Dünyanın finansal açıdan en sağlam şirketi Amerikan petrol devi ExxonMobil seçildi.

Fortune dergisinin hazırladığı finansal sağlamlık listesinin ilk sırasındaki ExxonMobil, 2008'de 45 milyar dolar net kâr ederek Amerikan şirketler tarihinin en büyük kârına imza attı.

ExxonMobil'in başarısının ardında, şirketin geçen yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten korunmak için kendi rafine ürünlerinin satışına odaklanması yatıyor.

10 şirketin yer aldığı listedeki bir diğer enerji şirketi ise, listeye yedinci sıradan giren Occidental Petroleum. Petrol ve doğalgaz üreticisi Occıdental, 2008'de 6.9 milyar dolar kâr ederek kendi rekorunu kırdı.

Finansal olarak en sağlam şirketlerden biri de, listede üçüncü sırada yer alan, ünlü yatırımcı Warren Buffett'in şirketi Berkshıre Hathaway oldu. Berkshire Hathaway'in aldığı doğru yatırım kararları, Wells Fargo gibi yatırımlardan doğan zararı bertaraf etti. Berkshire Hathaway, General Electric ve Goldman Sachs'a yaptığı yatırımların da etkisiyle 2008 yılı için hisse başına 3 bin 224 dolar kâr açıkladı.

INTEL DÖRDÜNCÜ SIRADA
Dünyanın en büyük çip üreticisi de Fortune'un en sağlam şirketler listesinde yerini aldı. Listede dördüncü sırada olan Intel, 2008'in son çeyreğinde kârının yüzde 90 düşmesine rağmen, 11 milyar dolarlık sağlam nakit pozisyonuyla, 7 milyar dolarlık hissesini geri satın aldı.

Listedeki bir başka teknoloji devi de Microsoft. Dünyanın en büyük yazılım üreticisi olan Microsoft, 20 milyar dolarlık nakit pozisyonu ve 60 milyar doların üzerindeki geliriyle, listede sekizinci sırada yer aldı.

Bazı şirketler ise listeye 2009'a ilişkin büyüme planları ile girdi. Listede altıncı sırada yer alan dünyanın en büyük gıda şirketi Nestle, 2009'da yüzde 5 organik büyüme hedefliyor. Onuncu sıradaki Walt Disney ise Dreamworks ile bir ortaklık anlaşması yapmayı ve Amerikan ABC kanalı bünyesinde yeniden yapılanmayı planlıyor.

Beşinci sıradaki sigara üreticisi Phillip Morris'in sahibi Altria, 2009'da kârını yüzde 3 ila 6 arttıracağı yönündeki tahminini teyit etti. Graybar Electric, sektöre sunduğu yeniliklerle ikinci sırada yer alırken, gıda distribütörü Sysco arz zincirinin verimliliğiyle dokuzuncu oldu.