7/22/09

Fua Cafe Maçka

7/11/08

Veda ediyoruz

Yazının başlığı yanlış anlaşılmasın diye ufak bir hatırlatma yaparak konuyu girelim bloga veda etmiyorum

Çin’e gitmeden önce tüm dostlarımızı ve okurlarımızı bir arada görmek için, bir etkinlik yapıyoruz. Çin’e gitmeden önce son kez görüşeceğiz, belki bazı okurlarımız ile ilk kez görüşeceğiz. Şehrin göbeğinde Niaşntaşı’nın yanında Maçka Parkında bulunan benim en çok sevdiğim mekan olan FUA CAFE de Barbekü partisi yapıyoruz.

Katılmak isterseniz etkinlik içeriği zamanı ve yeri,

- 26 Temmuz cumartesi, saat 18:00
- Fua Cafe, maçka parkı
- Sucuk barbekü, mezeler ve sınırsız içecek
- Fiyat 30 YTL ( fiyattan dolayı Fua Cafe ye hepinizin adına teşekkür ederim )

Geceye katılan herkese çok küçük bir süprizimiz var, gelecekseniz şuraya tıklayarak yorumunuzu bırakın..

4/17/08

TAŞINDIK

Yeni adresimiz ÇİN GÜNLÜĞÜ hadi sende tıkla

Bir Nevi Tiyatro Valla :)

Ahh şu gençler yok mu ? ben çok yaşlıyım yaa okulda kendileri tiyatro grubu kurmuşlar, başlamışlar çalışmalara gördükçe komiğimize giderdi çalışmaları ama fevkalede başarılı bir topluluk yani ben öyle gözlemledim.

Neyse bunların gösterisi varmış tarih saat yer hepsi afişte yazıyor bakın aa :)

Başarılar gençler :)

4/16/08

İnternetten Olimpiyat Meşalesini Taşıyın

Olimpiyatların dostluk tohumlarının artmasını düşünen Çin Devlet Radyosu yine bir ilke imza atmış ve sanal meşale koşusu düzenlemiş. Tek dünya tek rüya sloganı ile bizde olimpiyat meşalesini internetten taşımak için kayıt olduk.

Ben daha cafcaflı birşey bekliyordum, adımı ülkemi yazdıktan sonra umduğum ile karşılaşamadım.

İnternetten Olimpiyat Meşalesini taşımak için tıklayınız.

Tek Ezbere Bildiğim Çince Şarkı Ta Yi Ding Heng Ai Ni

Bir cumartesi ders yapıyoruz, sınıfta 3 kişiyiz murat abimiz, fatih ve ben ders dışında aktivite yapmak istiyoruz wang hoca bize karaoke cd si getiriyor. Başlıyoruz şarkı dinlemeye wang hocanın tavsiyesi üzerine Ta Yi Ding Heng Ai Ni şarkısını başlıyoruz dinlemeye.

1 ders boyunca bu şarkıyı dinleyince ezberliyoruz :) Çin'den yeni gelen misafirler var, wang hoca bana you you 友友 (Çince ismim :) git Çin'den gelen misafirleri ve yeni gelen hocayı çağır bu şarkıyı söyliyeceğiz hep beraber diyor.

Gidiyorum misafirler gitmiş sesimizden kaynaklansa gerek :) Mustafa Beyi çağırıyoruz ona da yazılı bir kağıt veriyoruz okuması için. Hep beraber Ta Yi Ding Ai Ni şarkısını söylüyoruz.Fatih galiba sevgilisinden ayrımış, çok içten söylüyor :) ahh ulan ahh wei nan zhe ni deyip duruyor :)

Şarkıda ne diyor bunlar diyorsanız kısaca anlatalım, şarkıyı söyliyen kişi birine platonik aşık ve sevdiği kıza süpriz yapmak için şarap almış akşam karanlıkta kızı bekliyor. Bende romantizmin içine ettim ama olay böyle valla :) Çocuk arabanın içinde ayak seslerini duyuyor ama kızın yanında biri daha var yani kız tek değil :) Kızın sevgilisi varmış ve onunla yürüyor, işte onu gördüğündü anda çocuk yıkılıyor ve bu şarkı ortaya çıkıyor. Fatih'in de başından böyle anı geçmiş olmalı ahh ulan ahh Wei nan zhe ni deyip deyip duruyor. Fatih kendine gel :)

Çin'de Enflasyon Düşüyor Büyüme Devam Ediyor

Resmi verilere göre şubat ayında yüzde 8.7 olan enflasyon, mart ayında yüzde 8.3'e geriledi.

Öte yandan, Çin ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 10.6 oranında büyüdü.

Yeni verilerin enflasyonu düşürmek için önlemler almaya hazırlanan Pekin ekonomi yönetiminin elini rahatlatacağı belirtiliyor.

Bu arada Tusiad dünya ekonomisinde yaşanacak olası bir krizden en az hasarla çıkmanın, daha dinamik bir yapıya sahip, gelişen ekonomilerin kendi aralarındaki işbirliğini artırmalarıyla mümkün olacağını bildirerek Çin ile ticari ilişkileri arttırmamız gerektiğini bildirdi.