Анемона (вітряниця)

Anemone nemorosa
Anemone narcissiflora
Anemone sylvestris
Anemone coronaria
Anemone ranunculoides

Анемона (Anemone) — рід багаторічних рослин родини Жовтецевих (Ranunculaceae).

Таксономія і характеристика

Рід включає близько 150 видів, з яких у флорі України — 4. Зараз ці види можуть розглядатися також у складі родів Anemonoides, Anemonanthea, Anemonastrum.

Трав’яні багаторічники з напіврозетк., або дуже рідко безрозетк. надземними пагонами, 10–30 см заввишки; підземні пагони — гілки каудекса, кореневища чи рідше бульби; коренева система пучкувата чи стрижнева. Репродуктивні пагони (див. Пагін) прямостоячі. Листки у більшості видів зосереджені у прикореневих розетках по 2–3 чи більше, крім того, у рослин всіх видів роду навколо суцвіть наявне приквіткове покривало з декількох листків, які часто схожі на прикореневі. Квітки двостатеві, правильні, з простою пелюсткоподібною оцвітиною, з 5–10 вільних листочків, з численними тичинками і непост. кількістю вільн. маточок; поодинокі або зібрані в цимозні, верхівкові суцвіття. Плоди — збірні багатогорішки. Цвітуть у квітні — травні або червні — липні.

Поширення та екологія

Переважно поширені у помірних областях Голарктики, декілька видів — у позатропічних регіонах Африки, Південної Америки, Нової Зеландії та Тасманії. Найбільше анемон у флорі Китаю (53 види, з яких 30 — спільні з флорами Індії та Непалу), 25 — у флорі Росії, 10 — у флорі Японії. Майже третина видового складу (42) роду — ендеміки. Види флори України: анемона дібровна (Anemone nemorosa) — звичайна рослина лісів Полісся та західних областей, в Лісостепу зустрічається рідше; анемона жовтецева (Anemone ranunculoides) спорадично зустрічається у лісових, лісостепових та північних степових районах; анемона лісова (Anemone silvestris) спорадично поширена в лiсостепових та пiвнiчних степових районах і зрiдка на Полiссi; анемона нарцисоквіткова (Anemone narcissiflora) диз’юнктивно поширена переважно на гірських луках Українських Карпат, у Прикарпатті та на Поділлі, 1 мiсцезростання є в Криму.

Значення

Анемона нарцисоквіткова занесена до Червоної книги України з природоохоронним статусом «вразливий вид» і охороняється в Карпатському біосферному заповіднику, Національному природному парку «Синевир» та інших заповідних об’єктах. Рослини анемон отруйні (містять токсичну речовину протоанемонін). Багато анемон селекціонують (див. Селекція) як декоративні для озеленення, загалом у світі відомо про використання в садівництві понад 70 видів та 100 сортів цих рослин.

Література

  1. Зиман С. М. Бiоморфологiчний аналiз роду Anemone L. // Український ботанічний журнал. 1978. Т. 35. № 2. С. 113–121.
  2. Музичук Г. М., Перебойчук О. П. Квітниково-декоративні рослини роду Anemone L. в культи генній флорі світу та перспективи їх інтродукції в Україну // Інтродукція рослин. 2009. № 4. С. 29–41.
  3. Зиман С. М., Кадота Ю., Булах О. В. Порівняльно-морфологічні підходи до таксономії роду Anemone L. // Український ботанічний журнал. 2013. Т. 70. № 2. С. 152–157.
  4. Mosyakin S. L. Further New Combinations in Anemonastrum (Ranunculaceae) for Asian and North American Taxa // Phytoneuron. 2018. № 55. P. 1–11.

Автор ВУЕ

О. В. Булах


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.02.2020

Офіційний телеграм-канал ВУЕОфіційний телеграм-канал ВУЕ