Na Národnom cintoríne v Martine položili základný kameň Národného pamätníka olympionikov

Základný kameň Národného pamätníka olympionika v Martine. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKMARTIN, 6. novembra 2013 (SOV) – Na Národnom cintoríne v Martine bol v stredu 6. novembra počas slávnostného aktu položený základný kameň Národného pamätníka olympionikov. Vďaka iniciatíve Slovenského olympijského výboru (SOV) si na tomto mieste Slováci po vyhotovení pamätníka budú môcť pripomenúť významných slovenských olympionikov zo Slovenska a vyjadriť im svoju úctu.

Slávnostný akt položenia základného kameňa Národného pamätníka olympionikov, na ktorom je uvedené „Národný pamätník olympionikov. Česť pamiatke tých, čo preslávili Slovensko”, prebiehal sa účasti významných slovenských osobností zo športového a verejného života.

Úvodného slova sa zhostil predseda kultúrnej komisie Slovenskej olympijskej akadémie Štefan Šlachta. „Národný cintorín v Martine je kultové miesto slovenského národa a naši najlepší športovci tu majú oprávnené miesto. Naša povinnosť je zveľadiť a rozvíjať odkaz popredných olympionikov,” uviedol v príhovore.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár okrem iného povedal: „Slováci si už dvadsať rokov budujú vlastnú štátnosť, ale zároveň uctievajú svoju históriu - a olympijské hnutie tvorí súčasť našej histórie.”

Na jeho slová nadviazal primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar, ktorý pripomenul svoje rokovanie na pôde Slovenského olympijského výboru o realizácii myšlienky zriadenia Národného pamätníka olympionikov: „Takéto niečo na Slovensku chýbalo - a Národný cintorín v Martine je najlepšie miesto na umiestnenie tohto pamätníka.”

Michal Martikán pri poklepaní základného kameňa. Za ním zľava Jozef Liba, Vladimír Miller, Mojmír Vychodil a Elena Kaliská. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKViceprezident SOV pre olympizmus Vladimír Miller konštatoval: „Pre slovenskú olympijskú rodinu je toto historická chvíľa.” Pripomenul, že zo Slovenska vzišlo doteraz 79 olympijských medailistov, ktorí reprezentovali viaceré štátne útvary – Uhorsko, Československo a Slovenskú republiku. Z nich 24 už nie je medzi nami.

Krátko prehovoril aj autor návrhu podoby Národného pamätníka olympionikov Mojmír Vychodil. Vyjadril želanie: „Nech počet našich olympijských medailistov stale rastie a nech mien na pamätníku bude pribúdať.” Treba dodať, že pamätník nebude venovaný len našim zosnulým olympijským medailistom, ale aj všetkým žijúcim, ktorých mená sa tam tiež objavia.

Na slávnostnom akte boli prítomní aj štyria slovenskí olympionici – okrem atlétov Lucie Klocovej a Štefana Balošáka aj dvaja naši dvojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome – Michal Martikán a Elena Kaliská. „Je to veľká chvíľa pre olympionikov. Je to uctenie si športovcov, ktorí inšpirovali nielen nás, ale aj mládež,” povedal Michal Martikán. „Zriadenie pamätníka je skvelá myšlienka,” doplnila ho Elena Kaliská.

Predseda Združenia olympijských klubov SR Ivan Čierny, ktorý posledné tri roky neúnavne bojoval za realizáciu tejto myšlienky – už dávnejšie s ňou vyšiel čestný predseda SOV Vladimír Černušák, potom ju opakovane verejne prezentoval čestný člen SOV a dvojnásobný olympijský medailista vo volejbale Bohumil Golian, už zosnulý, na ktorého nadviazal on - pripomenul, že v mnohých okolitých krajinách takéto pamätníky už majú a svojich olympijských medailistov si tam spoločnosť cení viac ako u nás.

Základný kameň Národného pamätníka olympionikov kladivkom pred niekoľkými desiatkami hostí poklepali rečníci a prítomní olympionici, ako aj generálny sekretár SOV Jozef Liba a predseda Matice Slovenskej Marián Tkáč.
Vizualizácia víťazného návrhu Národného pamätníka olympionika autora Mojmíra Vychodila.

Viacerí rečníci vyjadrili vieru, že Národný pamätník olympionikov sa podarí vyhotoviť a osadiť na mieste blízko pri plánovanom novom vstupe do Národného cintorína v Martine v časovom horizonte jedného roka. Primátor mesta Andrej Hrnčiar vyslovil prísľub, že mesto na pamätník finančne prispeje.
 
Návrh podoby Národného pamätníka olympionikov vzišiel z výtvarnej súťaže organizovanej Slovenským olympijským výborom. Spomedzi 19 návrhov porota vybrala dielo Mojmíra Vychodila z Bratislavy. Dominantou jeho návrhu pamätníka je päť žulových gúľ, symbolizujúcich päť olympijských kruhov a umiestnených na vyvýšenom čiernom podklade. Na čiernej podkladovej ploche sa predpokladá umiestenie zlatých, strieborných a bronzových dlaždíc s menami olympijských medailistov zo Slovenska.
 
 
 

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X