Przetłumacz Stronę

Poszukaj

Informacje

Od 11.01.2006 odwiedziło mnie: 18120732 internautów

Dobre Strony

Encyklopedia Radiooperatora - sprzęt, informacje, pomoc
Start
Gadu Gadu Opis Drukuj Email
 Cytaty       Filmowe      Graficzne     Inne      Inspirujące     Miłosne     Prawa Murphyego     Smutne      Śmieszne
 
Gadu-Gadu to najpopularniejszy polski komunikator internetowy dla systemu Windows, opracowywany przez firmę Gadu-Gadu S.A. (dawniej SMS-Express.com Sp. z o.o.).

Pomysłodawcą i twórcą Gadu-Gadu jest informatyk Łukasz Foltyn, który zainspirował się sukcesem komunikatora ICQ. Dzienna liczba unikalnych użytkowników to blisko 6,5 miliona osób, a łączna liczba osób korzystających z Gadu-Gadu wynosi prawie 8 milionów.

Gadu-Gadu udostępnia między innymi możliwość przesyłania plików, prowadzenia konferencji i rozmów głosowych. Jest programem typu adware - korzystający z niego zmuszeni są do oglądania reklam. Wykorzystuje własny (zamknięty) protokół komunikacji. Nie posiada zabezpieczeń autoryzacji użytkownika, w zamian wbudowano w niego filtr antyspamowy (od wersji 7.0 build 23). W testowych wersjach z rodziny 6.x pojawiło się szyfrowanie połączenia za pomocą protokołu SSL, jednakże w żadnej oficjalnej wersji nie jest ono wykorzystywane. Użytkownicy Gadu-Gadu są identyfikowani w systemie za pomocą numerów, podobnie jak w ICQ. Od początku 2005 roku możliwe jest wykonywanie rozmów telefonicznych w ramach technologii VoIP. 14 lutego 2006 roku w wyniku zakończenia współpracy z operatorem easyCALL usługa Telefon Gadu-Gadu została zastąpiona przez usługę Nagłos (autorskie rozwiązanie spółki).

Dzięki zakupionej przez spółkę Gadu-Gadu technologii od firmy Eyeball Networks (za pośrednictwem dystrybutora jakim jest firma SalesManager Software Polska), wersje 7.0 do 7.5 programu umożliwiała przesyłanie głosu i obrazu przez Internet. W wyniku trwającego sporu licencyjnego pomiędzy tymi dwoma firmami spółka Gadu-Gadu udostępniła nową wersję 7.6 komunikatora pozbawioną komponentów audio-wideo stworzonych przez Eyeball Networks. Wersja ta nie pozwala na przesyłanie dĹşwięku i obrazu, ale pozwala na przesyłanie plików między użytkownikami. Od wersji 7.7 (kwiecień 2007) możliwe jest przesyłanie dĹşwięku (rozmowy głosowe) między użytkownikami. Możliwe jest również połączenie głosowe z sieci PSTN z użytkownikiem Gadu-Gadu.

Kilka dni po premierze Gadu-Gadu 7.5 autorzy udostępnili program o nazwie Bezpiecznik Gadu-Gadu, który służy do usuwania złośliwego oprogramowania.

W planach na przyszłość jest zwiększenie bezpieczeństwa rozmów poprzez szyfrowanie SSL.
Ĺšródło: Wikipedia
 
 Cytaty       Filmowe      Graficzne     Inne      Inspirujące     Miłosne     Prawa Murphyego     Smutne      Śmieszne