۱۳۹۷/۰۵/۰۹ - ۱۱:۵۰:۳۱جهت‌گیری اول: تبدیل بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به یک بنیاد مستضعفان به معنای واقعی کلمه
مأموریت اصلی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامي در کمک به رفع استضعاف و محرومیت‌زدایی در صدر تمام اقدامات و شعارها قرار گرفته و بر اساس آن، شعار محوری برنامه پنجم بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی برای سال‌های 1395 تا 1397 "توانمندسازي اجتماعي، رشد بهره‌وري و رقابت سالم" تعیین و مصوب گردید. مجموعه اهداف، راهبردها و برنامه‌های عملیاتی به شرح زير را به استحضار می‌رساند:
1. متمرکز نمودن کمک‌ها به منظور رفع محرومیت: به منظور مدیریت بهینه و نظارت بهتر کلیه امورِ رسیدگی به محرومین، كليه فعاليت‌هاي مربوط به بخش محرومیت‌زدایی و توانمندسازی، در مؤسسه بنیاد علوی که 100 درصد مالکیت آن متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامي ‌است، متمرکز شد. 

2. رشد اعتبارات محرومیت‌زدايی: توجه به محرومین و اجراي فعاليت‌هاي محرومیت‌زدایی، نیازمند اختصاص اعتبارات مالي است. با طرح موضوع در هیأت امناء بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامي و مشورت با مدیران مقرر گرديد هر سال حداقل 30 درصد از سود تقسیم شده سهم بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامي در شرکت‌ها و نيز درآمد سرمایه‌گذاری‌ها، به رسيدگي به امور محرومین اختصاص یابد. سهم اعتبار بنیاد علوی از مبلغ 1٫361 میلیارد ریال در سال 1392 با 380 درصد افزایش در سال 1395 به مبلغ 5٫200 میلیارد ریال (8/3 برابر)، در سال 1396 با 520 درصد افزايش به مبلغ 7٫096 ميليارد ريال (2/5 برابر) و در سال 1397 به مبلغ 7،370 میلیارد ریال رسيده است.

3. توسعه فعالیت‌های محرومیت‌زدایی و توانمندسازی: تا قبل از سال 1393، در بنیاد علوی اقداماتی در حوزه سلامت، آموزش، ارتقاء تحصیلی، برگزاری اردو و توزیع البسه اهدايي صورت مي‌پذيرفت که در حال حاضر، این اقدامات متناسب با اهداف تعیین شده در برنامه‌هاي میان‌مدت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامي همه ساله در حال افزایش است بطوري‌كه اقدامات جدیدی در حوزه‌هاي توانمندسازی محرومین، آبادانی و پيشرفت مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته كشور و نيز استفاده از ابزارهای مالی بانکی (بانک سینا) به آنها افزوده شده كه موجب رونق توليد و سرمايه‌گذاري گرديده است. 

4. واگذاری اراضی تصرفی قبل از انقلاب به مردم محروم: عمده اراضی تصرفي در دو بخشِ اراضي كشاورزي و اراضي مسكوني و تجاري معروف به اراضی علوی است كه طی سه سال گذشته با تشکیل کارگروه مربوطه در بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامي، اقدامات عملی در جهت واگذاری آنها به متصرفینی که واجد شرایط بودند آغاز و اقدام گردیده است. این امر ضمن ایجاد امنیت روانی برای مردم، در بهتر شدن امور اقتصادی آنها نيز مؤثر مي‌باشد.

5. آبادانی و پیشرفت مناطق محروم: یکی از اقدامات مهم، فعاليت در حوزه اجتماعی است که سابقه قبلی در بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامي نداشته و اولين اقدام آن‌ در اواخر سال 1393 و در منطقه قلعه‌گنج از توابع استان کرمان آغاز گردیده است (در ادامه، گزارش آن به صورت مستقل و مفصل بیان می‌شود). در ادامه و جهت گسترش فعاليت‌هاي محروميت‌زدايي، در سال 1396 نيز مناطق لنده از استان كهگيلويه و بويراحمد و چالدران از استان آذربايجان‌غربي، جهت اجراي اين طرح انتخاب گرديدند و در سال 1397 نیز مناطق مانه و سملقان در استان خراسان شمالی و ملکشاهی در استان ایلام در دستور کار قرار دارند.

ارسال دیدگاه
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط بنیاد علوی در وب منتشر خواهد شد.
  • لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید. پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار شهرهای نمونه اقتصاد مقاومتی

فعالیت‌های بنیاد علوی
 گزارش تصویری کامل از مراسم شب احیا، شب بیست و سوم ماه رمضان در قلعه گنج
راهپیمایی مردم قلعه گنج در گرمای 50 درجه
مراسم احیا در مسجد جامع قلعه‌گنج برگزار شد
بیمارستان‌هایی که به همت بنیاد در قلعه گنج ساخته شد
قلعه گنج
روزهای خوب و خوب‌تر قلعه‌گنج در راه است…
نامه تشکر دانش‌آموزان قلعه‌گنجی به رهبر معظم انقلاب
رفع تصرف اراضی ملی در صولان قلعه‌گنج
دهیاران محرک پویایی فعالیت‌ها
بنیاد علوی هیچ فعالیت اقتصادی ندارد
کاهش ۲۳ درصدی تصادفات در سال ۹۶
امنیت پایدار شده و سرمایه گذاران احساس امنیت دارند
اجرای اولین طرح صنایع معدنی در شهر الگوی اقتصاد مقاومتی
اختلاف چند ساله دو طایفه در قلعه گنج با صلح و آشتی به پایان رسید
راهکاری برای کاهش ضرر کشاورزان
۲۸ درصد ورودی به زندان در قلعه گنج کاهش یافته است
اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی قلعه گنج در ۱۰ نقطه از کشور
مهم برای ما امیدی است که در مردم «قلعه گنج» به وجود آمده
با پول نفت کشور آباد نمی شود