уторак, 12.01.2021. ✝ Верски календар € Курсна листа
четвртак, 20.06.2013. у 15:00

Моја љубав Никола Тесла

Ана Атанасковић Фото приватна архива

Песник и дипломата Роберт Андервуд Џонсон и његова супруга Катарина уживали су да почетком 20. века у Њујорку окупљају елитно друштво на интелектуалним дружењима у свом салону. Овај брачни пар посећивали су Рузвелт, Твен, Киплинг, и остали утицајни уметнички и научни свет, а електрионжењер Комерфорд Томас на једну забаву доводи и нашег познатог научника и иноватора светског гласа Николу Теслу (1856–1943), који убрзо постаје Робертов пријатељ и –Катаринина симпатија.

О томе је у свом трећем роману „Моја љубав Никола Тесла” (издање Смарт студија), писала Ана Атанасковић, професорка енглеског језика, која се због ове приче запутила у Сједињене Америчке Државе. Обилазила је архиве и библиотеке у Њујорку, Делаверу, Пенсилванији и престоници САД, како би дошла до веродостојних података о овом аспекту Теслиног живота будући да су писма у Музеју Николе Тесле у Београду тренутно недоступна због дигитализације.

Истом темом, подсетимо, бавила се и Љиљана Којић-Богдановић, која је направила плесни филм „Тесла и Катарина”, са Константином Костјуковим и Горданом Симић у главним улогама, премијерно изведеном 2005, у главном граду САД-а.

– У свету Теслу више не гледају само као научника већ као духовног вођу. Потрудила сам се да осветлим тај део његове личности. О његовим достигнућима доста је писано, али се Марк Џ. Сајфер, у књизи, „Чаробњак – живот и време Николе Тесле”, преведеној и код нас, први бавио психолошким аспектом научникове личности. Тесла је симпатисао лепши пол, али је говорио да не намерава да жене постоје у његовом животу – каже Ана Атанасковић додајући да је једино Катаринa Џонсон успела да са њим оствари нешто ближи, пријатељски однос.

– Тесла се Катарини обраћао са „Кејт”; правио је шалу на рачун њеног презимена. Био је то пријатељски однос, без прелажења границе укуса и назнака љубавног троугла. Научник је био њихов кућни пријатељ и имао је обичај да њиховој деци прича приче пред спавање – истиче ауторка и наглашава да је ово роман о Катаринином доживљају њиховог дружења, али и о духовној повезаности два бића.

„Волела бих да имам вести од Вас, мој вечити драги и вечито ћудљиви пријатељу, било лоше било добре. Но, ако нећете да ми пошаљете који редак, барем ми пошаљите коју мисао и ја ћу је примити својим танано подешеним инструментом”, забележила је Катарина Џонсон у писму Тесли, које је у роману цитирано према књизи Маргарет Чејни „Тесла, човек ван времена”. Тесла би потом потврђивао свој долазак на забаву или, пак, одговарао како због обавеза ипак неће бити у могућности.

„Не знам зашто сам толико тужна, но осећам се као да ми је све у животу промакло. Можда сам сувише сама и само ми је потребно друштво. Мислим да бих била срећнија када бих знала нешто о Вама. Ви, који сте свесни само рада и који немате људских потреба. П. С. Да ли се сећате златног долара који сте разменили Ви и Роберт. Носим га овог лета као талисман за све вас”, исказивала је наклоност.

У књизи су дате чињенице, наглашава Ана Атанасковић, надограђене емоцијама и размишљањима, исписујући причу о жртви и привржености. Она издваја и податак да је Роберт Џонсон, који је био и амбасадор САД у Италији, у својим писмима супругу, пореклом Иркињу, описивао као детињасту, хировиту и жустру, пуну живота и насмејану. „Видевши Теслину појаву и интелектуалну снагу, човека радо виђеног и на вечерама, забавама, представама; а при томе кицоша и љубитеља лепих одела; она постаје другачија, заљубљена жена којој је остала неузвраћена та љубав” – каже ауторка која је о овој теми читала још у детињству, у додатку „Тесла и жене”, часописа „Галаксија”, сазнавши да је Тесла размењивао писма и са глумицом Саром Бернар, и да му је књижевница Меј Клајн пуних пет деценија слала по једно писмо сваког дана…

М. Сретеновић

Коментари2
43449
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.

mihajlo simić
Malo sam zatečen, znao sam da se Sara Bernar "nabacivala" Tesli ali nisam znao da se dopisivali, čini se da je Tesla prema ženama osećao isto (imao respekt) kao i prema vinu, s'tim da je vino (verovatno) probao i (možda, svojevremeno) pio za razliku od žena sa kojima, (kako je tvrdio) bio nevin.
Nebojsa Simic
BRAVO ZA ANU !!!! Nastavite da pisete romansirane biografije poznatih licnosti iz nase kulturne bastine. Ja to isto radim, i mogu vam reci da mi je uzor dr Dragoljub Vlatkovic. A ko je ova licnost? Gospodin Dr Dragoljub Vlatkovic je objavio do sada preko 20 knjiga i preko 1200 clanaka o nasim, srskim piscima i pesnicima!! U pripremi je jos jedna knjiga o romansiranoj biografiji naseg naucnika Milutina Milankovica. Nadamo se da cemo i vasu novu knjigu roman videti objavljenu .

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Пријавите се на нашу маилинг листу

* Обавезна поља