Skip to main content
Topic: Пси Здр Мак (Read 24 times) previous topic - next topic
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Пси Здр Мак

денес муабетејќи со близок Пријател а во однос негов гајрет како системски куршлус, ми се наметна недоумица зошто Психијатрите жигосуваат Луѓе како шизофреничари доколку случајно им дошле до рака под дејство на психотропни дроги, може ова е исклучок, но бидејќи системски се така поставени работите, еве се случилонда Пријателот го жигосале ко шизофреничар иако Чоекот е прилично приземен дури и сосила го ќљукале со апои, кои Дај Боже Да не го прегорат, бидејќинјасно е дека ко и кај секој дрога, така и кај лекарствата се создава зависност, та бидејќи системот у лепнал етикета бидејќи го биле привеле во затвор под дејство на Татула, та и го жигосале за шизофреник, а сега при секоја најмала пријава дал од компии роднини пријатели или непријатели, не му лепнуваат прекршочна казна, туку го носат на "рехабилитација", дефинитивно нехуман однос во костец теоријата и праксата кај нашите Психијатри, кои пак не ни можат поинаку да делуваат бидејќи законот ги ограничува да делуваат строго по пропис а не по совест, што е и во многу случаи добро, но во овој случај, доколку пример се случи тепачка во некоја дискотека, оние кои би хиле приведени под дејство на халуциноени дроги, а такви не се сигурно малку, ако немаат ксмет дедо имда им е некаков институционален владика, ќе ги жигосаат како и Пријателот, кој иако сега може ретроактивно да се бори со системот преку тужби и попчочуење судои, дали од рамнодушност која го спукала заради терапијата која му е натоварена, дали будејќи не сака да си продаде стан за да исправует криви дринии, ќе мора или да се помири со ваквиот парадокс, или пак да избега од тука, што е навистина склет дилема за некој кој навистина и не е шизофреник и нема потреба од соодветна терапија!

дури и за оние кои случајмо одат заради икс проблеми на Психијатар, навистина е проблем што уште на прва ашиве психијатри ги лечат со хемиска терапија, наместо прво да пробаат со работна или пак Црковна доколку задесените се традиционални верници, а дури потем доколку проблемот продолжува да се јавува, да применат инвазивни методи ко пто се психујатарските лекарста! но, се додека ова законски вака не се уреди, како задолжителна постапка на практицирање при лекување, нашите Психијатри ниту ќе бидат мотивирани ниту пак ќе се трудат да делуваат пооштроумнонод хепинес пил логиката, а заради што пак последица е да ги избегнуваат како Лекари за Советување и најобичните луѓе кои имаат секојдневни проблеми, нели од страв случајно да не им лепнат некоја етикета или ги натоварат со некоја хемија!

еве им прилика годинава на охридскиот конгрес овие вакви думи колегијално да си ги пренесат еден на друг доколку стигнат до нив, за да ко Лекари најдат простор за поозитивен системски пристап во лекувањето, она да не одат по линија на помал отпор фројдовски, туку да имаат пред се' пристап адлерски ... натака во нишкава може ова да го елаборирам попрецизно, но едноставно речено апчињата не секогаш се чарето, посебно што истите создаваат зависност, дури и бензодиазепините, кои ко бомбончиња ги делат на секого кого заболела глава, или пак антидепресантите кои ги пуштаа ко чадорчиња за депресивните, подоцна за нусефект имаат големи последици, од рамнодушност преку ансиозност па се до раздразливост, доколку Чоек се реши да прекине терапијата, или пак во спротивно да си навлече на неа, бидејќи не го предупредиле дека не смее да ја злоупотребува, што пак кај нас од под тезга дури биле црвениве таблети аптекарски огеаничени на рецепти се делат ко алва, може сега виделе невиделе та и ги тргнале рецепти за бар аптеките пак да си праат ќар од цел овој системски куршлус, но да видиме може работите и' ќе почнат да се менуваат ...

http://www.pzmak.com/MK/congress-2018/


Re: Пси Здр Мак

Reply #1
зошто сум толку против апоиве незнам, можеби бидејќи сум натуралист ут вијуги, можеби бидејќи имам видено многу емоционално прегорени  пријатели и роднини, илити бидејќи сум налетуел на склет анализи, кои во светот неможат да се протнат а не па да излезат како ветер за прлмени не само заради бирократија туку заради немање соодветна замена за постојните лекарства кои станале системски неопходни во пракса, навистина има болести кои поинаку не би можеле да се истретираат освен со опијати или антидепресанти сеопфатно при големи популации, но за мала земја ние наместо да делуваме само палијативно имаме шанса во корен да ги ресетираме многу современи психолошки гајлиња како што е депресијата со алтернативни лекои или стимуланси пример чај од ефедрин или пак марихуана ...

мислам дека Психијатрите по инерција чекаат амин од Лекарска Комора, а токму Здружениево треба да гимдиктира промените, но не со копи пасте искуства од запад, туку и со алтернативеннпристап од исток како што е квантната медицина или пак акупунктурата илити акупресурата, конечно и за најтешките психички пациенти пр. воздушна бања или пак спа третман со масажна терапија може многумина не само да опушти туку и да ги лекува враќајќи им ја волјата за живот, јасно под претпоставка дека се откачуваат од лекарства а што е навистина склет работа, еве од лично искуство можам да потврдам дека метадонот за откачување е навистина тежок и на многумина тоа им е невозможно, но јас користејќи пред се' Молитва освен волја за промена како мотивација успевам да и се измолкнам на ваквата по некогаш свесна или пак од небрежност употреба на овој синтетички опијат, иако без дансум спремен да прешалтам од сличното друштво место и воедно навики, Молитва и не е доволно, бидејќи при следното прво поголемо здравствено искушение многу лесно може да паднам, еве таман после 7 години апстиненција заради икс лични причини се завозев пак на хемијава иако за среќа не системски учипен туку купувајќи или позајмувајќи од оние кои се сам си лечев дадени гурабии, и ок после две екскурзии по три месеца со пауза од два помеѓу, при следната апстиненција од два три месеца добив напад на бубрег, а бидејќи брзата помош не ми ги смири болки ниту три патимвомрокмод недела дена со по 100мг тромадол и 100мг диазепам, наместо на Гастологија да отидам, директ какомсе симнав од Планина се закачив пакмна метадон од 3 до 5 кубика неделно, а потем и по 3 на секои два тримдена, за да еве сега кризирам две недели на суво Молитвено, и конечно нантоа ќе остане, иако не секој може ова да си го допушти, а особено проблем е ваквиот пристап за долгогодишни пациенти кои дури и да се свесни дека можат Молитвено да се исправаат доколку навистина се решат сепак немаат нит разбирање нит трпение од најблиските дека во такви моменти и најмала караница може да ги измести и демотивира да продолжат да апстинираат додека целосно не се скинат од ваквата терапијамсо која мајтап нема бидејќи е опиоидна, но се лажат сите кои мислат дека другите терапии ко антидепресанти или пак бензодиазепини имаат послаби нусефекти, бидејќи истите ко подостапнинтаблетинсе перцепираат поопуптено, но потем кога ќе се решат да престанат тоа им е речиси невозможно, бидејќи ем немаат алтернатива ко што реков дал од чај од Ефедрин ко замена за појаки случаи или пак чајмод Марихуана за секојдневните кои се тешат со диазепам или лексилум, ем Лекарите не им посочуваат никакви други алтернативи кои би им го кренале располоќението како Спорт и Здрава Исхрана конечно Живот на Село ...

