieśniną Bosfor.

  Dawny Konstantynopol to przede wszystkim wspaniałe zabytki, magiczna atmosfera azjatyckiej metropolii, wyrastające jak spod ziemi monumentalne świątynie chrześcijańskie i islamskie meczety oraz niezapomniane rejsy po Bosforze. (fot. by global-jet)

  Czytaj dalej

 • Alanya – perła Tureckiej Riwiery

  AlanyaAlanya jest najpopularniejszym miejscem wypoczynkowym Tureckiej Riwiery. Oczywiście jeśli pobyt w tym tętniącym życiem mieście, pełnym gwarnych bazarów, kolorowych sklepów, kuszących zapachem restauracji, szalonych dyskotek i kilometrowych plaż, nazwać można wypoczynkiem.

  Na pewno czeka nas tu moc wakacyjnych atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

  O atrakcyjności tej miejscowości decyduje m. in. malownicze położenie pomiędzy morzem a górskimi pasmami.

  Jeśli dobrze poszukamy, możemy zarezerwować nocleg w Alanyi niedaleko centrum, a zarazem kilkanaście metrów od plaży i co najważniejsze – w bardzo kuszącej cenie.

  Alanya jest szczególnie chętnie wybierana przez młodych urlopowiczów, szukających malowniczych, nadmorskich miejscowości, w których życie nie kończy się wraz z zachodem słońca. (fot. by tjsalo)

  Czytaj dalej

 • Antalya – nadmorski kurort u stóp gór Taurus

  AntalyaAntalya to chętnie odwiedzany przez turystów, słoneczny kurort wybrzeża Morza Śródziemnego Turcji, niepozbawiony jednak dyskretnej aury lokalnej historii i tradycji.

  W Antalyi znajdziemy wszystko, czego tylko zapragnie nasza turystyczna dusza: malownicze zakątki starówki, rozległe, spalone słońcem plaże, bulwary pełne sklepów i klimatyczne restauracyjki ze specjałami tureckiej kuchni.

  Wizytówką miasta są dwa wyjątkowe minarety, jeden zwany "Żłobkowanym", a drugi – "Złamanym".

  Antalya położona jest w bardzo malowniczej okolicy, pełnej atrakcji przyrodniczych i antycznych ruin, jest więc doskonałą bazą wypadową do dalszych wycieczek. (fot. by masterplaan)

  Czytaj dalej

 • Pamukkale – bawełniane królestwo

  PamukkalePrawdziwym turystycznym hitem zachodniej Anatolii są wapienne tarasy Pamukkale.

  Tworzą one niesamowity krajobraz, pełen białych gór (jednym kojarzących się ze śniegiem, innym – z tortowym kremem) i różnokształtnych basenów wypełnionych ciepłą, błękitną wodą. To prawdziwie baśniowe miejsce jest też doskonałym źródłem inspiracji dla fotografów.

  Samą nazwę „Pamukkale” tłumaczy się jako: „Bawełniany Zamek”. W rzeczywistości za niesamowity wygląd tarasów odpowiedzialny jest węglan wapnia. Niegdyś znajdowało się tu starożytne miasto i słynne kąpielisko cesarzy – Hierapolis, z którego pamiątki gromadzi lokalne muzeum. (fot. by ana_raquel)

  Czytaj dalej

 • Kapadocja – fascynująca skalna kraina

  KapadocjaKapadocja to fantastyczna skalna kraina w środkowo-wschodniej Anatolii, w skład której wchodzi kilka tureckich prowincji.

  Niesamowite wytwory natury sąsiadują tu z wzniesionymi ludzka ręką skalnymi miastami i świątyniami. Wulkaniczne formacje skalne Kapadocji przybierają przeróżne kształty: grzybów, stożków czy głów ubranych w kapelusze. Niektórzy nazywają je także „kominami wróżek”.

  Kapadocja to bez wątpienia jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Turcji. Zainteresowani turyści powinni wiedzieć, że klimat tego regionu charakteryzuje się suchym, upalnym latem  i mroźną, często śnieżną, zimą. Deszcze zaś padają tu bardzo rzadko. (fot. by svetico)

  Czytaj dalej

 • Bursa – w starożytnej Bitynii...

  BursaDlaczego w czasie naszych wakacyjnych wojaży warto zahaczyć o Bursę?

  Bursa słynie między innymi z obecności leczniczych źródeł, których wodą zasilane są miejskie łaźnie i fontanny.

  Bursa jest miastem o niepowtarzalnej atmosferze, w którym na każdym kroku poczuć możemy ducha dawnych czasów.

  Nad miejskimi zabudowaniami górują dwa zabytkowe meczety: Wielki Meczet i Zielony Meczet, a pośród malowniczych ulic starówki, kryją się osmańskie zabytki.

  Na uwagę zasługuje także malownicze położenie Bursy u podnóża góry Uludağ i zaledwie 25 kilometrów od wybrzeży Morza Marmara. (fot. by rafaelgomez)

  Czytaj dalej

Ocena
175
com_content.article
(59 razy zagłosowano, średnia ocena 3.64 na 5)
Turcja ocena3.64 out of 50 based on 59 voters.


Ostatnio dodane artykuły na stronie

 • Turcja | Kebabowe wariacje nie kończą się na znanym nam najlepiej döner kebabie
  Sie 04, 2017 Kuchnia turecka

  Kebab

  Kebab to ogólna nazwa różnorodnych dań mięsnych. Kebab pochodzi z Persji, ale szybko został rozpowszechniony w krajach Bliskiego Wschodu i w Turcji. Turcja | Kebabowe wariacje zdecydowanie nie kończą się na znanym nam najlepiej döner kebabie (by…
  21674
 • Turcja | Tajemnicze jaskinie są jednym z naturalnych skarbów Alanyi
  Lip 25, 2017 Alanya - atrakcje

  Jaskinie Alanyi

  Naturalne skarby Alanyi to nie tylko piękne plaże i czyste morze, ale również jaskinie. Znajdziemy wśród nich groty o niezwykłym wyglądzie, swoistym mikroklimacie, jak również jaskinie znane z właściwości leczniczych. Turcja | Tajemnicze jaskinie są jednym z…
  7236
 • Turcja | Podczas ramadanu posiłki można spożywać jedynie po zachodzie słońca
  Maj 25, 2017 Newsy z Turcji

  Wakacje z okresie ramadanu (27 maja - 25 czerwca)

  Turcja, Egipt, Tunezja i Maroko to kraje muzułmańskie, które raz w roku przeżywają ramadan, czyli miesiąc postu. W tym roku rozpoczyna się on 18 czerwca i potrwa do 16 lipca. Czy warto odwiedzić te kraje w tym czasie? Turcja | Podczas ramadanu posiłki można…
  7123
 • Turcja | Wybrzeże Alanyi
  Kwi 11, 2017 Newsy z Turcji

  Czy warto spędzić Wielkanoc w Turcji?

  Jeśli chcemy spędzić tegoroczne Święta Wielkanocne inaczej niż zawsze, koniecznie powinniśmy wybrać się do Turcji. Jest to kraj pełen słońca, bogatej historii i miłych ludzi. Turcja | Wybrzeże Alanyi (by tjsalo ) Turcja jest krajem muzułmańskim, nie obchodzi…
  6743
 • Turcja | Za ojczyznę ayranu uważa się Turcję
  Mar 10, 2017 Kuchnia turecka

  Ayran – turecki napój

  Ayran (Ajran) uważany jest za narodowy napój Turków. Jest wszechobecny. Kupimy go w każdym sklepie spożywczym albo barze. Ale co to właściwie jest? Turcja | Za ojczyznę ayranu uważa się Turcję (by tomislavmedak ) Co to jest ayran? Ayran jest to jogurt…
  7528
 • Turcja | Kapadocja – skalne „kominy wróżek”
  Mar 03, 2017 Kapadocja - kraina

  Kapadocja

  Kapadocja to niezwykła kraina w środkowo-wschodniej Anatolii, gdzie cuda natury koegzystują z wybudowanymi przez człowieka skalnymi miastami i świątyniami. To bez wątpienia jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Turcji. Turcja | Kapadocja – skalne „kominy…
  19495
 • Turcja | MSZ apeluje, aby zgłaszać swoją podróż za granicę
  Mar 02, 2017 Podróż do Turcji

