Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Avanti, nová kolekce Sklárny Heřmanova Huť
 
Z historie českého lisovaného skla IV. - 1918 - 1925

Brzy po skončení první světové války nastalo několikaleté období prosperity českého sklářství a zejména jabloneckého zboží. Především v USA byla velká poptávka po všech druzích bižuterie, krystalerie a dekorovaného dutého skla. Ale ani v této době se všem sklářským výrobcům nedařilo stejně. S problémy se potýkali například výrobci užitkového lisovaného skla. Na podzim roku 1922 byly nečinné hutě firmy Josef Rindskopf´s Söhne v Duchcově, Mstišově a Košťaněch a na pouhých čtyřicet osm hodin týdně omezen provoz ve sklárnách podniku Sklárny a rafinerie Josef Inwald Praha. Jedním z důvodů bylo i - v porovnání s evropskou konkurencí - velké daňové zatížení československého sklářství (daň z uhlí, dopravní daň aj.), které neúměrně zvyšovalo výrobní náklady.


 
 

Hospodářský útlum po roce 1923, způsobený také špatnou obchodní taktikou a morálkou vývozců, pak již zasáhl všechny. Již v tomto roce museli čelit propadu prodejních cen i výrobci krystalerie v Jizerských horách. Na konci dvacátých let zde pracovalo kolem 250 rafinerií krystalerie s 2 250 zaměstnanci a domácími dělníky. Přibyly též nové hutě. Drobné sklo se od dvacátých let 20. století lisovalo i ve sklárnách firem Eduard Redelhammer & Söhne v Jablonci nad Nisou a Josef Preibsch ve Mšeně. Výhradně k výrobě lisovaného skla a polotovarů sloužila třetí rýnovická sklárna uvedená do provozu Ing. Karlem Riedelem roku 1927. V Mnichově Hradišti zhotovoval v tomto období lisované sklo Petr Kopal.

V oboru užitkového lisovaného skla si po celou první republiku udržely výsostné postavení firmy Sklárny a rafinerie Josef Inwald Praha (Praha-Zlíchov, do 1933; Dubí u Teplic - Rudolfova huť), Samuel Reich & Co. Praha (Krásno nad Bečvou; později Českomoravské sklárny, dříve Samuel Reich & Co.), Sklárny, dříve Josef Schreiber & Neffen Praha (Rapotín, Lednické Rovné) a Carl Stölzle´s Söhne Praha (Heřmanova Huť). Na významu stále nabývala produkce technického, obalového a stavebního skla, jejíž počátky spadají do posledního dvacetiletí 19. století.

Vzorování lisovaného užitkového skla věnovala velkou pozornost zejména pražská firma Josef Inwald, která v roce 1922 uvedla na trh stolní soubor LORD interního návrháře firmy "s mimořádným citem a invencí" Rudolfa Schröttera, jenž se vyráběl ještě po druhé světové válce a dočkal se i kopírování v zahraničí. Schrötterovy soubory z dvacátých a třicátých let zařadila Alena Adlerová mezi "závažné průkopnické práce našeho sklářského designu, vzniklé bezprostředně pod vlivem funkcionalismu."

České sklářství se představilo v plném lesku na Mezinárodní výstavě moderních a dekorativních umění v Paříži roku 1925. Československý pavilon obložený lisovanými destičkami ze speciálního rubínového skla vyvinutého firmou Josef Riedel Polubný v sobě ukrýval též sklářskou expozici. K vidění zde byla například fontána "z lisovaného a přebroušeného skla, s mnoha profilovanými tyčemi a oblouky, ukončená lisovanou soškou. Hlavním magnetem výstavy však byla expozice francouzská, již - podle některých sklářských odborníků - dominovalo umělecké lisované sklo René Laliquea. Návštěvníky si získala například FONTÁNA VŮNÍ v podobě několik metrů vysokého květu z lisovaného, ohýbaného a matovaného světle zeleného skla či lisované stolní soupravy, vázy, dózy a v neposlední řadě toaletní sklo. Rozdíl mezi výrobou René Laliquea a československým lisovaným sklem pregnantně pojmenoval Otakar Webr: "Jeho práce nemá nic společného s naším lisovaným sklem, napodobujícím broušené zboží." Na závěr své zprávy o pařížské výstavě přidal ještě doušku: "V těsné spolupráci technika, ovládajícího zdokonalenou výrobu a nové procesy, s umělcem sklářsky tvořícím - tam leží budoucnost a zdar sklářství, tam musí spěti také snaha všech našich činitelů sklářských, máme-li obstáti v příštích závodech mezinárodních ve skle."

Postřehy zpravodaje Sklářských rozhledů jen dokládají skutečnost, že podoba lisovaného skla a krystalerie se do poloviny 20. století v podstatě nezměnila a v dekoru a tvaru těžila z odkazu předválečných let (empír, biedermeier, historismy, secese). "Nemodernost" a diskutabilní výtvarná hodnota přitom samozřejmě nebyly výsadou československých výrobců lisovaného skla a krystalerie. Ti se pouze přizpůsobovali světovému trendu.


                              * * *

Text je krácenou a upravenou verzí kapitol z knihy LISOVANĚ SKLO A KRYSTALERIE V JIZERSKÝCH HORÁCH (Historie výroby - Sklárny - Rafinerie - Export) vydané firmou Ornela a. s. a


















Váza - série MARIGOLD, po 1925
Josef Inwald Praha
MSB Jablonec nad Nisou



















Flakón ve stylu Lalique, po 1924
Josef Schmidt Příchovice
reprodukce ze vzorníku
MSB Jablonec nad Nisou






















Stolní souprava LORD, 1922
design Rudolf Schrötter
Josef Inwald Praha
reprodukce ze vzorníku
MSB Jablonec nad Nisou

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.