Bebukott a közbeszerző - Százmilliós kudarc

Publikálás dátuma
2017.11.07 06:00
Ha a BKV nem lép közbe, áram híján nem lehetett volna üzemeltetni a kötött pályás közlekedést a fővárosban. FOTÓ: TÓTH GERGŐ
Fotó: /
Százmilliós kudarc a főváros fideszes vezetése által gründolt közbeszerzési cég, amely többször képtelen volt határidőre dolgozni például a BKV-nak, így a tömegközlekedési vállalat csaknem áram nélkül maradt.

Kisebbségben maradt a BKV igazgatóságában az a javaslat, hogy mondják fel a Fővárosi Közbeszerzési Lebonyolító és Minőségbiztosító Kft.-vel (FKL) kötött megállapodást. Néhány hete került az igazgatóság elé a kezdeményezés, méghozzá azért, mert az FKL kifogásolhatóan látta el feladatát.

Korábban a BKV egymaga képes volt intézni közbeszerzéseit, sőt önálló ügyosztályt működtet erre a célra. 2015 végén azonban a főváros megalapította az FKL-t, hogy egyetlen kézbe kerüljenek a budapesti, önkormányzati cégek nagyobb értékű, 100 millió forintot meghaladó közbeszerzései. Tisztább, átlátható és hatékony működést ígértek, ám – ahogy egyik városházi forrásunk fogalmazott – az FKL nem képes határidőre dolgozni, azaz épp a közbeszerzéseket nem bonyolítja le időben.

Pedig a BKV villamosenergia-beszerzése is e teendők közé tartozik, ám ennek pályáztatásával például annyira megcsúszott tavaly az FKL, hogy a közlekedési társaság kénytelen volt ismét maga bonyolítani az eljárást. Ha ugyanis a BKV nem lép, áram híján nem lehetett volna üzemeltetni a kötött pályás közlekedést a fővárosban.

Ám a BKV elégedetlenségét nem csak ez az elpuskázott közbeszerzés váltotta ki, nemrégiben a járművek kötelező biztosítását nyújtó szolgáltató tendereztetése is megugorhatatlan akadálynak bizonyult a fővárosi közbeszerző számára. Az FKL helyett ezt az eljárást is a BKV folytatta le, holott úgy tudjuk, a BKV évi 500 millió forintos keretmegállapodást kötött az FKL-lel a közbeszerzési feladatok ellátására.

A közlekedési vállalat meg is erősítette értesüléseinket. „Az igazgatóság 2017. október 18-ai ülésén a közbeszerzések tárgyalása során felmerült egy javaslat, amely a megállapodás felmondására vonatkozott. A javaslat indoklása az volt, hogy az együttműködési megállapodás szerinti feltételek biztosítása több ponton sérül, ami a BKV Zrt. működését adott esetben nehezítheti, a beszerzési folyamatokat lassíthatja” – írták, azt is kifejtve: a vállalat abban látja a problémát, hogy az FKL-nek nincs elég embere.

Mindennek ellenére a BKV nem tud megszabadulni a cégtől, mert az együttműködésre a főváros kötelezi. „Tény, hogy a Fővárosi Közbeszerzési Kft. eljárása a humán kapacitáshiánya miatt több esetben lelassult, illetve elhúzódott, a BKV Zrt. igazgatósága azonban a szerződés felmondására vonatkozó javaslatot összességében elutasította. A Fővárosi Közgyűlés határozatai nem adnak lehetőséget a BKV Zrt. számára a szerződés egyoldalú felmondására. Adott közbeszerzései vonatkozásában a BKV Zrt.-nek a Fővárosi Közbeszerzési Kft. lebonyolítását szükséges igénybe venni.”

Az FKL lényegében a fővárosi önkormányzat volt közbeszerzési főosztályából alakult meg 23 fővel, a tervezett létszám 60 lett volna. A cég eddigi működését a belepumpált százmilliók és a veszteségként kiáramló százmilliók jellemzik. Az FKL 2016-ban 177 millió forintos veszteséget hozott össze, 2017-ben pedig, várhatóan még ennél is nagyobb lesz a hiány; a főváros úgy kalkulál, év végére mínusz 268 millió forintig juthat. Ez egészül még ki azzal a 300 millió forintos kölcsönnel, amiről 2016 decemberében kötött szerződést a fővárossal a cég.