  Jedziesz do Turcji? Zgłoś swoją podróż w serwisie Odyseusz

  Przed samodzielną podróżą nie tylko do Turcji, ale każdego innego kraju, warto zarejestrować się w systemie Odyseusz koordynowanym przez Departament Konsularny MSZ. Turcja | MSZ apeluje, aby zgłaszać swoją podróż za granicę (by oguzhanabdik ) Odyseusz – co to…
  3532
 • Turcja | Park Góry Nemrut
  Sty 04, 2017 Turcja - Przyroda

  Parki narodowe Turcji

  Turcja to kraj, który może się poszczycić bardzo różnorodnymi krajobrazami, rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt oraz wyjątkowymi miejscami o znaczeniu historycznym. Obszary o szczególnym znaczeniu są chronione m.in. dzięki parkom narodowym. Według danych z…
  12592
 • Turcja | Herbata w tradycyjnej tureckiej szklaneczce
  Gru 30, 2016 Kuchnia turecka

  Herbata turecka

  Herbata to bez wątpienia narodowy napój Turków. Pita jest o każdej porze dnia, bez względu na godzinę, miejsce czy temperaturę… Turcja jest drugim krajem na świecie pod względem ilości pitej herbaty. Turcja | Herbata w tradycyjnej tureckiej szklaneczce (by…
  11109
 • Turcja | Bazar w Alanyi czynny jest do późnych godzin nocnych
  Gru 08, 2016 Alanya - atrakcje

  Zakupy w Alanyi

  Nieodłącznym elementem pobytu w Alanyi są zakupy. Możemy wybrać się na tradycyjny turecki bazar, gdzie będziemy musieli targować się ze sprzedawcą lub do marketu, w którym każdy produkt ma swoją cenę i nie podlega ona negocjacji. Turcja | Bazar w Alanyi…
  24599
 • Turcja | Niebo nad Kapadocją
  Gru 02, 2016 Turcja - Geografia

  Położenie i warunki naturalne Turcji

  Większa część Turcji leży w Azji południowo-zachodniej. Tylko 3% powierzchni kraju zajmuje obszar europejski, zwany Tracją. Turcję oblewają cztery morza: Czarne od północy, Marmara od północnego-zachodu, Egejskie od zachodu oraz Śródziemne od południa. Linia…
  13998
 • Turcja | Wapienne basenu w Pamukkale
  Lis 10, 2016 Newsy z Turcji

  20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Turcji!

  Turcja – magiczny kraj położony w Azji i Europie. Zachwyca wspaniałymi zabytkami, bogatą kulturą, przepyszną kuchnią. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, których powinien spróbować każdy turysta w Turcji. Turcja | Wapienne basenu w Pamukkale (by Esther Lee…
  3235
 • Turcja | Hagia Sofia
  Paź 07, 2016 Stambuł - zabytki

  Hagia Sofia

  Hagia Sofia – Kościół Mądrości Bożej, nazywany także Wielkim Kościołem. Ta wspaniała świątynia jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Turcji. Stwierdzono nawet, że jest to „ósmy cud świata”. Turcja | Hagia Sofia (by dspender ) Historia kościoła…
  5499
 • Turcja | Orzeszki laskowe są naturalnym suplementem diety, zapewniają młody wygląd, zdrowszą skórę i lepszy nastrój
  Wrz 12, 2016 Kuchnia turecka

  Orzech laskowy

  Ojczyzną leszczyny jest Turcja, skąd pochodzi 70% produkcji orzeszków laskowych. Od samego początku ceniono je ze względu na wyjątkowy smak. Miały jednak też zastosowanie lecznicze. Leszczyna jest symbolem szczęścia rodzinnego, a orzech przyjęto za symbol…
  8009
 • Turcja | Na Wyspy Książęce można dotrzeć promami, odpływającymi z przystani Kabataş oraz z Bostancı i Kartal
  Wrz 05, 2016 Stambuł - okolice

  Wyspy Książęce

  Wyspy Książęce (tur. Adalar, czyli po prostu “Wyspy”) to archipelag dziewięciu wysp na Morzu Marmara po azjatyckiej stronie Stambułu. Cztery największe spośród nich to popularne kurorty letnie oraz miejsca weekendowych wypadów stambulczyków. Turcja | Na Wyspy…
  4480
 • Turcja | Logo Igrzysk Olimpijskich
  Sie 23, 2016 Newsy z Turcji

