טיפים לבחירת מנהל תיקי השקעות

 

אנו חיים בעידן בו ידע רב פרוש לפנינו בלחיצת כפתור. נתונים על חברות, מניות ומוצרי השקעה אחרים בארץ ובעולם מגיעים אלינו במאיות השניה וגורמים לנו לאשליה כי ביכולתנו לשלוט במידע ולנהלו כרצונינו. בפועל, עודף המידע מציף אותנו ומקשה עלינו להפריד בין הטפל לעיקר.

למרות הקלות הטכנית בניהול עצמי של תיק השקעות, בין אם במסחר עצמאי ובין בעזרת היועץ בבנק, רוב הציבור מפסיד את כספו לאורך זמן בשוק ההון ולא מרויח, זאת כאשר ישנן עליות מרשימות במדדים לאורך השנים. בכל מקרה ברוב התיקים המנוהלים עצמאית ע"י לקוחות פרטיים נמצא מוצרי השקעה המנוהלים ע"י גופים מקצועיים כגון קרנות נאמנות שחלקן גובות דמי ניהול יקרים של עד 3%, כך שהלקוח הפרטי משלם דמי ניהול יקרים, מבצע פעולות הגובות עמלות קניה ומכירה ולא מצליח לייצר תשואות חיוביות לאורך זמן.

לא משנה מהי הסיבה- חוסר זמן, חוסר ידע, ניסיון או כלים- משקיעים רבים בוחרים להעביר את האחריות על ניהול תיק ההשקעות שברשותם למנהל תיקים כגון בית השקעות. גם לקיחת החלטות זו היא בעייתית, בניגוד למוצרי השקעה אחרים כמו קופות גמל וקרנות נאמנות- המידע על תשואות עבר אינן שקופות, מה שמקשה על הבחירה הנכונה.

בכל מקרה אספנו מספר טיפים שעל כל משקיע שחושב להעביר את ניהול התיק לגורם מקצועי לבדוק:

