Strona główna

Z Encyklopedia Solidarności

Witamy na stronach Encyklopedii Solidarności

Encyklopedia Solidarności to najobfitsze źródło wiedzy o polskiej opozycji antykomunistycznej lat 1976-1989.

Obecnie prezentujemy prawie 4800 biogramów, ponad 1800 haseł rzeczowych i ponad 150 tysięcy stron prasy podziemnej. Nieustannie pracujemy nad dalszymi.

IPN logo 512.png
Dotychczas ukazały się trzy tomy "Encyklopedii Solidarności" (2010, 2012, 2019). Prace nad IV tomem koordynuje redakcja naukowa, do której należą: dr Jan Olaszek (redaktor naczelny), dr Tomasz Kozłowski (zastępca redaktora naczelnego), Grzegorz Wołk (sekretarz redakcji), dr Kamil Dworaczek i dr Przemysław Zwiernik. Jego druk planowany jest na 2020 r.

Od 1 sierpnia 2019 r. redaktorem naczelnym strony internetowej "Encyklopedii Solidarności" jest dr Tadeusz Ruzikowski (zob. Kontakt).

Drodzy Czytelnicy!

Encyklopedia Solidarności to projekt dokumentacyjny, realizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest dokumentowanie historii ruchów opozycyjnych w PRL funkcjonujących w latach 1976-1989 za pomocą typowej typowych dla encyklopedycznych wydawnictw form biogramów i haseł rzeczowych. Są one przygotowywane przez dziesiątki autorów współpracujących z pełnomocnikami w poszczególnych oddziałach IPN, następnie trafiają do weryfikacji przez redakcję Encyklopedii Solidarności w Warszawie i są publikowane najpierw na stronie projektu, a dopiero później w wersji papierowej. Przy ich lekturze prosimy pamiętać, że nie są to wersje pełne, łatwo można zauważyć pewne braki. W niektórych regionach brakuje jeszcze wielu haseł i biogramów. Te braki systematycznie uzupełniamy.

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z redakcją lub pełnomocnikami oddziałowymi. Zdajemy sobie sprawę, że czasem do haseł zakradają się błędy – pamięć ludzka bywa zawodna, wiele dokumentów zniszczono. Jeśli Państwa zdaniem jakieś informacje należy poprawić, również prosimy o sygnał. Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi i komentarze, uzupełnienia i propozycje zmian. Internetowa wersja Encyklopedii z założenia podlega nieustannej aktualizacji, będzie też rozbudowywana o wiele dodatkowych materiałów.

Zespół redakcyjny Encyklopedii Solidarności
Ludzie

Podstawą każdego ruchu są ludzie, którzy go tworzą. Stąd też podstawowy zrąb Encyklopedii Solidarności tworzą biogramy działaczy Związku i innych ugrupowań opozycyjnych. Ponieważ pragniemy, aby historia była przedstawiona w pełnym wymiarze, zamieszczamy biogramy nie tylko niezłomnych bohaterów, lecz także tych, którzy w jakimś momencie zostali złamani i zdradzili swoje ideały oraz sprawę, o którą walczyli.

Dowiedz się więcej...

Struktury

Opozycja polska lat 1976-1989 charakteryzowała się niezwykłą różnorodnością struktur. Również na bazie NSZZ „Solidarność” po wprowadzeniu stanu wojennego powstawały dziesiątki i setki autonomicznych grup, organizacji, z których wiele z czasem rozszerzyło swoją działalność poza sprawy ściśle związkowe. Niestety w chwili obecnej nie ma możliwości dokonania opisu wszystkich struktur, poniżej przedstawiamy wybrane z nich.

Dowiedz się więcej...

Wydarzenia

Okres lat 1976-1989 obfitował w szereg ważnych wydarzeń: strajki, demonstracje, pielgrzymki Ojca Świętego. Najważniejsze z nich zyskały własne hasła, które publikujemy w tym dziale, inne zostały opisane w kalendarium.

Dowiedz się więcej...

Kalendarium

Na dzieje Solidarności i innych ruchów opozycyjnych z lat 1976-1989 warto spojrzeć nie tylko poprzez pryzmat losów poszczególnych osób i struktur, lecz także chronologicznego układu wydarzeń. Służy temu poniższe, stale rozbudowywane kalendarium.

Dowiedz się więcej...

Prasa

Niezależna polska prasa z lat 1976–1989 była fenomenem na skalę światową. Nigdzie indziej zjawisko nie rozwinęło się na tak szeroką skalę, angażując tak wielu ludzi. W Encyklopedii Solidarności przedstawiamy informacje o najważniejszych z ponad 5 500 niezależnych czasopism, jakie ukazywały się od 1976 r. do momentu zniesienia cenzury. Zapraszamy do wirtualnej czytelni.

Dowiedz się więcej...