кога веќе сум на овој муабет, доколку Психијатрите навистина сакаат да излезат на крај со зголемувањето на метадонски пациенти, мораат да направат коренити промени во однос начинот на кој пациентите стигнуваат до метадонот како лек за зависници, почнувајќи од неговото делење, па се до дефокусирање на пациентите од системска терапија преку индивидуална заложба, т.е. во првиот случај мора да најдат сили метадонската терапија да ја доставуваат до дома наместо да им ја делат во Болници со што дополнително ги заглавуваат бидејќи чекајќи наутро ред пациентите градат социјален вајб односно сигурен круг и за позајмици и за препродажби но и општо дружење, заради што и да сакаат да излезат утре од метадон-филмот тие се изврзани вака и емоционално и духовно освен телесно делејќи ист лек, за потем системот и да дозаборави да ги убеди дека мораат да направат промена не само на навики туку и место на живеење, бидејќи раскинувањето на овие врски е многу тешко доколку чоек се откажует од слатки а на секој чекор слаткар или слаткарница, за жал многумина ова и не можат да си го дозволат, но би ги окуражил нека одат фокусирано молитвено во некој Манастир да апстинираат бидејќи конечно само со помош на Благодатта можам да потврдам и нераскинливи сиџими се кршат, но треба и помош од Ближните во форма на вистинска а не само фејкбук посветеност за при идни искушенија екс-пациентот не се остави да паѓа во смут или Не Дај Боже Очај заради дадени околности ... истово важи и за сите останати психо-физички болести, та аирлија на паметот ако думата дека овца меѓу волци некогаш ќе се роди!

Re: Пси Здр Мак

Reply #2
логикава ми ет Клин Со Клин Се Избива, иако треба тро уметност т.е. умешност пр. како и со дрво метал да се истисне, а токму во ова треба да помогнат Психијатрите, бидејќи не е лесно за човека да се опредили да го смени Начинот на Живеење, тоа денес сред овие конзумеристичко-индивидуалистички времиња уметност е Човек и ко нормален да има Убав квалитет на живеење, а не пак ако здрмала некоја непогода, особеномтешко утре за овие новингенерации кои не ја сетиле нит онаа патријархална илимпак маџиска атмосфера која ние постарите ја бевме живееле во минатиот век, кога искрено сите заедничареа, не само во Црква, Дома или Маало, туку и на Работа и на Одмор со еден збор Секаде, Народ имаше волја да продолжи да живее без особен подвиг за тоа, додека сега кога се' ет отушено, посекако дури и в Црквата и Џамијата која е последното прибежиште за Слога и Соживот, дури и таму има завладеано меѓу верниците индивидуалност, пр. кај Христијаните никој не останува после Литургиите на свечено дружење т.н. Трпеза на Љубовта, туку одма ита дома по Службата небаре сам претходно бил во Црквата, иако ова е резултат повеќе на брзиот ритам на живот во Град ко Скопје та човек и навистина нема време, но и во помалите места ова се забележува ...

да се вратам на Клинот, добро би било кога Психијатрите би се наподолнувале со Свештениците, та најнапред да пробаат Човек да го лечат Молитвено, но без фокус кон Верата од страна на Човека, не ни е возможно да се стигне до сигурен ефект т.е. треба и Воцрковеност и Светотаински Живот, односно редовност на Црковните Служби но и Евхаристија како Лек и Сила за Душата, но знаејќимдека телото е немоќно иако Духот бодар треба и отповеќе разбирање и од Пациентите и од Ближните за да се истрае неколку месеци за ефектот да биде постигнат, а за тешки случаи, јасно ко и Матичниот Лекар вашиот Матичен Поп ќе ве испрати кај Специјалист во Манастир, но и таму треба Содејство помеѓу Човека и Бога и низ Молитва и низ Послушание на поуките и заложбите на Духовникот, а кој истрае тој и се спасува, што не е лесно доколку не разберете дека Постот за нас луѓето не е задолжителен како традиција туку како начин за зајакнување на Молитвата, и тоа на сите нивоа, а колку повеќе намалува Чоек на земното толку повеќе крева на Духовното, а кога и еднаш ќе го озари Благодатта веќе никогаш не заборава дека Среќата и Силата пак и пак може да си јамобновува потем и само со една Литургија во Неделата, а не пак да се труди ова и да го умножува, што по проста аналогија ко и кај апчињата колку повеќе ги пиете ефектот е поголем, иако за разлика од апчињата, редовното Причестување нема никаков негативен нусефект ниту по телото ниту по психата/Душата а не пак Духот, но кому колку му сече а и намоние на кои им сече толку се денес специфични искупенијата да нозина иако Свесни за сето ова дали од бран на летаргичност паѓаат во униние и почнуваат да се вплеткуваат повторно по акалот на духот од овој свет, за малку по малку и да заборават и како им било претходно, за таквото зачмајување на Духот да ги закотви во најдобар случај пред телевизор а во најлош да ги исфрли од колосек во однос своите Идеали или пак работни навики, што потем во најдобар случај продуцира прелест а во најлош очај, кои Психијатар со апои тешко и некогаш да може да ги ресетира и ве врати во нормала, а само состојбата ја држи на стенд бај за да не замине и потака во понорите на безнадежноста!