  Turcja na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016

  Turcja może być dumna! Z tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich, które zakończyły się 21 sierpnia 2016 roku, przywiozła aż 8 medali, w tym: 1 złoty, 3 srebrne i 4 brązowe. Turcja | Logo Igrzysk Olimpijskich (by zooboing ) Turcja mistrzem w zapasach Turcja…
  958
 • Turcja | Malatya to słynny „morelowy region” Turcji
  Sie 15, 2016 Turcja - Przyroda

  Roślinność i uprawy w Turcji

  W przeszłości Anatolia była krainą bardziej zieloną niż obecnie. Dzisiejszy wygląd szaty roślinnej jest wynikiem zmian klimatycznych oraz niszczącej działalności człowieka. Mimo to, flora Turcji wciąż jest bogata, różnorodna i potrafi zachwycić. Turcja |…
  22328
 • Turcja | Turecka flaga
  Sie 04, 2016 Turcja - informacje podstawowe

  Turcja – flaga, godło, hymn

  O pochodzeniu tureckiej flagi krążą różne historie i legendy. Słowa hymnu narodowego mówią o dumie i sile tego narodu... Turcja | Turecka flaga (by global-jet ) Flaga Flaga Turcji to czerwony prostokąt z białym półksiężycem oraz białą, pięcioramienną gwiazdą.…
  12164
 • Turcja | Grota Św. Piotra w Antakyi
  Lip 27, 2016 Antakya - atrakcje

  Grota św. Piotra

  Kościół św. Piotra Apostoła (znany także jako Grota św. Piotra) koło Antakyi to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich na świecie. Ma formę wykutej w skale jaskini, która była dla pierwszych chrześcijan bezpiecznym miejscem do gromadzenia się i…
  4338
 • Turcja | Im pierożki manti (mantı) mniejsze, tym lepsze
  Lip 18, 2016 Kuchnia turecka

  Manti (mantı)

  Manti (mantı) to tradycyjne danie tureckie, przypominające nasze pierożki czy uszka. Ma ono bardzo długi rodowód, sięgający średniowiecza. Do Anatolii dotarło z Azji Środkowej, wraz z przybywającymi stamtąd plemionami tureckimi. Turcja | Im pierożki manti…
  11106
 • Turcja | Słoneczne, nadmorskie krajobrazy Fethiye
  Lip 05, 2016 Turcja - Geografia

  Klimat i pogoda w Turcji

  Turcja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, jednak nie jest on identyczny na terenie całego kraju. W zależności od regionu, występuje w różnych odmianach: morskiej, kontynentalnej, górskiej oraz bliskiej klimatowi umiarkowanemu. Turcja | Słoneczne,…
  22821
 • Turcja | Cudowny krajobraz Antalay
  Cze 21, 2016 Newsy z Turcji

  Wybór wycieczki do Turcji

  Sezon wakacyjny wprawdzie już za nami, ale ani się obejrzymy przyjdzie kolejny urlop i ponownie staniemy przed koniecznością wyboru wycieczki. W Internecie aż się roi od propozycji wyjazdów, na co więc warto zwrócić uwagę, aby podjąć satysfakcjonującą…
  2959
 • Turcja | Mewy są charakterystycznymi mieszkańcami Stambułu
  Cze 14, 2016 Turcja - Przyroda

  Zwierzęta Turcji

  Fauna Turcji jest niezwykle bogata. W każdym regionie spotkać można przedstawicieli najróżniejszych gatunków zwierząt, których łącznie wyróżnia się ponad 80 tysięcy. Turcja | Mewy są charakterystycznymi mieszkańcami Stambułu (by laszlo-photo ) Dzikie ssaki Do…
  27644
 • Turcja – Şanlıurfa | Pogawędka w cieniu drzewa
  Cze 07, 2016 Turcja - Informacje praktyczne

  Język turecki – rozmówki

  Język turecki jest oficjalnym językiem Republiki Tureckiej. Poza tym w kraju używane są również inne języki: na wschodzie – kurdyjski, zaza i języki kaukaskie, na południu – arabski, zaś w Tracji – języki słowiańskie (bułgarski, bośniacki). Turcja – Şanlıurfa…
  37648
 • Turcja | Bursa – panorama z tęczą
  Maj 24, 2016 Bursa - miasto

