להשקיע בבורסה- חלום מתוק או מציאות כואבת ?

 

עבור רבים המונח "שוק ההון" או "בורסה" מתקשר אסוציאטיבית להימורים או קזינו ומעורר זכרונות כואבים שהותירו השקעות לא מוצלחות מהעבר. רבות מההשקעות הללו החלו אגב שיחות חולין עם שכן/דוד/עמית מהעבודה/כל התשובות נכונות, שסיפר לכם על איזו מניה מוצלחת במיוחד שמישהו שמכיר מישהו סיפר לו עליה.. כאנשים חשדנים מטבעינו אנו לא ממהרים לקפוץ למים שעומקם לא ברור, אך מספיקה עוד המלצה מאדם נוסף ש"התעשר" מקניית מניה זו או אחרת, או כתבה בעיתון שמספרת כמה עליות היו בשבועות או חודשים האחרונים ומחשבות מתחילות לקרקר בראשינו- "למה אני הפראייר היחידי שלא מצטרף לחגיגה?" הרי כולם מסביבי מספרים לנו רק כמה הם מרויחים (על ההפסדים אף אחד לא מספר, תהיו בטוחים...), אז למה לא אני? ואחרי שאנו מחכים עוד קצת ועוד קצת, מוודאים שהעליות בשווקי המניות והאג"ח ממשיכות בשלהן- גומלת החלטה בליבנו- מצטרפים לחגיגה!

מה עושים עכשיו? מתייעצים עם מישהו ש"מבין" מה ואיך לקנות- אותו חבר/שכן או היועץ בבנק שיושב מולנו ובונה לנו תיק ניירות ערך שלדבריו "מאוזן ומתאים לצרכינו"(בפועל אין לי הרבה מושג למה הוא קנה דווקא איגרת חוב מסוימת ולא אחרת, אבל לא נורא). בפועל היועץ כשמו כן הוא- מייעץ לנו. בשורה התחתונה האחריות הבלעדית לרווחים או הפסדים בתיק היא שלנו כמשקיעים שמחליטים מה לעשות בתיק.

בהתחלה הכל נפלא- כל מה שסיפרו לנו עליו מתגשם גם במציאות. העליות בשוק ההון ממשיכות ואנו רואים את הכסף שלנו עולה קצת בכל יום. בימים מסוימים יש גם ירידות ואנו קצת נלחצים, אבל המגמה בשוק עושה את שלה- הרי השוק עולה כבר תקופה ארוכה, המומנטום חיובי והעולם ורוד ואופטימי, אז למה שזה לא יימשך לעד?

זה לא נמשך לעד כי כל דבר טוב בחיים נגמר מתישהו. בכלכלה קיימת תאוריה בשם "מחזורי עסקים", שמסבירה כי הכלכלה, גם הריאלית וגם שוק ההון, הינה מחזורית- ישנה תקופה של שגשוג שנמשכת בד"כ כמה שנים ולאחריה תקופה של ירידות.

ההתייחסות הקלאסית של מחזורי עסקים הינה למחזוריות של שבע שנים- ניתן להתייחס לסיפור המקראי על יוסף בעל החלומות שמפרש את שבע הפרות השמנות והרזות ושבע השיבולים הבריאות והחולות לשבע שנים של שגשוג ולאחריהן שבע שנים קשות, כדוגמא למחזורי עסקים, שקיימים מראשית הימים ועד ימינו אנו.

מה שמאפיין את מחזורי העסקים בשנים האחרונות הוא מחזורים קצרים יחסית, שתואמים את הקצב המהיר ואופי הכלכלה הגלובלית, האינטרנטית והמהירה של ימינו.

לכן לאחר תקופות של עליות בשוק ההון, יגיעו תמיד ירידות-  זוהי התנהגות טבעית של השווקים, שמאזנת תופעות של עליות יתר והיווצרות של בועות. לא ניתן לדעת מתי בדיוק יבואו הירידות- לעיתים יש סימנים(אינדיקטורים) מסוימים שיכולים לרמז על תקופה מתקרבת של ירידות, אך הנבואה ניתנה לשוטים ורובם המוחלט של ה"מומחים", חלקם בעלי שם עולמי, שהתיימרו לנבא מועדי תחילת ירידות או עליות- נכשלו. בשורה התחתונה הירידות הן חלק בלתי נפרד מחוקי המשחק של השוק ויש לקבלן כחלק מהתנהגות השוק.

