Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów o kobietach w Wikipedii:

Ludwika Wawelberg.jpg

…którą Ludwikę (na zdjęciu) upamiętnia ulica Ludwiki w Warszawie?

…że Maria Juszkiewiczowa pisała dla dzieci o Dalekim Wschodzie?

…jakie teorie spiskowe upowszechniała Marjorie Taylor Greene?

…która estońska poetka publikowała wiersze na przestrzeni 68 lat?

wdowa po którym premierze PRL jest lekarką chorób zakaźnych?

…z którym zwierzęciem kojarzona jest pierwsza dama Gwinei Równikowej?

…która estońska polityk była prezesem Estońskiej Federacji Wrotkarskiej?

Wydarzenia

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznymHalowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyceMistrzostwa świata w short trackuMurzyn

  • Pandemia COVID-19: Według stanu na 3 marca liczba potwierdzonych zachorowań na całym świecie przekroczyła 115 milionów osób, zaś liczba zgonów to ok. 2,6 miliona (3 marca)
  • Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy został skazany na trzy lata więzienia za korupcję po tym, jak został uznany za winnego próby zaoferowania pracy sędziemu w zamian za informacje o śledztwie w jego partii politycznej (1 marca)

Zmarli: Jerzy Limon (na zdjęciu)Bunny WailerAnatolij ZłenkoHannu Mikkola

Rocznice

8 marca: imieniny obchodzą m.in.: Beata, Jan i Miłogost; Dzień Kobiet
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Ferrisaurus.jpg

Ferrisaurusrodzaj wymarłego dinozaura, ceratopsa z rodziny leptoceratopsów. Skamieniałości tych zwierząt znalezione zostały na kontynencie północnoamerykańskim, w Kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, wśród skał basenu Sustut. Pierwotnie określono je jedynie jako należące do bliżej nieznanego przedstawiciela Neornitischia. Badania Victorii M. Arbour oraz Davida C. Evansa pozwoliły na dokładniejszą klasyfikację znaleziska. Pozostawiając zwierzę w Neornitischia, zaliczono je także do marginocefali i ceratopsów, a w obrębie tych ostatnich do Neoceratopsia, Coronosauria i w końcu do rodziny leptoceratopsów. Autorzy nadali mu zarazem nową nazwę – Ferrisaurus, źródłosłów czerpiąc z łacińskiego słowa ferrum oznaczającego żelazo oraz od greckiego słowa sauros oznaczającego jaszczura. Z kolei epitet gatunkowy sustutensis odnosi się do miejsca znalezienia skamieniałości, w obrębie basenu Sustut nad rzeką Sustut. Czyni go to pierwszym gatunkiem dinozaura endemicznym dla Kolumbii Brytyjskiej. Z geologicznego punktu widzenia znajdujące się tam skały wchodzą w skład grupy Sustut, w obrębie której wyróżnia się formację Tango Creek. Jego wiek ustalono dzięki analizie palinologicznej. Pozwoliło to określić wiek powstania skał, a więc i skamieniałości na mastrycht, pomiędzy 68,2 a 67,2 miliona lat temu. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Nelly Sachs 1966.jpg

Nelly Sachs (ur. 10 grudnia 1891 w Berlinie, zm. 12 maja 1970 w Sztokholmie) – niemiecka poetka, pisarka oraz tłumaczka żydowskiego pochodzenia, mieszkająca od 1940 roku w Szwecji. Tworzyła w języku niemieckim, tłumaczyła też na ten język poezję szwedzką. Laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1966 roku. Wyróżniona została wspólnie z izraelskim prozaikiem Samuelem Agnonem, piszącym w języku jidysz i po hebrajsku. Przed II wojną światową wydała w Niemczech zbiór opowiadań Legenden und Erzählungen i kilkanaście wierszy. Począwszy od 1947 roku zaczęły się ukazywać jej utwory, których tematem była martyrologia Żydów w czasach hitleryzmu. Poezja stała się dla Sachs przestrzenią „rekonwalescencji i refleksji”. W drugiej połowie lat 60. XX wieku jej twórczość osiągnęła apogeum popularności. W Niemczech traktowano poetkę wręcz jako „maskotkę pamięci”. Po latach zaczęły jednak pojawiać się głosy krytyków, twierdzących, że uznanie Sachs zdobyła głównie z powodu niemieckich wyrzutów sumienia i zwracających uwagę na sentymentalizm i manieryczność obecne w jej twórczości. Czytaj więcej…