Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ч arrow ЧАСТИНИ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ
   

ЧАСТИНИ ОСОБЛИВОГО ПРИЗНАЧЕННЯ

(ЧОП) — спец, військові формування, які існували в РСФРР та УСРР упродовж 1919— 24. Утворювалися згідно з пост. ЦК РКП(б) від 17.IV 1919 при парт, к-тах у губ. містах, великих пром. центрах, повітах і селах. Складалися з комуністів із дорев. стажем та безпартійних, рекомендованих парт, к-тами, а пізніше — і з комсомольців. В Україні прав, статус визначався затвердженими ЦК КП(б)У Положеннями: від 23.IV 1921 про загони особливого призначення УСРР; від 18.Х 1921 про частини особливого призначення УСРР. Особовий склад ЧОП поділявся на кадровий (він перебував на дійсній службі і мав усі види забезпечення, як у Черв, армії) і міліційний, який комплектувався з працюючих на підприємствах і в установах комуністів та комсомольців, що проходили військ, підготовку в нероб, час. ЧОП формувалися за тер. принципом, мали структуру частин і підрозділів Черв, армії. У вересні 1921 в УСРР налічувалося 39 полків і 113 бат альйонів особливого призначення та Всевобучу. З метою централізації та об'єднання управління бойовою і військ, підготовкою в республіці за рішенням Політбюро ЦК КП(б)У від 10.IV 1920 ЧОП включено до системи Всевобучу УСРР (були в ній до березня 1922, а потім отримали самост. статус). Заг. керівництво організацією, формуванням, навчанням і постачанням ЧОП у республіці покладалося на начальника (з квітня 1921 — командувача) ЧОП та Всевобучу УСРР. Його призначали Реввійськрада (РВР) республіки і командувач військами УСРР.

Політ, керівним органом ЧОП була Військ, рада, до якої входили секретар ЦК КП(б)У, представник ВУНК, представник командувача військами УСРР та командувач ЧОП УСРР. У губерніях керівництво цими частинами здійснював місцевий командувач ЧОП. Він призначався командувачем ЧОП УСРР і підпорядковувався командувачу ЧОП військ, округу. У військ, округах і губерніях при командувачах існували штаби ЧОП. У губерніях і повітах діяли ради ЧОП, які складалися із секретаря відповід. парт, к-ту, військ, комісара, голови або заст. голови надзв. комісії, голови або заст. голови викон. к-ту і командувача ЧОП.

Осн. завданням ЧОП була військ, підготовка комуністів і комсомольців, б-ба з бандитизмом і збройними виступами проти рад. влади, поповнення частин Черв, армії. У зв'язку з початком військ, реформи, переведенням Черв, армії на тер.-міліційну систему формування і ліквідацією збройного «політичного бандитизму» та стабілізацією внутріполіт. ситуації в країні за пропозицією ЦК РКП(б) 30.ІІІ 1924 РВР СРСР розформувала ЧОП, передавши особовий склад, зброю та майно в тер. частини Черв, армії.

Літ.: Кучер О. О. Розгром збройної внутр. контрреволюції на Україні в 1921-23 pp. X., 1971.

В. Т. Окіпнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази