Jarný astronomický deň v Parku tmavej oblohy Poloniny

Tlačová správa v PDF.

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom organizuje 10. mája 2018 na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle Jarný astronomický deň v Parku tmavej oblohy Poloniny. Continue reading

Perzeidy v Poloninách

Horalek_057670SZA v rámci podpory svojich miestnych organizácií a individuálnych členov finančne prispieva na pozorovateľské aj kultúrno-výchovné akcie. Medzi ne patrí aj pozorovanie meteorov, ktoré už tradične organizuje miestna organizácia SZA v Humennom. Tohto roku na expedícii Perzeidy 2015, ktorá sa konala na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle bol aj známy fotograf Petr Horálek. Miesto si nevybral náhodne, veď tmavá obloha v Poloninách je známa už aj vo svete. Continue reading

Park tmavej oblohy Poloniny na konferencii UNESCO

Bonn_logo UNESCONa 39. zasadnutí Výboru pre svetové dedičstvo UNESCO, ktoré sa konalo koncom júna v Bonne (World Conference Center Bonn) sa prezentovala prvýkrát v histórii aj Slovenská republika. Podujatia sa zúčastnilo okolo 1500 delegátov a 200 novinárov z celého sveta.

Konferencie sa zúčastnili zástupcovia štátnej ochrany prírody SR, Správy NP Poloniny a Správy slovenských jaskýň, ktorí prezentovali dve naše prírodné lokality, ktoré sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO: Jaskyne Slovenského a Aggteleckého krasu a Karpatské bukové pralesy a bukové pralesy v Nemecku. Pralesy Havešová, Rožok a Stužica sú v našom Parku tmavej oblohy Poloniny a tak to bola vhodná príležitosť prezentovať na najvyššej medzinárodnej úrovni toto jedinečné územie zamerané na ochranu nočného životného prostredia.

Viac informácií »

али баба сайтпиар сайтакак поднять сайт в гугл

Nová tabuľa v Poloninách

Park tmavej oblohy Poloniny (PTOP) bol vyhlásený 3. decembra 2010, pri príležitosti Medzinárodného roku biodiverzity. Od tejto slávnostnej chvíle uplynuli už štyri roky, v „našom“ parku postupne pribúdali turistické zaujímavosti a tak bolo potrebné informovať tých, ktorí Poloniny navštívia. Continue reading

Jarný astronomický deň úspešný

IMG_4228u kopiePrvý Jarný astronomický deň v Parku tmavej oblohy Poloniny (PTOP) sa uskutočnil 9. mája 2014 na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle (AO) a v obci Ulič, takmer v srdci Polonín. Milým prekvapením pre organizátorov bol záujem regionálnych aj celoslovenských médií.

Ešte 2 dni pred dňom D bola predpoveď meteorológov takmer beznádejná, no postupne sa zlepšovala presne podľa predpovede Aladina. Technikou nabité auto dorazilo na Kolonicu už večer a prví návštevníci sa ráno vynárali z hustej hmly. Tá však rýchlo redla a počasie bolo neskôr takmer ideálne.

Naša príprava v Uliči bola rýchla, skvelé organizačné zabezpečenie pod taktovkou starostu J. Holinku bolo vzorové. V prístrešku boli vypreparované zvieratá, kde bola aj moja srdcovka rys, či aj múdro hľadiaci výr. A aj nad zvieratami boli akosi symbolicky fotografie vhodného aj nevhodného svietenia, výber z fotosúťaže zameranej na svetelné znečistenie. Banery a postery pripomínali ďalšie významné májové dni v parkoch (23. 5. Deň karpatských parkov, 24. 5. Európsky deň parkov) aj potrebu chrániť nočné životné prostredie. Continue reading

Pozvánka na Jarný astronomický deň v Poloninách

Pozývame vás na Jarný astronomický deň v Poloninách. Aktivity pre verejnosť súvisiace nielen s astronómiou a  ochranou tmavej oblohy sa uskutočnia 9. mája 2014 v obci Ulič. Viac informácií na priloženom plagáte.

Prvý astronomický deň v Parku tmavej oblohy Poloniny sa uskutoční v piatok 9. mája 2014 na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle a v obci Ulič – pri rybníku, kde sú Dvere do Polonín.

Čaká na vás zaujímavý program v Uliči aj na Kolonickom sedle.

Pozvánka do Uliča tu, no zďaleka na nej nie je všetko. Poloniny ponúkajú množstvo prírodných krás aj kultúrnych pamätihodností. Počas dňa spoznávajte prírodu a popoludní vás uvítame v Uliči, kde strávite príjemné aj poučné chvíle až do neskorej noci. Pre deti budú pripravené hry a súťaže, jednoducho program aj pre celú rodinu.

Počas dňa tu budú ďalekohľady na pozorovanie Slnka, uvidíte nielen slnečné škvrny, ale aj protuberancie – uchvacujúce výrony plazmy.

Čaká na vás náš najbližší vesmírny sused Mesiac so svojimi krátermi, pohoriami a moriami, budete mať pocit, akoby ste leteli raketou priamo nad ním. Z planét sa predstaví najväčší Jupiter so svojimi oblačnými pásmi aj štyrmi mesiacmi, červenkastý Mars a Saturn ako skutočný pán prsteňov. A to ešte zďaleka nie je všetko, obloha toho ponúkne omnoho viac. Príďte a uvidíte.

JaAD_Poloniny_2014

макияж для глубоко посаженных глаз фотоalgobitкупить котел твердотопливный

Jarný astronomický deň v Poloninách

9. 5. 2014 sa uskutoční v Parku tmavej oblohy Poloniny Jarný astronomický deň. Záujemcov privítame na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle a v Uliči pri rybníku, kde sú aj Dvere do Polonín. Pripravíme pre vás zaujímavý program a samozrejme aj pozorovanie ďalekohľadmi :-).

Continue reading

Dvere do Polonín v Oceli východu

V novinách  U. S. Steel Košice, s.r.o.  Oceľ východu je článok o úspešnom projekte Dvere do Polonín.kahovka-service.ru

Článok si môžete prečítať tu.

медицинская справка 086 образецдобиться успеха на рынке forex что такое bl в webmoneyоладьи приготовить

Film Hľadá sa tma

Pozrite si film o svetelnom znečistení a Parku tmavej oblohy Poloniny, na ktorom sme sa aktívne podieľali.

 Фільчаков Олександр Васильович прокурорсмс отправкаФильчаков Харьков

Dvere do Polonín

01-IMG_2677Keď bol v rámci zahájenia turistickej sezóny v Poloninách slávnostne otvorený aj náučný chodník Pod tmavou oblohou, napísala D. Rapavá pekný článok „Bohom zabudnuté…či požehnané Poloniny“. Už vtedy, začiatkom júna, bolo v Uliči vidieť mnohé z realizácie projektu Dvere do Polonín, no to čo sa tu urobilo, prekvapilo aj tých najväčších optimistov, ku ktorým sa s hrdosťou hlásim.

Ambiciózny projekt podporila Karpatská nadácia v rámci programu Spoločne pre región, realizátormi bolo OZ Čemerica, obec UličSpráva NP Poloniny. Na príprave projektu sa podieľal aj náš člen P. Begeni, zamestnanec US Steel Košice. Z pera I. Buraľovej, iniciátorky myšlienky vzišla myšlienka na vytvorenie jedinečného oddychového areálu v obci Ulič, na mieste, ktoré bývalo zarastené krovím, kde sa občas vyvážali aj odpadky… Nápad je jedna vec, je poznačená entuziazmom, no realizácia býva často tŕnistá. Nakoľko však projekt mal plné pochopenie J. Holinku, starostu obce Ulič, išlo to (možno) ako po masle. Continue reading

« Older posts