  • ביצועים- לעומת מוצרים אחרים כגון קופות גמל וקרנות נאמנות שאת ביצועי העבר שלהם ניתן למצוא בקלות באתרים כגון גמל נט של משרד האוצר או ביזפורטל, הנתונים של תיקי השקעות מנוהלים הינם חסויים ומקשים על המשקיע לבחור. לבתי ההשקעות אסור על פי חוק להראות תשואות של תיקי לקוחות קיימים, בגלל השונות הגדולה בין תיק לתיק. בכל מקרה בחינה של מוצרי השקעה אחרים של גוף מנהל יכולים לתת לנו אינדיקציה לגבי איכות הניהול הכללית- כלומר סביר להניח שגוף המצטיין בניהול קופות וקרנות יעשה עבודה טובה בתיק ההשקעות שלנו ולהפך.
  • הסמכה- על פי חוק, לגוף המנהל תיקי השקעות להחזיק ברישיון לניהול תיקים. נרצה למסור את ניהול הכספים שלנו למנהל השקעות ידוע ואמין- בתקופה האחרונה שמענו על מקרי מעילה ומרמה כאלה ואחרים, יש להזהר מגופים קטנים או מנהלי השקעות עצמאיים המציעים את שירותם ולוודא כי הינם מוסמכים.
  • גודל וניסיון- בשוק ניהול התיקים קיימים עשרות בתי השקעות המתחרים על כל לקוח מנוהל. עצם העובדה כי לגוף לקוחות רבים, נותנת אינדיקציה לכך שהוא עושה עבודה טובה, אחרת הלקוחות היו עוזבים למתחרים. חשובה בעיקר העובדה כי הלקוחות הינם גופים מוסדיים- חברות, עמותות, גופים ממשלתיים וכו'- בדרך כלל גופים אלה מנהלים תיקים כבר שנים רבות ולהם ניסיון עתיר בבחירת המנהלים הנכונים. בנוסף לרוב יש לגופים אלה מספר תיקים המנוהלים במקביל במספר בתי השקעות ופועלים בשיטת ה"ליגה"- מנהלי התיקים מתחרים באותה רמת סיכון ופעם בתקופה בוחנים את ביצועיהם- מנהלי התיקים בעלי ביצועים לא מספיקים מוחלפים באחרים או מועברים למצטיינים.
  • מחלקת מחקר- בשל ריבוי האופציות להשקעה- מניות בארץ ובחו"ל, אג"ח ממשלתיות, אג"ח קונצרניות בארץ ובחו"ל, אופציות, נדל"ן, מט"ח ועוד, נרצה גוף שלו מחלקת מחקר גדולה, רצינית ומקצועית המורכבת מאנליסטים ומנהלי השקעות להם התמחויות ספציפיות בכל אספקט של עולם ההשקעות.
  • שירות- אספקט זה חשוב ביותר, מאחר וחלק בלתי נפרד מניהול מוצלח הינו הימנעות מטעויות שלרוב קורות במצבי שוק יורד. בתקופות כאלה נרצה שמנהל התיקים שלנו יעמוד לצידנו וימנע מאיתנו לבצע פעולות שגויות. טעות נפוצה הינה לחשוב שנקבל שירות טוב יותר בבתי השקעות קטנים ושירות רע ולא אישי בבתי השקעות גדולים. במקרים רבים בגוף קטן איש הקשר שלנו מבצע מספר תפקידים במקביל(גם איש מכירות, אנליסט, מנהל התיק בפועל וכו'), מה שמקשה עליו להיות זמין ולתת שירות טוב. בכל מקרה כדאי ורצוי לערוך לפני ההחלטה לפתוח תיק תיאום ציפיות עם הגוף לגבי רמת וטיב השירות שנקבל.
  • התאמה בין אופי הגוף המנהל לאופי שלנו כמשקיעים- לכל בית השקעות מדיניות ניהול השקעות שונה והתמחויות שונות בהתאם- גופים הלוקחים סיכונים לעומת גופים שמרניים, התמחות בניהול השקעות בארץ או בחו"ל וכו'. נרצה להתאים את הגוף הנכון לאופי, צרכים ומטרות שלנו כמשקיעים ולא להפך.
  • פיזור ההשקעות בין מנהלים- אם ברשותכם סכומי כסף של כמה מיליונים, רצוי לחלק את הסכום בין כמה מנהלי תיקים שייתחרו ביניהם באותה רמת סיכון, כך תוכלו לקבל בנצ'מארק לגבי כל אחד ממנהלי התיקים ומידי פעם לערוך את השינויים הנדרשים- להחליף מנהל השקעות שביצועיו או רמת השירות לא טובים, להגדיל את הנתח של מנהל התיקים המצטיין וכו'. אופציה נוספת לפיזור ההשקעות היא לחלק  את התיק בהתאם להתמחות של אותו גוף- לתת את החלק הסולידי לגוף המתמחה בניהול אג"ח, לפתוח תיק דולרי לגוף המתמחה בהשקעות בחו"ל וכו'.
  • דמי ניהול- הגופים המנהלים גובים דמי ניהול שונים מהלקוחות, כאחוז מסוים מגודל התיק. בד"כ ככל שהתיק גדול יותר, כך דמי הניהול יהיו נמוכים יותר. חשוב להתמקח ולשלם דמי ניהול הוגנים ולא מופרזים, אך אסור שזה יהיה השיקול היחידי או המרכזי בהחלטה- כמו בכל מוצר אחר, גם כאן עבור איכות משלמים יותר, הגופים המצטיינים בד"כ לא מתפשרים על העלות לעומת גופים פחות טובים שיעשו הכל כדי לגייס לקוחות לחברה. בשורה התחתונה- לא נרצה לחסוך עשיריות האחוז ולקבל תשואה הנמוכה באחוזים שלמים ממה שיכלנו לקבל.
  • עמלות המשולמות לבנק- בנוסף לדמי הניהול המשולמים למנהל התיקים, קיימים שתי עמלות המשולמות לבנק- דמי משמרת(או דמי שמירה, דמי ניהול חשבון וכו') ועמלות קניה ומכירה. לכל מנהל תיקים הסדרים שונים מול כל בנק, יש לברר כחלק מהתהליך מהם ההסדרים של כל מנהל תיקים.
  • תחקיר מקדים מקיף- ההחלטה על מסירת כספנו לניהול של גוף חיצוני היא החלטה כבדת משקל ואמורה להסתמך על מחקר שוק מקיף או על עזרה של גוף אשר יבצע את כל הבדיקות הנחוצות עבורכם.

 

אנחנו ב Climax מציעים שירות זה ונשמח לעזור לכם בבחירת מנהל התיקים הנכון והמתאים ביותר עבורכם, כמו כן ליווי ופיקוח צמוד על ביצועי מנהלי התיקים לאורך כל חיי התיק.