Ostatnia wizyta: Mniej niż minutę temu
Teraz jest 23 Kwi 2019 23:27


 [ Posty: 13 ] 
Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 Grudnia 2005
Posty: 4937
Post Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 16 Kwi 2007 13:16
Umieszczanie artykułów na forum to niecodzienna praktyka, ale w tym wypadku, to chyba najlepsze miejsce. Ostatni odcinek cyklu, który miał się ukazać w lutowym SLG wyglądał tak:



Przecenieni vs. Niedocenieni
Illogic

Pośród tej całej bandy dziwaków mniej lub bardziej związanych z trupą Anticon, znajdziecie czarnucha, któremu Canibus może zazdrościć bitewnych wersów, Sage Francis poetyckości, a Slug z Atmosphere łagodnego głosu. Odetchnijcie z ulgą: oto ostatni niedoceniony w cyklu – Illogic.

Chwila, chwila – wykrzykniecie – czy to nie ten sam Illogic, który pojawił się na bełkotliwej płycie Aesop Rocka ”Labor Days”? Owszem, to właśnie on. Mało tego, to ten sam Illogic, który dał się zaprosić grupie cLOUDDEAD na ich absolutnie niesłuchalny debiut. Ale sprawa naszego bohatera nie jest taka prosta, a skreślenie go za udział w powyższych okropieństwach byłoby niewybaczalnym błędem.

Muzycznie Ill dorastał razem z Blueprintem – do bólu bezpośrednim raperem z Soul Position i zupełnie dobrym producentem; tym samym Blueprintem, który dwa lata temu nagrał cudownie prosty i klasyczny brzmieniowo album ”1988”. Blueprint od początku dba o pasujące do Illogica podkłady, serwując mu solidne bity na zmianę z nastrojowymi, abstrakcyjnymi kompozycjami. Rymując w duecie panowie nie zostawią suchej nitki na kiepskich mcs, a kawałek ”Break Bread” z krążka ”Got Lyrics?” rozpoczną słowami „wskrzeszamy ten surowy boom bap”. Czego zresztą oczekiwać od kogoś, kto w pierwszym utworze swej debiutanckiej płyty, przedstawia to wszystko co czyni dobrego mc? Mowa o albumie ”Unforseen Shadow” i kawałku ”What It Takes”, gdzie już drugi wers naszego bohatera zwraca uwagę ciekawą grą słów: „it takes rhythmic structures and phenomenal thoughts/ It takes creation of hooks on which the wack can get caught” („hook” to zarówno refren, jak i hak, na który nabija się słabych raperów). Epka ”Off The Clock” to właściwie jeden wielki punchline trzaśnięty do akompaniamentu mocnych bitów, brzmiących jak najlepsze selekcje M.O.P. Co powiecie na: „Jestem jak termostat w świecie termometrów/ gdy ty możesz jedynie stwierdzić, że jest gorąco, ja mogę sprawić, że będzie goręcej!”. Tylko niezłe? A to: „jest nas tylko dwóch na scenie/ mówisz – jestem przyzwyczajony do raperów jadących pod CD z dziesięcioma hype-menami/ nie ma takiej potrzeby/ daj nam mikrofon i dwa technicsy/ bo ptaki latają stadami/ ale orły szybują samotnie”. Mało? Sprawdźcie utwór ”Time Is Coming” i wers „nie jestem brutalny/ zwykle bywam przyjazny/ stoję spokojnie i czekam, aż jad z moich warg cię udusi” powinien wam wystarczyć, byście przestali myśleć, że Illogic to kolejny nerd, bełkoczący jakieś pseudopoetyckie wynurzenia do podkładów granych na malakserze. To raper z krwi i kości, skazany niestety na drugą ligę, głównie dlatego, że jedną z jego ulubionych rzeczy jest „gdy mc musi przewinąć mój wers by go pojąć”.

Hołdując tej zasadzie Illogic idzie dalej, śmiało wykraczając poza schemat bitewnych rymów. „Czasami mam problem, by złapać moje metafory/ więc nimi rzucam” – rymuje w ”Check It Out”. Cytat dość trafny, bywa i tak, że przy tekstach nie pomaga najlepszy słownik, trzeba jeszcze sięgnąć do mitologii czy klasyków filozofii, jak w metaforycznym ”1000 Whispers” z największego dzieła rapera, płyty ”Celestial Clockwork”. Innym razem wystarcza po prostu dobra znajomość niezależnej sceny USA, a wtedy ”The Name Game” jaki się jako genialna żonglerka ksywami podziemnych raperów. Raper ma świadomość poziomu swej twórczości, mówiąc o ”Celestial…” bez ogródek przyznaje, że „to nie ta płyta na której zrozumiesz wszystko za pierwszym razem. Lubię muzykę, która uczy mnie czegoś nowego za każdym razem i taką próbuję dać słuchaczom. A jeśli to dla nich za dużo, to trudno, nie mogę tego zmienić”. Ale nie przejmujcie się, nie jest to ani Aesop ani DoseOne, wersy złożone są tu zwykle dość klarownie, wypuszczone do mikrofonu w sposób wyraźny, nie ma zbędnego kombinowania z flow. Jest za to wyobraźnia, solidny warsztat i pomysły. W ”First Trimester” Illogic przedstawia historię dziewczyny, która dokonała aborcji nie mówiąc o tym ojcu dziecka. Raper zgrabnie przeskakuje tu między perspektywami zdesperowanej kobiety i kochającego ją chłopaka, by następnie w wywiadzie przyznać, że to epizod z jego własnego życia. ”I Wish He Would Make Me” to swoiste credo, wyraz pragnienia kontaktu z Bogiem, z kolei ”Live To Die” przynosi tak piękne wyznanie jak: „kocham życie, więc chyba jestem masochistą, który nie może się doczekać, by odejść”. Inny klasyczny utwór, przesycony smutkiem ”Hate In The Puddle” przywodzi na myśl dawne dokonania Aliasa, podczas gdy tekst ”Severed Fingers” wygląda jak ocenzurowana wersja zwrotek Vinniego Paz’a. Wyjątkowych momentów u Illogic’a moc, tak naprawdę można by cytować w nieskończoność.

Można by jeszcze wspomnieć, że Illogic pochodzi z Columbus w stanie Ohio. Że ma ledwie 26 lat, a freestylowe bitwy wygrywał już 10 lat temu. Że spośród wsczystkich członków supergrupy Orpahnage, to właśnie on prezentuje się najlepiej. Albo, że wspomniany na wstępie Slug nagrał swego czasu linijkę: „Dose One to dziwak, Mr Dibbs to włóczęga, Illogic to mój bohater, nikomu nie dam promówki”. Można by. Ale mam nadzieję, że to wystarczy.
hadero

_________________
excuse you peasants for my presence


Powrót do góry profil na discogs WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 Lutego 2006
Posty: 828
Lokalizacja: ELECTRONICA/BEATS
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 16 Kwi 2007 13:33
Illogic kozacki emce bardzo, lubię jak nawija, kiedyś "Write To Death" trochę katowałem i jaram sie nim nie powiem, zresztą jego kumplem Blueprintem chyba nawet bardziej. Bez kitu lubie typa, w przeciwieństwie do Ciebie Hadero bo po MF Doomie pojechałeś :razz:

_________________
Obrazek

Small Town Junglist


Powrót do góry

Dołączył(a): 26 Grudnia 2005
Posty: 7420
Lokalizacja: warszawa
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 16 Kwi 2007 15:40
hadero napisał(a):
już drugi wers naszego bohatera zwraca uwagę ciekawą grą słów: „it takes rhythmic structures and phenomenal thoughts/ It takes creation of hooks on which the wack can get caught” („hook” to zarówno refren, jak i hak, na który nabija się słabych raperów)


tha alkaholiks już wcześniej wykorzystali taką ciekawą grę słów

_________________
soulbowl.pl


Powrót do góry numer gg profil na facebooku profil na lastfm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 Grudnia 2005
Posty: 4937
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 16 Kwi 2007 16:08
Denilson - nie musisz mnie lubieć, ważne że lubisz czytać, co piszę i jak.
Chojny - jeśli chodzi Ci o numer Captain Hook, to to nie do końca taka sama gra słów. Liksom chodziło kolesia, który ma tylko refreny i nic poza tym; u Illogica wers jest złozony ciekawiej, jest bezczelnie dwuznaczny, dokładnie tak jak powinna wyglądać dobra gra słów.

_________________
excuse you peasants for my presence


Powrót do góry profil na discogs WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08 Lutego 2006
Posty: 828
Lokalizacja: ELECTRONICA/BEATS
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 16 Kwi 2007 17:50
Nie no Hadero, to był żarcik, nic do Ciebie nie mam. [dupoliz] przeczytałem wszystkie Twe arty na ten temat i fajnie, że próbowałeś przybliżyć ludziom takich kolesi jak Edan i J-Zone[/dupoliz] A to, że pojechałeś po Necro i Doomiem jestem w stanie wybaczyć :grin:

_________________
Obrazek

Small Town Junglist


Powrót do góry
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 Lutego 2005
Posty: 3347
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 24 Kwi 2007 17:12
Po Necro akurat jestem jak najbardziej "za", bo nigdy nie rozumiałem zachwytów nad nim. Jego brat, Ill Bill, zjada go w każdym calu.

A Illogic, mistrz, wiadomo - nie muszę chyba nic dodawać

_________________
http://soundcloud.com/palmer_eldritch2
http://skwer.org


Powrót do góry profil na myspace profil na lastfm

Dołączył(a): 24 Lutego 2007
Posty: 930
Lokalizacja: Piaseczno-Gołków
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 25 Kwi 2007 17:48
Do tej pory ksywa tego kolesia funkcjonowała w mojej głowie na zasadzie luźnych skojarzeń z Rhymesayers i Anticonem, czasami myliła mi też się z Louisem Logicem...... Ale jeżeli ma coś wspólnego z uwielbianym przeze mnie Blueprintem, to na pewno warto sprawdzić. Jaką płytę polecilibyście na początek, z jaką wytwórnią jest on związany, i z jakimi producentami współpracuje?

_________________
A few years ago an ex-girl of mine
Asked me to keep her name out of my rhymes
So I said this rhyme that I'm about to say
It came from the heart and it went this way:
Go to hell girl, you make me sick!
I hope your new boyfriend gets cancer in his dick
What the fuck makes you think I'd put your name on my record?
there, now I feel a lot better


Powrót do góry WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 Lutego 2005
Posty: 3347
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 25 Kwi 2007 18:13
"Celestial Clockwork", tak jak podał Hadero. Za (chyba) wszystkie bity na tej produkcji odpowiada Blueprint.

_________________
http://soundcloud.com/palmer_eldritch2
http://skwer.org


Powrót do góry profil na myspace profil na lastfm

Dołączył(a): 24 Lutego 2007
Posty: 930
Lokalizacja: Piaseczno-Gołków
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 25 Kwi 2007 18:37
No, dzięki, sprawdzę, ale z jakiej to wytwórni, i który rocznik?

_________________
A few years ago an ex-girl of mine
Asked me to keep her name out of my rhymes
So I said this rhyme that I'm about to say
It came from the heart and it went this way:
Go to hell girl, you make me sick!
I hope your new boyfriend gets cancer in his dick
What the fuck makes you think I'd put your name on my record?
there, now I feel a lot better


Powrót do góry WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 Lutego 2005
Posty: 3347
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 1 Maj 2007 18:36
Rok 2004 bodajże, wytwórnia nie wiem,. Illogic pasowałby do Rhymesayers, ewentualnie Def Jux, jakby się uprzeć to nawet Mush Records, ale, o dziwo, go tam nie ma.
Cytuj:
Raper ma świadomość poziomu swej twórczości, mówiąc o ”Celestial…” bez ogródek przyznaje, że „to nie ta płyta na której zrozumiesz wszystko za pierwszym razem. Lubię muzykę, która uczy mnie czegoś nowego za każdym razem i taką próbuję dać słuchaczom.


Ja z "Celestial Clockwork" miałem dokładnie to samo co z "Fantastic Damage" El-Producto - na początku niezbyt chętnie słuchałem tych dzieł, za każdym razem jednak odkrywałem coś nowego, by po jakimś czasie zastanawiać się jak to możliwe, iż geniusz tych płyt na początku nie był przeze mnie zauważany.

_________________
http://soundcloud.com/palmer_eldritch2
http://skwer.org


Powrót do góry profil na myspace profil na lastfm
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 Grudnia 2005
Posty: 4937
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 7 Maj 2007 12:38
wytwórnia - Weightless, ale nie bardzo wiem co to za różnica. płyt się dziś nie kupuje, a wytwórnie to relikty przeszości, więc patrzenie na label mija sie z celem.

_________________
excuse you peasants for my presence


Powrót do góry profil na discogs WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 Czerwca 2007
Posty: 82
Lokalizacja: Poznan
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 27 Cze 2007 11:46
ochhh toz to slynny hadero :lol:

_________________
jestem wiggerem z forum popgry, co slucha tylko bangerow

ObrazekObrazek


Powrót do góry numer gg WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 Sierpnia 2004
Posty: 24798
Post Re: Przecenieni vs. Niedocenieni ostatni odcinek
  Wysłano: 6 Maj 2009 20:31
podbitka dlatych którzy nie czytali

_________________
Moja Mama nie żyje.


Powrót do góry
 [ Posty: 13 ] 



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Skocz do:  
Powered by phpBB
Forum style by Vjacheslav Trushkin and modified by zin.