научно Психијатрите може да ги гледате ко релативичари, а Поповите како квантичари, но сепак неопходен е баланс од терапии бидејќи сме Душа во Тело со Дух во позадина како Луѓе, за да може со придвижување на Духот и да ги поправите потем и телото и душата/психата, ако ова ви е јасно нема духот да го обременувате со хемии, туку ќе гледате да го ослободувате песнопојно и природно низ жива и активна музико-терапија ете ко што би рекол Аристотел колку посветли тонои и зборои толку посветла Дух и Духоносен Живот оној кој ве раскрилува и кога милион ѓулиња имате на нога, но дидактичкиот ум за ова тешко да најде доказ а не пак разбирање [1]

вака видено Добро би било сето ова Психијатрите да можеа (од институционален до неформален пристап) да го дебатираат во континуитет на еден институционален е-Форум, но бидејќи е Наука која сеуште не ет 100% егзактна заради меинстрим исклучивоста кај оние кои ги диктираат сеуште минатовековните пси трендои, слично ко и во Астрофизиката, би требало ваквиот е-Форум да е од затворен интерен научен тип, бидејќи Народ може да се окуражи и сам да експериментира со техниките кои Докторите јавно би ги тимареле, иако оној кој сака бар денес не ет тешко да се поучи и сам да си експериментира, иако јасно е дека тоа не би било полезно доколку е полуписмен во однис оваа област, ниту пак ефективно доколку самолекувањето не е осигурано од околината, заради што би требало на ваквиот е-Форум ко фела Псиијатрите да имаат и јавен дел од фроумот, каде секој  можел да се посоветува со стручно лице во однос сопствените потреби стравови или разбирања за оваа област, можеби би дал корисен предлог дури и како патник на поминување кој случајно затекнат од нечиј гајрет и би се одважил да помогне ... едно време имаше една Ординација закачено ваков Пси Форум на својата веб страна, но бидејќи делуваше опуштено, па народ ко што имав прилика да видам си се опушти на ангро, та затоа изгледа и беа приморани да го затворат, заради што особено битно е за/на еден ваков пси е-форум модерирањето и правилата да бидатнна највисоко ниво, бидејќи и со семантичка грешка некого може да потикнете на погрешна мисла иако барал утеха! вистина не треба со етика туку и оштроумна будност за да тимот модератори не дозволат да се расплинат негативни емоции, знаејќи дека во оваа област без Оптимизам дури и докторите закачуваат озбиле склет во пазуви, бреј има една Психијатарка која 10-тина години ги истражувала тешка шизофренија чинам ден за ден живеејќи со вакви пациенти, и вели сетне во мемоари дека зарадимтаквата негативна енергија закачила ракмод кој едвај се извлекла, и обратно оној кој премногу стане зависен од туѓа нега истиот потем тешко се осамостојува та порано и да не го опуштате пациентот премногу за да и не заглаи дополнително [1] како е она ниту многу горко ниту многу благо не ет на арно!

Re: Пси Здр Мак

Reply #3
морам да признаам дека Психијатрите по некогаш сигурно имаат проблем да разберат дека голем број психички болести кај Луѓето се од духовна природа односно се опседнати и навистина од негативни енергии, но бидејќи нели сеуште истите ги немаат детектирано и официјално научно, та и со игноратност ко суеверни ги третираат ваквите тврдења, наместо да не бидат исклучиви и остават простор освен за скепса и за сомнеж дали и навистина е така ... Ете конгресот е во Охрид и нели во сиќето се повиквате на Свети Наум и неговата Молитвена пракса за лекување на тешки ментални болести, памако не другде тука Вие ко македонци размислувајте и тро повеќе слободоумно наместо само симболично во однос Силата на Благодатта а не само на жонглерскиот табиет на фармацијата која и она што е полезно ќе го спинува корпорациски наштимано!

за разлика од Вашата пракса вака слично и Попоите делуваат, така пред две години имав прилика да помуабетам со Архиепископ, на кој кога му реков дека до сега нит сум се оженил нит сум се замонашил бидејќи јас и моето Семејство сме биле под константен притисок од тајните служби, значи обратно од на Психијатар наместо за духовност му говорам за земност на Архиепископот во случајов, тој прво што ми рече и што ет правилно, Момче а ти си се обатил ли на Психијатар, на што само се насмеав, иако Владиката наполно го подржувам во овој пристап, односно совет да она што го чул од мене како за Нему неверојатно просто да си го расчистам по Лекари а потем по Манастири, но за среќа си имам Духовник чиј Совет и ми ет неприкосновен, а бидејќи воедно и' ми е Духоносен Матичен Лекар ем ет Специјалист држејќи се до неговите поуки не ни испаничив зошто вака Дедото ме испрати со психијатри да садам крастаици веројатно бидејќи мунет неверно некого да го малтретираат земни служби :D за што пак мојот Духовник ме посоветува во ред што си се свестил но немојнда судиш бидејќи ненсите му коленичат на анатемаго односно без официјален дил и не си земај за право да бидеш кадија колку и да си трпел психичко или физичко малтретирање од земните елити, но цела среќа што овие мои разбирања не се само скорешен филм туку тро подолгорочен та и си земам за право да кажам дека не сум параноик туку за ним дисидент кој не им се вклопува во светогледот ... а да не беше така и јас доколку не го бев спознал духовниот свет сигурно притисоците вакви или онакви ќе ги ресетирав фармаколошки а што и на своја рака и го правам од време на врем бидејќи сеуште не сум целосно утврден во повисоки степени на Молитва но бар не сум системски сомлен, со оглед дека Пси-системот чинам е недоносен и тоа озбилно, и не само во Македонија туку и пошироко!   Простете но како поинаку да ги разберам доктрините на Психијатријата која и сама не наоѓа за сходно да се очистува од фармаколошки ереси илити од игнорантноста кон субјектите како статистичка бројка, наместо на оние кои бараат Помош да им остават Слободна Волја каков третман ќе изберат односно им понудат палета на техники по кои би се лечиле, бар денес сред сета оваа писменост ова ет и нужно и возможно! бар прво да ги посоветуваат интерактивно што ги чека доколку тргнат по овој или оној пат на терапија пред и воопшто некој да им се обрати, бидејќи мнозина ги перцепираат како Лекари за Умоболност, а тие се всушност Доктори по Мелозвучност знаејќи доколку имаат време и волја и само со Убав Муабет оптимистички можат да ве кренат и исправат, но тука веќе доаѓаме до друг системски кабает, односно што правиме ние за да Психијатрите заслужат посебен третман како Доктори, може им напраивме како Општество еден Научен Центар во кој би имале простор да се опуштат и себе си и своите пациенти пр. Државен Пси Спа Центар ето можеби на Преспанско кај Болницата за Белодробни Болести итн.

навистина и јас сум исклучив и скептичен во однос Психијатријата, но би сакал да чујам мислење од дотичните Лекари што би ми одговориле на овие неколку предожби во постов подоле!? дали и ваквите анализи би ги зеле во предвид како коректор, или пак строго ги дочекувате со презир!? дали вие сте догматски позиционирани и делувате ко авторитет без замена, или пак сте отворени и за критика освен критичност!? дали ваквиот таблета-ќорсокак кај тешките случаи се -должи на фактот дека пр. шизофренијата ја имате дефинирано како неизлечива болест, или пак кај лесните случаи заради немоќноста за себереазизација на оваа категорија пациенти и нив ќе ги потќлукнете со фармаколошки рецепт!? дајте еднаш објаснете транспарентно кој може да ви ги преиспита Народно, и Пристапот и Законот, дали Вие како Фела некогаш нешто сте сториле за да ја осудите лековерноста на Граѓаните за апче-решение, бар една Поучно-Весела кампања за депресивните да направевте ...

1. Lethal Violnce in youths has risen with the increase of psychiatric drugs - https://drive.google.com/file/d/0BxHK4Q0MsY8UNi1SN19Tb1pENkE/view

2. Overpill: When Big Pharma exploits mental health - https://www.youtube.com/watch?v=5722_XclQkY

3. Abuse in Psychiatry: The Truth - https://www.youtube.com/watch?v=ryzIeTFu2IM


Re: Пси Здр Мак

Reply #4
еве брзо брзо утрово да ги олабавам тро оние кои ги ѕирнале абериве, бар со еден ред напомена, дека генерализирањето не ет уба работа, аналогно во однос сегашнава политичка френетичност пр. не значи ако една еу членка е исклучива во нешто дека и останатите се, но за поука ет дека ко и во секоја професија така и кај Психијатрите доколку и тие ко и партииве кај нас думаат затворено да неречам удбашки им ојде на сите шансата да стигнат до попрефинети разбирања и делувања ...

просто како за Здружение доколку на ова останат, еднаш годишно Конгрес за да разменат искуства, промовираат идеии или пак бараат подобри решенија, во најдобар случај секоја идна Промена во Фелата кон поарно ќе си се движит исклучиво со фејкбук анамнези за Фелата интерно, наместо тоа да им ет секојдневие на Свој е-Форум, кој дури и да не завози озбилно бар ќе им биде коректор за каква таква етичка самоцензура кога во гостинискиот дел од форумот некој ќе ги пофали или пак истаба, во спротивно навистина кога од страна ќе им влета некој ваков табак и Ним и Пациентите може да ги сплетка озбилно доколку не се отвори правовремена дебата, та сетне Добрите Намери на Сите да бидат попусто! но не сум јас тој кој некого ќе примора на дебата, за тоа треба да се свесни самите Здруженија дека ко Невладини не треба да чекаат народно Власта да ги обврзе на задолжителен е-Форум, туку самите треба да се Свесни ко и пристапот кај нивните Пациенти дека Проблемите и Решенијата не доаѓаат преку ноќ, а за истите треба активни сеанси, иако умерено како не би заминал муабетот во навика та се изгуби осет со Реалноста ...

можеби прв чекор кон ова е М-то да го стават напред во името на Здружението, за да бидат и поблиску до Народот, бидејќи вака делуваат на прва тро елитистички, еве пробајте разберете дали и семантичките влијанија можат да помогнат, сигурно не особено некој ќе рече, но по тоа ќе се види дека некој има поголем фокус него флат левел думање, земајќи ги во предвид и најмалите ситници како научник, иако не робувајќи им на таквите околности, да размислува на сите нивоа отворено во својот домен и своето делување, но тука се поставува прашањето зар има некој време за ова, хм, нормално дека не ако се изоставени Професорите и Студентите од оваа област кои би можеле токму овој процес и да го поттурнат заедно со Практичарите ...

но добро би било да стигнат и до едно свое интерно списание ако не друго, а по него е-Форум, за потем ако Бог Даде да се обединат активно да стигнат и до законско е-Лечење како предтерапија ако не терапија ако знаеме во кои времиња живееме и колку Народ милува бидејќи нема поука да зацапа длабоко интерактивно! а дури потем може да се надеваме дека би стигнале до уки како Католичката Хагиотерапија која катафатички се обидува и научно да им помогне на оние кои се Верници а навистина имаат ментални болести, за со комбинација на методи и техники да ги извадим од некоја стапица, која колку и во позадина да имет духовен набој, сепак зависи од околината и околностите, та и смешно е кога Луѓе на прва ќе си речат мене никој немоит да ми помогне, а зошто бидејќи Попоите и Психијатрите не нашле заедничко нзс дека иако се на двата различни краја од стапот сепак истиот од пренапрегање можат да го пукнат доколку се исклучиви, заради што и неопходен е Баланс ...



тука за оние Пси Научници кои не се запознале добро со Хагиотерапијата би им посочил две за мене интересни уки, иако не би можел да кажам колку тие треба или не треба да бараат и од Праволсавието ваков пристап, туку попрво да најдат баланс во однос делувањето бар за оние кои се декларираат како Верници ... ова ет и битно и корисно да во растот и развојот на одредена Личност индиректно се помагаат и контролираат во методите две различни а комплементарни Науки доколку негде запне работата ...

ако не сте при +МБ-ти еве ви го аберов и во форма на ПМ3 иако бадијала и на писмено да го имате доколку сте исклучиви! дури и јас со се' незнам дали би можел да се согласам од изнесеното, бар околу интерпункцијата, но оставам простор да видам што утре Научниците ќе речат за ова, но се плашам само њуејџ да не почнат Народ да исправаат, та не само Традицијата него и Волјата за Нашата Изворна Духовна Вистина да му ја олабават, та кај не моит чоек да се реализира денес тука материјално а слободно, тоа да не може да го стори утре нит Духовно, а Не Дај Боже Црквата да остане рамнодушна доколку системски почнат да ни се протнуваат иноверни слични техники бидејќи дури тогаш навистина и ќе си го сосечеме Коренот, но за што треба свест кај Верниците а не кај Административците, а тие потем да бараат институционални ставови и решенија ... односно јасно е дека треба секој да си ја работи својата работа, но доколку Механичар забележи дека ел.инсталација ти прегорела треба да те прати кај соодветен Мајстор а не сам да си поправа, а тоа нема овде да бидне случај се додека јасно Научно не разграничиме што ет Тело што Душа/Психа а што Дух ... нормално и кој за што колку може да помогне ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Hagiotherapy

https://en.wikipedia.org/wiki/Faith_healing

https://www.youtube.com/watch?v=HbEOmhzHGDU


Re: Пси Здр Мак

Reply #5

убо би било кога би се нашло златна средина та аристотеловски да излеме на крај како општество со менталните болести, психичките зависности, но и физичките хендикепи, зар до толку е тешко да се поверува на сведоштва дека со Силна Вера значи со фоусираност јасно произлезена од Воцрковеност и' навистина се случуваат чуда, кои земната наука ќе ги објасни на прва ко случајност или во најдобар случај раритетност, наметнувајќи така уникатна исклучивост дека нивното е прво и последно, иако се накалемени во Традиционална Заедница ...