Az alapító főváros ugyanis nemcsak a 3 millió forintos alaptőkét biztosította az induláskor, de 245 millió forinttal ki is stafírozta a közbeszerzési vállalatot. A cég további bruttó 104 millió forintot kapott beszerzésekre, nettó 67 milliót gép- és jármű, 15 milliót szellemi termékekre, szoftverek megvásárlására. A főváros tehát e három forrásból összesen 429 millió forintból indította útjára közbeszerző társaságát, s még arra is volt gondjuk, hogy – ahol egyébként 800 négyzetméternyi iroda állt rendelkezésre – kiköltöztessék a közbeszerzési céget. Tavaly tavasz óta a fővárosi önkormányzat egy sarokra az Operától, az Andrássy út 12-ben lévő Krausz-palotában bérel irodákat az FKL-nek, négyzetméterenként 10-15 euróért.

Biztos, hogy a fővárosi vezetés is tisztában van a problémákkal, hiszen látva a BKV "gyötrelmeit", a városháza augusztusban engedett a gyeplőn, a közlekedési vállalat lehetőséget kapott arra, hogy előzetesen egyeztessen az FKL-lel arról: képes e elvégezni az adott munkát határidőre. Ahogy a BKV fogalmazott: „elsősorban a szerződés várható időpontja vonatkozásában az FKL rendelkezésére álló humánerőforrás kapacitásra tekintettel”, adott esetben a megbízást visszaadhatja a közlekedési cégnek. Mint a BKV-tól megtudtuk, ezzel a lehetőséggel már több alkalommal élt is az FKL.

Ráadásul októbertől a főváros a Budapesti Városüzemeltetési Holding gyámsága alá helyezte az FKL-t, beolvasztotta a BVK Zrt.-be, a Magyar Nemzet pedig úgy tudja, még idén meg is szüntetné a főpolgármester.

Káderpolitika
Az FKL első ügyvezetője Kádár Attila volt, havi bruttó 900 ezer forintos fizetésért. A cég felügyelő bizottságának tagjai bruttó 200 ezer forintot, az első elnöke, Egry Attila 250 ezer forintot kapott. Egry éppenséggel Kocsis Máté józsefvárosi polgármesternek – aki egyúttal a Fidesz budapesti elnöke, a főváros önkormányzati és rendészeti tanácsnoka – a bizalmasa, 2009-től tanácsadója, sőt a VIII. kerületben alpolgármestere.
Idén augusztus végén Kádárt elmozdították, helyét Torma Szilvia vette át, aki ügyvezetőként már csaknem 1,5 millió forintot kap. Torma korábban az I. kerületben Nagy Gábor Tamás polgármester kabintejében, 2014-től Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter stábjában, a kiemelt fejlesztéseket vizsgáló osztály vezetőjeként dolgozott.