  Bursa

  Bursa to czwarte co do wielkości miasto w Turcji i drugie – w Regionie Marmara. Położona jest bardzo malowniczo u podnóża góry Uludağ (2543 m n.p.m.), wśród licznych parków, 25 km od wybrzeża Morza Marmara. Miasto to słynie z zabytków osmańskich, kebabu…
  12948
 • Turcja | Zamek w Alanyi jest największą atrakcją w mieście
  Maj 17, 2016 Alanya - atrakcje

  Zamek w Alanyi

  Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji miasta. Za czasów Keykubada I zamek stanowił centrum obronne i administracyjne nowej stolicy sułtanatu. Turcja | Zamek w Alanyi jest największą…
  6228
 • Turcja | Zatoka Izmirska
  Maj 06, 2016 Region Egejski

  Region Egejski

  Region Egejski położony jest w zachodniej Anatolii, na południe od Regionu Marmara. To wspaniałe miejsce zarówno dla miłośników plażowania, amatorów starożytnych zabytków, jak i osób ciekawych cudów natury. Turcja | Zatoka Izmirska (by Enderender | Wikimedia…
  11548
 • Turcja – Stambuł | Stambuł to największe miasto Turcji, niezwykle piękne i o niepowtarzalnej atmosferze
  Kwi 27, 2016 Stambuł - miasto

  Stambuł – miasto na dwóch kontynentach

  Stambuł, niegdyś Konstantynopol, to dawna stolica Cesarstwa Bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego, a obecnie największe miasto Turcji. Od wieków przyciąga ludzi wyjątkowa atmosfera tej historycznej metropolii, malowniczo położonej w połowie w Europie i w…
  22294
 • Turcja | Góra Nemrut w świetle zachodzącego słońca
  Kwi 18, 2016 Turcja - historia

  Cywilizacje Azji Mniejszej

  Anatolia to jedna z kolebek cywilizacji. Ludzie zamieszkiwali te tereny już w epoce paleolitu. Niemal 12 000 lat liczy sobie Gobekli Tepe (Göbekli Tepe) kołoUrfy, a 10 000 lat – pobliska osada Nevali Cori (Nevalı Çori). Turcja | Góra Nemrut w świetle…
  9684
 • Turcja | Koncert Tarkana w Stambule, 2010 rok
  Kwi 11, 2016 Kultura i sztuka

  Tureccy piosenkarze

  Turecka muzyka cieszy się coraz większą popularnością poza granicami kraju. Poniżej przedstawiamy krótką listę znanych tureckich wykonawców. Turcja | Koncert Tarkana w Stambule, 2010 rok (by ampersandyslexia ) Każdy z nas zna pewnie piosenkarza Tarkana. Muzyk…
  16225
 • Turcja | Alanya jest jednym z najważniejszych kurortów Riwiery Tureckiej
  Kwi 03, 2016 Alanya - miasto

  Alanya

  Alanya to jeden z najważniejszych kurortów Riwiery Tureckiej, ale również miasto o bogatej historii. Słynie nie tylko z przepięknych plaż, lecz także ze wspaniałych zabytków z czasów seldżuckich. Alanya leży 135 km na wschód od Antalyi. Turcja | Alanya jest…
  21937
 • Turcja | Ojczyzną fig jest Azja Mniejsza i rejon Morza Śródziemnego
  Mar 31, 2016 Kuchnia turecka

  Figi

  Ojczyzną fig jest Azja Mniejsza i rejon Morza Śródziemnego. Słynie z nich przede wszystkim Turcja i Grecja. To tam, ze względu na swoje wartości odżywcze, figi już od dawna stanowią ważną część diety. Już starożytni atleci, uczestnicy Igrzysk Olimpijskich,…
  18698
 • Turcja | Piękno Turcji
  Mar 18, 2016 Newsy z Turcji

  Konferencja Naukowa „Między Wschodem a Zachodem, między Północą a Południem”

  W dniach 30-31 maja 2016 roku w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich w Warszawie odbędzie się V. Ogólnopolska Interdyscyplinarna Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Między Wschodem a Zachodem, między Północą a Południem”. WirtualnaTurcja.pl jest…
  1286
 • Turcja | Wieża Zegarowa w Izmirze
  Mar 15, 2016 Izmir - miasto

  Izmir i jego okolice

  Izmir, znany w starożytności jako Smyrna, to największe miasto Regionu Egejskiego i trzecie co do wielkości miasto w Turcji (ponad 3,3 mln mieszkańców). Jest położone nad Zatoką Izmirską, w zachodniej części regionu. Turcja | Wieża Zegarowa w Izmirze (by…
  16797
 • Turcja – Kapadocja | Wirujący derwisze
  Mar 09, 2016 Religia

  Wirujący derwisze

  Chociaż byli tylko jednym z wielu bractw, to właśnie oni stali się najbardziej znanym w świecie muzułmańskim zakonem mistycznym. Wszystko dzięki sposobowi, w jaki mewlewici (znani potocznie jako tańczący bądź wirujący derwisze) oddają cześć Bogu. Ich słynny…
  14507
 • Turcja | Zamek św. Piotra, Bodrum
  Lut 23, 2016 Bodrum - zabytki

  Zamek św. Piotra

  Zamek św. Piotra, znany jako Bodrum Kalesi (Zamek Bodrumski) to okazała średniowieczna twierdza, zbudowana przez rycerzy z zakonu joannitów. Dziś jest on nie tylko znakomicie zachowanym przykładem architektury tamtych czasów, lecz również siedzibą Muzeum…
  4776
 • Turcja | Soczyste morele
  Lut 16, 2016 Kuchnia turecka

  Morele

  Czy wiecie, że Turcja znajduje się w czołówce największych producentów moreli pospolitej na świecie? Morele potrzebują dużej ilości światła i ciepła a tego, jak dobrze wiemy, w Turcji nigdy nie brakuje. Turcja | Soczyste morele (by topfer ) Świeże morele Ten…
  7143
 • Turcja | Uludağ nocą
  Lut 15, 2016 Bursa – sporty zimowe

  Uludağ (Uludag)

  Uludağ to największe i najbardziej znane tureckie centrum sportów zimowych. Góra ta, znana niegdyś jako Olimp Bitynii, znajduje się jednocześnie na obszarze bogatego w florę i faunę parku narodowego. Turcja | Uludağ nocą (by TS Drown ) Warunki naturalne…
  3466
 • Turcja | Kadr z filmu
  Lut 11, 2016 Kultura i sztuka

  Kino po turecku

  Kino tureckie coraz bardziej doceniane jest poza granicami kraju. Wiele filmów, reżyserów i aktorów nagradzanych jest na festiwalach międzynarodowych. Turcja | Kadr z filmu "Cisza" w reżyserii Rezan'a Yeşilbaş (by Towarzystwo Kultury i Sztuki Latarnia Morska…
  7929
 • Turcja – Antalya | Antalya to jedno z największych miast Regionu Śródziemnomorskiego
  Lut 01, 2016 Antalya - miasto

  Antalya

  Antalya to piękne miasto, pełne zabytków pochodzących z różnych epok. Znana jest jednak w świecie przede wszystkim jako najważniejszy letni kurort Riwiery Tureckiej. Turcja – Antalya | Antalya to jedno z największych miast Regionu Śródziemnomorskiego (by…
  18467
 • Turcja | Apetyczny kumpir
  Sty 29, 2016 Kuchnia turecka

  Kumpir

  Kumpir to bardzo popularny rodzaj tureckiego fast foodu. Jego podstawowym składnikiem jest... duży ziemniak. Turcja | Apetyczny kumpir (by carinny ) Ziemniak jest zawijany w folię aluminiową i pieczony w specjalnym piecu. Po upieczeniu jest przekrajany na…
  13540
 • Turcja | Owoce granatu gotowe do wyciśnięcia
  Sty 20, 2016 Kuchnia turecka

  Granat – owocowy symbol Turcji

  Turcja jest światowym liderem jeśli chodzi o produkcję owoców granatu. W 2014 roku kraj pobił rekord – zebrano około 320,0 tys. ton tych soczystych owoców. Turcja | Owoce granatu gotowe do wyciśnięcia (by bosstweed ) Granatowy region Regionem, gdzie rośnie…
  2279
 • Turcja | Dywany należą do najbardziej znanych form tureckiej sztuki użytkowej
  Sty 18, 2016 Sztuka użytkowa