е сега кога и како Пси Научниците кај нас ќе се решат на промена не е мое да се чудам, но би им дал духоносна мотивација која ко препис од мое писание пред некоја година го бев пуштил на е-Форумот Билд во тамошниот офтопик ... т.е. доколку озбилно не променат одредени детерминанти како македонци, а не чекајќи на меинстрим науката тоа да го стори, не само што би остаиле простор за поголеми ефекти во својот домен, туку ако имаат резултати тоа ќе биде урбек и за поголемите центрифуги!

Quote
но не само што Христијаните не се свесни дека постојано се во заседа од некој грев или гревовна состојба, туку и кога треба да се принудат на некој Подвиг истото го прават тескобно, попарени од млакост рамнодушност ил индиферентност (individualism%liberalism), како бивши комшии кои со својот Идеал за Слобода го имаат ко заеднички само заборавот ... ќе тргнам од себе, нит се трудам нит се думам дека треба да се Спасам, за алтаните и да не говорам (mind ur business as reflex coz d surrounding), веќе одамна ги имам скриено, а барајќи ги во купот од пластични чипои односно жетони, бидејки сме приморани уште од мали нозе животот да ни е тркало на среќата ... нејсе, можам само да потврдам дека Литургиски успеав да го релативизирам налетот на егоизам и почнувам повторно чист воздух во вијуги да тркалам, но еве малку офсајт и навистина тешко е да си вратам компасот назад (home alone)

Quote
1 Peter 3.16 states that we are to have a "good conscience" through sanctification, signifying that God has given us this power, and the passage also implying that those who do not have a "good concience" are "evildoers." As St. Basil the Great says, "all that which is involuntary stems from that which is voluntary." Thus, there is no "excuse" for the sociopath. However, as to the question as to "can they come back?" Of course, antisocial personality disorder, being a psychological disorder, and not psychiatric in nature, cannot be "cured" according to modern psychiatry. It is impossible from the point of man for sociopathy to be cured, but "what is impossible with man is possible with God," as our Lord taught us, and thus, only in this realm can the sociopath be brought back. [1]

Quote
A brother came to see an old man and asked him, “Abba, why is my heart so hard, and why do I not fear God?” The old man said to him, “In my opinion, if a man bears in mind the reproaches he deserves, he will acquire the fear of God.” The brother said to him, “What does this reproach consist of?” The old man said to him, “In all he does, a man should restrain his own soul, saying to it, ‘Remember that you must come before God,’ and he should also say to himself, ‘What have I to do with the others?’ I think that if someone lives in this way, the fear of God will come to him.” [1]



Quote
не би се осудил да посочам религиска психотерапија, односно да барате теолошки психијатар, катафатичка пракса која се јавува на западот како Hagiotherapy дури има и посебни психо смерови при католичките универзитети, а веќе и запознав дипломиран католички теолог кој ето на крај една година специјализирала психологија, а денес и веќе работи како тео-психолог в Словенија иако за време тронеделната дружба избегнував директно да ја разглобувам нејзината техника туку индиректно воочував како делува во секојдневието додека бев во близина, и не згрешив кога си реков не се мешај премногу онаму каде думањето има предност пред молитвата како дејствено лекарство, иако очигледно беше дека тераписки методите на домакинката имаа ефект врз своите клиенти, бар тоа беше воочливо преку ведрината по завршетокот на сеансите со оглед дека работното време и беше флексибилно ... но може тоа се должеше на о.храна или самиот престој во природа

можеби сличен пристап има извадено о. Hierotheos Vlachos во Православието, но запознавајки руски монах кој претходно бил психијатар воочив дека ологосеното поење навистина е поделотворна пракса од која и да е психо техника, со оглед дека човекот беше чтец кај браќата во тој Манастир, а двонеделното славословие со нив ова и ми го потврди недвојбено и како дејствена молитва и како делотворна заедница, а каде фокусот беше на целодневно Славословие со оглед дека Манастирот низ сите свои епохи бил а и сеуште е особен православен светилник [1] навистина секојдневната Литургија пропратена со сите останати дневни служби е ултра лек и за неизлечиви духовни болести, а не пак поправливи душевни состојби ... нејсе, оние кои неможат ваквиот пристап да го разберат можеби и навистина им треба прирачник кој би им ги аклиматизирал стравовите околу ефектот на Исихијата ~ налик овој од о. Хиеротеос ~ Orthodox Psychotherapy: The Science of the Fathers

Quote
I throughly enjoyed this difficult work. Its' difficulty lies in a perplexing set of spiritual issues woven together with an unseemly set of threads. In simpler words, the translation lacks lots and lots. By no means am I implying that, perhaps, someone other than Ms. Williams should have done the work. No! My bet is that Metropolitan of Nafpaktos Hierotheos through a collection of his teachings wove together a complex set of issues. Bear in mind, that I still enjoyed his work. His efforts to join together the works of the Cappadocians, St. Gregory Palamas, Starets Silouan, Archimandrite Sophrony, Symeon the New Theologian, John Climacus, Isaac the Syrian, etc. impressed me.

His taking on issues like self-esteem, theoria, psychotherapy, praxis, prayer, pride, likeness of God, humility, Hesychasm, forgiveness, dispassion, ecstasy, etc., and in so doing decidedly reframed my professional take on things. Bear in mind that I am a seemingly retired psychotherapist who had waded through a wonderful reframing of my type work from a spiritual development perspective. So, while it isn't easy reading, I see it as a work well worth the effort it will take to wander through loosely configured ideas which in time will bear fruit. [1]

https://www.youtube.com/watch?v=Sht2ZnvmdHE

Quote
да не е без ич, и протестантскиот пристап можеби е повеќе од корисен како активна беседа преку која човек може да се доутврди во потребата од Славословење и Обожување односно воцрковување како најсигурен емоционален ако не спасителен концепт, бидејки има многу кои одат в Црква само и за поењетобез разлика дал зеле или не учест в него, други се таму заради смирението, а на трети име битна само Благодатта итн. додека идеално би мотивацијата да е сестрана ... навистина кај протестантите го нема изворниот церемонијален пристап, но затоа верувањето го надополнуваат беседнички пр. [1][2]