2017.11.07 06:00

Hamarosan tömegek kapnak résznyugdíjat vagy azt se

Publikálás dátuma
2018.07.16 20:00

Fotó: Népszava/ Vajda József
A Fidesz úgy hiszi, ha minimálisra szűkíti az ellátásokat, rá tudja kényszeríteni az embereket, hogy dolgozzanak - mondta Szikra Dorottya, az MTA Szociológiai Intézetének osztályvezetője. A nyugdíjrendszer most még fenntartható, de azon az áron, hogy eltávolították belőle „problémás” elemeket.
– A jövő évi költségvetés, vagy a konvergencia program is azt mutatja, hogy az Orbán-kormány nem tér el a 2010 óta folytatott gyakorlattól, koherens szociálpolitikát folytat. Ez akár dicséret is lehetne, de a Magyar Tudomány júniusi számában megjelent "Távolodás ez európai szociális modelltől – a szegénység társadalompolitikája" című tanulmánya vagy a Kiss Dianával a nyugdíjrendszerünkről írt bővebb angol nyelvű cikke messze nem elismerő. Minek szól a kritika?  – Tavaly jelent meg Ferge Zsuzsa kötete a rendszerváltás óta működő kormányok szociálpolitikájáról és ennek is az az egyik következtetése, hogy a szocialista-liberális kormányoknak nem volt egységes szociálpolitikájuk. Többnyire szociáldemokrata programokkal kezdtek, amit azután neoliberális megszorítások követtek. Ezzel szemben a Fidesz társadalompolitikája következetes maradt a nyolc év alatt, csak éppen szembe megy azzal, amit a jóléti rendszerek eddigi logikájáról tudunk. Egy másik fontos sajátossága az Orbán-kormányoknak, hogy szemben elődeikkel, durva megszorítással kezdtek, aztán valamelyest lazítottak a ciklusok vége felé.  – Miben?  – Vegyük a munkanélküli ellátórendszer reformját. Míg a Gyurcsány-érában minimálbért kaptak a közmunkások, addig a Fidesz bevezette a közmunkás minimálbért, ami a korábbinak mindössze a 60 százaléka lett. Ráadásul, hogy sok embert pörgessen bele a rendszerbe, jelentős részüket részállású közmunkásként „foglalkoztatta” 2010-2011-ben. Mindez elképesztő jövedelem-zuhanást jelentett sok százezer embernél a válság idején, ami a szegénység drasztikus növekedéséhez vezetett 2012-re. Ehhez képest 2013-14-re a Fidesz-kormány már hosszabb távra és teljes munkaidőben foglalkoztatta az embereket közmunkában és a létszámot is megemelte. Ez a 2011-es állapothoz képest mindenképpen javított a munkanélküliek helyzetén. – Mindeközben nem teljesítette a szociálpolitikának azt az alapvető funkcióját, hogy segítse a társadalmi különbségek kiegyenlítését.  – A szociálpolitika minden területén egységes elveket követett a második és a harmadik Orbán-kormány: munka alapú társadalomról beszélnek. Azt erősítik tovább, akinek bejelentett, stabil munkaviszonya van, akinek sikerült megkapaszkodni a társadalmi hierarchiában. Aki gyengébb és ezt nem tudta elérni, azt szisztematikusan tovább gyengítik. Mindez tökéletesen szembemegy a piacon keletkezett különbségek kiegyenlítésének általánosan elfogadott szociálpolitikai elvével, amit az unió lelkének is nevezett Európai Szociális Modell is megkövetel. Fontos látni, hogy az EU azért is támogatja a leszakadók munkaerőpiaci integrációját, mert ez vezet a fenntartható gazdasági növekedéshez.
– Miért megy ezzel szembe a Fidesz?  – A neoliberálisnak nevezhető társadalomfilozófia azt hirdeti: ha minimálisra szűkítjük az ellátásokat, akkor az embereket rá tudjuk kényszeríteni, hogy dolgozzanak, s ha nem teszik, az egyéni hiba. A munkanélküli ellátások, a támogató szolgáltatások leépítése ezt a logikát követi.  – A politika ezzel eltolja magától a felelősséget.  – Persze, az egyén felelősségét hangsúlyozza, az államnak ebben a logikában az a dolga, hogy az elsődleges munkaerőpiacról kimaradókat „megnevelje”, munkára fogja. Ennek egyik eszköze, hogy 9-ről 3 hónapra csökkentették a munkanélküli járadék időtartamát, ilyen rövid járadékos idő sehol nincs a fejlett világban. Lefaragták a segély összegét, felülvizsgálták a rokkantnyugdíjakat, hogy az egyéneket a legális munkaerőpiacra kényszerítsék. Ez a gondolkodásmód épp a válság közepén hagyta figyelmen kívül a gazdasági folyamatok egyéni sorsokra mért hatását. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a közmunkaprogram már említett kiterjesztése, miközben a kontrollt és a „nevelést” szolgálta, komoly támogatás volt azoknak, akiknek a készségei és képzettsége alacsony szinten vannak.  – Mi következik most, amikor drasztikusan visszaszorítják a közmunkát?  – Számomra is megdöbbentő, hogy most, amikor a költségvetés ezt már lehetővé tenné, nem kezdtek bele ennek a munkaerőpiachoz gyengébben kapcsolódó rétegnek a tényleges munkaerőpiaci integrációjába, sőt a középfokú és felsőfokú oktatás szűkítésével, a közoktatás átalakításával azt érjük el, hogy újratermelődjön ez a réteg. Az ország egy nagy lehetőséget vesztegetett el, hiszen az EU erre a célra tényleg nagyon komoly forrásokat biztosított volna. Lengyelország ezt a lehetőséget jól kihasználta a kisvállalkozások fejlesztésén, valamint az oktatás és a felnőttképzés modernizációján keresztül.  – Amikor a Fidesz a választási kampányban egy szót sem szólt a nyugdíjrendszer átalakításáról, sejteni lehetett, hogy nem lesz rugalmasabb a világ legmerevebb nyugdíjrendszere.   – Meglepett, hogy a szociális ígérgetésbe nem ment bele a kormány, vagyis biztosak voltak benne, hogy ilyen irányú változtatás nélkül is megnyerik a választást. Ez be is jött nekik. A 2008 óta változatlan összegű családi pótlék emelését például sokan valószínűsítették, de nem nyúltak hozzá. Az Erzsébet utalványok elegendőnek bizonyultak a nyugdíjasok szavazataihoz, a Soros-kampány, a menekültkérdés mindent betakart.  – Pedig abban, hogy rugalmasabb nyugdíjba vonulást kell lehetővé tenni, teljes az egyetértés a szakértők és a nyugdíjasszervezetek között.  – Minden fejlett ország nyugdíjrendszere valamelyest rugalmas: ha lemondasz a nyugdíjad egy részéről, akkor elengednek nyugdíjba hamarabb, úgy, hogy az állam se járjon rosszul. És fordítva, dolgozhatsz tovább a magasabb nyugdíj reményében. A magyar nyugdíjrendszer ezzel szemben teljesen merev és ez se a nyugdíjasoknak, se a gazdaságnak nem jó.