  Dywany tureckie

  Dywany należą do najbardziej znanych form tureckiej sztuki użytkowej. Dywan od wieków pełnił bardzo ważną rolę społeczną, ekonomiczną i religijną w społeczeństwach tureckich. Dziś ręcznie tkane dywany tureckie należą do najbardziej cenionych na świecie, m.in.…
  11220
 • Turcja | Tradycja picia i parzenia kawy jest bardzo ważnym elementem kutury tureckiej
  Sty 13, 2016 Kuchnia turecka

  Kawa po turecku

  Tradycja parzenia i picia kawy w Turcji sięga czasów Imperium Osmańskiego, a od 2013 roku widnieje na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO, jako symbol tureckiej gościnności, przyjaźni i nieodłączny element kultury tureckiej. Turcja | Tradycja picia i…
  8240
 • Turcja | Pyszne tureckie bakalie mogą być słodkim prezentem z podróży dla rodziny i przyjaciół
  Sty 06, 2016 Newsy z Turcji

  Jadalne pamiątki z Turcji

  Jeśli nie lubicie przywozić z wycieczek pamiątek w postaci bibelotów, magnesów czy pocztówek, koniecznie udajcie się na tureckie bazary, gdzie kupicie masę bardzo smacznych, typowo tureckich produktów, wprost idealnych na prezenty i pamiątki z podróży. Turcja…
  1936
 • Turcja | Jeśli nie ma na stoisku cen, oznacza to, że będziemy musieli się targować
  Gru 30, 2015 Newsy z Turcji

  Czego unikać podczas targowania się

  Przewodniki i znajomi uczą nas jak się targować, jak wynegocjować najlepszą cenę. Również znajomi robiący zakupy na tureckim bazarze zasypują nas wskazówkami dotyczącymi targowania się. Jednak czy wszystkie są słuszne? Czego nie powinno się robić, aby nie…
  1920
 • Turcja | Sala Audiencyjna
  Gru 27, 2015 Stambuł - zabytki

  Pałac Topkapi (Topkapı Sarayı)

  Pałac Topkapi (Topkapı Sarayı) to wspaniały kompleks budowli, położony na jednym z siedmiu wzgórz w centrum Stambułu. Obiekt wybudowano na miejscu ruin pałacu Konstantyna. Turcja | Pałac Topkapi – Sala Audiencyjna (by MiGowa ) Po zdobyciu Konstantynopola, w…
  5811
 • Turcja | W czasie świąt, w wielu stambulskich sklepach można zobaczyć przyozdobione choinki
  Gru 21, 2015 Newsy z Turcji

  Boże Narodzenie w Turcji

  Boże Narodzenie w Turcji zostało rozpowszechnione dosyć niedawno, głównie dzięki modzie z Zachodu. Na ulicach tureckich miast widać lampki, ozdobione choinki, a po centrach handlowych zupełnie jak u nas przechadzają się Mikołajowie i rozdają dzieciom drobne…
  13838
 • Turcja | Ankara jest jedną z największych aglomeracji miejskich Turcji
  Gru 20, 2015 Turcja - informacje podstawowe

  Turcja – podstawowe wiadomości o kraju

  Choć czasy ogromnego Imperium Osmańskiego minęły, dzisiejsza Turcja to nadal państwo pokaźnych rozmiarów. Republika Turecka zajmuje całą Azję Mniejszą oraz kawałek Europy południowo-wschodniej, zwanej Tracją. Turcja | Ankara jest jedną z największych…
  12604
 • Turcja | Drzewo mandarynkowe
  Gru 16, 2015 Kuchnia turecka

  Turcja cytrusami pachnąca

  Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W domach pachnie wypiekami oraz... pomarańczami i mandarynkami. Czy sięgając po nie zastanawialiśmy się kiedykolwiek skąd pochodzą? Turcja | Drzewo mandarynkowe (by shankaronline ) Drzewa cytrusowe w…
  2503

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii, w celach reklamowych i statystycznych. Pliki cookies są zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej o naszej polityce plików cookies. Zamknij EU Cookie Directive Module Information