A Postapalotából is milliárdok mennek a Magyar Építőhöz

2016. október 28., péntek 16:21, frissítve: péntek 21:47

Hamarosan a kormány jó része a Várba költözik, az élet pedig annak tövében is zajlik: már nagyban újítják föl a Postapalota műemléki épületét, amely hárommilliárdos kiesést követően került át az egyik állami zsebből a másikba. Illetve nem feltétlen abba, lévén az MNB-alapítványok cégeire kicsit más játékszabályok vonatkoznak.

Munkagépek járkálnak és munkások tüsténkednek a Széll Kálmán tér mellett, a Krisztina körúton, látszik, hogy nagyban zajlanak az egykori Postapalota felújítási munkálatai. A műemléki épület, amely az 1920-as években épült a Magyar Posta irodaházaként, a Wing-csoporttól idén júliusban került az MNB-alapítványokhoz, részeként annak 25 milliárdos bevásárlásnak, amelyet cégeik ejtettek meg a közelmúltban budapesti irodaépületekből. Az ingatlan valójában az azt tulajdonló társaság – a Buda Palota Kft. – megszerzésével lett a Pallas Athéné Alapítvány, egészen pontosan az alájuk tartozó Optimum-Penta Ingatlanbefektetési Kft. tulajdona. Ma ugyanis utóbbi a Buda Palota Kft. közvetlen gazdája.

Az épület vételára 22,3 millió euró, tehát nagyságrendileg 7 milliárd forint volt, ami csaknem duplája annak, amennyit az épület a tulajdonos tavalyi mérlege szerint ér. Eszerint ugyanis a Buda Palota Kft.-nek mindösszesen 3,6 milliárd forint értékben van ingatlanja és ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű joga. Hasonló az az összeg is, amelyért a Postapalotát 2008-ban megszerezte az akkor még WPR Primus névre hallgató, azóta átkeresztelt cég: a társaság, amelynek ekkor még ciprusi háttere volt, de amúgy a Wallis-csoporthoz kötődött, egyedüliként nyújtott be pályázatot az épületre, majd vételárként kicsivel többet tett le az asztalra, mint a pályázati kiírásban szereplő 4 milliárd forint.

 
Fotó: Tóth Tibor / Magyar Nemzet
 

Sajátos takarékosság

A Magyar Posta nyolc éve költségtakarékosságra hivatkozva vált meg emblematikus budai központjától, hogy ahelyett havi négyszázezer euróért, azaz akkori árfolyamon mintegy százmillió forintért új székházat béreljen a Népfürdő utcai Gateway Business Centerben. Mivel az erről szóló szerződés minimum tíz évre szól, a posta összesen legalább 12 milliárdot költ az ingatlan bérlésére. Az ügylet kapcsán komoly botrány is kirobbant, lévén sokan úgy vélték, hogy míg a posta vele rosszul járt, addig a vevő nagyon jó üzletet kötött. A fideszes Balsai István különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt feljelentést is tett, majd az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. két volt vezető tisztségviselőjét meg is gyanúsították. A Fővárosi Főügyészség vádja végül nem állta meg a helyét, lévén az Állami Számvevőszék akkori becslése szerint az ingatlan 2,810-3,385 milliárd forintot ért. (Vagyis az épület nem ért többet annál, mint amennyiért eladták.)

Az épülethez azóta nem nyúltak, állapota tovább romlott, így adott érte nyáron 7 milliárd forintot az MNB-alapítvány alá tartozó cég. Az egykori Postapalota tehát végeredményben 3 milliárd forintos mínusszal került át az egyik állami zsebből a másikba. Már amennyiben a Pallas Athéné Alapítványok tulajdonában álló Buda Palota Kft., amely piaci alapon végzi tevékenységét, és kizárólag saját tulajdonú ingatlant ad bérbe, közérdekű tevékenységet pedig nem lát el – és amely a Közbeszerzési Döntőbizottság állásfoglalása szerint nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá sem –, állami zsebnek tekinthető. (Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerint igen.)

 
Fotó: Tóth Tibor / Magyar Nemzet
 

Külön játékszabály

A döntőbizottsági vélemény azért lényeges, mert ennek kimondásával az egykori Postapalota közbeszerzési eljárás kiírása nélkül újítható fel, függetlenül attól, hogy tulajdonosa az egyik MNB-alapítvány cége. A vizsgálatot, amely alapján a cég mentesülhetett ettől a kötelezettségtől, maga a Buda Palota Kft. kérte, a döntőbizottság pedig indoklásában olyan érveket sorakoztatott fel döntése mellett, melyek szerint ilyen esetekben a közösségi közbeszerzési jog alkalmazása azért felesleges, mert a szervezet profitra törekszik és veszteséget kockáztat, tehát aligha fog olyan beszerzési döntést hozni, amely gazdaságilag nem indokolható. A 18 500 négyzetméter alapterületű műemléki épület felújításáért tehát nem kellett versenyezniük a cégeknek.

Magyar Nemzet hírlevél

Legizgalmasabb cikkeink naponta egyszer az ön e-mail-fiókjában!

A feliratkozással beleegyezik abba, hogy a Magyar Nemzettől hírlevelet vagy cikkeinkről szóló üzenetet kapjon postafiókjába. A szolgáltatásról bármikor leiratkozhat.

Ez az emailcím nem érvényes

Az alapítvány közlése szerint a munkálatok már meglévő építési engedélyek szerint történnek, azokat még az eladó készítette elő és kapta meg. Szintén a korábbi tulajdonossal magyarázzák azt, hogy közbeszerzés híján a Magyar Építő Zrt. a kivitelező: a céggel állítólag már az előző vezetés szerződött. A 18 hónapig tartó munka költségvetése 25 millió eurós lesz – tehát többe kerül, mint amennyiért az épületet megvették. Maga a kivitelezés várhatóan 2018-ban ér véget, akkortól működik majd modern irodaházként az épület. A posta egykori székháza az ígéretek szerint a nagyközönség előtt is megnyílik majd, híres tornya pedig turisztikai attrakció lesz.

A szerkesztő ajánlja

Molnár Csaba

176 millió kamera kereszttüzében: a kínai Nagy Testvér mindenkire odafigyel

Az, ami Orwell idejében még disztópiának tűnt, a mindent látó kamerának hála szép lassan valósággá válik.

Pethő Tibor

1938. augusztus 25. – 2018. április 11.

Elhallgatni nem fogunk. Várunk, reménykedünk, imádkozunk. Mert lehet egy újságnak bárki is a tulajdonosa, azt pontosan tudjuk, hogy a mi igazi „gazdánk” az olvasó.

Stier Gábor

Szomorú búcsú Eraszt Fandorintól

Borisz Akunyin húsz év után nemcsak világhírű regényhősét, hanem a kilencvenes években az orosz jövőről szőtt álmait is eltemeti.

Lakner Dávid

Lajcsika, ha te mindig játszol, miből éltek?

Inkey Alice Szőts Istvánról, Latinovits jókedvéről és Kosztolányi Dezső fekete pöttyös nyakkendőjéről.