wyszukiwanie zaawansowane

Martyna Zaradkiewicz – Narcyz

(Narcissus L.)

Miejsce wystawy:
Geleria Tętno, ul. Jatki 12-13, Wrocław
Termin wystawy: 12 - 30 maja 2017

Narcyz Martyny Zaradkiewicz w galerii Tętno

Gdy wypowiadam słowo „narcyz” przed moimi oczami pojawia się kwiat, następnie obraz Echo i Narcyz John Williams Waterhouse ’a oraz Śmierć Narcyza Caravaggia - ostatnia klatka to anonimowy, współczesny człowiek zapatrzony we własną wizję sukcesu. Zgłębiając temat szukam powiązań między interpretacją mitu o pięknym młodzieńcu - osobowością narcystyczną a kwiatem. Najważniejszą sceną legendy jest dla mnie moment, gdy Narcyz umiera zakochany we własnym odbiciu. Początkowo nie rozpoznając się, widzi nieznajomego chłopca, jednak gdy uświadamia sobie, że patrzy na własne odbicie – zauroczenie nie mija, cierpi czerpiąc przyjemność z idealnej wizji siebie samego. Umiera zamieniając się w kwiat. 
Kwiat narcyza zawiera substancje trujące, chroniące przed szkodnikami, ale również niszczące inne rośliny. W swojej instalacji chcę przedstawić proces obumierania i fascynacji ideałami, wizjami siebie. Świat Narcyza jest światem infantylnym, przerysowanym widzianym z perspektywy dziecka, to odgrywanie roli. Chyba jedynym ratunkiem dla Narcyza jest właśnie śmierć - śmierć wizji samego siebie. 

Martyna Zaradkiewicz

Narcyz Martyny Zaradkiewicz w galerii Tętno

Ta wystawa jest o doskonałości i wyjątkowości. O tym co może się wydarzyć, gdy pozornie kochamy samych siebie. O prywatnych fascynacjach ideałami, procesie ich wzmacniania i obumierania. O narcystycznym borderline, który staje się niechybnie osobowością naszych czasów. O wizerunku tożsamości, nielubieniu i ocenianiu siebie, codziennej grze i o kontroli. O idealizacji własnego wyobrażenia i o pięknie jego zakłócania. O rozpoznawalności, nadzwyczajności i popularności.
Z pokazywanych instalacji i prac artystki Martyny Zaradkiewicz tworzą się kolejne wnioski. Rozpadające się ideały o narcystycznym pięknie, systemie, życiu. Promocja wzorców gwałtownej konsumpcji powoduje potrzebę posiadania i statusu, a zmagania wolnorynkowej kultury sprzyjają produkcji narcyzów, których wyciska się do ostatniej kropli krwi.
Czy Narcyzowi uda się odnaleźć tożsamość prawdziwą – niedającą się zakwestionować, niewymagającą lustra….?

Monika Muszyńska, historyk sztuki

Martyna Zaradkiewicz jest współwłaścicielką Galerii Sztuki Tętno, malarką, działaczką, artterapeutką, nauczycielką. Dyplom na Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie, 2013. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych. Chętnie angażuje się w akcje i projekty artystyczne.

Więcej zdjęć z wystawy znajdziesz w fotoreportażu.

Zdjęcia: Martyna Zaradkiewicz