– Differenciált nyugdíjemelésre volna szükség, amit az összes nyugdíjas szervezet és az ellenzék is követelt a kampányban?  – A magán-pillér megszüntetése autokratikus rendszerekre jellemző módon történt meg; én az „illiberális demokrácia” főpróbájának tekintem. Ugyanakkor az egységes állami felosztó-kirovó rendszerre való visszatérés megnyitotta a lehetőséget a nyugdíjrendszeren belüli szolidaritási mechanizmusok erősítésére. Nem egyszeri nyugdíjemelés kellene tehát, hanem olyan állandó kiegyenlítő mechanizmusok megerősítésére lenne szükség, mint például a magas keresetek fokozatosan csökkenő mértékű, azaz degresszív beszámítása. Az egykulcsos szja ugyanis már önmagában a nyugdíjak (csakúgy, mint a keresetek) széthúzását eredményezi. A nők előnyben részesítése is fontos ügy: az ő nyugdíjuk az alacsonyabb bérek és a gondoskodó munka miatti szaggatottabb munkapálya miatt kisebb. Ugyanakkor a Nők 40 egy valós problémára ad egy végtelenül leegyszerűsített, a nyugdíjrendszer egésze szempontjából újabb igazságtalanságokat szülő választ. Mindeközben a Fidesz megszüntette a járulék- és nyugdíjplafont 2013-ban, ami hosszabb távon a nyugdíjasok közötti egyenlőtlenségeket növeli.  – Az lehet az értelme, hogy a nagyon magas összegek emelik az átlagnyugdíjakat, ami elfedi a legszegényebbek nyomorát?  – A válság évtizedében a nyugdíjak nagyjából hozták a korábbi színvonalukat. A mélyszegénységben, azaz többszörös anyagi deprivációban (valamitől való megfosztottságban - a szerk.) élő idősek aránya 6 százalék körül maradt, miközben a 6 éven aluli gyereket nevelő családoknál 2008 és 2012 között 20-ról 35 százalékra ugrott. Tehát nem a nyugdíjasok voltak a legkiszolgáltatottabb helyzetben. Azzal persze egyetértek, hogy az alacsony nyugdíjakat az átlagosnál nagyobb mértékben kellene emelni. A jelennél azonban aggasztóbb a jövő: fokozatosan éri el a nyugdíjkorhatárt az a tömeg, amelyiknek a munkapályája nagyobbik része már 1990 utánra esik, és a munkanélküli időszakok miatt már nem lesz meg a 40 éves, vagy akár a 20 éves munkaviszonya sem. Így egyre többen kapnak majd résznyugdíjat vagy egyáltalán nem lesznek öregségi nyugdíjra jogosultak. Erre sem a korábbi kormányok, sem a Fidesz nem készült fel, nem látok erre vonatkozó stratégiát. – Egy cinikus választ láttunk: a szülőtartás hangsúlyozását. Várható más lépés is?  – Nem gondolom, hogy a 21. században a szülőtartás lenne a megoldás a nyugdíjrendszer problémáira. Ugyanakkor szerintem nem várható alapvető változás a nyugdíjrendszerben. Ennél komolyabb szociális feszültségekre sem feltétlenül reagált az Orbán-kormány az utóbbi nyolc évben.  – Fenntartható így a magyar nyugdíjrendszer? A rokkantakkal, vagy, ahogy most nevezzük, megváltozott munkaképességűekkel kapcsolatos szolidaritást, ami 1928 óta jellemezte a magyar nyugdíjrendszert, felszámolták, ugyanakkor ezzel elérték, hogy középtávon fenntartható az öregségi nyugdíjrendszer. Csakhogy részben a nyugdíjrendszerből eltávolított, „problémás” (azaz a munkaerőpiacról idő előtt kiszorult) nyugdíjasokat látjuk ma az utcákon hajléktalanként, vagy éppen nem látjuk őket, mert otthon nyomorognak. Sok személyes tragédia, kegyetlen történet van a mögött, hogy középtávon fenntarthatóvá tették gazdaságilag a nyugdíjrendszert, sőt az 2013 óta szufficites, bevételt „termel” a költségvetésnek.  – Ha visszagondol erre a beszélgetésre, másképp fogalmazott, mint tette volna egy hónapja, az Akadémia elleni kormányzati támadás előtt?   – Remélem nem. Egy évvel ezelőtt is nagyjából ugyanezeket mondtam el a nyugdíjrendszerről. – Pedig ami a kutatóintézetek körül történik, félelmet is kiválthatna az olyan szakemberekben, mint ön.   – Azt elérték, hogy rossz lett a hangulat: elkeserít bennünket a támadás az MTA és kutatóintézetei, valamint a társadalomtudósok ellen. Mégis töretlenül valljuk, hogy a tudománynak nem kell egyetértenie a kormány döntéseivel, nem ez a feladata. Mi nemzetközi standardok által meghatározott, tudományos kutatási elvek alapján végezzük a munkánkat. Ezek mentén írtam meg a Magyar Tudományban is a cikkemet és egy szavát sem változtatnám meg.  – Egy okos kormány megpróbálja a kutatások eredményeit felhasználni, kiaknázni. Van ilyen igény?  – Bár vannak ellenpéldák is, általában nem látunk nagy igényt a szakértelemre.  – Érdemes még társadalomtudománnyal foglalkozni Magyarországon? A legjobbak közt is sokan fontolgatják, hogy elhagyják az országot vagy a tudományágukat. Ez a folyamat korábban elkezdődött, de sokaknál az utolsó csepp a pohárban, ami most történik. Tragikus, de attól tartok, hogy elveszíthetünk sok értékes kutatót.

Névjegy

Szikra Dorottya szociológus, 2014 óta az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének osztályvezetője, tudományos főmunkatársa.  2016-tól az ESPAnet (European Social Policy Analysis Network) társelnöke.  Korábban  oktatott és kutatott az ELTE társadalomtudományi karán, volt vendégtanár a Közép-Európai Egyetemen és külső munkatárs a  Budapest Szakpolitiai Intézetben.    

2018.07.16 20:00
Frissítve: 2018.07.16 20:00

Megszökött a házi őrizetből egy budapesti férfi

Publikálás dátuma
2018.07.16 19:37
Illusztráció
Fotó: / Shutterstock
Elrendelték a körözést, a rendőrség a 31 éves Ekés Gábort keresi.
Engedély nélkül távozott házi őrizetéből egy 31 éves budapesti férfi, a rendőrség fogolyszökés miatt folytat eljárást – írja a police.hu. A tájékoztatás szerint Ekés Gábor hétfőn a házi őrizet helyéül kijelölt XV. kerületi tartózkodási helyéről távozott ismeretlen helyre, a felkutatására tett rendőri intézkedések pedig eddig nem vezettek eredményre, így a nyomozóhatóság elrendelte körözését. A rendőrség kéri, hogy aki a képen látható Ekés Gábort felismeri, tartózkodási helyével kapcsolatosan információval rendelkezik, jelentkezzen.
2018.07.16 19:37
Frissítve: 2018.07.16 19:37