خاصیت ضد خورندگی 100%
خاصیت ضد یخ 100%
خاصیت ضد جوش 100%
 • کیفیت
 • کارایی

حمایت از تولید ملی، توسعه کسب و کار ایرانی

مقابله با سرما، گرما و استهلاک

توسعه کسب و کار ایرانی (توسکا)

تولید ملی با کیفیت

در حال حاضر ضد یخ های استاندارد، کاربرد های متنوع و سودمند بی شماری به غیر از خصوصیت اصلی ضد یخ که جلوگیری از یخ زدن مایع داخل رادیاتور می باشد، را دارا می باشند.

 • خصوصیت خنک کننده و ضد جوش ضدیخ که می تواند به طرز کاملا چشمگیر و موثر از جوش آوردن و گرم شدن بیش از حد مایع و یا آب رادیاتور جلوگیری نموده تا موتور اتوموبیل در بهترین شرایط و در ایده آل ترین موقعیت خود عمل کند. این خصوصیت بسیار مهم بوده و می تواند در کارایی خودرو و همچنین عمر موتور اتومبیل عاملی موثر باشد. پس باید توجه داشته باشیم که مایع ضد یخ بجز خصوصیت جلوگیری از یخ زدن مایع رادیاتور می تواند نقش بسیار کلیدی در کنترل حرارت موتور و آّب داخل رادیاتور داشته باشد.شاید برایتان جذاب باشد که بدانید در برخی از کشورها به مایع ضد یخ مایع خنک کننده گفته می شود و این خود نشان دهنده اهمیت ویژگی ضد یخ می باشد.
 • خاصیت ضد خورندگی ضد یخ، این خصوصیت شاید پر اهمیت ترین خصوصیت ضد یخ های استاندارد و امروزی می باشد که بسیاری مصرف کنندگان از این خصوصیت بی اطلاع بوده و تصور می کنند تنها در صورت سرد بود هواست که می بایست از ضد یخ استفاده نمایند، این در حالی است که خاصیت ضد خورندگی که در ضد یخ استاندارد وجود دارد میتواند عمر مفید موتور خودرو را به دو برابر افزایش داده و راندمان موتور را افزایش دهد. البته توجه داشته باشید که تمامی ضد یخ ها از این خصوصیت بهره مند نبوده و حتما می بایست با تحقیقات و دانش کافی برند مناسب و استاندارد را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که ضد یخ های توسکا با دارا بودن استاندارد GS1 اتحادیه اروپا هستند که حتی در خودرو های روز و دارای بالاترین تکنولوژی دنیا نیز قابل استفاده می باشند

خصوصیات کلی ضد یخ های استاندارد

 • ضد يخ می بایست نقطه انجماد مایع داخل رادیاتور را تا منفی 40 درجه پایین ببرد.
 • برای یک سال در بالاترین سطح کیفی باقی بماند.
 • با استفاده میزان مناسب، نقطه جوش را حداقل 20 درجه افزایش دهد.
 • روی فلزات و مواد پلاستیکی بکار رفته در سیستم خنک کننده اثر نامطلوب نداشته باشد.
 • خاصیت ضد خورندگی و ضد زنگ داشته باشد
 • عمل انتقال حرارت را بصورت روان و کامل انجام دهد و اثر سوء بر مایع رادیاتور نداشته باشد.
 • ضد یخ نباید سمی باشد.
 • قابل اشتعال نباشد.
 • بوی ضد یخ نباید نامطبوع و بد باشد.
 • کمترین املاح را تولید نموده و کف نکند.
 • ضد یخ می بایست ضریب انبساطی بسیار پایین داشته باشد.
 • و همچنین روی بدنه خودرو اثر منفی نداشته باشد

 ضد یخ توسکا با استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه که از بزرگترین و مهمترین پتروشیمی های ایران همچون زرند خریداری می شود، تولید شده است، محصولات این پتروشیمی ها جهت صادرات به کشورهای اروپایی و صنعتی درجه یک جهان تولید می شوند، استفاده از این مواد اولیه به همراه تیم تحقیقاتی و مهندسان متخصص جبال شیمی باعث شده کیفیت و مرغوبیت ضد یخ های توسکا به حدی باشد که حتی تقاضا جهت صادرات این محصول وجود داشته باشد و به کشورهای دیگر صادر شود. 

شرکت جبال شیمی با اتکا بر تلاش برای کامل بودن و رسیدن به اهداف بدون حد و مرز خود و در راستای جهانی شدن و رقابت با رقبای بزرگ و قدرتمند بین المللی خود و همچنین برای اثبات احترام و ارزشی که برای مخاطبین و مشتریان خود قائل است، در حرکتی نوآورانه برای اولین بار در کشور، از تکنولوژی نانو در تولید ضد یخ و محصولات دیگر این شرکت استفاده نموده است. در آینده جزئیات این خبر بصورت کامل و با جزئیات در صفحه اخبار ضد یخ توسکا قرار داده خواهد شد.