Re: Пси Здр Мак

Reply #6

О Соле Мио е работата со Здружениево, бар системски, бидејќи Системот се потпира исклучиво врз научноста на земниот детерминизам, иако истиoт ко таков сеуште нема конечни решенија во случајов за менталните гајлиња, односно е недосен во однос практиката потпирајќи се претежно на хемиска терапија, која низ трајл&ерор завозела по втората светска војна! е сега тука во прашање не е немањето акал како да се поправа оваа за мнозина денес суштна област (како индивидиуално така и колективно) туку е резултат на игнорантноста на елитите како ексклузивност од позиција на власт, небаре научниците се супер компјутери та товарете ги о недоглед, а кои и во таков случај штом секне струја ојдоа силите за самоодржливост и на теоријата но и на праксата, на страна што квантумот на Лекари во оваа област е многу повеќе на психолошка него психоаналитичка страна насочен, дали од немукает или пак екстра мукает, бидејќи во нивниот научен максимум немаат доволно простор и можности да неречам трепение за индивидуална посветеност кон пациентите целосно, та и затоа чекаат на фармаколозите да им го најдат преку хепи пил конечното решение, што пак ги решава само краткорочно проблемите, но не конечно во корен болестите, што како анамнеза за оваа научна област ја истакнуваат и самите нејзини Барони пр. еве еден таков заклучок од балкански пси-велемајстор

по логика на нешта секој Психијатар треба да делува психоаналитички, но дали е тоа така, или ај дај му бомбонче ил чадорче на пациентот та сетне ќе тераме натенане, но бар да имаа избор на природни и вештачки закрпи, зошто исклучивост, нека се договорат законски дека смејат за оние пациенти кои не милуваат хемии, наместо антидепресанти да им препишат пр. екстракт од псилоцибин, иако и во тој случај треба да ги поучат иљачот да не го идолизираат, за и да не се навлечат ... туку ваков исчекор вака посочен, а без сеопшта дебата е сф за многумина, па да не ги дефокусираме од примарните околности на недоносеното заедничко системско делување, та еве да севвратам на аберот од пси-велемајсторот

Quote
Predsjednik Hrvatskog psihoanalitičkog društva Eduard Klain podsjeća da je prije 40 godina u Hrvatskoj bila samo jedna psihoanalitička škola, a danas ih ima puno. 'Terapije temeljene na psihoanalizi su zahtjevne i za pacijenta i za terapeuta. Od pacijenta zahtijevaju veliki angažman, strpljivost i nemogućnost da se brzo vide efekti. Također, ono što pacijent želi i što želi psihoterapeut je različito - pacijent želi da se oslobodi simptoma, a terapeut želi zajedno s pacijentom doći do uzroka simptoma', rekao je Klain Hini.

Kaže da je edukacija psihoterapeuta vrlo duga i zahtjevna i sastoji se od tri osnovna principa - vlastite terapije, velike teorijske izobrazbe i liječenja pacijenta pod supervizijom što znači da kroz dugo vrijeme treba dolaziti redovno na supervizije kod iskusnijeg i starijeg psihoterapeuta.

Rekao je kako su i financije problem u Hrvatskoj. Dok pacijentu u drugim zemljama kao što su Njemačka, Finska, Švedska, Austrija, Švicarska, Norveška zdravstveni sustav subvencionira trošak psihoanalize čak i kad je u privatnoj praksi, u Hrvatskoj se plaća samo ako je u ustanovi. 'To je teško jer analitičari imaju vrlo malo vremena te su stoga kod nas gotovo svi psihoanalitičari u privatnoj praksi. Ukupno ih je 11 u Hrvatskoj, a u Sloveniji dvoje', rekao je Klain.

'Psihoanaliza duboko ulazi u ličnost i poseban je odnos analitičara i pacijenta. Što se tiče uspješnosti to je relativan pojam', rekao je Klain. 'Kod psihoanalize pacijent mora biti jako motiviran, jer gubi se dosta vremena, ulaganje je znatno, a efekti se vide nakon pet do šest godina', smatra Klain.

всушност и кај нас не ет поарно, а што значи кога браќата и сестрите немаат друга алтернатива и мораат на Лекар да се обратат, Лекарите само ги крпат, наместо во корен раната да ја исчистат и дезинфицираат за на крај да може истата да зарасне, него постојано крастата да отпаѓа ко на жива рана поткрпена вака или онака! целисходно пример се трудат преку Духовно Раководство да делуваат и Попоите, но загреота сме што за Духовник ко Луѓе се одлучуваме дури кога ќе пукне тиквата, наместо секој еден Христијанин ко што има Матичен Лекар да си има и Матичен Духовник кој во случај на големи искушенија брзо ќе го препрати на Специјалист ко што се духоносно институционализирани Монасите, но ко и кај медицината пристап кој бара од оболениот посветеност низ одредено време во Вера и Подвиг за ефектот да биде конечен дури и кај неизлечиви болести, а ова денес Луѓе кај немаат ниту матичен ниту на специјалист ошле та и сами се лекуваат а сетне пукнатото расцветало непоправливо и оп сетне Попе ја ојдов на Литургија ама ништо не бидна, аирлија на паметот сигурно ќе му одговори Попот, но дури Сме живееле Здраво та и сме падбале и пак испраиле ко и секој нормален чоек доколку не сме педантни и не се држиме до упатствата на екимот по излекувањето без разлика дали сме биле кај телесен или духоносен Лекар јасно дека болеста вака или онака пак ќе биде предизвикана на мегдан, заради што неопходна е Свест дека ни треба и  посттерапија што пак ет исто системски гајрет бидејќи системот едвај да може и за тешки случаи да обезбеди примарна нега [1] а не пак за излечените да се дефокусираат од рецидив во однос гревот зависностите нервозите итн. оние 3Д културни клубои, спортски терени, убаи паркои и сл. но каде освен реквизити треба и караоке анимација од некој шоумен, што денес е по економска инерција приватно материјализирано и за децата а не пак возрасните! аналогно Црквата пак дали има доволно простор Верниците да и факултативно да ги здружува вон Литургискиот Живот т.е. ги мотивира да се одржат подолго Ологосено низ катафатички пристап ко помош во Народни Кујни, заради нив Народни Ниви, а пак заради овие антички Туристички Манастири со што бар би ги одмориле Специјалистите во Живите каде денес тие изиграваат угостители наместо да се посветат 100% на тешките случаи!

нормално работите се движат, но бидејќи кај нас нема кој нит научно нит политички нит економски да ги подмачка, та чиниш навистина единствен начин на делување и во оваа Пси-научна област ет плукни залепи им на чело на пациентите псајоп вакцина, бар тоа се случува со мнозина та немајќи кој да ги поучи си прегоруваат чувствата пред интернет или телевизија, а потем кога рамнодушност а Не Дај Боже очајот спукаат, доктореее дај ваму терапија, иако Чоек може да се потсопне и од други ризични навики ко аздис со сластољубие дали од ракија или дроги биле природни или вештачки, иако тие бар чоек знае точно како му штетат и наштетуваат, додека за ова пси-дрогата ко што се медиумите бидејќи лековерно им се предаваме и не ги препознаваме опасностите посреди нив, та и правовремено не делуваме, за да со време се одврземе и не доживееме голем стрес, како индивидуално ко организмот така и колективно ко околината односно семејството или работата ... е сега во овој контекст думав дека е неопходен Интермецо Канал преку кој не само што ќе се поучуваат Луѓе туку ко национален и би се пробало да се амортизира некој особен општествен гајрет пр. навлеченоста на сапуници и зошто им загорует неретко манџата на домакинките итн. итн., но како сме тргнале Домакинки ќе мора на власт да донесеме за ова да се случи ...

хм, чунки доколку се случи прво Пси-заедницата да си изнедри е-Форум, а потем преку профи нзс дојде до логичен заклучок дека имаат одговорност да делуваат во системот, та и со лесно ќе истераат избалансирано државен традиционално-новокомпониран Интермецо Канал, кој пак тро по тро ќе им помогне во емоционалниот и духовниот раст на македонците но и сите Народи во Македонија да се искалат во избалансирани личности, та бар ко политичари утре да не му реметат вијуги со сакам-кажам незнам-речам илити жими-мајка пупу-неважи пристапи, сетне нормално Народ дал од псајоп изботираност или пак припадност дури и Дома со домашните е спремен да си вади очи, некои сечејќи си ја и спалната на две заради обоеност на работно опкружуење, и ајде сетне кој е крив, Психијатрите што мора да ве смируваат со апои, или пак Политичарите кои глумат психијатри, илити Народот кој сето ова си го дозволва, бидејќи учените кренале раце од се' заради елитизмот на фамилиите!? во контекст еве цитат од истиот текст на Едвард Клајн а кој треба да е кратка поука дека системски мора да најдеме начин да се санкционираат нереални ветувања во нечија програма, или пак одземање Мандат заради лапнати гласои со измама, што во дадени околности не мора да е и така, но да значи инстант предвремени избори бидејќи се сменила 360 степени политиката кај оние кои собрале гласои преку поинакви ветувања и гаранции а особено за круцијални државни работи, иако логично ова треба да е случај и на локално ниво, та сетне пред некој и да се кандидира за некаков Водач, озбилно да си разработи програма, а не со копи пасте решенија да брка фотеља ко многу пати до сега во Независна Македонија што било случај, да не набројувам ...

Quote
Bolognini je upozorio kako mnogi pacijenti pate od unutarnjeg odvajanja, više nisu sa samim sobom, svjesni 'ego' i duboki 'self' postaju jako udaljeni.

'To je jedan od izvora moguće patologije, problem lažnog i autentičnog je različit problem kad je osoba u kontaktu sa sobom, no svjesno odluči govoriti i ponašati se suprotno od onog autentičnog. Ako političar govori suprotno od onog što misli tu počinje lažno, ako političar govori na TV-u i kaže bit ćete sretni i bogati, a zna da nismo bogati i grozna je budućnost pred nama - to je perverzna manipulacija. No neki ljudi to rade u dobroj vjeri, imaju obrambeni ego koji ne može vidjeti realnost', kaže Bolognini.

во овој контекст добро е да се потенцира дека и Христијански гледаме на Душата како подвоена на пола, абер кој ме израдува кога и официјално а недвосмислено го прочитав кај Старец Клеопа во интервјуто во книгата Голем Е Бог што пак е доволно нзс за духовните и телесните екими да почнат да наоѓаат соживот а не само толеранција во однос Личностите дали заради нивен Поубав Квалитет на Живот како Себереализација или пак Спасение како Трансцеденција, кој како гледа на нештата, за конечно таквите Личности да наоѓаат нзс како Колектив дури еве живееле сред посесивен индивидуализам потпрен на хедонизам, материјализам и егоизам, односно блуд, алчност или чалам т.е. сластољубие, среброљубие и славољубие, кој како милува да дума, конечно се' на овој Свет е убо доколку е Етички и Умерено, та дури и Спасението на Душата бидејќи и политички и религиски Слободната Волја мора да е и е' парекселанс Слобода, но која доколку ко негативна се истура врз другите ет проблем и неопходна ет медијација, здравствена, религиска, економска, политичка итн. итн. патем еве го линкот до цитираниот текст во постов, белки ќе мотивира ко целосен и други да се одважат срце да отворат ...


Re: Пси Здр Мак

Reply #7

интересен е првиот принцип одпрвиот цитат пост претходно, каде Клајн убо укажува дека без Научникот и на себе да ја применил терапијата, нема да може нит на Пациентот, а да ги прашам нашиве Психијатри пример колку од нив биле на метадонска терапија за ко соодветна да им ја делат на зависниците, а не пак да имаат лично искуство со во случајов дадена зависност ко што е наркоманијата, за да можат и да ги воочат нијансите и фазите кај секоја Личност засебно во однос лекувањето ... од овој аспект попрво ќе ве излекует Монах со слично минато, иако повторно помеѓу ет неопходна и теоријата и праксата на Црквата како очистување од страсти преку преумување за што пак неопходни се Исповеста како ослободување на душата од стравовите и Причеста како лек преку заедничарење со Христа која пак пракса е неопходна и да продолжи за да ефектот е долготраен, дури и само за Нормален Квалитет на Живеење во постојните околности а не пак за поголеми дострели ко Спасение т.е. Раст кон Повисоки Свери на Постоење ...

вака видено Психијатријата вели бујрум на исповест, а лекот ет апче, но апчињата ко што знаеме предизвикувајќи  зависност на крај нема да ве направат послободни ами позатворени, и ајт кругот не ет затворен, ами фаќа фрактално да се разнушует помеѓу разните видои терапии, за на крај да си речете, дај сам ќемсимсе лукувам та си почнете и на своја кожа по свој акал да си експериментирате, што е погубно, бидејќи ништо нема полошо од полуписмен Чоек кој ај на себе што такз низ трајл&ерор ќе си игра, туку што потем бидејќи закон дозволует ќе си отвори и ваква или онаква ординација, нормално диплома денесмможе дз се нарача и со онлајн курс, а сетне така сите весели, иако имаме и телесни и духоносни Научници ќе велиме за никаде не сме, а всушност ко такви ќе си зачмајат дополнително волјата на фејкбук за да преку сите останати гачки на либералниов капитализам се доискилават и на Лекар да ојдат, а не пак да почнат пак живот да Живеат ...

