Strona Wojciecha Sawickiego - www.sawicki.cc

Suwak poligraficzny ze skalami w miarach amerykańskich. Nastawienie na fotografii to powiększenie (proporcja) 120%. Łatwo zauważamy, że na skalach to stosunek 5 do 6 cali lub 7 i ˝ do 9. Tego typu rachunek, na pełnych liczbach i ich częściach dziesiętnych łatwo wykonamy na kalkulatorze. Ale niech ktoś spróbuje określić proporcje 6 i 3/4 cala do np. 8 i 1/8 cala, to zrozumie absolutną wyższość tego plastikowego kółka ze skalami logarytmicznymi, nad nawet najlepszym komputerem, chyba że obliczenie wykona się na ekranie monitora, na takim właśnie suwaku znalezionym w Internecie. Tu wynik widać od razu. Bez "rachunku" i wklepywania każdorazowo danych, kręcąc tarczą, obserwowany na skali płynnie stosunek procentowy dwóch miar określonych w calach

 

 

Wycinek „komputera” lotniczego z amerykańskiego samolotu bojowego Cougar, poprzednika F-16. Obok nadruk na jego opakowaniu firmowym „ściśle tajne” z wyliczeniem zakresu działań. Poniżej fragment suwaka do liczenia załadunku bombowca Stratofortress

 

 

  

      - Zegarek z suwakiem japońskiej firmy Orient produkowany współcześnie, ze zwykłymi logarytmicznymi skalami rachunkowymi.

 

 - Zegarek lotniczy z lat 50-tych, posiada kilka funkcji, w tym pozwala między innymi, przy jednym nastawieniu tarcz obrotowych, na ustalenie potrzebnej prędkości lotu, tak by w punkcie docelowym znaleźć się dokładnie o wymaganej godzinie. Zegarki ze skalami logarytmicznymi, posiadające jeszcze wiele innych funkcji, są aktualnie produkowane dla pilotów. Patrz przykład oferty: Apart - zegarki - Breitling - (kliknij)

     

      

    - Zegarek samochodowy z lat 60-tych, (ten ze znaczkiem firmowym BMW), ułatwia obliczenie średniej szybkości jazdy w km/godz dla zmierzonego czasu jazdy i długości przejechanej trasy. Wbrew pozorom, to podzielenie godzin, minut i sekund przez  kilometry, wcale nie jest łatwe do wykonania na kalkulatorze. Dodatkowo posiada skalę tachymetru.  Zegarki tylko z tą skalą, umieszczaną na koronce, są aktualnie do nabycia w sklepach i pozwalają na proste obliczenie szybkości na podstawie pomiaru czasu przejazdu jednego kilometra (wykonanego na wbudowanym stoperze).

 

 

Skala śrubowa suwaka walcowego produkowanego w Anglii do końca lat 70-tych. Opisane są 3 cyfry znaczące, a na początku skali w przedziale 1 do 2 odczytujemy dokładnie liczby 4-cyfrowe. Jest to o jedno miejsce więcej niż w normalnych suwakach. Tu pewna niewiarygodna dla młodszych ciekawostka. Dokładność suwaka o długości 50 cm prawie nie różni się od odczytów na suwaku kieszonkowym 14 cm, w obu przypadkach trzecia cyfra z prawej strony skali określana jest bowiem w przybliżeniu. Dopiero suwaki ze skalą ponad półtorametrową dają możliwość zwiększenia dokładności o jedno miejsce, co obserwujemy na tym suwaku cylindrycznym  ze skalami 2 x po 170 cm, naniesionymi po linii śrubowej.

. Podkreślić jednak trzeba, że w większości obliczeń inżynierskich dokładność 2-3 miejsc jest zupełnie wystarczająca, chociażby z tego powodu, że stosowane współczynniki bezpieczeństwa, znacznie przekraczają błąd suwaka. To wszystko powodowało, że suwaki dłuższe bardzo rzadko były stosowane

 

   Ponadto. - W gablocie jest suwak do określania radioaktywności po wybuchu bomby atomowej (w kolorze czerwonym). Zainteresowanych odsyłam na stronę http://www.retronaut.com/2014/05/cold-war-calculators/, gdzie można zobaczyć więcej takich suwaków.

-----------------------------------------

 

 

 A poniżej, to ten B52 "od suwaka w kolekcji", a przed nim syn Antoni. Foto Ania Urbańska. Wrzesień 2010r.

 

Baza lotnicza Edwards Air Force Base, Mojave Desert, California. To jest tam gdzie lądują promy kosmiczne.

 

 

 

 

Powrót na stronę fotografie kolekcji suwaków