ضد یخ توسکا همون همیشگی

 

پاسخ به سوالات ارسالی:

دلایل اصلی ضرورت استفاده از ضد یخ چیست

همانگونه که در قسمت قبل اشاره شد، وجود ضد یخ برای جلوگیری از یخ زدگی آب و مایع رادیاتور موتور و افزایش نقطه جوش سیستم خنک کننده موتور خودرو و در نهایت جلوگیری از زنگ زدن و پوسیدگی بدنه موتور ضروری می باشد.

همانطور که می دانید آب در صد درجه سانتیگراد جوش می آید. فشار قابل تحمل برای سیستم خنک کننده بیشتر خودرو ها تا 100 کیلوپاسکال (11 تا 15 PSI)  می باشد و با ترکیب 50 درصد ضد یخ به آب و مایع داخل ضد یخ مایع نقطه جوش به بالای 125 درجه سانتیگراد خواهد رسید.

عوارض استفاده نکردن از ضدیخ چیست؟

متاسفانه عوارض بسیار جبران ناپذیر و پر هزینه ای در صورت عدم استفاده از ضد یخ با کیفیت می تواند متوجه موتور خودرو باشد. عوارضی همچون پوسیده شدن و کم شدن عمر مفید موتور اتومبیل و سیستم خنک کننده، جوش آوردن بیش از حد و خارج شدن مایع از سیستم خنک کننده و در نتیجه احتمال آسیب جدی و پر هزینه به موتور ماشین و بدیهی ترین مشکل که یخ زدن آب در موتور و سیستم خنک کننده در فصل سرد است که این عارضه نیز همچون دو مورد قبل می تواند آسیب جدی و پر هزینه برای موتور به همراه داشته باشد.

دلیل رنگ های مختلف در ضد یخ ها؟

در مقاله تاثیر رنگ در کیفیت ضد یخ به این مساله به صورتی مجزا و کاملا بسیط پرداخته شده که می توانید در آن مقاله مطالعه نمایید

ضد یخ های برندهای مختلف را میتوان با یکدیگر ترکیب کرد؟

این عمل همراه با ریسک بسیار بالا بوده و به هیچ عنوان توصیه نمی شود. زیرا که در تهیه ضد یخ مواد اولیه متفاوتی استفاده می شود، که دو برند مختلف می توانند با یکدیگر در تضاد بوده و اثر یکدیگر را خنثی نموده و یا حتی باعث گرفتگی منافذ و رسوب شوند که در این صورت قطعا عملکرد سیستم خنک کننده به خطر افتاده و امکان وقوع اتفاقات ناگوار و پر هزینه به شدت افزایش می یابد.

نسبت صحیح ترکیب ضد یخ با مایع درون رادیاتور چه میزان است.

در مقاله نسبت ترکیب ضد یخ و مایع رادیاتور به این موضوع پرداخته شده که علاقه مندان می توانند با مراجعه به این مقاله در مورد نسبت صحیح ترکیب و استفاده از ضد یخ و آب اطلاعات سودمند و مفید کسب کنند.

استفاده از ضد یخ تنها به جای ترکیب با آب؟

سودمندی ضد یخ تنها زمانی خواهد بود که به صورت اصولی و با رعایت استاندارد های خودرو های مختلف با آب و یا مایع های مخصوص رادیاتور ترکیب شود و ضد یخ تنها به عنوان مکمل و افزایش دهنده عملکرد این مایع بالاترین کارایی را خواهد داشت، پس پاسخ به این سوال واضح است که استفاده تنها ضد یخ در سیستم خنک کننده نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود و میتواند عملکرد سیستم خنک کننده را با اختلال مواجه نماید و به موتور و سیستم آسیب جدی وارد نماید.

نشانه های افت عملکرد ضد یخ؟

نشانه هایی قبیل، تغییر رنگ مایع، چه در صورت تغییر رنگ که معمولا به قهوه ای متمایل می شود و یا کدر شدن مایع درون سیستم خنک کننده و چه در صورت کم رنگ شدن مایع می بایست کل مایع داخل رادیاتور تخلیه شده و با آب و ضد یخ جدید مجددا پر شود. یکی دیگر از نشانه های افت عملکرد دیده شدن املاح در آب می باشد که تنها افراد خبره و پر تجربه قادر به تشخیص این مورد می باشند.

بهترین برند و مارک ضد یخ؟

برای رسیدن به این پاسخ باید دقت داشته باشید که بهترین برند و بهترین مارک ضد یخ با قدمت و یا حتی شهرت برند ارتباط زیادی ندارد. چون بسیاری ضد یخ ها در بازار دیده می شود که با سابقه بالا هنوز موفق به اخذ استاندارد های سطح پایین نشده اند و این در حالی است که به عنوان مثال ضد یخ توسکا با سابقه نه چندان زیاد موفق به اخذ دشوار ترین استاندارد اروپا یعنی استاندارد GS1 اتحادیه اروپا شده است. پس مهمترین موضوع در تعیین بهترین برند و یا مارک ضد یخ، اخذ استانداردها و استفاده از مواد اولیه معتبر و مرغوب و به روز بودن تحقیقات و پژوهشگاه آن برند می باشد. برای اطلاعات بیشتر به مقاله برندها و مارک بهترین ضد یخ مراجعه کنید.