всушност треба разбирање и како настанала современата Психијатрија, односно дека истата се појавила во протестантизмот како нус ефект од укинувањето на Светата Тајна Исповест, за да Народ потем природно да почне да се обраќа по телесни екими да им решаваат психички проблеми, за пополека преку научност да се стигне денес до ова во форма на психотерапија + фармакологија, само што Фројд на почеток во недостаток од разни апои терал со кокаин, како на себе си така и на пациентите, а сега денес само ваквиот пристап е истенчен испеглан и извозен технолошки понапредно, иако Пациентите сеуште не нашле Искрено Радост во Вијуги ко истретирани ... бар нека ги задолжуваат да предтераписки се натоварат со апчиња да мораат спортски да подзаживејат како телото би имало турбо циркулација и го издржи притисокот од хемиите, а воедно и постерапски да веќе имаат завозени некое уметничко или занаетчиско хоби како би канализирале вишокот енергија или безидејност, за да не истилтаат пак и бараат пак закрпи ко недоистретирани Пациенти ... ова е случај и со ментално хоспитализираните, каде иако имаат занимација не се активно фокусирани и на тело вежба, а не пак да добијат екстра третман кон екскурзиинво природа, град, спа центар итн. но Слава Богу да можат и да ги наранат, иако и во тоа може многу што со нутеиционистички пристап за секоја индивидуа посебно да се делува, но ние нит за децата нема волку волја а не пак за возрасните, биле здрави или болни, просто системот ни функционира според копи-пасте плукни-залепи решенија, сетне сме биле банана држава, не, ние сме арни, само што никако да научиме дека треба да извадиме модели соодветни за оваа популација и поднебје а дури потем да ги премеруваме со туѓите, терајќи по инерција обратно а веројатно од комплекс од нижа ведроност што би рекле народно, се плашиме да се фатиме на орото преку своја музика што би рекле изворно ...

 

Re: Пси Здр Мак

Reply #8

да резимирам ко што за Верникот спасоносни се Молитвата и Постот, за пациентот фундирано е земно дека се неопходни еуфоријата од апот и ослободување на потиснатите страсти, та сега изберете како ќе се лекувате илити растете, ваша работа, но ова колку што е индивидуално терсене уште повеќе ет и колективно, а логично затоа Научниците здружени институционално треба да се тука за ова и ојасно да ви го предочат, ете пример преку одреден државен Интермецо Канал ... дали до ова ќе дојде не е мое да судам, бидејќи конечно живееме во демократското општество та ќе биде Волјата на Народот ...

по овој урнек може да препознаете дали ќе се одржите на Својот Идентитет ко традиционалисти или новокомпонирани, односно да ви биде јасно дека исчекорот кон поголема заедница носи со себе екстра ризици за кои ете може доволна утеха ќе ви бидат економски-апои наместо Самоодржливост т.е. радска концетрација и бројлерство наспроти Рурална Реемиграција и слободоумност ... а како до сето ова тоа ет друга работа ...

античко филозофски видена дилема ко избор помеѓу епоите на Сизиф vs Одисеи, иако тоа би можело да се изведе донекаде и избалансирано аристотеловски ко Качи го Камено на Брод бате, само пази бродот да не ет на суво  :D



Re: Пси Здр Мак

Reply #9
ќе згрешам ако го изескивирам интервјуво од хрватскиов Психијатар заради конформизам како не би ја навредил некако Фелата, бидејќи навистина денес без соодветни Лекари, а при сеопшта зависност на Народ од апои, тоа ќе значи хаос! но еве се одважив за тро и пофокусирано аберот за промена да го потенцирам т.е. дека секоја промена кон подобро мора да се амортизира! но дека Народ одма ќе се стрча во Црква тоа да видиш да неверуваш но Кај Е Бог нема нешто што не ет можно поготово во помала средина, но што во наш случај ќе значи брзо отфрлање на етнофилетизмот заради СеПравославно Заедничарење, но што ќе значи пак затоа детерминираност да Идентитетот нит во Името на Државата да го менуваме, бидејќи мнозина навистина тешко би поднеле сесрдно идентитетски да ретерираме ... може да се каже во овој правец амортизер за МПЦ е МПЦ-ОА за кога и навистина се освестиме дека е неопходно да бидеме што поизворни преминеме целосно на ОА, но кога ваквата логика би ја аплицирале на Психијатријата тоа значи дека за праксата таблет-терапија треба амортизер налик природна алтернатива, бидејќи логично е дека фармацијата во приватни раце се злоупотребува заради профит, макар се' почнало со најдобри намери!

тука посебно се осврнувам баш на полесните случаи на емоционални или ментални оболувања како стресови или депресии, кои можат наместо со дијазепами да се амортизираат со Мрмр, но ако и тој е исклучиво корпоративно протнат јасно е дека сетне никој локално нема да има од тоа фајде, освен елитите финансики политички докторски пациентски итн. но за да се дојде до ваков амортизер треба сеопшта дебата а не лобирања и на мала врата политички штимања, конечно вака би се растеретиле озбилно и Лекарите кога на прва одма нема да мора да се впрегнати во лечење доколку постојат легални а проверени и контролирани алтернативи кои општеството ги препознало како полесни а полезни, но се плашам дека тогаш алкохолот ќе намали та мнозина ќе гледаат  директно и индиректно да го саботираат овој процес, со оглед дека со Легален Рурален Мрмр и Народ ќе се мотивира на Рурална Самоодржливост ...

Nedjeljom u 2 - Robert Torre (28. prosinca 2014.) 1/2 ~ www.dailymotion.com/video/x2dkqyk

дека Психијатрите треба да се менуваат во праксата тоа е точно, но дека тоа треба да се наметне насила, тоа е погрешно, воедно и' ним им е цел Успех во работата та ако и самите тие не се одважат своите гачки да ги перат, сушат и пеглаат кој друг, а ко и во секој систем штмо се појави потреба од основана промена, како систем бидејќи се осеќа загрозен ретерира целосно, камо и тие да беа флексибилни ко македонците како етнос, та да прифатат промена на име заради грејтер гут, иако не по цена да си го променат Уставот односно Теоријата бидејќи некој ги соочил дека им е недоносена, а всушност Теоријата си е во ред, проблем е како истата се аплицира во Пракса! праксата пак значи флексибилност за да Теоријата биде применлива во целост, бидејќи со парцијална исклучивост и Устав и Држава и се' ќе загине, она во најдобар случај ќе се исполаризира фелата и ќе се случи секој по свој акал да си тера! заради што е неопходна 24/7 активна дебата дури истата ја барале само Пациентите идиректно наместо се' да се тера конгресно елитистички а потем да се сервира така конечно системски со медиумски поуки небаре и навистина сме на чисто на што сме!