הנקודה החשובה ביותר שמאפיינת את שוק ההון היא שלאורך זמן, עם כל העליות והירידות- המגמה ארוכת הטווח היא של עליות!

דוגמא ניתן לראות בטבלה הבאה שנלקחה מאתר הבורסה ומתארת את התנהגות השווקים בעשר השנים האחרונות- הגרף הצהוב הוא גרף של מדד ת"א 100, מדד 100 המניות הגדולות שנסחרות בבורסה בישראל המהווה חלק מהותי בחלק המנייתי של רוב תיקי ההשקעות של המשקיעים בישראל.

 

 

 ניתן לראות את התנודתיות הרבה שמאפיינת מדדי מניות באשר הם בעולם- הרבה עליות והרבה ירידות. ניתן לראות את הירידה המשמעותית ביותר של עשרות השנים האחרונות בשנת 2008, שהגיעה לאחר מספר שנים רצופות של עליות, כמו כן ירידה משמעותית נוספת בשנת 2011 וירידות נוספות קטנות יותר, שנמשכו מספר שבועות או חודשים.

בגרף הכחול ניתן לראות את מדד אג"ח כללי, שמהווה חלק נכבד בתיקי ההשקעות של אזרחי ישראל ובחסכונות הפנסיוניים שלהם. ההתנהגות של מדדי האג"ח מתונה בד"כ מזו של מדדי המניות וניתן לראות זאת בבירור בגרף. סה"כ עם כל העליות והירידות- מי ששם את כספו בשוק ההון ולא נלחץ גם כשהיו ירידות- הרויח בענק.

בעשור האחרון מדדי המניות ואגרות החוב בארץ ובעולם עלו בעשרות ומאות אחוזים. גם קופות הגמל וקרנות ההשתלמות שלנו שמשקיעות את רוב הכסף בשוק ההון העניקו תשואה של הרבה מעל ל 100% למשקיעים, אך רוב המשקיעים הבודדים שמנהלים את תיקי ההשקעות שלהם בעצמם הפסידו כסף בבורסה.

לרוב האנשים אין את הזמן, הידע, הניסיון, הסבלנות והמאפיינים המנטליים שהופכים את ההשקעות בשוק ההון למוצלחות ומתורגמות לרווחים ולא להפסדים.

השיעור הראשון והבסיסי ביותר בכלכלה הוא לקנות בזול ולמכור ביוקר- כך מייצרים רווח. שוק ההון הוא המקום היחידי בעולם בו אנשים קונים סחורה(מניות, אג"ח וכו') ביוקר, לאחר תקופה של עליות, ומוכרים בזול, לאחר תקופה של ירידות. זהו אבסורד וכישלון ידוע מראש, אך עובדה שרבים מהמשקיעים ממשיכים להתעקש לנהל את הכספים בעצמם וממשיכים לגרום לעצמם ולמשפחתם נזק.

הדבר הנכון עבור רובנו הוא להעביר את ניהול תיק ההשקעות שלנו לבעלי המקצוע הנכונים שיבצעו את ההשקעות הנכונות עבורינו, בהתאם לאופי ולצרכים שלנו כמשקיעים. כפי שבמידה ונצטרך לעבור ניתוח מסוים לא ננתח את עצמנו, או כל מומחיות אחרת הדורשת ידע, ניסיון, משאבים ומומחים, נרצה שאת הכספים שברשותנו ינהלו המומחים הטובים ביותר בנמצא.

קריאת אינסוף כתבות, המלצות של אנליסטים וניתוחים כאלה או אחרים שניתן למצוא באינטרנט על ניהול השקעות, קורסים שמבטיחים כי אם נעבור אותם נתעשר ברגע ואף התייעצות שבועית עם היועץ בבנק יכולים לגרום לנו להרגיש כ"מומחים" להשקעות, אך זוהי אשליה שתתנפץ בפנינו אל מול המשבר הבא והבלתי צפוי שיתרחש בשוק.

כדי לצאת מהצד הלא נכון של הסטטיסטיקה ולקבל את האלטרנטיבות הטובות ביותר לניהול כספיכם בשוק ההון בישראל ובחו"ל אתם מוזמנים לפנות למומחים של Climax- בשיחה טלפונית או פגישה פרונטלית נכיר אתכם, נבין מהם נסיונכם, חלומותיכם וצרכיכם ונדע להתאים לכם את האלטרנטיבה שתעשה עבורכם את המקסימום.