Zmarł Henryk Schönker, który pochodził z Oświęcimia. W...

  Zmarł Henryk Schönker, który pochodził z Oświęcimia. W czasie wojny razem z rodziną cudem ocalał z Holokaustu

  Zdjęcie autora materiału
  Bogusław Kwiecień

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Henryk Schönker zmarł w Tel Awiwie w wieku 88 lat
  1/8
  przejdź do galerii

  Henryk Schönker zmarł w Tel Awiwie w wieku 88 lat ©Archiwum GK

  Postać Henryka Schönkera ciepło wspominają oświęcimianie, którzy mieli okazję zagrać w „Dotknięciu anioła”, a potem spotkać go podczas premierowego pokazu, który odbył się w Oświęcimiu
  Zobacz galerię
  W nocy z wtorku na środę w Tel Awiwie w wieku 88 lat zmarł Henryk Schönker, który jako mały chłopiec mieszkał w Oświęcimiu. Razem z rodziną cudem ocalał z Holokaustu. W swojej książce „Dotknięcie anioła”, która doczekała się także ekranizacji, ujawnił zapomnianą historię o szansie uratowania Żydów z okupowanej przez Niemców Polski.

  Henryk Schönker urodził się w Krakowie w 1931 roku w rodzinie artysty malarza Leona Schönkera. Kilka lat potem wraz z rodzicami przeniósł się do Oświęcimia. - To było miasto, z którym rodzina Schönkerów była związana od połowy XIX wieku - przypomina dr Artur Szyndler z Muzuem Żydowskiego w Oświęcimiu.

  Dziadek Henryka, Józef Schönker był tutaj właścicielem fabryki nawozów sztucznych. - Henryk często podkreślał, że Oświęcim to jego miasto, że nawet po latach jest to miejsce szczególnie mu bliskie - dodaje Artur Szyndler, który znał się z nim od 2001 roku.

  Wrócił tutaj jeszcze po wojnie. W Oświęcimiu ukończył Gimnazjum im. Konarskiego. Potem podjął studia w Krakowie. W 1955 roku wraz z rodziną wyjechał do Wiednia, skąd w 1961 roku wyemigrował do Izraela. Sam Henryk Schönker do wspomnień związanych z miastem swojego dzieciństwa i czasów młodości wrócił także m.in. przy okazji premierowego pokazu filmu „Dotknięcie anioła”, który nakręcił znany reżyser Marek Pawłowski.

  Opiera się on na wspomnieniach z książki pod tym samym tytułem napisanej przez Henryka Schönkera w 2005 roku. Jest to zapis jego przeżyć z lat 1939 - 1945 i dramatycznych wydarzeń związanych z ucieczką przed zagładą. Tytuł książki nawiązuje do pomocy, jakiej rodzinie Schönkerów udzielił w okolicach Wieliczki jeden z Polaków.

  Jak sam podkreślał, publikując swoje wspomnienia, chciał przywołać zapomnianą próbę ratowania Żydów, którzy na początku wojny znaleźli się pod niemiecką okupacją. Szansa taka związana była z funkcjonującym w Oświęcimiu biurem emigracyjnym, które jego ojciec założył jesienią 1939 roku na rozkaz niemieckich władz okupacyjnych. Na skutek obojętności społeczności międzynarodowej plan legł w gruzach.

  - Uznaliśmy, że historia Henryka jest świetnym tematem na film. Nie było jednak łatwo go zrealizować. O uzyskanie wsparcia finansowego staraliśmy się 12 lat. Trudności wynikały z faktu, że wielu historyków nie dawało wiary Henrykowi - mówi Małgorzata Walczak, producentka filmu „Dotknięcie anioła”. - Sytuacja zmieniła się po odnalezieniu przez Artura Szyndlera dokumentów potwierdzających to co Henryk zawarł w swojej książce - dodaje.

  Ich poszukiwania trwały kilka lat. Udało się to w końcu w jednym z archiwów w Jerozolimie. Film był prezentowany podczas 300 pokazów na całym świecie. Zdobył 40 nagród.

  - Jego odejście to nie tylko strata dla jego najbliższych, ale również społeczności żydowskiej i Polaków - podkreśla Małgorzata Walczak. - Był niezwykle serdecznym człowiekiem - dodaje.

  Postać Henryka Schönkera ciepło wspominają także oświęcimianie, którzy mieli okazję zagrać w „Dotknięciu anioła”, a potem spotkać go podczas premierowego pokazu, który odbył się w Oświęcimiu w 2014 roku.

  WIADOMOŚCI OŚWIĘCIM - KONIECZNIE SPRAWDŹ:  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  film

  janusz milewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  oglądałem ten fil dwukrotnie-płakałem razem z bohaterem tego filmu.coś nieprawdopodobnego,co ten nieszczęsnik przeżył

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce