Strona Wojciecha Sawickiego - www.sawicki.cc (kliknij tutaj, zapraszam)

Muzeum Politechniki Warszawskiej  (to link z prezentacją zbioru - Suwaki logarytmiczne w Muzeum PW… <- kliknij).

 

 

Warszawa, ul. Nowowiejska 24

(w Gmachu Aerodynamiki - dojść tu również można przez Gmach Główny od Placu Politechniki
- czynne poniedziałek - piątek)

www.muzeumpw.com.pl

tel. 22 234 74 93

[email protected]

     Zapraszam do Muzeum PW. To bogata ekspozycja przedstawiająca historię Politechniki, wybitnych profesorów, osiągnięcia naukowe. A w jednej z sal znajduje się kolekcja suwaków logarytmicznych.  Ma za zadanie przypomnieć co to było za narzędzie, jak i uzmysłowić zwiedzającym, że suwak nie przeszedł wcale do historii i że, jak piszę w swoich publikacjach "gdy minie era zaślepienia elektroniką, to wróci do łask, bo to narzędzie w zakresie rachunków szacunkowych daleko sprawniejsze od komputerów". Jest tu pokazanych ok. 250 różnorodnych suwaków, w większości "uśmierconych" w gablotach, a obok nich szereg materiałów i dokumentów edukacyjnych.

W tym zakresie popularyzacyjnym jest to jedna z największych ekspozycji suwaków na świecie i jedyna w Polsce. Należy podać, że największy zbór naukowo-historyczny znajduje się w Międzynarodowym Muzeum Suwaków w USA - http://sliderulemuseum.com/.  Polecam też link jednego z współczesnych producentów suwaków (z ofertą 85 modeli) - http://www.iwa.de/de/index.html, oraz namawiam do wejścia na stronę flight computer , pokazującą kilkaset (!) aktualnie używanych suwaków lotniczych. Więcej o suwakach jest też na mojej stronie www.

Kolekcja po raz pierwszy była pokazana w Sali Senatu PW, w dniu centralnej ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego 2005 r.  W roku 2006 gościła w Muzeum Kolekcjonerstwa Polskiego w Krośniewicach, później w muzeach we Włocławku i Płocku, a we fragmentach pokazywana była w Krakowie, Gdańsku i Toruniu. W 2007 roku podarowałem ją Politechnice, mając nadzieję, że jej Muzeum będzie rozwijać ten zbiór, zarówno naukowo, jak i kupując dalsze eksponaty i stanie się wiodącym ośrodkiem w tym zakresie. I mam nadal tą nadzieję, że kiedyś Politechnika, będzie dumna z posiadania takiej ekspozycji suwaków, jak i swoim działaniem, przyczyni się do ponownego upowszechnienia tego wspaniałego narzędzia, tak obecnie lekceważonego przez Polaków.

Z troską muszę jednak wyrazić żal, że informacji o Muzeum PW nie ma na stronach przewodnikowych Stolicy, czy też bardzo trudno je znaleźć na oficjalnej stronie Politechniki, a nie mówię już, że jeśli chodzi o suwaki, to na stronie internetowej Muzeum PW, w podstawowych linkach "Zbiory" i "Galeria" kolekcja suwaków nie istnieje. Szukając wytrwale, jeśli wejdziemy w link "Wystawa stała", zobaczymy fotografię połowy jednej z gablot z suwakami i to potwierdza fakt istnienia tej ekspozycji. Ale cieszę się, że w grudniu 2014 r. dopisano na stronie Muzeum link do artykułu z Biuletynu PW - i teraz już tu klikając możemy przeczytać coś więcej na temat kolekcji, jak i zobaczyć fotografie z ekspozycji, tak pięknie zaaranżowanej przez Panią Agnieszkę Trzaskomę.

A to ten link - Suwaki logarytmiczne w Muzeum PW… <- kliknij. (I znalazło się tu, czego nie było - skierowanie do fotografii zbioru - fotografie kolekcji suwaków  z mojej strony www). I nie wiem, czy dożyję stworzenia panoramicznego obrazu witrualnego galerii, tak jak ma to wiele muzeów, bo jak słyszę, przekracza to możliwości Politechniki.

To jednak i tak nie wystarczy, bo Muzeum trzeba odwiedzić, jak i namawiam wszystkich do przekazania swojego historycznego suwaka do kolekcji, a kiedyś wnuki, znajdą Was na liście ofiarodawców.  A jak w tej sprawie skontaktujesz się ze mną, znajdziesz się na liście ofiarodawców zamieszczonej w Internecie.

 

.

 

WARSAW UNIVERSITY OF TECHNOLOGY. Warsaw, Poland

Slide Rule Collection

Slide rule photos and  "HOW  TO  USE  THE  SLIDE  RULE  -  HOW  TO  ADJUST  THE  DECIMAL  POINT  LOCATION" - go to  www.sawicki.cc

 

 

Powrót na stronę  www.sawicki.cc