۱۳۹۷/۰۳/۰۹ - ۱۳:۴۷:۱۱

  •  جهت کمک به رفع محروميت، توسعه اقتصادي و حمايت از طرح‌هاي اشتغال‌زا در مناطق كمتر توسعه‌يافته بوده و با عنايت به اولويت مناطق محروم، تفاهم‌نامه‌ ‌میان بنیاد علوی، بانک سینا، استانداری‌ها و معاونت توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری براي تعداد 31 استان و 2 شهرستان (خمین و قلعه‌گنج) تهیه و امضاء شده است. در اين طرح حداقل 400 ميليارد ريال تسهیلات بانکی در سال 95 و 96 در هر استان و عمدتاً با تمركز بر نقاط محروم و روستایی درنظر گرفته شد كه براي هر طرح حداكثر 20 ميليارد ريال است و 5 درصد سود تسهيلات بانكي توسط بنياد علوي پرداخت مي‌شود. تا هفته ابتدايي خرداد ماه تعداد1797درخواست مصوب شده است كه 1214 مورد به مبلغ 7/5697 ميليارد ريال قرارداد منعقد كرده‌اند و برآورد اشتغال‌زايي پرونده هاي پرداخت شده 11705 نفر مي باشد. 558 طرح در كل كشور به بهره‌برداري رسيده كه بدين ترتيب براي 5378 نفر اشتغال ايجاد شده است.

 

  • جهت توسعه و پرورش ماهيان خاوياري در كشور، با شرايط اجرايي مشابه تفاهم نامه اشتغال‌زايي، تفاهم‌‌نامه‌اي میان سازمان شيلات ايران، بنياد علوي، استاندار‌ي‌هاي گيلان، مازندران، گلستان و معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم، بانك سينا و هلدينگ كشاورزي و دامپروري فردوس پارس بنیاد منعقد شده است. تا هفته ابتداي خرداد ماه تعداد 28 درخواست مصوب شده است كه 18 مورد به مبلغ 4/175 ميليارد ريال قرارداد منعقد كرده‌اند و برآورد اشتغال‌زايي پرونده‌هاي پرداخت شده 74 نفر است . 5 مورد از اين طرح ها نيز به بهره‌برداري رسيده است.

 

  • به منظور تحقق برنامه‌هاي توانمندسازي اقتصادي در بخش خدمات، همكاری چند جانبه‌ای میان بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد علوی، كمیته امداد امام خمینی(ره) و بانك سینا منعقد شده است. بر این اساس، تسهیلات خريد وسيله حمل و نقل روستاییِ بار و مسافر به مددجويان كميته امداد ارائه مي‌شود. به طوري‌كه بنياد علوي 14 درصد از سود اين تسهيلات را پرداخت خواهد کرد.  تاكنون 795 نفر به مبلغ 119 ميليارد ريال تسهيلات دريافت كرده‌اند.

  • جهت حمايت از كارگاه هاي توليد البسه و صنايع دستي در مناطق محروم، بنياد علوي با مشاركت مالي جهت تجهيز و راه‌اندازي اين مراكز، زمينه اشتغال مستقيم و غيرمستقيم بخش زيادي از افراد محلي به ويژه زنان تحت پوشش نهادهاي حمايتي را فراهم كرده است. از نمونه هاي اين طرح مي توان به كارگاه‌هاي خياطي، قاليبافي و خاتم‌كاري در استان چهارمحال و بختياري (روستاي شيخ‌شبان) با اعتبار 2900 ميليون ريال و اشتغال زايي 110 نفر و كارگاه‌هاي خياطي در استان خراسان شمالي (شهرستان راز و جرگلان) با اعتبار 1100 ميليون ريال و اشتغال زايي 30 نفر اشاره كرد.

 

  • خلاء عمده در مناطق محروم و كمتر توسعه‌يافته، مربوط به بازار محصولات است. اين امر، موجب ايجاد چالش و ورشكستگي در اكثر شركت‌ها و كسب و كارهاي مربوط به سطح خانواده‌ها شده است. لذا، بنياد براي کمک به رفع مشكلات كسب و كارهاي موجود و تضمین بقای پایدار، برای مدت معینی، در قالب خريد فرش هاي دستبافت 6 متري به تعداد 110 تخته در  شهرستان مراوهتپه و 50 تخته طرح تركمني در شهرستان گاليكش و همچنين 50 تخته در شهرستان گنبدكاووس اقدام به حمایت از کسب و کار در استان گلستان نموده و عقد قرارداد خريد محصولات تعاوني هاي فرشبافي شهرستان هاي راز و سملقان در استان خراسان شمالي نيز انجام شده است. جمع كل فرش هاي خريداري شده 210 تخته است كه بدين ترتيب براي 420 نفر اشتغال ايجاد شده است.

 

ارسال دیدگاه
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط بنیاد علوی در وب منتشر خواهد شد.
  • لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید. پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.