Учасники опозиційного пікету в Мінську, Білорусь, 31 травня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

З 21 травня в Білорусі триває збір підписів на підтримку кандидатів у президенти. Сотні людей у Мінську та інших містах виходять на масові пікети, щоб поставити підписи за кандидатів від опозиції. На одному з таких заходів затримали відеоблогера Сергія Тихановського, дружина якого, Світлана Тихановська, є потенційним кандидатом у президенти. Розповідаємо, що відбувається у Білорусі, яка позиція влади і опозиції та до чого це все може призвести.

Що саме відбувається?

9 серпня в Білорусі будуть обирати президента. Кандидати мають набрати 100 тисяч підписів, щоб їх зареєстрували на участь у виборах. Збір цих підписів почався 21 травня. Їх збиратимуть за 15 кандидатів із 55 — серед них чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, ексбанкір Віктор Бабарико, активіст Об'єднаної громадянської партії з Гомеля Володимир Непомнящих, перекладачка Світлана Тихановська — дружина відеоблогера Сергія Тихановського, якого до виборів не допустили. Ініціативні групи кандидатів мають право збирати підписи 20 днів. 

24 травня на пікет потенційних кандидатів в президенти Світлани Тихановської та Володимира Непомнящих у Мінську прийшли сотні людей. Учасники принесли з собою капці, щоб «прихлопнути таргана», і плакати з написами «Лукашенко повинен піти!». А черга поставити підпис за Тихановську розтягнулася на кількасот метрів.

Кого заарештували

Перші виборчі пікети почалися ще 21 травня, вони триватимуть, доки кандидати збирають підписи. На одному з пікетів у Гродно 29 травня затримали Сергія Тихановського. Він збирав підписи на підтримку своєї дружини Світлани. Тихановському почали ставити питання дві жінки, одна з яких викликала поліцію нібито через те, що відеоблогер їй не відповідав. Поліцейські намагалися його затримати, їм заважали, у результаті штовханини один з правоохоронців впав. Після чого Тихановського та декількох відвідувачів пікету затримали. Проти них порушили кримінальну справу за насилля над правоохоронцями. Правозахисні організації визнали заарештованих політв'язнями, на їхній захист виступили основні альтернативні кандидати.

Опозиційний активіст та блогер Сергій Тихановський під час мітингу в Мінську, Білорусь, 24 травня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Серед затриманих також і опозиційний політик Микола Статкевич. Вранці 31 травня люди у цивільному в мікроавтобусі заблокували авто його дружини Марії Адамович. Подружжя прямувало на місце, де відбувалися пікети на підтримку учасників президентської кампанії. «Люди у цивільному вирвали ключ запалювання з машини, витягли Миколу і відвезли його у невідомому напрямку», — сказала Адамович.

Того ж дня заарештували і лідера молодіжної організації «Молодий фронт» Дениса Урбановича.

Такі дії з боку правоохоронних органів лише посилили протестні настрої. 31 травня люди в різних містах країни почали збиратися біля пікетів за збір підписів за Світлану Тихановську в знак солідарності із затриманням її чоловіка. Люди скандували «Свободу» і «Випускай!».

За даними центру «Весна», який займається моніторингом масових акцій в рамках кампанії «Правозахисники за вільні вибори», у пікеті в Мінську біля Комаровського ринку взяло участь понад 2 тисячі людей.

«Для Білорусі це дуже багато, особливо з огляду на нервову і вкрай агресивну риторику Лукашенка і силовиків. Важливо, що це ще тільки перші тижні кампанії, початок збору підписів за висунення кандидатів», — заявив у коментарі hromadske політолог Юрій Чаусов.

За вихідні в Білорусі затримали понад 50 активістів, серед яких більше тих, хто виступав на підтримку Світлани Тихановської.

Опозиційний політик Микола Статкевич зі своїми прихильниками під час мітингу в Мінську, Білорусь, 24 травня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Що каже опозиція

Світлана Тихановська говорить, що чекає від МВС належного захисту учасників законних пікетів. Вона вимагає, щоб закрили кримінальну справу проти її чоловіка та інших людей, яких затримали на пікетах. Ексбанкір і кандидат у президенти Віктор Бабарико вважає, що чесні вибори під загрозою, та закликав рятувати їх.

