Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War: Attila (PC)

Total War: Attila PC

Kolejny rozdział epickiej serii strategicznej Total War, zapoczątkowanej i rozwijanej przez studio Creative Assembly. Po kilku sequelach (jak Medieval, Shogun czy Rome) autorzy postanowili skupić się na zupełnie nowym bohaterze oraz właściwym mu okresie historycznym.

Strategiczne | RTS | turowe | starożytność | multiplayer | historyczne

PC Windows
Okładka Total War: Attila (PC)

producent: Creative Assembly

wydawca: SEGA

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

17lutego2015

17lutego2015

pudełko PL

Total War: Attila to strategia rozgrywana w dużej skali, która łączy turowe zarządzanie imperium z rozgrywanymi w czasie rzeczywistym bitwami. Produkcję opracowało studio Creative Assembly, czyli autorzy wszystkich poprzednich odsłon cyklu.

Akcja rozpoczyna się w roku 395, ponad osiemdziesiąt lat przed upadkiem zachodniej części rzymskiego cesarstwa i początkiem średniowiecza, pozwalając tym samym rozegrać prawdziwie fascynujący i rzadko wykorzystywanych w grach okres w historii. Kampania koncentruje się na stosunkowo krótkim, przynajmniej jak na standardy serii, przedziale czasowym, ale za to realizuje go znacznie bardziej szczegółowo. Wśród grywalnych frakcji znalazły się największe potęgi tamtego okresu, począwszy od obu części upadającego Imperium Rzymskiego, przez młode królestwa Franków i Sasów oraz liczne plemiona wędrownych barbarzyńców, a skończywszy na koczowniczych Hunach i orientalnym Imperium Sasanidów. Dzięki różnorodności sytuacji startowych oraz warunków zwycięstwa każdą frakcją gra się inaczej, dzięki czemu w Attila znajdą coś dla siebie zarówno początkujący stratedzy, jak i poszukujący prawdziwego wyzwania weterani cyklu.

Tak jak poprzednie odsłony cyklu, Total War: Attila jest mieszanką RTS-a i turówki. W czasie rzeczywistym rozgrywamy gigantyczne bitwy, w których potrafią brać udział tysiące żołnierzy. W turach toczy się natomiast warstwa strategiczna wymagająca od nas dbania o rozwój ekonomiczny, militarny i technologiczny naszych poddanych oraz o stosunki dyplomatyczne. Jednocześnie autorzy wprowadzili wiele nowych rozwiązań, mających w pełni oddać militarny, społeczny i religijny zamęt tamtych czasów. Fanów ucieszy zwłaszcza powrót drzewa rodziny, którego zabrakło w Rome II, dzięki czemu otrzymujemy możliwość siania intryg, mianowania urzędników, zarządzania rodami i stosunkami między konkretnymi obywatelami. Ponadto śmiertelnym zagrożeniem stały się zarazy i jeśli nie utrzymamy miast w czystości, to ich populacje szybko mogą paść ofiarą różnorodnych plag. Choroby mogą również przynieść do centrów cywilizacyjnych wrogie armie podczas starć i oblężeń. Gra w realistyczny sposób oddaje również sytuację religijną, a nawet pogodową, zmuszając grających do stacjonowania armiami w miastach oraz obozach polowych w czasie zimy, czy szykowania zapasów biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, jakie zachodziły w Europie w tamtym okresie. Generalne ochłodzenie powodowało gorsze plony i skutkowało regularnymi klęskami głodu.

Natomiast bitwy wzbogaca możliwość sprytnego wykorzystywania ognia, a ulepszenia silnika sprawiają, że może on się realistycznie rozprzestrzeniać i pochłaniać budynki oraz siać panikę wśród obrońców. Ponadto studio Creative Assembly ulepszyło interfejs użytkownika (wrócono do klasycznych wizerunków oddziałów oraz uproszczono ich identyfikację na placu boju) oraz znacznie poprawiło grafikę, zarówno na mapie taktycznej, jak i podczas bitew. Cała gra została wykonana z olbrzymim przywiązaniem do historycznego realizmu, tak aby mogła jak najwierniej odwzorować realia tamtego okresu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8 / 10 na podstawie 574 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.4 / 10 na podstawie 298 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 164,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Total War: Attila

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Total War: Attila

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5 3.9 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560Ti/ Radeon HD 5870 lub lepsza, 35 GB HDD, Windows 7 64-bit
Minimalne: Intel Core 2 Duo 3 GHz, 3 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT/ Radeon HD 2900 XT lub lepsza, 35 GB HDD, Windows Vista 64-bit

Recenzja gry Total War: Attila - Europa na kolanach
Recenzja gry Total War: Attila - Europa na kolanach

Recenzja 12 lutego 2015, 13:00

Sama mapa w kontekście technicznym przedstawia się niemal identycznie, jak ta znana z Rome II. Ponownie mamy do czynienia z prowincjami podzielonymi na mniejsze obszary, wśród których znajduje się ten najważniejszy, najlepiej rozwinięty. Jako zdobywcy możemy wydawać różnorakie edykty ułatwiające czy usprawniające skuteczne zarządzanie włościami. Co najważniejsze, nie jest to już determinowane zajęciem całej prowincji ze wszystkimi jej ośrodkami administracyjnymi. Skoro o tym mowa, znów zostaniemy uraczeni widokiem rozrostu miast na mapie strategicznej. Oczywiście w znaczącej większości będziemy mieć do czynienia z marnymi wioskami, które z czasem przeistoczą się w mniejsze miasta, by ostatecznie móc osiągnąć rozmiary otoczonej solidnymi fortyfikacjami metropolii. Na tym gruncie oba imperia rzymskie startują z uprzywilejowanej pozycji. Wszak posiadanie Rawenny, Tarentu, Rzymu, Mediolanu, Konstantynopola, Antiochii, Jerozolimy czy Aleksandrii z całą pewnością wpływa na ogólny prestiż i rozwój państwa. Jednak z drugiej strony tak znaczące aglomeracje zawsze stają się ogniskiem rosnących niepokojów społecznych, nie najlepszego poziomu higieny czy olbrzymich potrzeb w kontekście polityki żywieniowej.