«Ми бачимо провокації, погрози, численні зловживання службовим становищем. Ми бачимо публічні попередження окремих кандидатів у президенти. Їм погрожують відмовою у працевлаштуванні, їх дискримінують за ґендерною і за національною ознакою. Стверджують, що існує інформація, яка звинувачує окремих кандидатів у президенти в корупції або в приховуванні актів отримання іноземної допомоги. Я вважаю, що це неприпустимо», — заявив Бабарико.

Він пообіцяв відкрити на своєму сайті юридичну консультацію для людей, яких змушують ставити підписи за того чи іншого кандидата. Якщо людину, яка поскаржилася на порушення, звільнять або будуть переслідувати, Бабарико готовий організувати для нього громадську, юридичну та фінансову підтримку. Політик закликав всіх висуванців в президенти забезпечити таку ж підтримку своїм виборцям і членам ініціативних груп.

24 травня на пікет потенційних кандидатів у президенти Світлани Тиханської та Володимира Непомнящих у Мінську прийшли сотні людей
Фото:

euroradio

Що каже влада

Перший заступник Міністра внутрішніх справ Геннадій Казакевич, коментуючи затримання відеоблогера Тихановського, заявив, що перед виборами обстановка в країні загострюється: «Мова йде не про якісь разові порушення громадського порядку або виборчого законодавства. Найчастіше ми бачимо сплановані, підготовлені акції». 

Президент Олександр Лукашенко з приводу протестів зауважив, що майданів в Білорусі не буде: «Ми знаємо цілі, які переслідують тут окремі повітродуви. Ці цілі нам зрозумілі: влаштувати нам майданчик напередодні президентських виборів або в день президентських виборів. Так вони планували. Хочу на цій зустрічі вас попередити і всіх, хто нас почує, всіх цих "майданутих" хочу попередити, що майданів у Білорусі не буде».

За його словами, в Білорусі ніхто не забороняє відкрито демонструвати свою позицію, але робити це потрібно в межах закону. «Ми нікому не будемо закривати рот. Є визначені місця в Мінську та інших містах, де можна вести дискусію. Здається, у Мінську це шість точок. Наша справа — контроль, щоб ви не вийшли за рамки. Шість точок в Мінську — йди дебатуйся».

Учасники опозиційного пікету в Мінську, Білорусь, 31 травня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Учасники опозиційного пікету в Мінську, Білорусь, 31 травня 2020 року
Фото:

EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

До чого можуть призвести протести

«Щодо подальшого сценарію ми поки не бачимо чіткого послання — кандидати працюють на різні групи, і узгодженого меседжу від них поки немає. Деякі кандидати говорять про те, що демонстрація народної підтримки змусить членів виборчих комісій відмовитися від фальсифікацій. Інші заявляють про те, що треба нарощувати протест за зразком Вірменії або українського Майдану, щоб змусити нелегітимну владу піти», — говорить політолог Юрій Чаусов. 

Однак припускає, що до силового сценарію готується і чинна влада. «Про це свідчать демонстративні зустрічі Лукашенка з силовиками і спецслужбами, на яких він намагається продемонструвати впевненість у своїх силах та непохитність підтримки силовиків», — говорить Чаусов. Він пояснює, що більш зрозумілий сценарій з'явиться вже після реєстрації кандидатів і багато залежатиме від того, чи зможуть вони домовитися між собою.

Білоруський журналіст та політичний оглядач Артем Шрайбман вважає, що зараз в країні зусиллями різних сил створюється політичний стрес для влади. «Це запрошення робити ті самі тупі помилки. Чи зробить їх білоруська влада? Я не знаю. Але якщо ви думаєте, що наша влада не помиляється, то ви явно останні роки не жили в країні, де приймали декрет про дармоїдство і злили буквально всіх ігноруванням пандемії», — говорить Артем Шрайбан.

Незалежні завдяки вам

Ми працюємо незалежно від політиків та олігархів. Наша журналістика існує завдяки вам. Ви можете підтримати нас, а ми зможемо продовжити розповідати, що насправді відбувається.

Поділитись: